Strona 8 z 10 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 95

Wątek: Przyszłość Łopienki

  1. #71
    Szkutawy
    Guest

    Domyślnie Odp: Przyszłość Łopienki

    Recon ... masz rację... nie ma co przepraszać....głowę musiałem dobrze studzić, bo jak film mi się nawinął to jednym okiem widziałem sprawę dla reportera, a drugim szarżujące czołgi ukraińskie

  2. #72
    Bieszczadnik Awatar delux
    Na forum od
    02.2012
    Rodem z
    piekła,cieleśnie lubuskie, sercem Teleśnica i Terka .
    Postów
    550

    Domyślnie Odp: Przyszłość Łopienki

    Cytat Zamieszczone przez przemolla Zobacz posta
    Recon ... masz rację... nie ma co przepraszać....głowę musiałem dobrze studzić, bo jak film mi się nawinął to jednym okiem widziałem sprawę dla reportera, a drugim szarżujące czołgi ukraińskie
    A Wasći czemeryci zwanej też bremuchą nie pokosztowali oba cwaj a? bo ta strzelanina z lesniczym i ukraińskie czołgi....hmmmm
    Tak być nie może,bo tak być musi...

  3. #73
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Przyszłość Łopienki




    Towarzystwo Karpackie zaprasza w sobotę 1 lutego 2014 r. o godz. 10.30 kolejny już raz do cerkwi w Łopience na
    wspólne kolędowanie.
    Zapraszamy pięknie wszystkich – tych, którzy chcą śpiewać i tych, którzy wolą słuchać. Tego, kto tenorem krzyknie czasem i tego, który gruchnie basem. Na dudkach i szałamai, na skrzypeczkach i klawicymbałach, po polsku, łemkowsku i ukraińsku – słowem wszystkich, którym sprawi radość wspólne kolędowanie. Naprzód tedy niechaj wszędy zabrzmi świat w wesołości…

    info z: http://karpaccy.pl/?option=com_content&task=view&id=25&Itemid=62
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

  4. #74
    Bieszczadnik Awatar szymon magurycz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Nowica/Beskid Niski
    Postów
    368

    Domyślnie Odp: Przyszłość Łopienki

    Przy okazji, treść pewna płyty epitafijnej po długich dociekaniach (w nawiasie okrągłym przypuszczenie, reszta oryginalna, w oryginale cyrylicą):
    Antonyna z Nowosielec'kych
    ŁAWROWSKA
    D (ziedziczka?)... Tarnawy i Łopin=
    ky, bł... sopruga i maty roż .1793.
    uspie 1845. S swjatymy upokoj Hospody,
    duszu Jej!

  5. #75
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,683

    Domyślnie Odp: Przyszłość Łopienki

    Cytat Zamieszczone przez szymon magurycz Zobacz posta
    Przy okazji, treść pewna płyty epitafijnej po długich dociekaniach (w nawiasie okrągłym przypuszczenie, reszta oryginalna, w oryginale cyrylicą):
    Antonyna z Nowosielec'kych
    ŁAWROWSKA
    D (ziedziczka?)...
    na dziedziczkę bym nie stawiała. może raczej dziekanowa? Ta Pani Antonina była żoną księdza Andrzeja Ławrowskiego, który oprócz tej funkcji pełnił funkcję dziekana baligrodzkiego. Skojarzyło mi się to bo gdzieś czytałam, że szczątki które znaleziono przy okazji odnawiania kaplicy grobowej należały właśnie do tego księdza.

  6. #76
    Bieszczadnik Awatar szymon magurycz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Nowica/Beskid Niski
    Postów
    368

    Domyślnie Odp: Przyszłość Łopienki

    Co do "dziekanowej": nie jest to wykluczone, ale byłoby ewenementem, choć - osobiście - nie mam pewności, że rzeczona Antonina była żoną... i tu wtrącenie a propos Andrija Ławrows'koho:
    ks. Andrij Ławrows'kij (*1786, święcenia 1809, †12 III 1857), proboszcz Łopienki w latach 1828 (?) - 1857 (prawdopodobnie był proboszczem Łopienki od święceń do śmierci), administrator dekanatu baligrodzkiego w latach 1828 – 1833, dziekan baligrodzki (z siedzibą w Łopience) w latach 1835 – 1857. Pochodził ze znanej „proboszczowskiej” rodziny Ławrowskich. Jego brat (?), Hryhorij (*1770 12 I 1856), był dziekanem dukielskim, pochowany w Mszanie koło Dukli. Obaj wspomniani byli księżmi wykształconymi, obaj założyli biblioteki dekanalne, co wówczas, mimo zaleceń "soborczyków" dekanalnych i soborów eparchialnych, nie spotkało się z oczekiwanym odzewem.

  7. #77
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie Odp: Przyszłość Łopienki

    Cytat Zamieszczone przez przemolla Zobacz posta
    [...] Czasem warto wstać nad ranem...
    Właśnie...to jedyne słuszne rozwiązanie dla lubiących spokój:) A później zostanie noc:P
    Pzdr
    Derty
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  8. #78
    Bieszczadnik Awatar szymon magurycz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Nowica/Beskid Niski
    Postów
    368

    Domyślnie Odp: Przyszłość Łopienki

    asia999, "dziekanowa" jest bez sensu jednak. Nawet przyjąwszy, że Antonina była żoną Andrija, nie sposób wyjaśnić co miałoby znaczyć "dziekanowa Tarnawy" (to inny dekanat), a i "dziekanowa Łopienki". Profesor UW, miałby - idąc za tym rozumowaniem - żonę zwaną "profesorową UW" i o ile sama "profesorowa" byłoby uzasadnione w dawnej polszczyźnie, o tyle "UW" już nie - mam nadzieję, że rozumiesz. Należy dodać, że Tarnawa leżała w innym dekanacie, a zatem jurysdykcja Andrija w żaden sposób tam nie sięgała... Ot śmiałe i miłe uchu rozwiązanie zagadki nie daje się obronić.

  9. #79
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,683

    Domyślnie Odp: Przyszłość Łopienki

    Szymonie - mam nadzieję, ze Ty sobie nie pomyślałeś, że ja tu staram się być mądrzejsza od tych co naprawdę są mądrzy w temacie
    Profesorowa UW rzeczywiście mnie rozbawiła i masz chyba rację z "dziedziczką" - biorąc pod uwagę następne słowa tj. Tarnawę i Łopienkę.
    Wczoraj to co napisałam był szybkim przebłyskiem moich myśli bez głębszego zastanowienia i sprawdzenia.
    Chociaż przy samym sformułowaniu "dziekanowa" w przypadku tej Pani bym chyba pozostała (oczywiście bez tej Łopienki czy Tarnawy)
    Dlaczego Antonina nie mogła być żoną Andrzeja? Skąd wiec byłaby Ławrowska i skąd wzięłaby się w Łopience?
    Trochę teraz poszperałam. Wcześniej wykluczyłam dziedziczkę, bo wydawało mi się, że Łopienka była zawsze w "cywilnych" rękach szlacheckich ale rzeczywiście są wzmianki o tym, że właścicielami w tamtym okresie byli m. in. Ławrowscy. Mogła być więc być dziedziczką.
    A Tarnawa? W Tarnawie Niżnej mieszkali i Ławrowscy i Nowosieleccy, więc pewnie ta Tarnawa to jej jakieś rodowe ziemie Nowosieleckich a nie Ławrowskich, chociaż była to raczej szlachta zagrodowa więc jakichś latyfundiów pewnie nie było do dziedziczenia.
    Piszesz o prawdopodobnym bracie Hryhoriju. W tym linku z "MAGUR" na stronie 70 jest wspomniane, że nie jest wykluczone, że Andrzej był synem Grzegorza.
    http://lemko.org/pdf/magury_98.pdf
    A jest jeszcze informacja o ks. Bazylim Ławrowskim i jego żonie Pelagii z Terleckich Ławrowskiej. Ksiądz Ławrowski, który zmarł w 1813 był też dziekanem baligrodzkim, parochem w Smolniku, a także właścicielem Smolnika. Miał syna -prof. Jana Ławrowskiego, dziekana kapituły przemyskiej. Bazyli to jakaś rodzina Andrzeja? Stryj?

    Na tej stronie jest wzmianka o Pelagii - jako "dziekanowej baligrodzkiej" więc się tak do końca nie wygłupiłam, mianując tak również Antoninę (też wzmiankowaną)
    http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&...3TjtImBDKR9RFw

    " Ławrowscy 126 Ławrowska Antonina z Nowo-
    sieleckich 58 Ławrowska Pelagia z Terlec-
    kich dziekanowa baligrodz-
    ka 118 Ławrowski Bazyli dziekan ba-
    ligrodzki"

    Aaaaa, i jeszcze znalazłam tę wzmiankę o księdzu Ławrowskim, która plątała mi się po głowie i skłoniła mnie do napisania poprzedniego posta (strona 71-72):
    http://books.google.pl/books?id=hVCZ...rowski&f=false

  10. #80
    Bieszczadnik Awatar szymon magurycz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Nowica/Beskid Niski
    Postów
    368

    Domyślnie Odp: Przyszłość Łopienki

    Asia999,
    ale Hryhorij był o dwa lata starszy tylko :D . Będę tego dociekał w wolnych chwilach, czyli nie wiem kiedy, ale oni obaj, Andrij i Hryhorij byli zapewne synami Bazylego.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Do Łopienki przez Hyrczę – opowiadanie w 5 odcinkach.
    Przez Wojtek Pysz w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 07-10-2015, 20:23
  2. Już przyszła
    Przez mniszek w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 15-12-2009, 14:40
  3. UA/PL - przyszłość
    Przez don Enrico w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 127
    Ostatni post / autor: 08-08-2009, 09:34
  4. Zasady przyszłego głosowania - wyboru miejsca VIII KIMB
    Przez Stały Bywalec w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 22-12-2008, 19:44

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •