Strona 10 z 15 PierwszyPierwszy ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 91 do 100 z 141

Wątek: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

  1. #91
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Dopowiedzenia
    do ściągi Henia:
    • Lokalizacja twojego miejsca przebywania w terenie to cecha charakterystyczna wszystkich programów do obsługi map, nie tylko tego (mapy.cz).
    • Chcąc zainstalować program na urządzeniu z Androidem - a o takim piszesz - uruchamiany aplikację Sklep Play (Google Play) i tam wpisujemy nazwę szukanego programu.
    • Mój zwyczaj to pobranie na początek mapy CAŁEJ Polski, bez podziału na części. To nie boli a często się przydaje. Potem od razu pobieram Ukrainę i Słowację.
    • Przy pytaniu, gdzie program ma zapisywać mapy, wybieramy zapis na karcie pamięci a nie w pamięci wewnętrznej. Gdy braknie miejsca, karę zmienimy na większą a pamięci wbudowanej nie powiększymy.
    • Główną zaletą programu mapy.cz jest możliwość korzystania offline (bez dostępu do Internetu) z nieźle przygotowanej do potrzeb turysty mapy OSM (Open Street Map). Mapa ta jest tworzona przez zespół ochotników z całego świata, którzy uzupełniają ją na bieżąco o zachodzące zmiany. OSM zawiera mnóstwo różnych elementów, z których autorzy programu wybierają sobie dowolne w zależności od przeznaczenia programu. Inne elementy znajdą się na mapie dla kierowców a inne dla płetwonurków. Twórcy programu mapy.cz zadbali, by na mapie znalazły się szlaki turystyczne i inne obiekty pożyteczne dla wędrowca.
    • Jedna z najlepszych funkcjonalności, jakie mają programy do obsługi map, to zapisywanie śladu. Często, gdy poruszam się w znanym albo nietrudnym terenie, urządzenie leży sobie schowane w plecaku i rejestruje ślad. A ja go sobie w domu odczytuję na komputerze i oglądam, którędy ja to szedłem. A czasem dziwie się, dlaczego taka pokręcona drogą albo "na skróty", wydłużające trasę o parę kilometrów. Główna wadą programu jest obsługa zapisywania śladów przebytej drogi (track). Nie znalazłem sposobu, jak zapisać taki ślad lokalnie, można go tylko wysłać na serwer autorów programu. A może niezbyt wytrwale szukałem?

  2. #92
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Tą samą funkcjonalność co mapy.cz ma Locus - też ma mapy OSM i też można z nich korzystać offline.

    Cytat Zamieszczone przez Krytyk Ludowy Zobacz posta
    Zajrzałem do ap store googla, znalazłem Aplikację geoportal.
    Jest i na Androida i na Microsofta. Zassałem.
    Mamy zatem na usługach geoportal podręczny geoportal z całym dobrodziejstwem inwentarza - u mnie akurat w Microsoft Lumia. Orto, Topo, Rastry.
    Pomiary, zapis trasy, Wskaż punkt, Udostępnij pozycję, Wyślij wiadomość w razie wypadku na zdefiniowany nr do powiadamiania alarmowego.
    Warunek - połączenie z siecią i inet.
    Zapowiada się interesująco.
    Geoportal ma jedną wadę - reprezentuje to wszystko o czym Niemcy mówią: polnische wirtschaft.
    - Musi być b.dobry zasięg.
    - Nawet jak nawiąże połączenie z serwerem, to odpala się w trybie kataster, jak zmienisz tryb na inny zazwyczaj przerywa sesję.
    - Nie ma trybu offline. Z tym się da żyć - w miejscu gdzie jest dobry zasięg odpalasz interesujący cię region w odpowiedniej skali - dopóki nie wyjedziesz poza załadowany rejon albo nie zmienisz skali (nie wyślesz zapytania do serwera) mapa będzie w pamięci urządzenia.

    Ma też jedną genialną zaletę - da się odpalić w trybie raster+ISOK cieniowanie. To oznacza że znajdziesz każdą studnię, bunkier, okop czy miedzę W tym trybie łażenie nocą na siagę przez chaszcze jest prymitywną łatwizną
    Pozdrav

  3. #93
    Bieszczadnik Awatar bacza
    Na forum od
    07.2017
    Rodem z
    Warmia (Olsztyn)
    Postów
    163

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    Dopowiedzenia
    do ściągi Henia: (.....)

    • Jedna z najlepszych funkcjonalności, jakie mają programy do obsługi map, to zapisywanie śladu. Często, gdy poruszam się w znanym albo nietrudnym terenie, urządzenie leży sobie schowane w plecaku i rejestruje ślad. A ja go sobie w domu odczytuję na komputerze i oglądam, którędy ja to szedłem. A czasem dziwie się, dlaczego taka pokręcona drogą albo "na skróty", wydłużające trasę o parę kilometrów. Główna wadą programu jest obsługa zapisywania śladów przebytej drogi (track). Nie znalazłem sposobu, jak zapisać taki ślad lokalnie, można go tylko wysłać na serwer autorów programu. A może niezbyt wytrwale szukałem?
    Dzięki za info o programie mapy.cz - zainstalowałem sobie i pierwsze wrażenia OK.
    Podobną funkcjonalność (nie lubię tego słowa...) tzn. mapy OSM i praca offline ma też OsmAnd - na Androida, w wersji darmowej można pobrać (bodaj) 7 map - wystarczy dobrze wybrać. Ma "trochę" bardziej rozbudowane Menu, więc pewnie i możliwości wyświetlania, nawigacji itp. można sobie lepiej dobrać do potrzeb.

    Niestety, po kilku próbach z różnymi programami, mój stary tablet odmówił współpracy z GPS - żadna aplikacja nie była w stanie odczytać pozycji...
    Po resecie "do stanu początkowego" pobawiłem się trochę z mapy.cz i... ten program zapisuje (gdzieś w katalogach, jak potrzeba , to poszukam dokładnej lokalizacji pliku u mnie, to coś jak data_nr(log gdzieś się pojawia)_nr.txt) logi min. pozycji (no bo co miałby wysłać na "ich" serwer, jak nie "fizycznie istniejący" plik). Problem polega na dziwnym formacie, którego nawet długie próby z GpsBabel nie potrafiły "rozkminić". Tam - poza logami pozycji - jest wiele informacji, czy położenie z GPS, czy z sieci, czy ekran włączony, czy logowanie wystartowało, czy pauzowane itp. itd.
    Jak nie znajdę gotowego rozwiązania, to może spróbuję coś do konwersji na jakiś "normalny" format sam napisać ( nie wiem, na stronie www, aplikacja w Javie, może coś na Androida...) - teoretycznie programistą jestem z wykształcenia...
    Dam znać w tym wątku.

  4. #94
    Bieszczadnik Awatar Krytyk Ludowy
    Na forum od
    08.2013
    Rodem z
    Południowe rubieże naszego nieszczęśliwego kraju - Kraków
    Postów
    96

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Browar - zasięg: tk, dlatego w dolinach garmin z wypicowanymi rastrami, a na zboczach wyżej może być geoportal online pomocniczo ( bo nie cały czas, bateria by padła). Kataster na orto to też fajna opcja btw.
    Z przerywaniem sesji - nie stwierdziłem problemu. W tej chwili włączyłem raster w swojej lokalizacji, przybliżyłem ile trzeba, w ustawieniach przełączyłem na kataster - jestem tam gdzie byłem.
    Odpalanie - jak ustawię tak odpala.
    Ustawię orto - odpala orto, raster - to raster...
    Zero problemów.

  5. #95
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Cytat Zamieszczone przez bacza Zobacz posta
    .... mapy OSM i praca offline ma też OsmAnd - na Androida, w wersji darmowej można pobrać (bodaj) 7 map - wystarczy dobrze wybrać. Ma "trochę" bardziej rozbudowane Menu, więc pewnie i możliwości wyświetlania, nawigacji itp. można sobie lepiej dobrać do potrzeb.
    W Osmand-zie nie znalazłem możliwości nagrywania śladu. Ale może za słabo szukałem.

    Cytat Zamieszczone przez bacza Zobacz posta
    .... mapy.cz i... ten program zapisuje (gdzieś w katalogach, jak potrzeba , to poszukam dokładnej lokalizacji pliku u mnie, to coś jak data_nr(log gdzieś się pojawia)_nr.txt) logi min. pozycji (no bo co miałby wysłać na "ich" serwer, jak nie "fizycznie istniejący" plik). Problem polega na dziwnym formacie ....
    Te pliki zapisywane są w katalogu /Android/data/cz.seznam.mapy/files/logs/ a przykładowa nazwa to log_2018_08_21_4.txt.
    Mają indywidualna strukturę i raczej nic ich nie ruszy. Wykonanie konwersji do GPX-a nie stanowi większego problemu, ale czy warto? To trochę tak, jak gdybym chciał zjeść bułkę i w tym celu siał pszenicę, zbierał, młócił, zawoził do młyna i w końcu piekł. A wygodniej jest kupić bułkę w pobliskiej piekarni lub sklepie.

    Ta gotowa bułka, to np. wspomniany wcześniej Locus Map, pozwalający wyeksportować ślad do GPX-a oraz zapisać go w dowolnym katalogu pamięci urządzenia i karty SD a także wysłać do chmury Dropboxa lub Google Dysku. Używając chmury mamy mamy ślad automatycznie na swoich komputerach lokalnych i innych urządzeniach, które synchronizują się z chmurą.

    Przy okazji przeglądania tych plików zauważyłem rzecz niepokojącą. Ostatni raz włączałem mapy.cz wczoraj, program został wyłączony a logi w katalogu cz.seznam.mapy/files/logs/ są nadal tworzone!!! Dla eksperymentu wyłączyłem telefon i włączyłem go ponownie. A on rejestruje nadal! I nie wiadomo, komu to wysyła. Do CIA czy do GRU?
    Ostatnio edytowane przez Wojtek Pysz ; 22-08-2018 o 10:57 Powód: liter.

  6. #96
    Bieszczadnik Awatar bacza
    Na forum od
    07.2017
    Rodem z
    Warmia (Olsztyn)
    Postów
    163

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Dzięki za dokładną lokalizację plików.
    Zapis śladu w mapy.cz następuje, gdy go włączysz. Niestety, po zamknięciu apki, proces/usługa zapisu działa nadal. U mnie w lewym górnym rogu - w "pasku powiadomień" - jest taka ikonka. Jak się ją kliknie, otwiera się normalne okno mapy.cz i tam należy zapis śladu wyłączyć, po czym zamknąć apk-ę.
    Co do OsmAnd-a : jak się kliknie w "globusik" w lewym górnym rogu, otwiera się menu "Skonfiguruj mapę", tam jest pole "Pliki GPX", gdzie można sobie wybrać opcję logowania / zapisu bieżącego śladu. Na mapie, w górnym prawym rogu, po jawia się przycisk z polem tekstowym, po kliknięciu którego można zatrzymać / zacząć od nowa / zapisać aktualny ślad.
    Niestety OsmAnd u mnie się wiesza (stary tablet z Androidem bodaj 4.2.2), Locus Map (chyba) nie daje nic za "free", więc potestuję mapy.cz.
    Co do formatu pliku, pobawię się - tak dla siebie, z ciekawości - jak coś wyjdzie, to może komuś się przyda. Na wycieczki mam Garmina, tablet to tylko taka rezerwa na wszelki słuczaj.
    Co do wysyłania, do "Nich" - w dobie wszechobecnej łączności bezprzewodowej, komórek, tabletów, smartfonów - to już niewielki, malutki wręcz "szczególik" (przy założeniu, że jak się nie kliknie "wyślij", to samo tego nie zrobi - to wymaga logowania).

  7. #97
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Cytat Zamieszczone przez bacza Zobacz posta
    Zapis śladu w mapy.cz następuje, gdy go włączysz. Niestety, po zamknięciu apki, proces/usługa zapisu działa nadal. U mnie w lewym górnym rogu - w "pasku powiadomień" - jest taka ikonka....
    Cała tajemnica tkwiła w tym, że u mnie po zamknięciu mapy.cz nie było (i nadal nie ma) żadnego powiadomienia o działaniu usługi nagrywania. Zobaczyć to mogę dopiero po powtórnym uruchomieniu programu.

    W Osmandzie rzeczywiście nagrywanie śladu zostało sprytnie ukryte, tak wiec moje przypuszczenie, że "za słabo szukałem" okazało się trafione;-)

    Cytat Zamieszczone przez bacza Zobacz posta
    Locus Map (chyba) nie daje nic za "free" ....
    Nie daje za free programu, czy map do niego?

  8. #98
    Bieszczadnik Awatar bacza
    Na forum od
    07.2017
    Rodem z
    Warmia (Olsztyn)
    Postów
    163

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    (...) Nie daje za free programu, czy map do niego?
    Pewnie raczej "słabo szukałem", ale wychodziło mi, że mapy są płatne (ale powtórzę: może coś mi umknęło). Postaram się jutro lepiej sprawdzić i dam znać.

  9. #99
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    W ramach pomocy w szukaniu, podpowiadam: mapy OSM dla Locus można porać bezpłatnie tutaj: https://www.openandromaps.org/downloads/europa
    Po rozpakowaniu kopiujemy plik do katalogu MapsVector.

    Dowolna mapę rastrową dla Locus można przygotować samemu z zeskanowanej mapy papierowej. Na przykład taką (WIG-100, Lesko, zrzut z ekranu telefonu Samsung):



    Tutaj jest pełny obrazek: http://ciekawe.tematy.net/mapy/Locus..._Locus_Map.jpg

    Jest to autentyczny zrzut ekranu z telefonu, nie coś przygotowanego do prezentacji. Nie widać pasków sterowania, bo w Locusie można włączyć ukrywanie pasków i wtedy mamy więcej ekranu dla mapy.

    Przykładowe mapy WIG, gotowe dla Locusa (Jarosław, Jaśliska, Lesko) można sobie pobrać stąd: http://ciekawe.tematy.net/mapy/WIG-100-300dpi/Locus/

    A wszystkie inne stąd: http://polski.mapywig.org/
    Na podanej stronie są skany map, a przygotowanie do konkretnego programu trzeba sobie zrobic samemu.

    Mapy rastrowe kopiujemy do katalogu Maps. Przy większej liczbie map zalecane jest utworzenie podkatalogów, uwzględniających np. rejony, rodzaje map, itp.

  10. #100
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Też chciałem w tym miejscu podziękować Heniowi i Wojtkowi! Wasza praca nie poszła na marne: nie miał Bazyl kłopotu - ściągnął sobie mapkę! A teraz musi rozkminiać co i jak, że mało mózg mu nie wyparuje!
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Myśliwi strzelają do orłów
    Przez Zefir w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22-07-2009, 18:13
  2. o cmentarzach nie tylko w Bieszczadach, czyli słów kilka o Maguryczu
    Przez szymon magurycz w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 17-06-2009, 07:47
  3. Komitet Ochrony Orłów w Bieszczadach
    Przez oslo w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 05-06-2007, 08:35
  4. Bezmiechowa- nie tylko dla lotników.
    Przez freebies w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 17-02-2007, 20:42
  5. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 25-05-2003, 23:19

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •