Strona 3 z 15 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 13 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 141

Wątek: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

  1. #21
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,440

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Czas wyruszyć w teren.
    Do spotkania z mapą cyfrową przy komputerze domowym jeszcze wrócimy, ale teraz czas wyruszyć w teren. A w teren zabieramy jakieś urządzenie, które potrafi wyświetlać mapy. Na razie będą to mapy rastrowe a urządzeniem będzie telefon komórkowy.
    HTC-HD.jpg Nokia-C5.jpg HTC-Desire-C.jpg Nokia-E72.jpg
    Jeśli ktoś jest zagorzałym wrogiem systemu GPS, może go nie używać, a tylko oglądać mapę na ekranie, analogicznie do papierowej. Myślę jednak, że większość zainteresowanych nie przestraszy się tego okropnego giepeesa i będzie czytać dalej.

    Co to jest GPS?
    GPS, czyli Global Positioning System, to jeden z systemów nawigacji satelitarnej, obejmujący swoim zasięgiem całą Ziemię. Dzięki niemu użytkownik może za pomocą odbiornika sygnału z satelitów określić swoje położenie geograficzne. Są to odbiorniki specjalistyczne, lub wbudowane w inne urządzenia, np. telefon, tablet, laptop. Określenie położenia geograficznego polega na odczytaniu aktualnej szerokości i długości geograficznej. Jeśli urządzenie ma w pamięci odpowiednią mapę, możemy tę mapę wyświetlić na ekranie. Program do obsługi mapy pokażę (zazwyczaj) nasze położenie na środku ekranu, zaznaczając je dodatkowo wskaźnikiem. Jest to odpowiednik czynności, polegającej na rozłożeniu mapy papierowej, rozejrzeniu się dokoła, ustaleniu kierunków świata, przeanalizowaniu przebytej drogi i wskazanie na mapie końcem patyczka: tutaj doszliśmy. Czyli, jak na razie – żadne cuda, żadne czary, żadna nawigacja. Wyjąłeś trochę inna mapę i dość szybko zorientowałeś się, w którym miejscu się znajdujesz.

  2. #22
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2009
    Postów
    269

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    1. Którą wersję programu należy pobrać, aby GPS poprawnie pokazywał pozycję - próbną czy demo ?
    2. W jaki sposób załatwiona jest konwersja współrzędnych geograficznych do siatki systemu GPS czyli WGS-84 jeśli podstawiamy dowolnie wybraną mapę
    3. Jakie urządzenie do tego polecasz - żeby było tanie, czytelne i długo pracowało na wewnętrznym akumulatorze ? Mam na myśli oczywiście tanie urządzenia, a nie odbiorniki Garmin

  3. #23
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,440

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    1. Którą wersję programu należy pobrać, aby GPS poprawnie pokazywał pozycję - próbną czy demo?
    Domyślam się, że pytasz o program Oziexplorer. Dotychczas wspominałem tylko o jego wykorzystaniu na komputerach PC i raczej bez odbiornika GPS. Tutaj program wyświetla tylko współrzędne punktu wskazywanego na ekranie kursorem-strzałką. Wyświetla poprawnie i w wersji Shareware/Demo i w próbnej (Trial).

    Domyślam się, że: GPS poprawnie pokazuje pozycję = na ekranie urządzenia kursor wyświetlany jest w tym miejscu mapy, w którym ja właśnie stoję.
    Oziexplorer do użytku w terenie może pracować na urządzeniach (telefonach, smartfonach, czy jak tam ktoś to nazwie) z systemem operacyjnym Windows Mobile lub Android. Dla każdego z systemów oczywiście pobieramy inny instalator. Program może być w obu przypadkach "free" lub zarejestrowany. Dopóki nie zostanie zarejestrowany, czyli zakupiony, wyświetla na tle mapy napis "demo" i wyłącza się po jakimś czasie (ale można go zaraz włączyć). W każdym przypadku położenie na mapie pokazywane jest poprawnie, jeśli tylko mapa jest dobrze skalibrowana.
    Nie jest to jedyny program do obsługi map rastrowych - ja korzystam z niego, więc o nim piszę. Myślę, że użytkownicy innych programów (Locus, TrekBuddy) podzielą się swoim doświadczeniem i swoimi uwagami. A jeśli się nie podzielą, to parę zdań napiszę.

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    2. W jaki sposób załatwiona jest konwersja współrzędnych geograficznych do siatki systemu GPS czyli WGS-84 jeśli podstawiamy dowolnie wybraną mapę
    Na obecnym etapie opowiadania/dyskusji nie przewidziałem zagłębiania się w teorię. Na razie zakładamy posiadanie dobrze skalibrowanej mapy, przygotowanej dla posiadanego urządzenia.

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    3. Jakie urządzenie do tego polecasz - żeby było tanie, czytelne i długo pracowało na wewnętrznym akumulatorze ? Mam na myśli oczywiście tanie urządzenia, a nie odbiorniki Garmin
    Na razie mówimy o mapach rastrowych, których starsze Garminy w ogóle nie obsługują, a współczesne też nierewelacyjnie. O Garminach opowiem przy omawianiu map wektorowych.
    A z tym urządzeniem tanim, czytelnym itp. jest jak z samochodem, który ma być tani, niezawodny, komfortowy i spalać mało paliwa:) Nie ma takich. Z urządzeniami do map rastrowych jest jeszcze gorzej - żadne z nich nie popracuje długo na wewnętrznym akumulatorze, choćby nie wiem jak drogie było.
    Myślę, że dyskusja w temacie "jakie urządzenie" jeszcze się rozwinie.

  4. #24
    Bieszczadnik Awatar zbyszek1509
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Gostynin
    Postów
    810

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    Na razie mówimy o mapach rastrowych, których starsze Garminy w ogóle nie obsługują, a współczesne też nierewelacyjnie. O Garminach opowiem przy omawianiu map wektorowych.
    A z tym urządzeniem tanim, czytelnym itp. jest jak z samochodem, który ma być tani, niezawodny, komfortowy i spalać mało paliwa:) Nie ma takich. Z urządzeniami do map rastrowych jest jeszcze gorzej - żadne z nich nie popracuje długo na wewnętrznym akumulatorze, choćby nie wiem jak drogie było.
    Myślę, że dyskusja w temacie "jakie urządzenie" jeszcze się rozwinie.
    Z drugą częścią odpowiedzi, całkowicie zgadzam się z Wojtkiem. Natomiast z pierwszą, już nie tak bardzo. Podzielę się 3 letnim doświadczeniem współpracy z Garminem a dokładnie Oregonem 450 http://www.eazymut.pl/nawigacja-tury...regon-450.html Posiada fabryczną możliwość wgrania map rastrowych CustomMaps z rozszerzeniem kmz. Jednak one mają wiele słabości i absolutnie ich nie polecam. Natomiast mała modyfikacja lub uaktualnienie oprogramowania pozwala na wgrywanie map o rozszerzeniu jnx. I tu jest cała potęga Garmina. Polega ona na tym, że możemy sobie wgrać tyle mapek, na ile pozwoli pojemność karty. Ponadto nie ma mowy o zamulaniu urządzenia, gdyż uruchamiamy sobie mapkę która jest nam w danej chwili potrzebna. Np.
    scrn.jpg

    Oczywiście czas pracy urządzenia jest uzależniony jakością akumulatorków. Ostatnio używam whitenergy za 28 zł 4 szt. 2800 mAh i po 10 godz. pracy wskaźnik pokazywał jeszcze dwie zielone kreski. Tak więc dokładnie nie mogę napisać jak długo są w stanie 2 akumulatorki pracować w Oregonie 450. Przez 3 lata dość intensywnie go wykorzystywałem do różnych celów i "odpukać" nie miałem żadnych problemów. Praktycznie, przy dobrych warunkach atmosferycznych, dokładność jego wynosi 3 m. Jeżeli mamy idealnie skalibrowaną mapę rastrową, to nic więcej do szczęścia (w zachaszczonym terenie) nie trzeba. Jednak stworzenie takiej dokładnej mapki rastrowej jest trochę zakręcone i w razie potrzeby, jeżeli Wojtek pozwoli :), to możemy wymienić doświadczenia.

  5. #25
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,440

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Cytat Zamieszczone przez zbyszek1509 Zobacz posta
    ... Natomiast z pierwszą, już nie tak bardzo. Podzielę się 3 letnim doświadczeniem współpracy z Garminem a dokładnie Oregonem 450 ... Posiada fabryczną możliwość wgrania map rastrowych CustomMaps z rozszerzeniem kmz. Jednak one mają wiele słabości i absolutnie ich nie polecam. Natomiast mała modyfikacja lub uaktualnienie oprogramowania pozwala na wgrywanie map o rozszerzeniu jnx. I tu jest cała potęga Garmina.
    Oba moje Garminy są "podrasowane" i obsługują JNX-y, jednak nie jestem zadowolony z tego, co widzę na ekranie. Myślę, że różnym Garminom poświęcimy dużo, dużo uwagi, już wkrótce, bo do pewnych zastosowań nie ma dla nich alternatywy. Tutaj tylko objaśnię, dlaczego napisałem, że Garminy nierewelacyjnie obsługują mapy rastrowe. Oto zrzuty ekranu z Garmin Etrex 20, Garmin Oregon 450 oraz HTC Desire C (którego kupiłem za złotówkę przy przedłużaniu umowy). Wieczorem dorzucę jeszcze coś do tego porównania.



    Cytat Zamieszczone przez zbyszek1509 Zobacz posta
    Tak więc dokładnie nie mogę napisać jak długo są w stanie 2 akumulatorki pracować w Oregonie 450.
    U mnie od 12 do 14 godzin. A taki Etrex 20 nawet ponad 24 godziny!

    Cytat Zamieszczone przez zbyszek1509 Zobacz posta
    Jednak stworzenie takiej dokładnej mapki rastrowej jest trochę zakręcone i w razie potrzeby, jeżeli Wojtek pozwoli :), to możemy wymienić doświadczenia.
    Temat map rastrowych dla Garmina na pewno będzie jednym z ważniejszych. Mam nadzieje, że przygotujesz coś "nie tylko dla orłów" na ten temat, po kolei i z obrazkami.
    A na razie będę dalej opowiadał o telefonach.

  6. #26
    Bieszczadnik Awatar zbyszek1509
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Gostynin
    Postów
    810

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    Oba moje Garminy są "podrasowane" i obsługują JNX-y, jednak nie jestem zadowolony z tego, co widzę na ekranie.
    Wojtku, pierwszy raz mam możliwość podyskutować z kimś, kto posiada tak dużą wiedzę na temat korzystania z map i potrafi to tak fachowo i metodycznie "sprzedać". Domyślam się, że Twoje niezadowolenie podyktowane jest słabą czytelnością fragmentu mapy na wyświetlaczu przy dużym zoomie. Przyznaję, że HTC Desire, bije konkurentów "na głowę". Jednak na jakość wyświetlanej mapy ma wpływ wiele czynników podczas jej przygotowywania. Myślę o jakości skanu i dalszej obróbce pliku już czysto graficznego. Chciałem pokazać zrzuty tego samego obszaru, co Ty, z mojego Oregona, jednak w tym miejscu akurat mam łączenie dwóch map. Jedna to Werlas 1:25000 i druga, to Bieszczady Ruthenus-a 1:60000. Dlatego na styku występują pewne niedoskonałości w pokrywaniu się warstwic. I jeszcze krótko na temat kalibracji zgodnej z terenem. Nie spotkałem mapy, która by była rzetelna na odcinku stokówki i jej okolic, z Zatwarnicy do Studennego. Takich przypadków na bieszczadzkich mapach jest kilka. Wszystko zależy od mapy bazowej, która była brana do produkcji mapy końcowej. W/g mnie jedynie słuszną jest mapa, którą nazywają ORTO, SAT lub lotniczą. Nawet mapa 1:10000 TOPO tych terenów ma pewne przegięcia. A teraz już zrzuty z mojego Oregona o różnym zoomie.
    scrn300.jpgscrn200.jpgscrn120.jpgscrn80.jpg

  7. #27
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2009
    Postów
    269

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Zapytam jeszcze o urządzenia. Może to się trochę wyda idiotyczne, ale ostatnio oglądałem tablet Lenovo A2107A z ekranem 7 cali. Ma wbudowany GPS i jak zapewniał sprzedawca dość długo pracuje na wewnętrznym akumulatorze - coś koło 6-8h.
    Ciekawe czy na takim urządzeniu mogą pracować te mapy ?
    Tablet wydaje się na pozór głupim rozwiązaniem, ale po pierwsze większy ekran jest czytelny, a samo urządzenie jest lekkie. Jeśli mamy mapę i włączamy urządzenie na chwilę, żeby skorygować pozycję to taki system prowadzenia nawigacji będzie bardzo wydajny.

    Drugie moje pytanie dotyczy systemu TrekBuddy - masz z tym jakieś doświadczenia ? Jak to pracuje ? Jest taka firma Compass, która właśnie sprzedaje mapy Bieszczad do tego systemu. Prawdę mówiąc szkoda, że Ruthenus nie udostępnia map elektronicznych, bo ich wydania są wg mnie najlepsze gdyż zawierają najwięcej szczegółów. Szczególnie różne leśne ścieżki, których nie ma na innych mapach.

  8. #28
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,440

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Zbyszku - z przekazaniem się staram, z samą wiedza już gorzej
    Temat Garminów jest ogromny i niewyczerpany, spróbuję najpierw zamknąć sprawę podstaw korzystania z map na Nokiach, Androidach i Windowsach Mobilnych. Twoje ekrany z Oregona są rzeczywiście całkiem niezłe i pewnie opowiesz nam, jak to się robi.

    skyrafal - program TrekBuddy warto stosować raczej tylko na telefonach z Symbianem, dla Androida są lepsze programy. O "Treku" będzie jutro dość obszernie, z przykładami, także z Compassa.
    Z tabletami nie miałem do czynienia. Dla mnie urządzenie musi się zmieścić w kieszeni i przeżyć twarde lądowanie z rąk na ziemię albo coś twardszego. I powinno dobrze czuć się na deszczu, jak ryba w wodzie:)
    Na wspomnianym przez Ciebie tablecie mapy będą doskonale widoczne i komfortowe w obsłudze. Z włączonym odbiornikiem GPS popracuje on jednak najwyżej - tak szacuję - połowę tego czasu, o którym piszesz. Bałbym się też rzucać go na ziemię. Dodatkowo - włączanie tylko na chwilę nie pozwala zapisywać śladu wędrówki. Ale zawsze jest coś za coś.

  9. #29
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    Zapytam jeszcze o urządzenia. Może to się trochę wyda idiotyczne, ale ostatnio oglądałem tablet Lenovo A2107A z ekranem 7 cali. Ma wbudowany GPS i jak zapewniał sprzedawca dość długo pracuje na wewnętrznym akumulatorze - coś koło 6-8h.
    Ciekawe czy na takim urządzeniu mogą pracować te mapy ?
    Tablet wydaje się na pozór głupim rozwiązaniem, ale po pierwsze większy ekran jest czytelny, a samo urządzenie jest lekkie. Jeśli mamy mapę i włączamy urządzenie na chwilę, żeby skorygować pozycję to taki system prowadzenia nawigacji będzie bardzo wydajny.
    Tablet jest po prostu za duży, lepszy smartfon, poza tym ok, jak masz jeszcze powerbank to na pewno jest to co najmniej tak samo dobre rozwiązanie co dedykowany GPS, a tańsze.
    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    Drugie moje pytanie dotyczy systemu TrekBuddy - masz z tym jakieś doświadczenia ? Jak to pracuje ? Jest taka firma Compass, która właśnie sprzedaje mapy Bieszczad do tego systemu. Prawdę mówiąc szkoda, że Ruthenus nie udostępnia map elektronicznych, bo ich wydania są wg mnie najlepsze gdyż zawierają najwięcej szczegółów. Szczególnie różne leśne ścieżki, których nie ma na innych mapach.
    To proste - bierzesz mapę Ruthenus, wrzucasz na skaner A0 (10zł/mb) a powstały plik kalibrujesz np programem MAPC2MAPC lub innym (musisz tylko znać tzw "datum" - albo jest napisane na mapie, albo zadzwoń do wykonawcy mapy, albo zaryzykuj - prawie na pewno jest to WGS-84).Kalibracja tej mapy jest prosta - naniesiona siatka już na niej jest. Zapisz w systemie jakim chcesz - np na Androida chyba najlepszy jest Locus - wersja darmowa jest prawie tak użyteczna jak profi, a więc atlas *.sqlitedb Taka mapa zajmie może 40-80MB. Mało, bo tak naprawdę na niej jest mało szczegółów ze względu na skalę 1/60000.
    Pozdrav

  10. #30
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,440

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Uruchamiamy mapę na Symbianie.
    Symbian to system operacyjny, stosowany przeważnie w telefonach komórkowych Nokia, rzadziej w Sony-Ericson, LG, Samsung. Jeśli akurat masz pod ręką jakiś telefon z Symbianem oraz odbiornikiem GPS, możesz spróbować. Bez GPS też można, ale pożytek z map mniejszy. Oto, co trzeba zrobić, by ujrzeć mapę na ekranie.

    Instalujemy program TrekBuddy.

    • Pobierz program ze strony autorów http://www.trekbuddy.net. Są to dwa pliki: http://www.trekbuddy.net/releases/1....dy-symbian.jar i http://www.trekbuddy.net/releases/1....dy-symbian.jad. To jest wersja na dzisiaj (czerwiec 2013), kiedyś będzie inna, szukajcie, a znajdziecie:) Zapisz te pliki na dysku swojego komputera.
    • Skopiuj oba pliki na kartę SD w telefonie. Możesz to zrobić, podłączając telefon do komputera kabelkiem USB lub wyjmując kartę i korzystając z czytnika kart.
    • Uruchom w telefonie menedżer plików. Dla modelu Nokia E52, który akurat mam w ręce, do menedżera dociera się przez: Menu | Biuro | Mndż. Plik. W innych modelach będzie podobnie. Pokaże się wybór: Pamięć telefonu i karta pamięci. Przesuń podświetlenie na kartę pamięci, wciśnij Otwórz. Znajdź trekbuddy-symbian.jar, wciśnij Opcje, potem Otwórz. Na pytanie Zainstalować TrekBuddy? odpowiedz Tak. Zignoruj ostrzeżenie, że aplikacja może uszkodzić telefon i wciśnij Dalej, potem powtórnie Dalej. Po pytaniu Zainstaluj 468kB w: wskaż kartę pamięci i naciśnij Wybierz. Po kilkunastu (kilkudziesięciu) sekundach instalacja zostanie zakończona. Przyciśnij Start. Na pytanie o pozwolenie otwarcia TrekBuddy, wybierz Zawsze zezwalaj. Może o jakimś pytaniu zapomniałem, odpowiedzi są intuicyjne.
    • Uruchomi się program i wyświetli kawałek mapy świata. To nie jest jeszcze ta mapa, która nas interesuje. Otwórz menu programu i wybierz Koniec. Menu uruchamiane jest przez kilka różnych klawiszy, m.in. przez te pod ekranem, w najwyższym rzędzie.
    • Uruchom menedżer plików i usuń pliki instalacyjne jar i jad.

    Kopiujemy mapę.
    Do zapoznania się z programem przygotowałem dwie przykładowe mapy: arkusz WIG P51_S35_USTRZYKI_DOLNE i wycinek mapy Bieszczady z okolic Łopienki.
    www.ciekawe.tematy.net/mapy/WIG-100-300dpi/P51_S35_USTRZYKI_DOLNE.tar
    www.ciekawe.tematy.net/mapy/Bieszczady-2013-demo/Lopienka.tar
    Pobierz pliki i zapisz na karcie telefonu w folderze \TrekBuddy\maps. Wycinek „Łopienka” to niżej pokazany fragment najnowszej mapy Bieszczadów, który udostępniam za zgodą wydawnictwa Compass.

    Lopienka+logo250.jpg
    Całą mapę, zarówno w wersji papierowej, jak i na wszelkie urządzenia można kupić na stronie wydawcy http://compass.krakow.pl/katalog-pro.../4/Bieszczady/.

    Elementy obsługi programu TrekBuddy.
    Program uruchamiamy przez Menu | Aplikacje | Trekbuddy. Jeśli program będzie wykorzystywany często, można go przypisać do któregoś klawisza w telefonie, np. zamiast kalendarza. Wczytaj mapę: Menu | Mapy, potem wskaż, która mapę chcesz otworzyć. Po wczytaniu mapy celownik ustawi się w pobliżu lewego, górnego narożnika. Mapę możemy przesuwać za pomocą kwadratowego manipulatora (dżojstika) na środku lub za pomocą klawiszy 2, 8, 4, 6. Uruchomienie odczytu sygnału GPS następuje przez Menu | Start. Jeśli znajdujemy w miejscu, które obejmuje mapa, miejsce to zostanie ustawione na środku ekranu. Sposób obsługi programu można znaleźć na wielu stronach internetowych. Szukajcie, a znajdziecie.

    Jeżeli o czymś zapomniałem - pytajcie, a odpowiem, jeśli będę wiedział:)

    W następnym odcinku walczymy z Androidem.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Myśliwi strzelają do orłów
    Przez Zefir w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22-07-2009, 19:13
  2. o cmentarzach nie tylko w Bieszczadach, czyli słów kilka o Maguryczu
    Przez szymon magurycz w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 17-06-2009, 08:47
  3. Komitet Ochrony Orłów w Bieszczadach
    Przez oslo w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 05-06-2007, 09:35
  4. Bezmiechowa- nie tylko dla lotników.
    Przez freebies w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 17-02-2007, 21:42
  5. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 26-05-2003, 00:19

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •