Strona 7 z 13 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 124

Wątek: Pomnik Świerczewskiego

  1. #61
    Bieszczadnik Awatar mavo
    Na forum od
    11.2008
    Postów
    375

    Domyślnie Odp: Pomnik Świerczewskiego

    Barbarzyńcy.
    http://naskrajuparku.pl/ Nowa strona
    Косово увек Српски

  2. #62
    Bieszczadnik Awatar bacza
    Na forum od
    07.2017
    Rodem z
    Warmia (Olsztyn)
    Postów
    163

    Domyślnie Odp: Pomnik Świerczewskiego

    Cytat Zamieszczone przez partyzant Zobacz posta
    Może zostanie trochę trotylu z wysadzania (...).
    Cytat Zamieszczone przez mavo Zobacz posta
    Barbarzyńcy.
    Może nie będzie tak źle, może zwykłego Saletrolu użyją...
    W temacie - to ciężko zająć jakieś jednoznaczne stanowisko w sprawie poległych 70+ lat temu. Świadkowie, w większości, odeszli. Za życia - często nie mogli powiedzieć całej prawdy, potem już czas zrobił swoje z Ich wspomnieniami.
    BTW - parę lat temu opowiadałem komuś ( z jakimś gadem, czy płazem na rękawie) o pomniku pomordowanych w Kryłowie. Na jednej tablicy wypisane są ofiary z posterunku MO i cywilne - zginęli razem. Odpowiedź w stylu: "to nie do pomyślenia, że takie rzeczy jeszcze istnieją...". Nie rozumiem...

  3. #63
    Bieszczadnik Awatar Krytyk Ludowy
    Na forum od
    08.2013
    Rodem z
    Południowe rubieże naszego nieszczęśliwego kraju - Kraków
    Postów
    96

    Domyślnie Odp: Pomnik Świerczewskiego

    Wszystko to zastępczy szum medialny.
    By odwrócić uwagę od problemówtypu podwyżki i nowe obciążenia fiskalne.
    Ludzie się nakręcają byle szajsem, ale nie pyskują, że się ciężko żyje. A łatwiej i taniej na pewno nie jest.
    Taka metoda, skądinąd skuteczna.

  4. #64
    Bieszczadnik Awatar Krytyk Ludowy
    Na forum od
    08.2013
    Rodem z
    Południowe rubieże naszego nieszczęśliwego kraju - Kraków
    Postów
    96

    Domyślnie Odp: Konflikt polsko-ukraiński [wcześniej "Historia Bieszczadów"]

    "Also potemu" jak mawiał jenerał S. Kasprzycki Ritter von Castenedolo
    bliżej historii zaczadzonych biesów.

    Otóż decyzja zapadła, więcej nie ujrzycie.

    http://dzieje.pl/aktualnosci/w-srode...wierczewskiego

    Ktoś radośnie otworzy imitację szampana ( a może nie będzie to budżetowe Iskristoje/Igristoje/Zakur*vistoje produkowane z proszku na Litwie udające coś czym nie jest, lecz co najmniej Moet), kogoś innego najdzie refleksja.
    Monument wpisał się w krajobraz, ja go traktuję (znaczy - traktowałem...) jako swego rodzaju informator historyczny w terenie. Mimo świadomości historycznej może nieco wyższej niż przeciętna ogólnonarodowa - nie przeszkadzał mi on aż tak, bym nie mógł przez niego spokojnie spać. A jest kilku takich w tym kraju, którzy - jak śpiewał Grechuta - nie zasną nim nie wymyślą granic.

    Złaziłem bardzo dokładnie miejsca powyżej potoku, z których strzelano w stronę jadących aut, mam ślady w gpsie. Był to jakiś punkt orientacyjny - wyjściowy dla początkującego nie tak dawno łazika ( czyli dla mnie) bieso-czadowego, od którego to punktu coś się zaczęło. No, może nie tylko od TEGO, ale "egzekwo".

    Nie, nie mam sentymentu, uprzedzam: prosze mi nie wkładać w klawiaturę w głowę czy usta coś czego nie powiedziałem.
    Nie życzę sobie też ewentualnych wyskoków typu "A do pomnika Hitlera też miałbyś sentyment, bo to też byłaby pamiątka historyczna i ślad "po"?!"
    Polemiki i reakcji na zaczepki nie będzie.
    Może krajobraz skorzysta na rozbiórce, na pewno będzie inaczej.

    Ciekawym co zrobią z pierwotnym pomnikiem - mocno zwietrzałą, łuszczącą się bryłą ( to chyba nie jest naturalny kamień, nie pamiętam) z napisem, która znajduje się bliżej potoku za plecami monumentu. Też ją usuną w zacietrzewieniu gniewnych dzierżawców monopolu na patriotyzm, czy oszczędzą.

    *Nie wątpię, że Komańcza i nawet okolice Woli Michowej tu i ówdzie odbijają korki, horyłka pójdzie "po krugu".
    Ostatnio edytowane przez Krytyk Ludowy ; 20-02-2018 o 12:21

  5. #65
    Bieszczadnik Awatar zbyszek1509
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Gostynin
    Postów
    810

    Domyślnie Odp: Konflikt polsko-ukraiński [wcześniej "Historia Bieszczadów"]

    Cytat Zamieszczone przez Krytyk Ludowy Zobacz posta
    Otóż decyzja zapadła, więcej nie ujrzycie.
    Pozostaną jedynie zdjęcia, filmy i wspomnienia coraz bardziej "wyblakłe" .

    Pomnik.jpg

    To w tym miejscu, na początku października 1984 roku, rozpoczęła się moja przygoda z Bieszczadami. Strasznie szybko ten czas upłynął .
    Ostatnio edytowane przez zbyszek1509 ; 20-02-2018 o 13:07

  6. #66
    Bieszczadnik Awatar komisaRz von Ryba
    Na forum od
    05.2008
    Rodem z
    dziki wschód
    Postów
    1,164

    Domyślnie Odp: Pomnik Świerczewskiego

    tutaj jest napisane że jutro zaczynają rozbierać
    Wyburzanie ma zacząć się w środę (21 lutego). – Jeżeli warunki pogodowe pozwolą w najbliższą środę planowane jest rozpoczęcie prac związanych z rozbiórką pomnika gen. Świerczewskiego. Pozwolenie na jego demontaż wydał Starosta Leski.
    informacja z tej strony
    http://www.podkarpackahistoria.pl/20...anie-zburzony/

  7. #67

    Domyślnie Odp: Pomnik Świerczewskiego

    Nie pierwszy to "znak pamięci" w samych Bieszczadach, który zostanie usunięty. I... nie ostatni!
    I ani to pierwszy ani ostatni generał, który do prawdziwej bitwy bez szklany alkoholu... się nie zabierał.
    Jak już "pękło" na pół i mamy lepszy i gorszy sort, to nie ma mocnych... będzie "orane" przy każdej zmianie władzy. I tylko... koni żal. No i... pieniędzy podatników!
    A jak nie będzie zmiany, no to będzie znaczyło, że... nowe znowu... wróciło. I zagnieździło się na dobre, choć gołym okiem widać, że sra we własne gniazdo bez umiaru.
    No, ale tak od zarania ludzkości robili wszyscy nawiedzeni, którzy czuli imperatyw napisania historii niekoniecznie całkiem prawdziwej, ale... własnej i "jedynie słusznej".

    Ale... naród musi mieć jasno określone korzenie i bez pomników żyć nie potrafi. Zatem... czekam na oficjalny i publiczny, "społecznie bardzo uzasadniony" wniosek o postawienie w Bieszczadach pomnika lub nawet pomników tych, którzy wtedy do żołnierzy Waltera strzelali. Kilka "cichych" propozycji już słyszałem...
    Ostatnio edytowane przez Zygmunt Skibicki ; 21-02-2018 o 10:06

  8. #68
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Odp: Pomnik Świerczewskiego

    "Dziś ma się rozpocząć rozbiórka pomnika gen. Karola Świerczewskiego "Waltera" w Jabłonkach w Bieszczadach – poinformował rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
    Dodał, że demontaż pomnika, znajdującego się na terenie Nadleśnictwa Baligród, planowany był już od ponad roku.

    "Jeżeli warunki pogodowe pozwolą w najbliższą środę planowane jest rozpoczęcie prac związanych z rozbiórką pomnika gen. Świerczewskiego. Pozwolenie na jego demontaż wydał starosta leski. Operacja będzie kosztować 52 tys. netto. Koszty pokrywa z własnych środków Nadleśnictwo Baligród, po czym występuje o zwrot tych nakładów z budżetu państwa za pośrednictwem wojewody podkarpackiego" – zaznaczył Marszałek.

    Fragmenty obelisku znajdą się w muzeum pomników propagandy.

    Pomnik według projektu Franciszka Strynkiewicza stoi w miejscu, gdzie zginął Świerczewski śmiertelnie raniony w zasadzce UPA 28 marca 1947 roku.

    Rzecznik podkreślił, że gen. "Walter" to postać bardzo kontrowersyjna w naszej historii. "Apele i petycje o usunięcie pomnika z przestrzeni publicznej kierowano do władz od wielu lat" - przypomniał.
    Istnienie pomnika w opinii IPN kłóci się z zasadami szacunku pamięci narodowej, jak również pozostaje w sprzeczności z zapisami art. 156 kodeksu karnego zabraniającymi gloryfikacji systemów totalitarnych."

    https://www.radio.rzeszow.pl/#ajx/wi...wierczewskiego


    PS Mówi się, że historycy powinni być obiektywni, a w swoich badaniach powinni się kierować dewizą Tacyta "sina ira et studio" ("bez gniewu i stronniczości"). Tak się składa, że jestem historykiem. Nie zamierzam ani wybielać postaci gen. Świerczewskiego, ani sławić pod niebiosa czynów jego i systemu, któremu służył. Ale tym, którzy zainicjowali rozbiórkę pomnika i tym, którzy ją przyklepali, zacytuję dosyć znane słowa:
    "Był las, nie było was. Będzie las, nie będzie was". I tyle w temacie...

  9. #69

    Domyślnie Odp: Pomnik Świerczewskiego

    Jeszcze jedno, bo mnóstwo tu odwołań do relacji z rąk... odległych.
    Opisane zdarzenie jest moim własnym i w stu procentach prawdziwym (poza imionami!) - tu!
    Ostatnio edytowane przez Zygmunt Skibicki ; 21-02-2018 o 10:48

  10. #70
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Odp: Pomnik Świerczewskiego

    Cytat Zamieszczone przez Krytyk Ludowy Zobacz posta
    @Leuthen -
    po co przepisujesz to, co już raz zalinkowałem - przecież ludzie nie są idiotami...
    Gdyż albowiem ponieważ nie klikałem w zapodanego przez Ciebie linka

    A wracając do meritum - rozbiórka pomnika rozpoczęta (ma potrwać do 9 marca). Zdjęcia z rozbiórki i garść informacji nt. tego, co powstanie w miejscu monumentu
    https://rzeszow.onet.pl/jablonki-trw...skiego/js79j8g

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Powstaje pomnik poświęcony ofiarom gór i ratownikom
    Przez Jaro w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 31-08-2011, 18:59
  2. Od Świerczewskiego do Majstra Biedy :)
    Przez eldoopa w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 04-04-2007, 20:37
  3. Szukam wiarygodnych wiadomosci - śmierć gen. Świerczewskiego
    Przez Zosia samosia w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22-04-2004, 20:47

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •