Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 1 2
Pokaż wyniki od 11 do 15 z 15

Wątek: Bałkański Tour Nubirki

  1. #11
    Bieszczadnik Awatar Aleksandra
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Warszawa
    Postów
    948

    Domyślnie Odp: Bałkański Tour Nubirki

    "Po takich podbojach nadszedł czas na finisz. Końcówka jak na Nubirkę była imponująca – bo wjechałam bardzo wysoko…. Naprawdę , byłam wyżej niż bieszczadzkie połoniny. A jaką serpentyną jechałam… marzenie. Podobno budowniczy był zakochany w miejscowej księżniczce i postanowił drogą na skale wypisać jej inicjały. Ile w tym prawdy, nie wiem, ale serpentyna jest wspaniała. Z zakrętu w zakręt wjeżdżałam coraz wyżej i wyżej, najpierw pojawiła się Zatoka Kotorska i maskujące się mury miasta kotów, które wytrwale zdobyli dzień wcześniej [ciekawe po co, skoro jadąc ze mną wjechali wyżej]. Potem ukazywały się kolejne fragmenty Boki Kotorskiej, miejsce przez które jechałam, do tego intensywnie błękitne niebo …













    I tak wtarabaniłam się na ponad 1500 m. n. p. m, na świętą dla Czarnogórców górę Jezerski vrh (1657 m n.p.m.). Tam zajęłam strategiczne miejsce na parkingu, a oni weszli wyżej do mauzoleum władcy – filozofa Piotra II Petrowicia-Niegosza, który na domiar wszystkiego wiosną tego roku został ogłoszony świętym. Stamtąd już mniejszymi zakolami dojechałam do starej stolicy – Centilje, aby przez Budvę, dotrzeć do klimatycznego Starego Baru.






    Pożegnałam morze i Jadrankę, aby po grobli jeziora Szoderskiego [ha ha ha widziałam je wcześniej z góry!] dotrzeć do wąwozu rzeki Moraca. Imponująca trasa: długości ok. 45 km, 32 tunele, jazda po półce wykutej w skale, przepaście, głębokość sięga w tym miejscu ok. tysiąca metrów, ciemność w nieoświetlonych tunelach, które sobie zakręcają… i wyobraźcie sobie Tiry, które też tędy jadą, ponieważ to droga krajowa do granicy Nie dziwie się, że na każdym wolnym miejscu był wymalowany numer do auto – naprawy.





    Aby powrót nie był nudny, zawiozłam ich jeszcze w góry Tara, aby mogli sobie pojeździć serbską, zakręconą kolejką.













    A jakie mieli miny - jak padniętych po całym dniu - dowiozłam na nocleg do pseudo-zamku.



    To był prawie koniec moich przygód. Jedynie granica serbsko – węgierska nas przystopowała, aby na pożegnanie zobaczyć jak mój kultowy, bałkański krewniak – JUGO – przed samą odprawą wyzionął ducha.



    W skrócie moja trasa wyglądała tak:
    Lipownica- przejazd przez Budapeszt - Tušilović Chorwacja [nocleg] - Jeziora Plitvickie - Gračac [nocleg] - Szybenik - Seget Vranjica [noclegi] - Split - Medziugorie, Bośnia i Hercegovina [nocleg] - Wodospady Kravica - Počitelj miasteczko z meczetem z XVI w i medresą: - Mostar – Blagaj: dom derwiszów nad Buną; podziemną rzeką [nocleg] - Trebinje bazar - Dubrownik [góra Srd 412 mnpm] Chorwacja - Cavtat [noclegi] - Herceg Novi Czarnogóra - Risan rzymskie mozaiki - Perest wysepki – Dobrota - Bjelila [noclegi] - plaża Radovici - Kotor - serpentyna nad Kotorem - Lovćen mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza: góra Jezerski vrh (1657 m n.p.m.) - Cetinje dawna stolica Czarnogóry - Budva - Sventi Stefan wysepka z hotelem - Bar [nocleg] - Stari Bar - Jezioro Szoderskie - wąwóz rzeki Moraca - Bijelo Polje [nocleg] - Zlatarsko Jezero Serbia - Mokra Góra - okolice Koceljeva [nocleg w pseudo-zamku] - tranzyt do Krosna."
    "niech będą błogosławione wszystkie drogi proste, krzywe, dookolne…"
    http://takiewedrowanie.blogspot.com/

  2. #12
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2010
    Postów
    134

    Domyślnie Odp: Bałkański Tour Nubirki

    Dzieki tej relacji przypomniałem sobie mój wyjazd na południe. Brakuje mi jednak katedry w Szybeniku- najpiękniejszy dach świata

  3. #13
    Bieszczadnik Awatar Aleksandra
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Warszawa
    Postów
    948

    Domyślnie Odp: Bałkański Tour Nubirki

    Cytat Zamieszczone przez bogdan64 Zobacz posta
    Dzieki tej relacji przypomniałem sobie mój wyjazd na południe. Brakuje mi jednak katedry w Szybeniku- najpiękniejszy dach świata
    Mówisz i masz. Dziękuję za zaglądanie.



    "niech będą błogosławione wszystkie drogi proste, krzywe, dookolne…"
    http://takiewedrowanie.blogspot.com/

  4. #14
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2010
    Postów
    134

    Domyślnie Odp: Bałkański Tour Nubirki

    No pięknie, musze tez kiedys napisac relacje z wyjazdu. A o mechanikach samochodowych i naprawach słyszałem na portalach różne opowieści .

  5. #15
    Bieszczadnik Awatar Aleksandra
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Warszawa
    Postów
    948

    Domyślnie Odp: Bałkański Tour Nubirki - SOS BAŁKANY

    Zarówno Serbia, jak i Bośnia i Hercegowina nie są liderami rankingów popularności w globalnych mediach. Świat przypomina sobie o nich zwykle przy okazji kolejnych rocznic masakr, jakich dopuszczono się podczas wojny na Bałkanach, w tym najgłośniejszej, w bośniackiej Srebrenicy.

    Co więcej, brutalna historia sprzed 20 lat i cień, jaki za sobą ciągnie, zostawiły na tamtym skrawku Europy poważne obciążenie. Liderzy regionu, Słowenia i Chorwacja, dołączyli już do Unii Europejskiej, przed Serbią oraz Bośnią i Hercegowiną jeszcze długa droga. Ale to właśnie te ostatnie kraje doświadczają w ostatnich dniach apokaliptycznej powodzi. ... /http://www.rp.pl/artykul/1111701.html/

    Caritas Polska, która pomaga już poszkodowanym w licznych podtopieniach na obszarze Polski - włączyła się w akcję pomocy powodzianom na Bałkanach. Środki finansowe zebrane w akcji wspomogą prowadzone już działania bałkańskich Caritas. Powodzian można wesprzeć wysyłając SMS z hasłem FALA pod numer 72052 koszt 2,46 zł z VAT
    oraz poprzez wpłaty na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „POWÓDŹ NA BAŁKANACH".

    POLSKA AKCJA HUMANITARNA
    ul. Szpitalna 5 lok. 3, 00-031 Warszawa
    wpłać na konto: BPH S.A. 03 1060 0076 0000 3310 0020 9312 z dopiskiem: „Bałkany”
    59890dba3ffb318432ac911d990ca43e_w_680_h_680_c_0.jpg

    Konto Ambasady BIH:
    77 1240 6003 1111 0000 4940 3808 (PLN)
    tytułem: POMOC DLA POWODZIAN W BIH
    Bank PEKAO S.A. , ul. Grzybowska 53/57, 00-950 Warszawa…


    Serbski Ambasada w Warszawie, Al.Róż 5 , 00-556 Warszawa
    Rachunki bankowe Ambasady:
    - W (zł) - 45 1910 1048 2262 2721 2198 0002; cel: pomóc Serbii - Powodzie
    "niech będą błogosławione wszystkie drogi proste, krzywe, dookolne…"
    http://takiewedrowanie.blogspot.com/

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Kaśkowe bagna...
    Przez kobieta_bieszczadzka w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 25-10-2012, 23:29
  2. Śladami Bojków - ostatni bal jesieni sezonu 2010
    Przez lukasz-l w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 27-12-2010, 23:20
  3. Janusz Szlifiński VINCENZ - KOCIUBYŃSKI. LITERACKIE SPOJRZENIA NA HUCULSZCZYZNĘ.
    Przez trzykropkiinicwiecej w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 18-11-2009, 22:52
  4. Bal Karnawałowy Zapraszamy
    Przez leszczu w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 12-02-2006, 17:05
  5. 03.05 „Chmury pękały czarne, coraz czarniejsze...."
    Przez Szaszka w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 18-05-2003, 13:52

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •