Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: Piotr Pogorzelski "Barszcz ukraiński"

  1. #1
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Piotr Pogorzelski "Barszcz ukraiński"

    Pod koniec zeszłego roku trafiła do mnie książka Piotra Pogorzelskiego, korespondenta Polskiego Radia w Kijowie, zatytułowana "Barszcz ukraiński". Na początek oddam głos autorowi:



    Autor pisze o stosunku Ukraińców do historii, do języka ukraińskiego, do Rosji i UE, pisze o korupcji, o religii, o brudnych podwórkach i klatkach schodowych i o Euro 2012. Nawet o ukraińskiej muzyce Książka w dużej części oparta jest na rozmowach i wywiadach przeprowadzonych przez autora podczas pracy dla Polskiego Radia, często przytaczane są także wyniki badań dotyczących opinii samych Ukraińców na różne, poruszane w książce tematy.

    Autor nie ucieka od tematów trudnych, pisze także o masakrach polskiej ludności na Wołyniu. Pokazuje punkt widzenia Ukraińców, ich stosunek do tej sprawy (a może raczej jego brak), ich spojrzenie na możliwość pojednania.

    Zawiedzie się jednak ktoś, kto będzie szukał w tej książce nowych faktów, informacji historycznych czy polemiki z poglądami Ukraińskich elit lub przeciętnego mieszkańca Kijowa - tego w książce z założenia nie ma. Autor pisze we wstępie, że nie będzie oceniał ani wartościował, będzie starał się przedstawić czytelnikowi współczesną Ukrainę taką jaka jest i w miarę możliwości obiektywnie, na tyle na ile może to zrobić Polak mieszkający tam od 7 lat.

    Książka jest pisana z perspektywy centrum Ukrainy, z perspektywy Kijowa. Osobom znającym Ukrainę wyłącznie z wyjazdów w Karpaty pokazuje Ukrainę w szerszym, może nawet w całościowym ujęciu. Od razu ostrzegam że o górach nie ma tam literalnie nic, Zakarpacie pojawia się głównie w kontekście mniejszości narodowych a cała zachodnia Ukraina jest wspominana najczęściej jako wyjątek potwierdzający regułę. Nie jest to więc książka dla osób szukających informacji bezpośrednio przydatnych podczas wyjazdów w Gorgany, w Czarnohorę czy na Świdowiec. To książka dla chcących dowiedzieć się czegoś więcej o naszych sąsiadach, pozwalająca może choć odrobinę wejść w ich sposób myślenia, postrzegania świata, dająca szansę zrozumienia zaskakujących czasem postaw i decyzji.

    Ja przeczytałem książkę jednym tchem, polecam ją wszystkim gotowym wystawić nos kawałeczek poza ukraińskie Karpaty

    Piotr Pogorzelski "Barszcz ukraiński"
    Wydawnictwo HELION, 2014
    Fragment książki na stronie wydawcy
    Czterech panów B.

  2. #2
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: Piotr Pogorzelski "Barszcz ukraiński"

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    (...)
    Ja przeczytałem książkę jednym tchem, polecam ją wszystkim gotowym wystawić nos kawałeczek poza ukraińskie Karpaty
    (...)
    Zachęciłeś mnie skutecznie, wytknę nos i ustawiam się pierwszy w kolejce po książkę na najbliższym, rzeszowskim spotkaniu klubowym!
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar manio
    Na forum od
    05.2004
    Postów
    139

    Domyślnie Odp: Piotr Pogorzelski "Barszcz ukraiński"

    Cytat Zamieszczone przez sir Bazyl Zobacz posta
    Zachęciłeś mnie skutecznie, wytknę nos i ustawiam się pierwszy w kolejce po książkę na najbliższym, rzeszowskim spotkaniu klubowym!
    Bazylku to ja po Tobie

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. T. Studziński " Kurniawa w Karpatach " - fragmenty
    Przez sir Bazyl w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 04-12-2017, 00:09
  2. Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 11-05-2009, 04:43
  3. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-11-2008, 11:42
  4. "Ukraińskie Zakarpacie chce niepodległości"
    Przez andrzej627 w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 25-11-2008, 23:33
  5. Szlak ukraiński
    Przez Jacek K. w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 22-04-2005, 13:41

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •