Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: Wodospad w Czerwonogrodzie

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Wodospad w Czerwonogrodzie

    Jako osoba niemal kompletnie nie znająca się na geografii Karpat Wschodnich mam pytanie - czy dawny Czerwonogród (ob.Uroczyszcze Czerwone) na Podolu (pow. Zaleszczyki) z najwyższym w dawnej Małopolsce Wschodniej wodospadem (na Dżuryniu) zalicza się do Karpat Wschodnich? Pytam, bo moja babcia (rocznik 1924) pochodzi z Czerwonogrodu i spora mi opowiadała o tym wodospadzie (kupiłem jej kiedyś w antykwariacie w Krakowie dużą starą planszę z fotografią tego wodospadu), a ja zastanawiam się, czy ten dział na forum jest dobrym miejscem, by się tymi wiadomościami podzielić z innymi

  2. #2
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2012
    Rodem z
    Świebodzice
    Postów
    28

    Domyślnie Odp: Wodospad w Czerwonogrodzie

    Cześć Pawle,

    Nie należy. Geomorfologicznie to Wyżyna Wołyńsko-Podolska (Волинсько-Подільська височина), geologicznie natomiast - Płyta wołyńsko-podolska (granice jednostki geomorfologicznej i geologicznej nie zachodzą w tym wypadku dokładnie na siebie). Czerwonogród znajduje się w obrębie jednostki niższego rzędu względem Wyżyny Wołyńsko-Podolskiej, czyli położony jest na Wyżynie Podolskiej. W innej części Wyżyny Podolskiej, w jej północno-zachodniej części, znajduje się mikroregion Gołogóry, z najwyższym szczytem Kamuła (471 m n.p.m.). Nie jest to na pewno karpacki wierzchołek. Tak to byłoby w skrócie.

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Odp: Wodospad w Czerwonogrodzie

    Cytat Zamieszczone przez Krzysztof Jaworski Zobacz posta
    Cześć Pawle,

    Nie należy. Geomorfologicznie to Wyżyna Wołyńsko-Podolska (Волинсько-Подільська височина), geologicznie natomiast - Płyta wołyńsko-podolska (granice jednostki geomorfologicznej i geologicznej nie zachodzą w tym wypadku dokładnie na siebie). Czerwonogród znajduje się w obrębie jednostki niższego rzędu względem Wyżyny Wołyńsko-Podolskiej, czyli położony jest na Wyżynie Podolskiej. W innej części Wyżyny Podolskiej, w jej północno-zachodniej części, znajduje się mikroregion Gołogóry, z najwyższym szczytem Kamuła (471 m n.p.m.). Nie jest to na pewno karpacki wierzchołek. Tak to byłoby w skrócie.
    Witam!
    To już czwarte forum, na którym się stykamy
    Dziękuję za rozwianie wątpliwości i pozdrawiam.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Wodospad "Stare Sioło"
    Przez Bamu_ulea w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 02-08-2009, 22:34
  2. Czy ktoś wie gdzie znajduje się wodospad Czartów Młyn
    Przez rolka w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 17-07-2005, 19:09

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •