Strona 1 z 15 1 2 3 4 5 6 7 8 11 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 141

Wątek: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

  1. #1
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,440

    Domyślnie Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Wstęp.
    Obiecałem w którymś wątku, a także w rozmowach w naturze, że kiedyś opowiem coś o mapach cyfrowych. Spełniam więc obietnicę.
    Ten nieco żartobliwy tytuł zapożyczyłem z dawnej audycji radiowej „Trójki”. Sam nie jestem orłem w temacie kartografii, więc moje opowiadanie o mapach cyfrowych może okazać się zrozumiałe dla czytelników. Nie obejdzie się wprawdzie bez użycia kilku pojęć specjalistycznych, związanych z geografią i techniką, takich, jak plik, program lub współrzędne geograficzne, ale tych pojęć uczą teraz w szkole podstawowej i w razie problemów można będzie zapytać dziecko albo wnuka.
    Wiele razy toczyła się na forum dyskusja na temat pożytków i niepożytków, jakie niesie ze sobą używanie w wędrówkach górskich nawigacji GPS. Wynik dyskusji był zazwyczaj dla nowoczesnej techniki druzgocący.

    Jestem przeciw, a nawet za …
    Niechęć do stosowania „mapiarskich wynalazków” na szlaku może wywodzić się ze skojarzenia mapy cyfrowej wyłącznie z urządzeniem, popularnie zwanym nawigacją. Sąsiad właśnie kupił „nawigację”, i teraz, gdy jednie na działkę, to mu głos z pudełka podpowiada: za dwieście metrów skręć w prawo. A na ekraniku „nawigacji” widać jakąś karykaturę mapy. Słowo „nawigacja” zmieniło ostatnio znaczenie – w potocznym użyciu nie jest już czynnością, lecz przedmiotem. Nie będę więc pisał o "nawigacji", ale o mapach cyfrowych.

    Tekst adresuję do trzech grup czytelników:

    • tych, którzy nie mieli styczności z mapami cyfrowymi – aby coś się dowiedzieli,
    • tych, którzy się wahają, czy warto się nimi zająć – aby się zdecydowali,
    • zagorzałych przeciwników, czyli tych, którzy mają w pogardzie mapy cyfrowe – aby zdobyli się na daleko idącą tolerancję w stosunku do myślących inaczej.

    Mapa cyfrowa.
    Na potrzeby tego wątku spróbuję stworzyć naszą definicję mapy cyfrowej. I nie twierdzę, że będzie ona zgodna z innymi definicjami, które już ktoś ewentualnie wymyślił. Mapa cyfrowa, to taka mapa, którą można oglądać na ekranie (wyświetlaczu) urządzeń elektronicznych, czyli komputerów dużych i małych, tabletów, telefonów, itp.. Istnieją także specjalistyczne urządzenia, służące wyłącznie do posługiwania się mapami cyfrowymi. Najpopularniejszymi wśród turystów są kieszonkowe odbiorniki Garmin.
    Uwaga - nie wszystkie telefony potrafią wyświetlać mapy, np. mój ulubiony telefon nie potrafi.

    Mapy cyfrowe w zastosowaniu turystycznym mogą służyć do tego samego, co mapy papierowe: przygotowania się do wycieczki, wyboru trasy, oszacowania odległości, wyszukania interesujących obiektów krajoznawczych, itp. Z mapą papierową wygląda to tak:

    Z mapą cyfrową zupełnie podobnie, tylko mniejszy bałagan jest na stole. Oglądamy mapę na ekranie, wyszukujemy obiekty, drogi, ścieżki. Rysujemy planowaną trasę (wyświetla się długość narysowanej trasy). Tu mały wycinek mapy przy takich pracach.

    Na koniec części wstępnej krótkie podsumowanie. Mapy cyfrowe to niekoniecznie jest taka tajemnicza skrzynka, która prowadzi po drogach (tych, które zna).
    Można z nich korzystać także bez specjalizowanych urządzeń. Mogą również wyglądać tak, jak doskonale znane mapy papierowe.

    (W przykładzie wykorzystywałem fragment mapy wydawnictwa Compass)

  2. #2
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Mimo że do żadnej z grup adresatów nie należę to mam pytanie (na razie jedno ) - jaki to program do map graficznych?

  3. #3

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Na najniższym poziomie wtajemniczenia nie potrzeba żadnego specjalistycznego programu. Wystarczy ten sam program, którym oglądasz zdjęcia.

  4. #4
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,440

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Bardzo się cieszę, że w wątku pojawił się Andrzej. Czyli w przypadku pojawienia się trudnych pytań, będzie miał kto na nie odpowiedzieć, a gdy coś niefachowo napiszę – poprawić lub dopowiedzieć. A ja kontynuuję wiadomości wstępne.

    Rodzaje ma cyfrowych.
    Miało nie byś trudnych słów, ale te dwa musi mi czytelnik wybaczyć Mapy cyfrowe dzielimy na rastrowe i wektorowe.

    Mapa rastrowa jest odpowiednikiem klasycznej mapy papierowej, tyle, że zapisana została w pliku graficznym w pamięci komputera lub innego urządzenia. Współczesne mapy papierowe, kupowane w sklepie, powstają najpierw w postaci pliku z obrazem mapy, później drukarnia przenosi to na papier. Mapę rastrową można oglądać na ekranie tak, jak ogląda się zdjęcia lub każdy inny obrazek. Mapa rastrowa będzie wyglądać na ekranie niemal tak samo, niezależnie od tego, jakiego programu użyjemy do jej oglądania. Jeśli ustawimy odpowiednią wielkość wycinka mapy, oglądanego na ekranie, będzie on wyglądała tak samo, jak położona obok mapa papierowa.

    Mapa wektorowa jest bardziej tajemnicza. Występują na niej trzy rodzaje obiektów: punkt, linia i obszar. Punktem może być szczyt, budynek, przystanek, wieś, schron, baszta. Linia to droga, szlak, tor kolejowy, linia elektryczna, rzeka. Obszar to las, jezioro, park, stadion, powierzchnia miejscowości. Każdy z obiektów ma swój typ, mówiący o tym, co ten obiekt reprezentuje oraz parę lub wiele par współrzędnych geograficznych, określających położenie obiektu. Mapę wektorową można oglądać na ekranie tylko za pomocą specjalistycznego programu, który „przetłumaczy” tajemnicze liczby (typy i współrzędne) na coś, co człowiekowi kojarzy się z tymi obiektami oglądanymi w terenie. Mapa wektorowa może wyglądać na ekranie bardzo różnie, w zależności od programu, jakim ją wyświetlamy a nawet od ustawień programu.

    Poniżej porównanie wycinków mapy rastrowej (Compass) i wektorowej (UMP-pcPL), obejmujących zbliżony fragment terenu.





    Z obrazków wynika, że mapa rastrowa jest bardziej przyjazna od wektorowej oraz zawiera więcej szczegółów. Po co więc zajmować się mapami wektorowymi? O tym będzie więcej szczegółów, ale gdzieś bliżej końca tego opowiadania.

  5. #5
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Cytat Zamieszczone przez andrzej627 Zobacz posta
    Na najniższym poziomie wtajemniczenia nie potrzeba żadnego specjalistycznego programu. Wystarczy ten sam program, którym oglądasz zdjęcia.
    Tak, do przeglądania map rastrowych wystarczy jakakolwiek przeglądarka graficzna. Ale mi chodzi o nazwę programu z którego Wojtek zrobił zrzut wycinka mapy rastrowej. Używam Kamap-a ale to inaczej wygląda.

  6. #6
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,440

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    ... chodzi o nazwę programu z którego Wojtek zrobił zrzut wycinka mapy rastrowej.
    To program Oziexplorer.

  7. #7
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,440

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Skąd jest odczytywana mapa, którą widzę na ekranie?
    Można korzystać z mapy online, za pomocą połączenia internetowego. W przypadku map online, są to najczęściej mapy wektorowe. Jedną z najpopularniejszych jest mapa Google. Mapa ta bardziej przydaje się do planowania dojazdów, niż wędrówek górskich. Pożyteczne za to bywają „googlowe” zdjęcia satelitarne, o czym później.


    Przykładem dobrej wektorowej mapy turystycznej jest czeski Cykloatlas, który obejmuje także znaczną część polskich Bieszczadów.


    Znaleźć można w Internecie także mapy rastrowe, np. na e-gory.pl


    Mapa może być także przechowywana lokalnie, czyli znajdować się na dysku komputera lub w pamięci urządzenia przenośnego. Wcześniej oczywiście trzeba ją tam umieścić. Jest to najczęściej stosowany sposób korzystania z map cyfrowych w turystyce. I o takich mapach zaczniemy opowiadać w następnym punkcie.

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Super, znowu temat dla mnie.
    Ostatnio stałam się posiadaczką telefonu Samsung z systemem operacyjnym android - i o ile przedtem nie umiałam się przekonać do korzystania z GPS - to teraz się (powoli) przekonuję.
    A zaczęło się od przedwczoraj :)
    W pewnym miasteczku - (o którym w innym wątku) chciałam odnaleźć zniszczony cmentarz żydowski, nie mając pojęcia gdzie on jest, chodziłam po jakichś krzakach.
    Włączyłam w telefonie pobieranie danych z sieci GSM, weszłam w przeglądarce na stronę "Wirtualny szetł" (mają dobrze opracowaną wersję na "lekką" przeglądarkę do telefonów), odnalazłam informacje o miasteczku i współrzędne cmentarza.
    I kiedy włączyłam nawigację to na mapie satelitarnej google nawigacja jak po sznurku zaprowadziła mnie na poszukiwany cmentarz (na który było ok. 400 m).

  9. #9

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta
    Włączyłam w telefonie pobieranie danych z sieci GSM, weszłam w przeglądarce na stronę (...)
    Jak będziesz już całkiem przekonana, to takie operacje będziesz robić w domu, przed wyjściem w teren.

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2004
    Postów
    295

    Domyślnie Odp: Mapy cyfrowe nie tylko dla orłów;)

    Na androida polecam Locus Map.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Myśliwi strzelają do orłów
    Przez Zefir w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22-07-2009, 19:13
  2. o cmentarzach nie tylko w Bieszczadach, czyli słów kilka o Maguryczu
    Przez szymon magurycz w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 17-06-2009, 08:47
  3. Komitet Ochrony Orłów w Bieszczadach
    Przez oslo w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 05-06-2007, 09:35
  4. Bezmiechowa- nie tylko dla lotników.
    Przez freebies w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 17-02-2007, 21:42
  5. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 26-05-2003, 00:19

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •