Strona 1 z 13 1 2 3 4 5 6 7 8 11 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 124

Wątek: Pomnik Świerczewskiego

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Misieg
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Kraśnik/Rzeszów/Lesko
    Postów
    625

    Domyślnie Pomnik Świerczewskiego

    "W Jabłonkach koło Baligrodu na granitowym głazie obok pomnika Karola Świerczewskiego, nieznani sprawcy umieścili tablicę, na której m.in. napisano: "Świerczewski - w latach 1918 - 1920 w szeregach sowieckich walczył ochotniczo przeciwko Polsce. W czasie II wojny światowej przez jego nieudolność zginęły tysiące polskich żołnierzy".
    Sam pomnik generała oblano czerwoną farbą. Ostatecznie tablica została oderwana i porzucona za pomnikiem.
    Część organizacji niepodległościowych domaga się usunięcia pomnika, który od lat budzi spore kontrowersje zwłaszcza wśród polityków i różnych organizacji kombatanckich.
    Organizacje prawicowe uważają gen. Świerczewskiego-Waltera za zdrajcę, reprezentanta interesów Moskwy w zniewolonym kraju. Należy, więc zniszczyć wszelkie pamiątki związane z generałem.
    Natomiast organizacje lewicowe twierdzą, że generał jest bohaterem, który walczył o wolność ojczyzny i powinniśmy mu oddawać honor i cześć. Dlatego lewicowi kombatanci w rocznicę śmierci generała składają pod pomnikiem w Jabłonkach wieńce i kwiaty.
    W Polsce wciąż stoją dwa pomniki Karola Świerczewskiego "Waltera" - w Poznaniu i właśnie w Jabłonkach, gdzie zginął podczas potyczki z odziałem UPA."


    http://wiadomosci.onet.pl/regionalne...rtaz-maly.html

  2. #2
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2006
    Rodem z
    Poznań/Szczecin
    Postów
    713

    Domyślnie Odp: Pomnik Świerczewskiego

    W Poznaniu pomnik Świerczewskiego nie istnieje jakoś od 2009-2010 roku. Został rozebrany i powstał kawałek trawnika z kwiatami.
    "There is no such thing like too much snow" - Doug Coombs

  3. #3
    Poeta Roku 2011
    Awatar Piskal
    Na forum od
    10.2008
    Rodem z
    Toporzysko/Toruń
    Postów
    2,277

    Domyślnie Odp: Pomnik Świerczewskiego

    Pomniki zdrajców i kolaborantów to też historia Polski. Okresu słusznie minionego. Byłbym za tym, żeby pomnik pozostał, ale właśnie z taką tablicą.

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar Pyra.57
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    stolica Pyrlandii
    Postów
    1,596

    Domyślnie Odp: Pomnik Świerczewskiego

    W kwestii rozbierać czy nie dany pomnika odesłałbym do lektury Pawła Jasienicy "Rozważania o wojnie domowej". Naprawdę warto przeczytać.
    pozdrawiam
    Marek

  5. #5
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,122

    Domyślnie Odp: Pomnik Świerczewskiego

    Cytat Zamieszczone przez Piskal Zobacz posta
    Pomniki zdrajców i kolaborantów to też historia Polski. Okresu słusznie minionego. Byłbym za tym, żeby pomnik pozostał, ale właśnie z taką tablicą.
    Wiesz !?
    Podoba mi się to . Nie ma co zamazywać historii (niszcząc pomniki) , lepiej pokazać zakłamanie propagandowe pozostawiając Świerczewskiego w właściwą adnotacją.

  6. #6
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: Pomnik Świerczewskiego

    Cytat Zamieszczone przez Piskal Zobacz posta
    Pomniki zdrajców i kolaborantów to też historia Polski. Okresu słusznie minionego. Byłbym za tym, żeby pomnik pozostał, ale właśnie z taką tablicą.
    Dokladnie tak! Miło jakby pomniki z minionej epoki pozostaly jako swiadectwo historii. I warto by je opatrzyc odpowiednim komentarzem.

    Celowe niszczenie takich pomnikow wybitnie kojarzy mi sie z jezdzeniem buldozerem po łemkowskich cerkwiach- w stylu wymazac za wszelka cene i tworzyc nowa zafalszowana wersje historii, bez niewygodnych kawalkow...
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  7. #7
    Poeta Roku 2011
    Awatar Piskal
    Na forum od
    10.2008
    Rodem z
    Toporzysko/Toruń
    Postów
    2,277

    Domyślnie Odp: Pomnik Świerczewskiego

    Dodam, że o wiele, być może, można mnie oskarżyć, ale nie o sympatie lewicowe. W Toruniu była tablica ku pamięci Juliana Nowickiego, działacza komunistycznego, pod którą działacze miejscowego SLD 1-go maja składają kwiaty, a my- KoLiber i Liga Republikańska skandowaliśmy" Precz z komuną" i takie tam! Tak, tak- uczuć patriotycznych nie ma co tłumić
    Tylko, że tablicę w zeszłym roku usunięto...

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Misieg
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Kraśnik/Rzeszów/Lesko
    Postów
    625

    Domyślnie Odp: Pomnik Świerczewskiego

    Czerwona farba na pomniku Świerczewskiego w Jabłonkach
    Ewa Gorczyca

    – Ktoś polał pomnik farbą. Szczegółów nie znamy. We wtorek rano jedziemy na miejsce zrobić oględziny. Złożymy doniesienie na policję – mówiła wczoraj Barbara Gawłowska, sekretarz gminy Baligród.


    Na granitowym głazie przy pomniku Karola Świerczewskiego pojawiła się tablica ze słowami "Świerczewski - w latach 1918 - 1920 w szeregach sowieckich walczył ochotniczo przeciwko Polsce. W czasie II wojny światowej przez jego nieudolność zginęły tysiące polskich żołnierzy". Umieszczona przez nieznanych sprawców, przykryła upamiętniający generała napis, cytat z wiersza Władysława Broniewskiego. Sam pomnik generała oblano czerwoną farbą. Nie wiadomo, kto jest sprawcą dewastacji. Leska policja jeszcze wczoraj nic nie wiedziała o sprawie.

    Ostatecznie tablica została oderwana i porzucona za pomnikiem. Dewastację pomnika potwierdza sekretarz gminy Baligród.

    – Ktoś polał pomnik farbą. Szczegółów nie znamy. We wtorek rano jedziemy na miejsce zrobić oględziny. Złożymy doniesienie na policję – mówiła wczoraj Barbara Gawłowska.

    Pomnik gen. Świerczewskiego w centrum wsi, tak jak jego, osoba wciąż budzą kontrowersje.

    Komunistyczna propaganda kreowała go na bohatera. Lewicowi kombatanci w rocznicę śmierci generała ( zginął podczas potyczki z UPA) składają pod pomnikiem w Jabłonkach kwiaty, argumentując, że walczył o wolność ojczyzny. Część organizacji niepodległościowych i prawicowych domaga się usunięcia pomnika. Uważają gen. Świerczewskiego, "Waltera”, za zdrajcę, reprezentanta interesów Moskwy.

    Obelisk z centrum Jabłonek jest prawdopodobnie jedynym miejscem (poza grobem na Powązkach) pamięci o "Walterze”. Świerczewski miał swoje pomniki w Zabrzu i Poznaniu. Obydwa już nie istnieją. Pomnik w Poznaniu został zburzony w czerwcu 2009 roku. W Zabrzu, w 2010 roku popiersie generała zostało zdjęte z obelisku, przejęła je Fundacja Minionej Epoki i umieściła w parku pomników



    źródło: http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll...ZADY/130729858

  9. #9
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: Pomnik Świerczewskiego

    Cytat Zamieszczone przez Misieg Zobacz posta
    przejęła je Fundacja Minionej Epoki i umieściła w parku pomników

    ]
    Mamy jakis takowy "park" w Polsce? Poki co slyszalam o dwoch takowych miejscach, gdzie trafiaja niewygodne pomniki- na Węgrzech i Litwie
    http://www.budapeszt.infinity.waw.pl...=593&Itemid=38
    http://www.grutoparkas.lt/

    Cytat Zamieszczone przez Misieg Zobacz posta
    Obelisk z centrum Jabłonek jest prawdopodobnie jedynym miejscem (poza grobem na Powązkach) pamięci o "Walterze”. ]
    Chyba nie jedynym- w co drugim miescie ma swoja ulice
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2012
    Postów
    112

    Domyślnie Odp: Pomnik Świerczewskiego

    W Rzeszowie była uli, obecnie Zamkowa.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Powstaje pomnik poświęcony ofiarom gór i ratownikom
    Przez Jaro w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 31-08-2011, 18:59
  2. Od Świerczewskiego do Majstra Biedy :)
    Przez eldoopa w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 04-04-2007, 20:37
  3. Szukam wiarygodnych wiadomosci - śmierć gen. Świerczewskiego
    Przez Zosia samosia w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22-04-2004, 20:47

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •