Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Lutowiska - szukam informacji

  1. #1
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Lutowiska - szukam informacji

    Wybieram się do Lutowisk i szukam informacji o cerkwi tam. Przeleciałem przewodniki i nic. Internet też nic nie powiedział.
    Jest tam cerkiew ? Stara ? nowa ? zabytkowa ? Jakieś inne ciekawostki , albo zabytki ?
    Może ktoś był i podzieli się wiadomościami ?

  2. #2
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2010
    Postów
    43

    Domyślnie Odp: Lutowiska - szukam informacji

    Witam,cerkiew byla do maja 1980 roku,wtedy to zostala rozebrana a z budulca wzniesiono kosciol w Dwerniku.
    Warto zobaczyc:
    - kirkut,polozony za szkola(nowa szkola),najwiekszy w bieszczadach po leskim.
    -"stara szkola" w okresie walk polsko ukrainskich w 1918/19 byla miejscem wiezienia polskich patriotow przez ukraicow.(polozona za poczta)
    -tzw szkola zydowska(ponizej poczty,,obiekt w rekach prywatnych w remoncie,podobno wlasciciela wykonczylo polskie WKZ,remont stoi od kilku lat)
    -galeria naprzeciwko szkoly zydowskiej(miesci sie w starym kinie z lat 50-tych,nie bylem jeszcze w srodku,ale mysle ze warto zobaczyc i kupic cos na szczescie,bo otworzona w tym roku)
    -ruiny synagogi murowanej/betonowej(naprzeciwko urzedu gminy za sklepem)obiekt spalony i wysadzony przez niemcow,kilka lat temu wladze gminy uporzadkowaly smietnik jaki sie tam znajdowal ,sa tez ladne tablice z historia i zdjeciami)
    -wzgorze Berdo w drodze do nieisteniejacej wsi Krywka,widoki piekne na strone polska i ukrainska(ale nie latem),poprzecinane okopami z 1914/15 roku,ladnie zachowane transzeje i stanowiska,piekny las bukowy z ciekawymi skalkami.
    -ladny murowany kosciol z okresu miedzywojennego,po wojnie sluzacy za stajnie dla czerwonoarmistow,z wiezy tego kosciola bronili sie polacy przed atakami upa ktore nie raz probowaly przejac Lutowiska nacierajac od Otrytu.
    -Otryt tego to pewnie nie musze ci mowic jak tam jest,zreszta to juz nie Lutowiska):)
    -dookola miejscowosci jest sciezka przyrodniczo-krajoznawcza,trzy kultury,szczerze powiem ze nie przeszedlem calej ale urywki sa ciekawe,prowadza miedzy innymi przez kirkut i Berdo.(dobrze oznaczone)
    -w miejscu nowej szkoly kiedys znajdowal sie dwor,pozostaly wielkie lipy dworskie,teraz moze ze 3 sztuki.
    czego nie polecam:
    -zarcia w barze "Pod Zubrem"
    -sciezki celcytkiej z horoskopami kolo kosciola
    Jest jeszcze wiecej ciekawych miejsc i historii,warto wygooglac chocby historie dzwonow z Lutowisk
    Mozna tez w necie znalesc straszna historie zydow z Lutowisk, ktorych jednej nocy dwoch gestapowcow z Ustrzyk przy pomocy miejscowych ukraincow rozstrzelali za kosciolem,do dzis za cmentarzem widac miejsce ( dolek) ktory kryje ciala ponad 650 osob.
    Pomnik jest naprzeciwko przystanku(gornego).
    Uratowala sie jedna dziewczyna ktora po ponad 24 godzinach plytko pod ziemia,lezac pod zwlokami swojego brata,matki i ojca, wydostala sie noca i uciekal za Otryt do miejscowosci Krywe,co ciekawe schronienia udzielil jej miejscowy pop.
    Walczyla pozniej w partyzantce Muchy-Kunickiego w rejonie Otryt-Chryszczata,ale po przejsciu frontu przylaczyla sie do partyzanckiego oddzialu sowieckiego zlozonego z zydow,podobno przezyla wojne i zamieszkala w Izraelu.
    To tak z glowy,mam jeszcze kupe materialow z roznych zrodel,nawet cos sobie przypominam ze ktos z Lutowisk jezdzil za ural do wysiedlonych mieszkancow i spisywal ich opowiesci,nawet co do nazw okolicznych lasow,lak i pol.

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Misieg
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Kraśnik/Rzeszów/Lesko
    Postów
    625

    Domyślnie Odp: Lutowiska - szukam informacji

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Lutowiska_(Ukraina)

    wikipedia wymienia znajdującą się tam cerkiew prawosławną zbudowaną w 1996 roku
    link do zdjęcia cerkwi: http://static.iloveukraine.com.ua/p/...b_600x1000.jpg
    Ostatnio edytowane przez Misieg ; 27-07-2013 o 10:04

  4. #4
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Lutowiska - szukam informacji

    Dzięki za informacje, skromne bo skromne jak i całe Lutowiska są skromne.
    Byłem , popatrzyłem i zarejestrowałem że :
    krowy leniwie się pasą pod wierzbami szukając cienia.
    .hm13.1050105.jpg
    .
    Cerkiew taka przeciętna , można by rzec standardowa z niezbyt starannie wykonaną drogą dojazdową
    hm131050124.jpg
    .
    W środku wsi dom ludowy, też taki przeciętny, jakich wiele
    hm131050109.jpg
    .
    Sklep położony przy głównej arterii odróżniał się swym otoczeniem czyli kombinacją kwiatów połączonych ze plecionym płotkiem
    hm13.1050111.jpg
    .
    a na obrzeżach można było zobaczyć przykład starej, zanikającej architektury drewnianej
    hm13.1050127.jpg
    .
    ale czy to wszystko w tej wsi oddalonej od Ustrzyk Dolnych o 30 km ?
    Ostatnio edytowane przez don Enrico ; 29-07-2013 o 14:01

  5. #5
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Lutowiska - szukam informacji

    Gdy przed domem widać bramę ozdobioną balonikami to znak że będzie się coś działo
    .hm13.P1050110.jpg
    .
    Ludzie wychodzą z domów i cierpliwie czekają na poboczu na zbliżający się orszak
    hm13.P1050116.jpg
    .
    A ten orszak to jak za starych dobrych czasów - żaden korowód pędzących limuzyn - tylko pieszo przemierzająca para młodych w towarzystwie i adoracji gości. Pani młoda z koszyczka rozrzuca cukierki dzieciom (i przygodnym fotografom)
    hm13.P1050118.jpg
    .
    Na samym przodzie, ubrani w regionalne stroje idą najważniejsi niosąc kołacze ozdobione ręcznikami.
    Piękne rękodzieło
    hm13.P1050120.jpg
    .
    Trochę z boku, zasłonięty krzakami stoi żołnierz , trochę zadziwiony. Podszedłem go uwiecznić, bo czasy takie niespokojne
    a tu za mną ruszyło dwóch gości i znalazłem się w krzyżowym ogniu pytań : skąd?, gdzie? , po co? i jak ?
    Nie były to pytania śledczych , tylko takie serdeczne, wynikające z ciekawości , bo jeszcze w Lutowiskach turysty nie widziano.
    Cóż było robić, pokazałem im przedwojenną mapę i wszystko starannie tłumaczyłem co wkrótce przyniosło skutki w postaci zaproszenia na jednego "małego" bo przecież Pan Hienrik ty dobry
    ........ale to już całkiem inna historia

  6. #6

    Domyślnie Odp: Lutowiska - szukam informacji

    Gpz podał informacje o gminie Lutowiska. Don Enrico, zdjęcia które wstawiłeś nie wskazują na Lutowiska opisane przez gpz.
    Pozdrawiam

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar tomas pablo
    Na forum od
    01.2009
    Rodem z
    pod karpacie
    Postów
    1,461

    Domyślnie Odp: Lutowiska - szukam informacji

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    co wkrótce przyniosło skutki w postaci zaproszenia na jednego "małego"
    JEDNEGO ??? MAŁEGO ???? ....nie uwierzę !!! przez płot im uciekałeś , czy jak ??
    swoją drogą -ukraińskie wesele to coś przepysznego ! mnie zastanawia JAK oni to robią -że tyle piją i nikt jakoś nie jest w trupa pijany ? No i to chóralne śpiewanie ......

  8. #8
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Lutowiska - szukam informacji

    Cytat Zamieszczone przez white_coffee Zobacz posta
    Gpz podał informacje o gminie Lutowiska. Don Enrico, zdjęcia które wstawiłeś nie wskazują na Lutowiska opisane przez gpz.
    Pozdrawiam
    Masz rację. GPZ opisał bieszczadzkie Lutowiska, widocznie nie zwrócił uwagi że zadałem pytanie w dziale "Turystyka nie-bieszczadzka"
    Taki zblazowany facet który popełnił na forum ponad tysiąc postów , wśród których wiele razy wspominał o Lutowiskach nie mógł napisać
    Przeleciałem przewodniki i nic. Internet też nic nie powiedział.

  9. #9

    Domyślnie Odp: Lutowiska - szukam informacji

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    "Turystyka nie-bieszczadzka"
    Gapa ze mnie. Nie zwróciłam uwagi na tytuł działu.


    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Taki zblazowany facet który popełnił na forum ponad tysiąc postów , wśród których wiele razy wspominał o Lutowiskach nie mógł napisać
    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Przeleciałem przewodniki i nic. Internet też nic nie powiedział.
    Na to ile postów masz na koncie zwróciłam uwagę i zdziwiło mnie, że internet nic Ci nie podpowiedział. Sama szukałam wsi Lutowiska i też nic.
    Pozdrawiam

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2010
    Postów
    134

    Domyślnie Odp: Lutowiska - szukam informacji

    Też początkowo zdziwiłem się. Ale czy Lutowiska oddalone o 30 km od ,,naszych,, Lutowisk nie leżą w Bieszczadach?. Też mam kilka zdjęć orszaków weselnych ale z Lwowa. Czekamy na cd.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Szukam informacji -praca licencjacka
    Przez a_s w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 19-11-2007, 22:51
  2. Weekend majowy - imprezy - szukam informacji!
    Przez Aska2 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 19-04-2006, 13:55
  3. Szukam wszelkich informacji o miejscowości OLSZANICA.
    Przez Martin w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 21-12-2004, 14:52
  4. Potrzebuje rady i informacji
    Przez wenka w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 26-04-2004, 10:02
  5. [Wetlina] Potrzebuje informacji
    Przez Anonymous w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 31-08-2001, 17:24

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •