Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: O rowerach, ich naprawie i obsłudze

  1. #1
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie O rowerach, ich naprawie i obsłudze

    Zaczynam nowy temat, do którego przenoszę pytanie z innego wątku.
    Cytat Zamieszczone przez Mamcia DwaChmiele Zobacz posta
    ... czy możesz polecić jakiś zestaw naprawczy do gum? Właśnie sobie zdałam sprawę, że przebicie dętki na dobrą sprawę może się trafić każdemu i mój przypadek należy zaliczyć do niezwykle rzadkich, ba!, należy się wręcz spodziewać, że moja dobra passa kiedyś się skończy. Co wtedy? Jeżdżę zazwyczaj sama, opony nie potrafię sobie zmienić...chyba
    Niestety, nie wiem nic o zestawach naprawczych, innych niż łatki, klej i tarka do czyszczenia. Do wymiany dętki potrzebny jest jeszcze zestaw łyżek do zdjęcia opony.
    Ja zawsze wożę dwie zapasowe dętki, by można szybko zmienić i nie być zmuszonym do klejenia na deszczu lub w trudnym miejscu w terenie. Nowa, sprawna dętka przydaje się też w przypadku, gdy uszkodzona jest nienaprawialna, np. ma duże rozdarcie lub widać, że uszkodzenie powstało, bo dętka się zestarzała i wkrótce "poleci" w sąsiednim miejscu. Czasem, przy małej dziurce trudne jest znalezienie miejsca uszkodzenia. Nic nie widać, nic nie słychać, nic nie czuć. Trzeba napompować i zanurzyć w potoku, by zobaczyć, skąd lecą bąbelki.
    Wymiana nie jest czynnością trudną. Porównując do prac kuchennych, trudność oceniam na poziomie smażenia jajecznicy. Oczywiście, podobnie, jak przy jajecznicy (warto ze dwa razy spróbować, zanim się poda gościom), trzeba ze dwa razy wykonać wymianę dętki w domu dla treningu.
    Podobno są jakieś tajemnicze spraye, które wpuszczone przez zaworek zaklejają dziurę i pozwalają dalej jechać. Nie widziałem jednak tego, nie znam też nikogo, kto by używał.
    Gdyby był potrzebny kurs wymiany dętki - polecam się z nieodpłatnym instruktażem:)

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar krzychuprorok
    Na forum od
    10.2007
    Rodem z
    Rzeszów/Rymanów
    Postów
    884

    Domyślnie Odp: O rowerach, ich naprawie i obsłudze

    Są też tak zwane opony "antyprzebiciowe". Są znacznie droższe niż zwykłe opony, ale całkowicie nie eliminują możliwości przebicia a ją znacznie minimalizują (sprawdziłem osobiście). Tak jak wyżej Wojtek napisał najlepiej mieć zapasową dętkę i nauczyć się wymiany.
    Ostatnio edytowane przez krzychuprorok ; 27-05-2013 o 11:08

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2010
    Postów
    134

    Domyślnie Odp: O rowerach, ich naprawie i obsłudze

    Bardzo przydatny wątek został założony. Będe tu często zaglądał. Zostawmy klejenie koła a napiszcie raczej coś wiecej o samym rowerku na takie dalekie trasy.

  4. #4
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,133

    Domyślnie Odp: O rowerach, ich naprawie i obsłudze

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    (...) Do wymiany dętki potrzebny jest jeszcze zestaw łyżek do zdjęcia opony.
    (...)
    Otóż kiedyś przejechałem się na tym stwierdzeniu, bo ....
    Bo okazało się że nie mam dość sił w palcach aby odkręcić nakrętki na osi koła.
    Dokładam więc jeszcze klucz i to najlepiej o rozmiarze odpowiadającym nakrętkom.

  5. #5
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: O rowerach, ich naprawie i obsłudze

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Otóż kiedyś przejechałem się na tym stwierdzeniu, bo ....
    Bo okazało się że nie mam dość sił w palcach aby odkręcić nakrętki na osi koła.
    Dokładam więc jeszcze klucz i to najlepiej o rozmiarze odpowiadającym nakrętkom.
    Wystarczy mieć scyzoryk z kombinerkami.

    Co do zestawu naprawczego to najważniejsza jest zapasowa dętka. Kiedyś jadąc za koleżanką przez Tworylne mogłem zaobserwować malowniczą eksplozję tylnego koła - strzelił komplet dętka i opona. Rozdarcie miało 7 cm długości i łatki się nie przydały. Po założeniu nowej dętki opona w miejscu rozdarcia została stuningowana przygodnie znalezionym PET-em (wtedy przydały się nożyczki ze scyzoryka) i wyrypka mogła być kontynuowana
    Pozdrav

  6. #6
    Administrator
    Awatar Hero
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Mińsk Maz. Wołosate
    Postów
    912

    Domyślnie Odp: O rowerach, ich naprawie i obsłudze

    Cała skrzynka narzędzi i plecak zapasowych dętek na nic się nikomu nie zda, jak w zestawie zabraknie pompki :)

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar krzychuprorok
    Na forum od
    10.2007
    Rodem z
    Rzeszów/Rymanów
    Postów
    884

    Domyślnie Odp: O rowerach, ich naprawie i obsłudze

    Ja wożę też czarną/szarą mocną taśmę. Kiedyś miałem podobny wypadek jak koleżanka Browara i przydała mi wkładka ze znalezionego w rowie buta i właśnie ta taśma. Skleiłem wszystko i z taką bulą na kole udało mi się dojechać do domu. Poza tym polecam sprawdzić po kupnie zapasową dętkę, tzn napompować ją, czy przypadkiem się gdzieś nie wybula i sprawdzić klej, czy nie zasechł, jeśli się go wcześniej używało. Pewnego razu złapałem kapcia, gdy wymieniłem dętkę na nową, ta okazała się felerna i ją wybulało w jednym miejscu, nie mogłem załatać starej dętki, bo okazało się, że klej był zaschnięty

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2006
    Rodem z
    Poznań/Szczecin
    Postów
    713

    Domyślnie Odp: O rowerach, ich naprawie i obsłudze

    A moze sie ktos podzieli know how jak uszyc zgrabnie pokrowiec do transportu roweru w srodkach komunikacji(dwa kola i kiera zdjete).
    Dotychczas robilem to po amatorsku, ledwo bylem w stanie przejsc z moim pakunkiem 50m, a chetnie bym sobie cos porzadniejszego uszyl...

    Pete
    "There is no such thing like too much snow" - Doug Coombs

  9. #9
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: O rowerach, ich naprawie i obsłudze

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Bo okazało się że nie mam dość sił w palcach aby odkręcić nakrętki na osi koła.
    A czy masz ośki na zaciskach? To takie coś, jak poniżej:

    zamykacz.jpg

  10. #10
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,133

    Domyślnie Odp: O rowerach, ich naprawie i obsłudze

    A widzisz ! że nie mam takiego cóś, mam zwykłe muterki. Okazuje się zatem, że "zestaw naprawczy" trzeba dobierać indywidualnie (pod własny sprzęt)

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Bieszczadzkie lasy, i ich osobliwe dziwno
    Przez Barnaba w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 83
    Ostatni post / autor: 07-01-2017, 22:05
  2. O rowerach [wydzielony]
    Przez Grzesiek w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 85
    Ostatni post / autor: 05-04-2012, 19:21
  3. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13-03-2010, 16:45
  4. Bieszczady - instrukcja obsługi :)
    Przez Zarazek w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 94
    Ostatni post / autor: 05-01-2009, 14:42
  5. Precz z kretynami na rowerach
    Przez lucyna w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 24-08-2006, 07:47

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •