Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 49

Wątek: Język polski jest ą-ę

  1. #11
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Język polski jest ą-ę

    zastanowiłam się trochę nad tym, co napisałeś Bazyl. ja jednak nie zawsze jestem za podawaniem autora wypowiedzi. czasem lubię zagadkę, zostawić coś bez wyjaśnienia. jeżeli komuś spodoba się cytat, to sam poszuka sobie autora. jeżeli jest to konkretne zdanie, konkretny cytat owszem, należy pisać w cudzysłowie. czasami jednak używam wtrąceń, krótkich zwrotów charakterystycznych dla jakiegoś autora i zakładam, że co najmniej 50% czytelników potrafi odczytać aluzję, wówczas cudzysłowu nie używam. ps. poprawiłam sobie stopkę ;D
    ps.2, trochę abstrahując od tematu, dzisiaj wielkim zdziwieniem było dla mnie, gdy usłyszałam, że cukier waniliowy wcale nie nazywa się tak.. ;p
    Ostatnio edytowane przez Jimi ; 22-02-2013 o 20:51
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  2. #12
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Język polski jest ą-ę

    Cytat Zamieszczone przez Jimi Zobacz posta
    ja jednak nie zawsze jestem za ...
    Skoro jesteś za, to już mamy od czego rozpocząć:) Spróbuj kiedyś ze dwa razy rozpocząć pisać zdanie wielką literą (zobaczysz, jakie to łatwe). Przez wzgląd na czytelników - wszak nie piszesz tylko dla siebie. To naprawę ułatwia czytelnikowi czytanie.

  3. #13
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Język polski jest ą-ę

    Hihi, przed chwilą napisałam post w innym temacie, nie czytając tego, i pisałam z dużych liter ;) Więc raz tak raz tak. Nie spodziewałam się, że zdania pisane tylko małymi literami są trudne do czytania.
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  4. #14
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: Język polski jest ą-ę

    Może nie są trudne, ale są trudniejsze. Człowiek czytając zwraca uwagę na wiele elementów, m.in. na obrys zewnętrzny słowa, na jego kształt. Jesteśmy przyzwyczajeni, że choćby w słowie Bieszczady na początku cała litera wystaje w górę poza podstawowy obrys słowa a pod koniec znów w górę (ale tylko jedna kreska) i zaraz potem w dół (też kreska). Dlatego trudniej czyta się zarówno tekst zapisany w całości wielkimi literami - BIESZCZADY - gdzie obrys jest prostokątny, nic ani w górę ani w dół nie wystaje, ale także w tekst zapisany w całości literami małymi - bieszczady - bo również część informacji graficznej znika. Da się to oczywiście odczytać, ale wolniej. I nie są to bagatelne różnice, dobrze przygotowany i prawidłowo sformatowany tekst czyta się kilkukrotnie szybciej niż tekst łamiący te czy inne reguły. Także gramatyczne, interpunkcyjne czy ortograficzne.
    Czterech panów B.

  5. #15
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie Odp: Język polski jest ą-ę

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    Może nie są trudne, ale są trudniejsze. Człowiek czytając zwraca uwagę na wiele elementów, m.in. na obrys zewnętrzny słowa, na jego kształt. Jesteśmy przyzwyczajeni, że choćby w słowie Bieszczady na początku cała litera wystaje w górę poza podstawowy obrys słowa a pod koniec znów w górę (ale tylko jedna kreska) i zaraz potem w dół (też kreska). Dlatego trudniej czyta się zarówno tekst zapisany w całości wielkimi literami - BIESZCZADY - gdzie obrys jest prostokątny, nic ani w górę ani w dół nie wystaje, ale także w tekst zapisany w całości literami małymi - bieszczady - bo również część informacji graficznej znika. Da się to oczywiście odczytać, ale wolniej. I nie są to bagatelne różnice, dobrze przygotowany i prawidłowo sformatowany tekst czyta się kilkukrotnie szybciej niż tekst łamiący te czy inne reguły. Także gramatyczne, interpunkcyjne czy ortograficzne.

    Bartek ma rację , Ludzie mający pamieć wzrokową tak już mają .. ,w ten sposób czytają i odbierają tekst pisany.To jest domeną ludzi "technicznych", bardziej "widzących" niż słyszących. Tak to widzimy i długo pamiętamy ... wzrokowo.
    ps ja to nawet ortografie "widzę " bardziej ,niż umie :)
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  6. #16
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Język polski jest ą-ę

    Kiedyś, może dwadzieścia lat temu, w ruinach spalonego dworu ziemiańskiego (w ocalałej wieżyczce) znalazłem kilka listów, oto jeden z nich pisany sto pięćdziesiąt lat temu przez chłopca do matki:


    Moja najukochańsza mamo !

    Gdyśmy się dowiedzieli, że kochanej mamie takie nie-
    szczęście się wydarzyło, wszys-
    cyśmy mocno płakali, i
    teraz jeszcze ciągle nam
    jest żal mamy-Już się
    nawet i na święta nie cieszy-
    my, bo będziemy sami.-
    Dziękuję mamie za szyne-
    le, i buciki i inne rzeczy
    które nam mama i tato
    sprawili.-Jgnaś i Felcio cału-
    ją rączki mamine; Felcio jest
    od nas szczęśliwszy bo ma
    pojechać z tatem do mamy na święta.-
    Ja się już cieszę na ten dzień,
    gdy mamę zobaczę.-Całuję mamie
    rączki żeby Pan Bóg mamie dał
    zdrowie jak najprędzej.-

    Całujemy babci i obydwom stryjciom rączki.-

    Mamin kochający syn
    Gustaw

    List pisany atramentem i chyba gęsim piórem, niewprawną ręką dziecka około 1860r.
    Zawsze jak jest mowa o języku polskim przypomina mi się właśnie ten list.

  7. #17
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Język polski jest ą-ę

    Jorg, w porządku -też jestem wzrokowcem. Często po przeczytaniu książki pamiętam w którym akapicie było dane zdanie, fragment. Ucząc się na pamięć, mam przed oczami -w głowie- tekst jaki mówię. A czemu tak piszę na forum? Nie wiem:)

    Partyzant, list niesamowity, styl taki książkowy z tego okresu. Takie znalezisko to skarb:)
    Ostatnio edytowane przez Jimi ; 23-02-2013 o 01:11
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  8. #18
    Poeta Roku 2011
    Awatar Piskal
    Na forum od
    10.2008
    Rodem z
    Toporzysko/Toruń
    Postów
    2,277

    Domyślnie Odp: Język polski jest ą-ę

    Też zgadzam się z Bartkiem. Graficzny wygląd słowa ma bardzo duże znaczenie, wszak piktogramy, czyli pismo obrazkowe to najstarszy język świata.
    Poza tym mnie rażą błędy językowe. Przyszłem, coś pisze, w cudzysłowiu, na dworzu. Ale prawdziwymi kwiatkami są tzw. pleonazmy

    Popełnił błędną pomyłkę. Cofając się do tyłu, przez godzinę czasu, wpadł w akwen wodny i zabił się na śmierć.

  9. #19
    Bieszczadnik Awatar DUCHPRZESZŁOŚCI
    Na forum od
    10.2006
    Rodem z
    z brzozowego gaju na Podlasiu, obecnie piaski mazowieckie
    Postów
    582

    Domyślnie Odp: Język polski jest ą-ę

    hym.
    Po przeczytaniu powyższych postów zastanawiam się jak to jest ze mną. Gdy czytam jakiś tekst, to widzę go jako całość i nie rozróżniam poszczególnych liter. Gdy zaczynam czytać patrząc na każdą literkę nie rozumiem tekstu.
    Jako uczeń zawsze miałem problemy z ortografią, do dzisiaj tak mam - pomaga trochę edytor tekstu. Nauczyciele zawsze byli zdziwieni, że pomimo wielu przeczytanych książek robię błędy ortograficzne. Doszło do tego, że w 6-tej klasie szkoły podstawowej polonista przepytywał mnie z każdej przeczytanej książki. On nie rozumiał dlaczego dalej kuleję z ortografii, ja wkurzony - czego On ode mnie chce.
    Pozdrawiam
    DUCHPRZESZŁOŚCI

  10. #20
    Bieszczadnik Awatar tomas pablo
    Na forum od
    01.2009
    Rodem z
    pod karpacie
    Postów
    1,461

    Domyślnie Odp: Język polski jest ą-ę

    cóż... widocznie jesteś dysortografem . To można korygować ,lecz całkowite ustąpienie tego zaburzenia jest niezmiernie rzadkie ! Ale z drugiej strony, też masz zapewne dar czytania całościowego, czyli szybkiego. Czy jak to tam zwą ....Kiedyś miałem przyjaciółkę , która tak czytała. Wprost nie mogłem uwierzyć w te jej zdolności. Czytała dosłownie przerzucając kartkę za kartką . Wielokrotnie weryfikowałem to, z treścią przez nią przeczytaną.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Z Węgier do Polski rowerem
    Przez krzychuprorok w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 18-07-2012, 17:23
  2. Grób Polski
    Przez Misieg w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 06-01-2009, 22:51
  3. 7 cudów Polski
    Przez Jaro w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 30-09-2008, 21:41
  4. czy ktoś zna język włoski??
    Przez buba w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19-09-2008, 15:29
  5. Dziennik Polski
    Przez Browar w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 15-09-2006, 13:47

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •