Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Przedwojenne Bieszczady Gorgany i Czarnohora

  1. #1
    diabel-1410
    Guest

    Domyślnie Przedwojenne Bieszczady Gorgany i Czarnohora


  2. #2
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2014
    Postów
    34

    Domyślnie Odp: Przedwojenne Bieszczady Gorgany i Czarnohora

    Świetny album. Wspaniale fotografie świata, którego dziś próżno szukać.

  3. #3

    Domyślnie Odp: Przedwojenne Bieszczady Gorgany i Czarnohora

    Cytat Zamieszczone przez jest_gites Zobacz posta
    Świetny album. Wspaniale fotografie świata, którego dziś próżno szukać.
    Album ciekawy, ale zdjęć z Bieszczadów w nim jak na lekarstwo, a jeśli już to Bieszczady Wschodnie, a nie Zachodnie (czyli te leżące obecnie
    na terenie RP)

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2006
    Rodem z
    Poznań/Szczecin
    Postów
    713

    Domyślnie Odp: Przedwojenne Bieszczady Gorgany i Czarnohora

    Czesc,

    zawsze mnie ciekawilo i to moze byc dobry watek do zadania pytania. Jak sie maja przy takich albumach kwestie praw autorskich oraz korzystania z wlasnych kolekcji np pocztowek, zdjec przedwojennych?
    Przykladowo - Pan Andrzej Wielocha ma 100 zdjec pocztowek ktore nabyl droga kupna w antykwariacie/na aukcjach. Chce wydac album jak wyzej - czy po prostu moze dokonac zeskanowania obrobki itp
    zlozyc i wydac oraz sprzedawac? Czy ma tu miejsce bardziej skomplikowana sytuacja bo trzeba no nie wiem, szukac kto mogl zrobic zdjecie pocztowke, spadkobiercow?

    Bede wdzieczny za pomoc.

    Piotrek
    "There is no such thing like too much snow" - Doug Coombs

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar jank
    Na forum od
    10.2008
    Postów
    78

    Domyślnie Odp: Przedwojenne Bieszczady Gorgany i Czarnohora

    O ile mnie pamięć nie myli, wszystkie majątkowe prawa autorskie wygasają po 70 latach.
    Jeśli więc sam sfotografuje czy zeskanuje przedwojenną pocztówkę, może czynić z tym co zechce.

  6. #6
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2006
    Rodem z
    Poznań/Szczecin
    Postów
    713

    Domyślnie Odp: Przedwojenne Bieszczady Gorgany i Czarnohora

    dziękuję - tak też mi się gdzieś obiło o uszy....
    "There is no such thing like too much snow" - Doug Coombs

  7. #7
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,244

    Domyślnie Odp: Przedwojenne Bieszczady Gorgany i Czarnohora

    Z tym obijaniem się o uszy to może być śliska sprawa Mnie się też "70 lat" obiło o uszy, ale o ile dobrze pamiętam czasem się te 70 lat liczy od publikacji a czasem od śmierci autora (zależnie od rodzaju chronionego tym prawem dobra). Warto przed wydaniem albumu sprawdzić stan prawny u zorientowanego prawnika.
    Czterech panów B.

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2006
    Rodem z
    Poznań/Szczecin
    Postów
    713

    Domyślnie Odp: Przedwojenne Bieszczady Gorgany i Czarnohora

    No, zdaję sobie sprawę że może być śliska. A pytam bo przedmówcy podpis sugerował że pracuje tam gdzie coś mógł by wiedzieć więcej :) Poszperałem w necie i faktycznie wszędzie piszą
    70lat od śmierci, ale tak jak mówisz Bartolometo - trzeba by się wgryźć w temat. No dobra, ale jeżeli ja kupiłem zdjęcie to chyba jestem właścicilem zdjęcia i mogę robić z nim co chcę,
    a wiek np 80lat od wykonania zdjęcia sugeruje że za dużo odbitek tam nie było....
    "There is no such thing like too much snow" - Doug Coombs

  9. #9

    Domyślnie Odp: Przedwojenne Bieszczady Gorgany i Czarnohora

    Cytat Zamieszczone przez Petefijalkowski Zobacz posta
    No, zdaję sobie sprawę że może być śliska. A pytam bo przedmówcy podpis sugerował że pracuje tam gdzie coś mógł by wiedzieć więcej :) Poszperałem w necie i faktycznie wszędzie piszą
    70lat od śmierci, ale tak jak mówisz Bartolometo - trzeba by się wgryźć w temat. No dobra, ale jeżeli ja kupiłem zdjęcie to chyba jestem właścicilem zdjęcia i mogę robić z nim co chcę,
    a wiek np 80lat od wykonania zdjęcia sugeruje że za dużo odbitek tam nie było....
    Jeśli kupiłeś zdjęcie przedwojenne, to nie znaczy, że wraz z egzemplarzem zdjęcia (odbitką), kupiłeś majątkowe prawa autorskie do tego zdjęcia.
    Takie prawa należą do autora zdjęcia, lub do jego spadkobierców przez okres 70 lat, licząc od końca roku, w którym ów autor zmarł (został uznany za zmarłego). Są jeszcze szczególne przypadki, kiedy np. autor pozbył się majątkowych praw autorskich sprzedając je trzeciej osobie.

    Przykład: znany krajoznawca i wojskowy, miłośnik Karpat Wschodnich, autor słynnych przewodników po K.Wsch., Henryk Gąsiorowski wykonał od początku XX wieku do 1939 r. mnóstwo zdjęć w Karpatach Wschodnich. Wiele z nich było reprodukowanych w ostatnich latach, często nawet bez podania autorstwa (naruszenie autorskich praw osobistych). Ponieważ H.Gąsiorowski zmarł w styczniu 1947 r., a żyją jego bezpośredni spadkobiercy i ich odnalezienie jest stosunkowo proste, bez ich zgody jego fotografie będzie można publikować dopiero od 1 stycznia 2018 roku. Natomiast po tej dacie bez względu na ich zgodę należy uszanować jego osobiste prawa autorskie i takie zdjęcia podpisać.

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2006
    Rodem z
    Poznań/Szczecin
    Postów
    713

    Domyślnie Odp: Przedwojenne Bieszczady Gorgany i Czarnohora

    Dzięki Barszczu!
    "There is no such thing like too much snow" - Doug Coombs

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 07-08-2013, 13:36
  2. Czarnohora, Gorgany na 3 dni majowe samochodem?
    Przez devion w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 31-05-2012, 10:57
  3. mapy Czarnohora, Gorgany na program trekbuddy
    Przez buba w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 06-01-2012, 22:59
  4. Gorgany, Czarnohora - październik 2009
    Przez coshoo w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 18-03-2011, 08:11
  5. czarnohora gorgany - zabierz mnie z sobą
    Przez violetta033 w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 28-02-2011, 11:15

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •