Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 1 2
Pokaż wyniki od 11 do 14 z 14

Wątek: Cmentarz z WW między Siwakowską Doliną a Terpiakiem

  1. #11
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: Cmentarz z WW między Siwakowską Doliną a Terpiakiem

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    w 44r tunel przez przełęcz Łupkowską był zawalony, Rosjanie zbudowali linie kolejową górą - historia znana. Którędy ona biegła po naszej stronie - wydaje mi się, że po północnej stronie istniejącego torowiska.
    Tak jak piszesz po północnej stronie jest bardzo wyraźna (ale mocno zakrzaczona) półka, która biegnie równolegle do obecnego torowiska i powoli się obniża. Kilka lat temu była tak zarośnięta, że mimo najszczerszych chęci mogłem nią iść tylko kawałek i musiałem zejść do torów.
    Czterech panów B.

  2. #12
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Cmentarz z WW między Siwakowską Doliną a Terpiakiem

    Wędrując nie tak dawno z Jasiela przez Kamień podczas odpoczynku przy "naszym" cmentarzu z WW spotkałem jedyną tego dnia osobę. Chwilę pogadaliśmy i temat zszedł na cmentarze. Dowiedziałem się od niego, że w zeszłym roku został przywrócony cmentarz - jak to on określił - pod Terpiakiem.
    Od pewnej osoby obecnej na tym forum (nie wywołuję, jeśli będzie chciała to się sama ujawni, ale dzięki ) dostałem namiary na ten cmentarz, ale po wklepaniu ich do GPS-a wyszło, że jest na stokach Baraniego. W zeszłym roku przywrócili go członkowie pewnego forum wraz z leśnikami.
    Cmentarz odwiedziłem, namiary pewnie zaprowadziły na miejsce, obeszło się bez szukania jak poprzednio (bo wtedy mocno źle była zaznaczona jego pozycja - choć może to nie jego?)
    I znów po takiej informacji nasuwają się pytania - skąd było wiadomo, że to ta lokalizacja, czy coś było w terenie widać przed pracami? Spotkana na Kamieniu osoba mówiła o 600-set pochowanych w tym miejscu...
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  3. #13
    Bieszczadnik Awatar zbyszek1509
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Gostynin
    Postów
    810

    Domyślnie Odp: Cmentarz z WW między Siwakowską Doliną a Terpiakiem

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    Wędrując nie tak dawno z Jasiela przez Kamień podczas odpoczynku przy "naszym" cmentarzu z WW spotkałem jedyną tego dnia osobę. Chwilę pogadaliśmy i temat zszedł na cmentarze. Dowiedziałem się od niego, że w zeszłym roku został przywrócony cmentarz - jak to on określił - pod Terpiakiem.
    Od pewnej osoby obecnej na tym forum (nie wywołuję, jeśli będzie chciała to się sama ujawni, ale dzięki ) dostałem namiary na ten cmentarz, ale po wklepaniu ich do GPS-a wyszło, że jest na stokach Baraniego. W zeszłym roku przywrócili go członkowie pewnego forum wraz z leśnikami.
    Cmentarz odwiedziłem, namiary pewnie zaprowadziły na miejsce, obeszło się bez szukania jak poprzednio (bo wtedy mocno źle była zaznaczona jego pozycja - choć może to nie jego?)
    I znów po takiej informacji nasuwają się pytania - skąd było wiadomo, że to ta lokalizacja, czy coś było w terenie widać przed pracami? Spotkana na Kamieniu osoba mówiła o 600-set pochowanych w tym miejscu...
    5 lat czekała na swoja kolej trasa do cmentarza pod Terpiakiem. W związku z tym, że nie potrafiłem jednoznacznie zrozumieć czy zamieszczone zdjęcia są z tego cmentarza, postanowiłem tam się wybrać i sprawdzić. Jednak na podstawie dokonanego rozpoznania, w dalszym ciągu nie jestem pewny, czy dobrze trafiłem. Na mapie Ruthenus niby miejsce się pokrywa, natomiast na mapie WIG widać obok zamieszczony krzyż, którego śladów wcześniej nie widziałem, a tej mapy nie włączyłem w GPS-ie. Dodatkowo, nie jest ona zbyt dobrze skalibrowana.

    Ruthenus.jpg WIG.jpg

    Klucząc i rozglądając się po miejscu niedawnej wycinki drzew, trafiłem na miejsce wyraźnie różniące się od otoczenia. Wyrównany prostokąt o wymiarach ok. 5x3 m, świadczył o wcześniejszej ingerencji człowieka w tym miejscu. Nie mam pojęcia, czy to jest miejsce dawnej zbiorowej mogiły, czy może znajduje się ona w okolicy naniesionego krzyża na mapie WIG.

    Cmentarz1.jpg Cmentarz2.jpg Cmentarz3.jpg

  4. #14
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Cmentarz z WW między Siwakowską Doliną a Terpiakiem

    Zdjęcia są z cmentarza na stokach Baraniego, którego szukałem na podstawie starej mapy Compass-u, ale był oznaczony w innej lokalizacji. Położenie cmentarza zrestaurowanego jest na załączniku.
    Ten krzyż na WIG-ówce mnie frapuje, przypuszczam, że mógł oznaczać cmentarz z WW (prawdopodobnie podobnie jest oznaczony cmentarz pod Kiczerą nad Zyndranową), ale z rozmowy z leśnikami wynikało, że zniknął on podczas budowy stokówki.
    Jednak to Twoje miejsce jest równie ciekawe, ze zdjęć widzę, że posiadało murek wydzielający z otoczenia. Na WIG-ówce nie widać, by tam miały być jakieś zabudowania więc co to może być?
    Temat mam na uwadze, i jak tylko spotkam osoby zaangażowane w odbudowę cmentarza na stokach Baraniego to podpytam, skąd mieli info o lokalizacji i na ile jest ono pewne.
    Załączone obrazki Załączone obrazki

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Pole namiotowe między Pszczelinami a Bereżkami
    Przez arekzw w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 06-07-2013, 00:25
  2. między Opolem a Kluczborkiem
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 27-01-2009, 15:45
  3. Wypad w Bieszczady na parę dni, między 9. a 14. grudnia
    Przez gutaperek w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-12-2008, 19:26
  4. Połączenia między mijescowościami
    Przez madziula0007 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 23-07-2006, 11:56
  5. Wagonik między Wołkowyją a Baligrodem
    Przez buba w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12-04-2006, 15:30

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •