Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 1 2 3
Pokaż wyniki od 21 do 28 z 28

Wątek: Jeszcze smieci - przeniesienie...

  1. #21
    Bieszczadnik Awatar T.B.
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    wiadomo - z Pyrlandii !
    Postów
    501

    Domyślnie Re: Jeszcze smieci - przeniesienie...

    A o co chodzi właściwie? O to, żeby skasować mandat, czy o to żeby 10km przed i za wiedzieli o radarze i zwolnili? W niemczech został nawet wydany atlas samochodowy z dokładnie zaznaczonymi miejscami zamontowania stałych video-radarów, oraz miejscami pod szczegolnym nadzorem drogówki. Żeby kierowca nie tylko 10km przed i za, ale już przed wyjazdem z domu wiedział, gdzie ma się szczególnie pilnować. Może jednak żyję w innym kraju, bo w moim spotykam czasem nawet makiety radiowozów i kukły policjantów przed niebezpiecznymi miejscami. Bardzo skuteczne.

    Wracając do Bieszczadów, to chyba coś jest na rzeczy z moimi obawami o "tajne służby". Świadczy o tym Twoja wymiana zdań z Adminem: strażnicy niby są, a jakoby ich wcale nie było.

    Strażnik konny może przez dzień służby spokojnie przejechać 50 km. 25 tam i 25 z powrotem. Nie robiłem dokładnych obliczeń z mapą, ale strzelę w ciemno: kilku takich dobrze rozstawionych strażników (na jednej zmianie) wystarczy, żeby na najbardziej uczęszczanych szlakach każdy turysta (no - powiedzmy 90%) raz dziennie takiego strażnika zobaczył. I już wiadomo, że ktoś szlaku pilnuje. Jeśli do tego kilku "turystów" dziennie przekonałoby się, że taki strażnik wypatrzył z daleka to, czego - wg "turysty" - nie miał zobaczyć, to już w świat szłaby bardzo dobra dla ochrony środowiska wiadomość.



    Wiadomość została zmieniona (10-06-03 18:33)

  2. #22
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Re: Jeszcze smieci - przeniesienie...

    >A o co chodzi właściwie? O to, żeby skasować mandat, czy o to żeby 10km przed i >za wiedzieli o radarze i zwolnili?

    Własnie, dobre pytanie. I już wiadomo gdzie jest róznica zdań. Moim zdaniem (niestety) obecnie chodzi o to żeby skasowac mandat. Czyli zamanifestować, że to jest pod kontrolą. Za jakiś czas w zupelności wystarczy to o czym piszesz - nawet jeden straznik konny na dłuuugi odcinek szlaku. Jeśli ktoś smieci bezczelnie na szlaku, to niech zapłaci - dlaczego mam takiego żałować. A BdPN chyba za duzo kasy nie posiada - parę złotych więcej na utrzymanie pewnie tez by się przydało.
    Ci, którzy obecnie montują stałe video-radary, tez tak zaczynali.

    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  3. #23
    Marta
    Guest

    Domyślnie Re: Jeszcze smieci - przeniesienie...

    Jak czytalam wasze komentarze o tym ze powinno sie ustawic tablice upominajace, to zrobilo mi sie troche smutno. Dlatego, ze zazwyczaj takie tablice sa stawiane po fakcie.
    Wychowalam sie na skansenie w Sanoku, w tym uroczym miejscu pelnym starych chatek Lemkow. Jest to mi miejsce najdrozsze. W 1994 roku skansen ten w duzej mierze splonal, m.in. cale otoczenie mojego domu. Nie ma juz polanki na której biegalam jako dziecko, nie ma tych domków. A dlaczego? Bo jakis idiota w upalny dzien rzucil papieros na trawe. Drewniana zabudowa (nie mówiac juz o slomie!) splonela w mig. Teraz po calym muzeum stoja juz napisy "nie pal na skansenie!". Tylko czemu nie zostaly postawione wczesniej? Moze dalo by sie zapobiec nieszczesciu...

  4. #24
    kasandrra
    Guest

    Domyślnie Re: Jeszcze smieci - przeniesienie...


    ja tez popieram
    a kontrolowania nie cierpie- wnerwia mnie norrrmalnie...jeszcze nie widziały moje oczy przypadku zeby kontrola zmieniła czyjąs moralnosc


    wolę dobre przykłady


    kasandrra


    P.S. a bedzie mozna umiescić zdjecie admina gdzies przy tablicy pamiatkowej ?


  5. #25
    DOROTA
    Guest

    Domyślnie Re: Jeszcze smieci - przeniesienie...

    List Marty tylko utwierdza nas, ze powinny byc wprowadzone takie znaki.
    Bardzo dobry pomysl!!! Uwazam tez, ze takie znaki powinny byc zrobione od milosnikow Bieszczad i uczestnikow forum internetowego (a moze z naszym hipciem ? Marekm co Ty na to?) Fajnie jakby byly humorystyczne i ukazujace slabosci ludzkie.
    Ktos wczesniej pisal, ze nie stac parku na zartudnienie woluntariuszy. Praca woluntariuszy jest darmowa. Bardzo duzo mlodziezy marzy o wakacjach w gorach. I np jakbysmy zaproponowali dyrekcji parku, zeby wprowadzila akcje WAKACJI DLA MLODZIEZY w zamian za prace przy pilnowaniu porzadku w parku. Napewno znalazloby sie jakies miejsce w parku na rozbicie namiotow a moze jakis sponsor z okolicznych biznesow zapewnilby im tansze posilki.
    Napewno mlodziez, straznicy i znaki zapobieglyby dewastacji i zasmiecaniu gor.
    Pomysl otwarcia konta jest super i mam nadzieje, ze znajdzie sie duzo osob zainteresowanych stanem naszych gor i pomoga w przeprowadzenie akcji. W zaleznosci od stanu konta , moze zakupilibysmy woluntariuszom koszulki z logo parku?
    Pozdrowka dla wszystkich Dorota

  6. #26
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    57

    Domyślnie Re: Jeszcze smieci - przeniesienie...

    Jako pracownik Parku omówię sprawe smieci.
    Postawienie koszy na szlakach jest niemożliwe. Po pierwsze ze wzgledu na niedźwiedzie. W Tatrach stoją kosze i niedźwiedzie przeszukując odpadki oswoiły sie z zapachem i obecnością ludzi, zbliżają się do domów i obozowisk oraz żebrzą na szlakach. Jest to niebezpieczne dla ludzi i niedźwiedzi. Drugi problem to znoszenie zawartości koszy na dół. Należałoby zatrudnić armię ludzi.
    Ponadto nawet duża ilość koszy nie spowoduje, że wszyscy z nich skorzystają. W miejskich parkach stoja co 20 metrów, są oprózniane a i tak niektórzy rzucaja odpadki byle gdzie. Najlepszym wyjściem jest stawianie metalowych kontenerów na zejściach ze szlaków, koszy na punktach sprzedaży biletów, gdzie opróznia je obsługa punktów, sprzatanie szlaków i stała obecność służb parkowych na szlakach. Kontenery stoją i turysci z nich korzystają. Również sa kosze na punktach. Gorzej jest ze sprzatanie szlaków. Nie stać Parku na zatrudnianie dodatkowych ludzi do sprzatania ponieważ resort ochrony srodowiska obciął środki na działalność Parku. Pieniądze z biletów zamiast na sprzatanie szlaku ida na administrację (również na biurokrację). Można by w okresie letnim pzrenieść pracowników Parku do sprzatania szlaków ale wymaga to reformy wszystkich służb Parku i zmiany paru przepisów. Straż Parku liczy 4 strażników i muszą działac w formie 2-osobowych patroli. Ogranicza to ich obecność na szlakach a mają główni za zadanie ochronę parkowego mienia i zwalczają również znacznie poważniejsze przestepstwa i wykroczenia.
    Wolontariusze sa mile widziani. Park ma dla nich pola namiotowe w : Ustrzykach Górnych, w Górnej Wetlince, i Tarnawie.
    jak karać za smiecenie. W Singapurze wyplucie gumy do żucia jest karane mandatem 500$. U nas nawet kara w wysokości 20 zł powoduje półgodzinne handryczenie się ze sprawcą, który udaje, że nie ma dokumentów, potrzebnych do nałożenia mandatu.
    Strażnik ma obowiazek służby w mundurze a cywil może jedynie zwrócić uwagę jak każdy obywatel (i moze również otrzymać plombę).
    Sadzę, że jeśli chodzi o edukację to wystarcza piktogramy przy wejściu na szlakach i informacja o tym do czego służa kontenery.
    Należałoby również ograniczyć sprzedaż napojów w jednorazowych opakowaniach w punktach kasowych Parku.
    Jeśli chodzi o edukację to mam nadzieję ze nie dojdzie do sytuacji gdy ktoś za duże pieniądze wydrukuje ulotki z napisem "Nie śmiecić" i rozrzuci z helikoptera nad Bieszczadami.

  7. #27
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Re: Jeszcze smieci - przeniesienie...

    No to mamy jasność
    Te napoje w punktach kasowych niech juz zostaną. Szczególnie w lecie żaden turysta nie ruszy sie na szlak bez napojów - kupi je tak czy siak - jak nie w punkcie kasowym BdPN to w budzie obok, a przy braku takowej (rzadko) kupi gdzie indziej. Po co tracić pare złotych z przychodu.
    Miśki w Tatrach żebrzą u turystów o żarcie to fakt, ale tylko w kilku (a może mniej) miejscach - cóż nauczyły się od turystów że dostaną żryć to lezą. Misiek też lubi być wygodny ;-)

    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  8. #28
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Jeszcze smieci - przeniesienie...

    Przed sezonem, ale to nie tylko dotyczy sezonu, warto przypomnieć o zachowaniu czystości na szlakach i poza nimi też, tak by nie mówiono o nas "Odpady zostały, śmieci odjechały"...

    "Nie miej wyjebane na las" https://www.youtube.com/watch?v=ywDj1DsqnpM (Mucha Na Dziko)

    Mam też swoją prośbę, znośmy odpady jakie pozostawili śmiecie na szlakach i w pobliżu, niewiele trzeba brać schodząc z gór (tak nie przymierzając jak ja kiedyś z mavo), ale choćby po 1 butelce, jednym papierku. Chwalmy się zdjęciami z ilością zebranych odpadów... Uwaga: zebranymi "śmieciami" się nie chwalimy (by nie było dowodów) tylko zakopujemy w ustronnych i odludnych miejscach! Ładnie wyglądają zdjęcia panoram, widoków, mgieł, wschodów i zachodów słońca, fauny i flory wszelakiej, takie to kolorowe i takie śliczne, ale worek zebranego wszelakiego "świństwa" chyba bardziej cieszy duszę. "Zielony" Tomek może nawet uchwali jakiś tytuł Powsimordy 2014 przy tej okazji

    Chwalmy się więc :)
    Szacun dla wszystkich co chwalili się zbieraniem odpadów (a czytałem o tym w kilku relacjach, jeden nawet mnie zainspirował)
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Jeszcze przedjesiennie...
    Przez sofron w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 15-11-2007, 17:59
  2. jeszcze jedna niewiadoma ;(
    Przez G.W.I.A.Z.D.K.A. w dziale Techniczne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 18-07-2005, 08:39
  3. Smieci
    Przez Lupino w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-06-2003, 15:57
  4. jeszcze jedno:)
    Przez Lena w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26-08-2002, 00:50

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •