Strona 1 z 7 1 2 3 4 5 6 7 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 70

Wątek: Turystyczne aplikacje na smartfona

  1. #1
    Powsimorda h.c.
    Awatar Marcowy
    Na forum od
    09.1998
    Rodem z
    Zacisze
    Postów
    2,663

    Domyślnie Turystyczne aplikacje na smartfona

    "Smark-fony" stają się coraz popularniejsze, więc może warto założyć taki wątek

    Trochę się broniłem, ale w końcu wszedłem w posiadanie rzeczonego smartfona z Androidem i GPS-em, więc stwierdziłem, że skoro już toto zaposiadłem, to niech na siebie zapracuje. W kwestii aplikacji przydatnych łazikom zacząłem od rzeczy podstawowej, czyli od kompasu, który akurat mi przydaje się na co dzień w pracy. I skucha...

    Należę do tego elitarnego,10-osobowego stowarzyszenia osób czytających instrukcje więc za każdym razem uważnie sylabizuję wskazówki, uruchamiam odpowiednie opcje, kalibruję sprzęt i mimo wszystko mam wrażenie, że kolejne testowane "apki" pokazują jakąś inną północ, o azymucie nie wspominając...

    Jakieś sugestie, impresje, złote rady?

  2. #2
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Turystyczne aplikacje na smartfona

    Cytat Zamieszczone przez Tomek Zobacz posta
    pokazują jakąś inną północ, o azymucie nie wspominając...
    Jakieś sugestie, impresje, złote rady?
    Z moich obserwacji wynika, że wszystkie smartfony pokazują północ z dokładnością do ok. 90 stopni, co nie jest wystarczające dla turysty, poruszającego się w nieznanym terenie. Można zastosować metodę zastępczą - wyświetlasz mapę w małej skali (dużym powiększeniu) i maszerujesz kawałek w upatrzonym kierunku. Rysowany na tle mapy track pokazuje Ci, w jakim kierunku się poruszasz. Jeśli to nie jest ten właściwy kierunek, skręcasz w odpowiednią stronę a kształt tracka pokazuje to.
    Do dokładnego wyznaczenia kierunków świata bezkonkurencyjne są nadal tradycyjne kompasy (busole). Nieźle potrafią to robić niektóre Garminy, które mają elektroniczny, 3-osiowy kompas z kompensacją nachylenia, np. Oregon, Monterra, Montana, niektóre eTrexy i parę innych.

  3. #3
    Powsimorda h.c.
    Awatar Marcowy
    Na forum od
    09.1998
    Rodem z
    Zacisze
    Postów
    2,663

    Domyślnie Odp: Turystyczne aplikacje na smartfona

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    Można zastosować metodę zastępczą - wyświetlasz mapę w małej skali
    W określonych sytuacjach można też użyć zwykłej nawigacji. Robiłem tak, gdy nie miałem smartfona, ale telefon z GPS-em: w Bieszczadach będąc trzeba "złapać" dowolny punkt, w którym się przebywa (ja mam zapisaną Kapliczkę Szczęśliwych Powrotów), a potem w domu trzeba nakazać urządzeniu: "Prowadź do kapliczki" trasą pieszą. Jeśli się jest na północ od Biesów, ma się wtedy w miarę precyzyjnie wskazane południe. Polak potrafi :)

  4. #4
    Powsimorda h.c.
    Awatar Marcowy
    Na forum od
    09.1998
    Rodem z
    Zacisze
    Postów
    2,663

    Domyślnie Odp: Turystyczne aplikacje na smartfona

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    Z moich obserwacji wynika, że wszystkie smartfony pokazują północ z dokładnością do ok. 90 stopni.
    Niestety potwierdzam. Ale dlaczego tak się dzieje?! Przecież telefony wyposażone w GPS korzystają z satelitów, które bardzo precyzyjnie pokazują każdą lokalizację czy kierunek. Te telefoniczne aplikacje-nawigacje są w stanie nawet zaalarmować nas o złym pasie ruchu, po którym się poruszamy na autostradzie! Skąd zatem taka gigantyczna "tolerancja" w pokazywaniu stron świata?!

  5. #5
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Turystyczne aplikacje na smartfona

    Tak się dzieje dlatego że kompasy w smartfonach korzystają z czujnika położenia xyz a nie z gps. Tak naprawdę to te czujniki są bardzo dokładne, tylko ich oprogramowanie już nie za bardzo. Pokombinujcie z ustawieniami czułości kompasu, lepsze aplikacje są wyposażone w taką możliwość.
    Pozdrav

  6. #6
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2010
    Postów
    134

    Domyślnie Odp: Turystyczne aplikacje na smartfona

    Jedną z takich aplikacji jest Trek Buddy. Sam program jest za darmo. mapy można albo kupic lub zrobic samodzielnie. Bardzo ładnie pracuje z androidem (na symbianie denerwowało mnie ciągłe potwierdzanie zgody na otwarcie map czy programu). Można tez robic skany z map papierowych i kalibrowac ale niestety nie potrafie tego.

  7. #7
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Endomondo

    Wiem, że jest wątek "Geocaching w Bieszczadach" i nawet się zastanawiałem, czy nie warto tego nowego mojego wątku tam włączyć. Temat niby podobny, ale jednak inny, decyzja moja więc, że... będzie nowy wątek. :)
    Przez długi czas broniłem się przed zbyt dużymi telefonami GSM, wolałem biznesowe małe Nokie, w poprzedniej firmie wciskano mi blackberry, ale się też obroniłem. Nadszedł jednak czas gdy "popracowano" nade mną i dano smartfona, ale poprzedni telefonik tak na wszelki wypadek czeka. "Popracowano" to przedstawiono zalety posiadania tego cuda techniki, jedna aplikacja przeważyła szalę... Endomondo. Więcej o samej aplikacji http://pl.wikipedia.org/wiki/Endomondo_Sports_Tracker
    Widzę w tym programie same zalety, tym bardziej, że później ze smartfonu wgrywa się trasa na komputer też przez program http://www.endomondo.com/home
    Ci co lubią sobie później usiąść i popatrzeć gdzie i ile przeszli, przebiegli lub np. przejechali na rowerze, to sprawa super. A do tego wszelkie statystyki i wykresy a też bezpośredni element bezpieczeństwa (np. po udostępnieniu osobie będącej nawet setki kilometrów od siebie). Osoby zaprzyjaźnione lub nie, mogą (po udostępnieniu i wyrażeniu zgody) sobie nawzajem udostępniać dane historii i nawet na "żywo".
    Wiem, wiem, że zaraz prześmiewcy i tradycjonaliści uderzą w larum... spoko to nie dla nich!
    Możliwości Endomondo widziałem u znajomych. Ja dopiero co zainstalowałem na smartfona i laptopa, dopiero założyłem konto, dopiero się uczę, jeszcze mało wiem o aplikacji. Widzę jednak, że nie jest głupi i może być przydatny... oki, oki, dla tradycjonalistów nie.
    Ciekawi mnie jak ten program się spisuje w górach? Jeśli ktoś już z niego korzystał w Bieszczadach to niech się podzieli informacjami na Forum. Nie wiem też jak wygląda program poza granicami Polski, ale biorąc pod uwagę, że trzeba mieć Gmail to chyba kwestia dostawcy internetu w danym kraju. Endomondo używają na całym świecie.
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2006
    Rodem z
    Poznań/Szczecin
    Postów
    713

    Domyślnie Odp: Endomondo

    Hej Recon,

    sam program (aplikacja) dziala niezaleznie od internetu. Uzywalem pare razy w gorach na biegach gorskich i nie chcac by mi sie laczyl z siecia np slowacka, po prostu wylaczam przesyl danych w telefonie, a
    aplikacja oraz satelity ladnie pracuja nad tym, by dane sie zapisywaly w telefonie. Celem oszczedzania baterii sprawdzalem - dziala nawet przy trybie samolotowym, czyli odlaczeniu od siebi GSM. W ten sposob
    moj przecietny telefon ze slaba bateria dal (z ledwoscia, ale dal) rade na biegu w Tatrach, 15,5h.

    Z odlegloscia cos powariowal, przesadzil w Tatrach dosc mocno (moze kwestia ostrosci grani i bledow satelit):
    http://www.endomondo.com/workouts/232158477/7935358

    A w Gorcach ladnie zapisal idealnie taki dystans jaki podawali orgowie na biegu:
    http://www.endomondo.com/workouts/user/7935358

    Sprawdzalem - dzialal tez na pograniczu ua-rom, oczywiscie nie przesylalem na biezaco swoich pozycji do neta, bo bym zbankrutowal. Stad konieczne jest moim zdaniem odpowiednie pamietanie
    o wylaczaniu transmisji internetowych by sie potem nie zdziwic...

    P.
    "There is no such thing like too much snow" - Doug Coombs

  9. #9
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Endomondo

    Cytat Zamieszczone przez Petefijalkowski Zobacz posta
    Hej Recon,

    "sam program (aplikacja) dziala niezaleznie od internetu. Uzywalem pare razy w gorach na biegach gorskich i nie chcac by mi sie laczyl z siecia np slowacka, po prostu wylaczam przesyl danych w telefonie, a
    aplikacja oraz satelity ladnie pracuja nad tym, by dane sie zapisywaly w telefonie." "Stad konieczne jest moim zdaniem odpowiednie pamietanie o wylaczaniu transmisji internetowych by sie potem nie zdziwic..."

    P.
    Dzięki Petefijalkowski, to dla mnie ważne informacje.
    Fajnie, że i podałeś linki do swojej aplikacji, inni zobaczą co to Endomondo. A swoją drogą to w ten sposób, będąc już w Bieszczadach, można upublicznić link do swojej aplikacji i ... Forum może na bieżąco śledzić wędrówkę. Opis zrobić już później
    To się porobiło z tą techniką.
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

  10. #10
    Administrator
    Awatar Hero
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Mińsk Maz. Wołosate
    Postów
    912

    Domyślnie Odp: Endomondo

    Używam od lata, głównie na rowerze. Chodząc za to po Bieszczadach zauważyłem błędy w zapisie. W wykresie prędkości marszu były w kilku miejscach piki po 35 km/h, albo 18 km/h, a jakbym uciekał prze niedźwiedziem, to bym chyba pamiętał.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Zagospodarowanie turystyczne Bieszczadów
    Przez nika89 w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 05-04-2013, 17:33
  2. Nowe szlaki turystyczne w Bieszczadach
    Przez Misieg w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 81
    Ostatni post / autor: 27-05-2011, 21:30
  3. Ciuszki turystyczne dla dziecka
    Przez dwaynehicks w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 01-04-2009, 20:10
  4. niewykorzystane atrakcje turystyczne w bieszczadach
    Przez kunegunda w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 09-12-2008, 23:37
  5. przejscie graniczne turystyczne na Ukraine
    Przez grizzly w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 05-10-2003, 13:52

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •