Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 23

Wątek: Ostatni świadkowie historii

  1. #11
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,133

    Domyślnie Odp: Ostatni świadkowie historii

    A Smarzowski kombinuje jak by tu film o tym nakręcić.
    Nie uda mu się, w dodatku z jego skłonnością do czarnych kolorów, na pewno się nie uda.
    Każdy się boi tematu jak diabeł święconej wody.

  2. #12
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Ostatni świadkowie historii

    Cokolwiek chcę powiedzieć na ten temat, brakuje mi odpowiednich słów. Może to komuś nie wynika z moich tekstów ale Ukraińców traktuję jak braci, są mi najbliżsi nie tylko po krwi. Obecnie razem z przyjaciółmi pomagamy ukraińskiemu chłopcu sierocie, bo jego babcia kilka lat temu przywiozła go do Polski. Tam na Wschodzie rozegrała się jego straszna rodzinna tragedia dlatego on nie chce tam wracać, ani mówić po ukraińsku. Wiem, że powinien znać ojczysty język, dałem nu Biblię pisaną po ukraińsku i co z tego ? Nie chcę żeby ktoś mu przypisywał odpowiedzialność za naszą trudną historię tylko z racji pochodzenia. Zapewne nie uniknie złośliwych przezwisk i docinek. Liczę może naiwnie, że może wreszcie zdolni i mądrzy ludzie opowiedzą o tym tak, żeby jakoś w miarę obiektywnie zawstydzić obie strony. Cieszy mnie zrywanie bolesnych plastrów z zafałszowanych ran, takich jak Akcja Wisła. Wiedząc o tej Akcji dośc dużo, jako Polak wcale nie czuję się komfortowo, po kolei trzeba to robić dalej, tylko jak ? Na wschodzie jak grzyby po deszczu wyrastają pomniki popleczników Hitlera, których nazywają hierojami. Film Żelazna Sotnia może być opowiastką na temat folkloru a nie świadectwem historii. Po tamtej stronie powstaje mitologia, która dominuje w całej historii Ukrainy. A co u nas ? kłótnie o Jedwabne, Pokłosie. Katyń nie tak ważny jak Smoleńsk z toruńskim monopolem na prawdę.
    Więc zdolni do dzieła, przed nami węzeł gordyjski i puszka pandory z medalami.

  3. #13
    Bieszczadnik Awatar creamcheese
    Na forum od
    02.2012
    Rodem z
    Lublin
    Postów
    800

    Domyślnie Odp: Ostatni świadkowie historii

    Cytat Zamieszczone przez partyzant Zobacz posta
    Po tamtej stronie powstaje mitologia, która dominuje w całej historii Ukrainy.
    Chyba długo będziemy czekać na, nazwijmy to, pojednanie. Polacy mieszkający po tamtej stronie "dziękują" nam za pomoc w Pomarańczowej Rewolucji. Twierdzą, że po niej odrodził się na Ukrainie, i ma się coraz lepiej nacjonalizm w najgorszym wydaniu (jakby mógł być lepszy lub gorszy). Pozdrawiam

  4. #14
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2011
    Rodem z
    Piastowy
    Postów
    571

    Domyślnie Odp: Ostatni świadkowie historii

    a dzisiaj w radio można było posłuchać opowieści, pochodzącej z Wołynia pani Felicji Konarskiej, która jako 6-letnia dziewczynka została wraz ze swoją rodziną wywieziona na daleką północ ZSRR.
    aktualnie można posłuchać na stronie trójki:
    http://www.polskieradio.pl/9/1363/Ar...uby-nas-lubili

  5. #15
    Bieszczadnik Awatar szymon magurycz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Nowica/Beskid Niski
    Postów
    368

    Domyślnie Odp: Ostatni świadkowie historii

    Gwoli jasności: Apokryf Ruski to jedna osoba, która raz, dzięki swoim staraniom, otrzymała grant z Kanady. Na co dzień nie jest finansowana przez Ukraińców z Kanady, działa w dużym stopniu na własną rękę, z własnej woli, wiedziona pasją.
    Wedle mnie, permanentne łączenie horroru na Wołyniu z "tylko" ponurą Akcją "Wisła" do niczego nie prowadziło, nie prowadzi i nie zaprowadzi. Może w końcu kiedyś mądrzejszy wyciągnie rękę do zgody. Ciekawe kto to będzie?

  6. #16
    diabel-1410
    Guest

    Domyślnie Odp: Ostatni świadkowie historii

    Przykro mi to pisać Szymonie-ale dopóki nie znikną po obu stronach oszołomy spod znaku nacjonalizmu to ten konflikt będzie trwał a przy złej sytuacji politycznej może się nasilać

  7. #17
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Re: Ostatni świadkowie historii

    Według Apokryfu Ruskiego sprawa wydaje się jasna, wszyscy Łemkowie są Ukraińcami i kropka. Nie ma znaczeniato, że jeszcze sto lat temu opcja proukraińska była zdecydowanie odrzucana przez większość łemkowskich wsi, wyjątek stanowi tzw.Republika Komańczańska. Może to stare dzieje ale są one świadectwem historii .

  8. #18
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: Re: Ostatni świadkowie historii

    Opcja rumuńsko-żydowska nie wchodzi w rachubę? K...wa a ja już sobie odpowiednią szufladkę z etykietą przygotowałem.

  9. #19
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Re: Ostatni świadkowie historii

    Zapytaj autora publikacji " Łemkowie", która jest do kupienia u Szocińskiego w Cisnej. Strona 15 temat" Proces rozwoju świadomości etnicznej narodu rusnackiego do 1947r." W tej książce sa też relacje naocznego świadka wysiedleń Łemków w 1945 roku !
    [wyedytowano]
    Ostatnio edytowane przez Marcowy ; 11-02-2013 o 19:34 Powód: Weż na wstrzymanie... Czemu mają służyć wyzwiska?

  10. #20
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: Ostatni świadkowie historii

    El PArtizante dalej chodzi po lesie i strzela... fochami. :)
    Druga Tura... Drugi Tur co najwyżej, albo bawole z cielęcym spojrzeniem. Absolutny brak klepek, to przynajmniej u mnie. Nic nie styka. Nie przywiera znaczy się, na dłużej, bo i po co.
    A ja powiem że nie Wszyscy Łemkowie są Ukraińcami, znam takich co nie są. Bo nie chcą. I takich co nie, bo nie, i też takich co dalej są Komańcze Różowoskórne.
    "Uczone są Łososie... i tresowane szczury"
    Ostatnio edytowane przez trzykropkiinicwiecej ; 11-02-2013 o 17:25

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Ostatni autobus
    Przez don Enrico w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 07-01-2013, 20:14
  2. Łemkowie w historii i kulturze Karpat
    Przez machoney w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 01-11-2010, 15:15
  3. Bieszczady ostatni weekend.
    Przez JKW w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 15-11-2005, 15:20
  4. Gora Chryszczata - tajemnice historii
    Przez Barbaross@ w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 02-11-2004, 09:03
  5. ostatni mohikanie
    Przez marekm w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-04-2004, 09:29

Tagi dla tego wątku

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •