Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: gdzieś tam w upalnej Małopolsce

  1. #1
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie gdzieś tam w upalnej Małopolsce

    Celem naszej wycieczki sa okolice Gdowa gdzie umowilismy sie z ekipa z forum eksploratorow.
    Dwie noce spedzamy w namiotach na terenie łowiska w Wieńcu.



    Włoczymy sie po okolicznych wioskach, łakach i polach. W cienistych sadach pożeramy arbuzy.





    Ogladamy rozne koscioly, cmentarze, kopce , pomniki i głazy narzutowe



    Wyraznie zapadl mi w pamiec kosciol w wiosce Niegowić gdzie organista na chórze mial komputer. Jakby mu sie nudzilo w czasie mszy i chcial sobie sprawdzic co tam slychac w wielkim swiecie?



    Jednym z ciekawszych miejsc odwiedzonych na trasie wedrowki jest klasztor w Staniątkach. Oprowadza nas po nim wiekowa i bardzo sympatyczna zakonnica.
    O dziwo nie ma zadnych biletow ani zakazow fotografowania.
    W murze klasztoru widac powbijane pociski. Ponoc pochodza z czasow wojny i sa swiadectwem ze opatrznosc czuwala nad tym miejscem. Wygladaja nieco dziwnie- tak jakby ktos je tam wmurowal tydzien temu..



    Wnetrze klasztoru zdobia stare freski. Zostaly odkryte poprzez zdzieranie ilus warstw farby







    Najbardziej przypada nam do gustu najstarsze malowidło, o pijakach- gdzie diabły wlewaja grzesznikom jakas ciecz do ust a tamci widza juz zielone żabki. Diabły uzywaja rogów do wina- czyzby byli kiedys w Gruzji?



    Jest tez wesoły, tańczacy swięty!



    Przed klasztorem spotykamy dziwna postac. Mija nas gosc z dluga siwa broda, w habicie moro, bosy, wsparty na wysokim kiju, z mieczem u pasa. Pierwsza mysl to ze moze jest w okolicy jakis festyn, jakas rekonstrukcja i jest to zmierzajacy tam przebieraniec? A moze koles jest prawdziwy i jest to jakis ekscentryczny pielgrzym, wedrujacy np. szlakiem sw. Jakuba? Kiedys spotkalismy na Dolnym Slasku dwoch Niemcow przemierzajacych ten szlak, ubranych w powloczyste szaty i wedrujacych ktorys miesiac bez pieniedzy i bagazu,zdajacych sie tylko na pomoc bliznich.. A moze to jakis pustelnik?





    Jakos nie moge sobie potem wybaczyc ze nie zagadalismy do goscia.. Zwykle z udawalo mi sie znalezc wspolny jezyk z pustelnikami, prorokami, roznej masci włóczegami a nawet osobnikami podajacymi sie za "aniołów"
    Dopiero po powrocie do domu udaje mi sie dowiedziec o nim troche wiecej

    http://supernowosci24.pl/w-dowodzie-...jahwe-mesjasz/

    http://www.se.pl/multimedia/galeria/...e-jest-bogiem/

    http://gazeta-olawa.pl/artykul-412-j...ka-palacu.html

    Od zakonnic dostajemy podarek- caly worek tzw "czipsow pustelnika". Sa to brzezki opłatkow- to co zostalo po wycieciu hostii.





    Bardzo sie ucieszylam bo uwielbiam jesc opłatek. Zawsze na Wigilii czekam na moment kiedy moge zjesc pozostale skrawki! Ale ten bozonarodzeniowy oplatek jest o niebo smaczniejszy! Ciekawe czy jakos inaczej wyrabiany czy moze to magia wigilijnej nocy?

    Zawijamy takze do Łapanowa aby sie wypluskac w rzece. Po dusznym upalnym dniu wlasnie tego bylo nam potrzeba! Polozyc sie w chlodnym nurcie rzeki, na betonowych plytach tworzacych przejazd dla traktorow Czujemy sie jak nowonarodzeni!



    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  2. #2
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: gdzieś tam w upalnej Małopolsce

    A potem juz tylko wielkie ognicho i impreza po swit w gronie dobrych znajomych. Spiewamy nie tylko z gitara ,ale jest tez harmoszka! Jak ja uwielbiam ten instrument!!!









    W dogasajacym zarze pieczemy ziemniaki, z maselkiem i sola...mmmmm.. nie ma nic lepszego niz taki ziemniaczek gdy wokol pachnie dymem a sine swiatlo ksiezyca rozswietla krotka czerwcowa noc



    Wracajac do domu mijamy przystanek gdzie grupka podroznych cierpliwie oczekuje na swoj autobus





    wiecej zdjec
    https://picasaweb.google.com/1122023...row_Na_Wiencu#
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2004
    Postów
    377

    Domyślnie Odp: gdzieś tam w upalnej Małopolsce

    Pozwolę sobie .... W odl. ok 3-4 km od lokum Teokracjusza znajduje się :


    ... no taka "nowa świątynia'' takiego co sam się "uczył",
    i dokładnie w takiej samej odl. od .... kaplica-kościółek gdzie mszę współprowdzą niewidomi z porażeniem mózgowym. Widok ''czytającego'' palcami ewangelię pozostaje na długo w.... , niezwykłej 'urody' jest Tam "droga krzyżowa" - zachwyca "skromym rysunkiem" i kunsztem wykonania (jakby 'maszynowe' rzeźbienie w desce).
    Pozwoliłem sobie .... nadmienić .....
    PF

  4. #4
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: gdzieś tam w upalnej Małopolsce

    Cytat Zamieszczone przez PiotrekF Zobacz posta
    Pozwoliłem sobie .... nadmienić .....
    PF
    Super ze nadmieniles!!! dzieki! Bardzo ciekawe!! I o tej swiatyni buddyjskiej stawianej przez samouka i o mszy wspolprowadzonej przez niepelnosprawnych! Zarowno jedno i drugie musi robic ogromne wrazenie!
    A jaka to dokladnie miejscowosc?
    Ostatnio edytowane przez buba ; 29-06-2013 o 00:01
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar krzychuprorok
    Na forum od
    10.2007
    Rodem z
    Rzeszów/Rymanów
    Postów
    884

    Domyślnie Odp: gdzieś tam w upalnej Małopolsce

    Cytat Zamieszczone przez buba Zobacz posta
    Przed klasztorem spotykamy dziwna postac. Mija nas gosc z dluga siwa broda, w habicie moro, bosy, wsparty na wysokim kiju, z mieczem u pasa. Pierwsza mysl to ze moze jest w okolicy jakis festyn, jakas rekonstrukcja i jest to zmierzajacy tam przebieraniec? A moze koles jest prawdziwy i jest to jakis ekscentryczny pielgrzym, wedrujacy np. szlakiem sw. Jakuba? Kiedys spotkalismy na Dolnym Slasku dwoch Niemcow przemierzajacych ten szlak, ubranych w powloczyste szaty i wedrujacych ktorys miesiac bez pieniedzy i bagazu,zdajacych sie tylko na pomoc bliznich.. A moze to jakis pustelnik?
    Taki bardzo podobny, kiedyś mnie mało o zawał serca nie przyprawił. Jechałem pociągiem, po godzinie czwartej rano, sam w wagonie, przy drzwiach, usypiałem mimo dużego hałasu, jak to w starym pociągu elektrycznym. Nagle otworzyły się drzwi i stanął nade mną taki pustelnik/pokutnik w podobnych szatach z kapturem, boso (to był październik) i długim kijem. Poszedł dalej, ale ja nieźle się wystraszyłem. Może w tamtej okolicy jest takich więcej bo to było gdzieś między Krakowem a Kłajem.

  6. #6
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2004
    Postów
    377

    Domyślnie Odp: gdzieś tam w upalnej Małopolsce

    Cytat Zamieszczone przez krzychuprorok Zobacz posta
    ..... bo to było gdzieś między Krakowem a Kłajem.
    ... bo to właśnie między Krakowem a Kłajem są Staniątki (nawet jest stacyjka kolejowa)... buba to w Niepołomicach

    PF

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Czy retorty jeszcze gdzieś dymią? [wypał, węglarze]
    Przez robines w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 04-09-2014, 08:38
  2. gdzieś w Górach Stołowych
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 13-11-2008, 13:26
  3. gdzieś pod wałbrzychem
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 26-08-2008, 19:41
  4. Jabol i Bizonek znowu gdzieś poleźli...[krótka ;) relacja]
    Przez Jabol w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 28-01-2006, 16:16
  5. Nocleg w Cisnej lub gdzieś po drodze...na Smerek
    Przez 13gawronów w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 10-08-2005, 05:21

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •