Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Jabłonka - Hoczewka

  1. #1

    Domyślnie Jabłonka - Hoczewka

    Witam !
    Znawców proszę o informację od którego miejsca Jabłonka staje się Hoczewką ? ( słyszałem że od ujścia Rabiańskiego Potoku, w drugiej wersji że od ujścia Stężniczki )

  2. #2
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Jabłonka - Hoczewka

    Teraz znawcą jest Wikipedia "Hoczewkarzeka w Bieszczadach Zachodnich o długości 27,8 km i powierzchni dorzecza 180,1 km² [1]. Lewobrzeżny dopływ Sanu. Według niektórych podziałów dolny bieg znajduje się w Górach Sanocko-Turczańskich.Powstaje z połączenia dwóch cieków: Jabłonki i Rabiańskiego Potoku w miejscowości Rabe, na wysokości ok. 470 m n.p.m. Za górny bieg uznaje się Jabłonkę[2] mającą źródło na stoku Wołosania (ok. 980 m n.p.m.) w Wysokim Dziale. Przepływa ona przez Jabłonki, Kołonicei Bystre, a następnie Rabe. Właściwa już Hoczewka płynie stąd dalej na północ, doliną ograniczoną od wschodu północną częścią Pasma Łopiennika i Durnej (masywy Makowskiej i Patroli), natomiast od zachodu – grzbietem odbiegającym z Chryszczatej ku północnemu wschodowi (pasmo Gabrów Wierchu). Przepływa przez: Baligród, Mchawę, Zahoczewie, Nowosiółki oraz Hoczew, gdzie na wysokości ok. 340 m n.p.m. uchodzi do Sanu. Pomiędzy Nowosiółkami a Hoczwią w korycie występują progi skalne chronione jako pomnik przyrody."
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

  3. #3

    Domyślnie Odp: Jabłonka - Hoczewka

    Dzięki za odpowiedż. Mam wrażenie że chyba Wikipedia się myli. Potok Rabiański wpływa do Jabłonki kilkadziesiąt metrów od ORW " Bystre ", tuż za tablicą " fredrowską ". Prostopadle wręcz do Wielkiej Obwodnicy. Dlaczego Rabe jest podawane jako miejsce połączenia nie wiem. Być może w odległych czasach było to uznawane jako " terytorium " Rabego. Jest to prawdopodobne bo spotkałem się z nazwą wsi Rabe jako Karolów, choć ta nazwa bardziej pasuje mi to do Bystrego. Pozdrowienia.Załącznik 34518

  4. #4
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Jabłonka - Hoczewka

    Nazwą Karolów się nie sugeruj, bo to ostatnie podrygi komunistycznych władz by jeszcze coś zostawić w pamięci po generale, prócz pomnika w tym rejonie http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServl...WMP19770060044
    Muzeum zlikwidowano, dawną nazwę przywrócono, został tylko pomnik i chyba jeszcze trzyma się nazwa leśniczówki (ale pewności nie mam!).
    Patrząc na sposób w jaki się łączy Rabiański Potok i Jabłonka to ja bym optował za tym, że to właśnie Jabłonka jest "głównym" strumieniem. A czemu później zmienia się w Hoczewkę?... może dlatego by je pogodzić! :)
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Rozkwitały jabłonie i grusze a ja to zobaczyć na Tworylnem muszę...
    Przez delux w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-05-2015, 09:32
  2. [Komańcza, Bystre, Jabłonki] Noclegi
    Przez wedrowna w dziale Noclegu szukam
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 14-08-2012, 10:57
  3. Jabłonki?
    Przez erem w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 08-11-2009, 12:36
  4. Ewentualna odpowiedzialność karna lub cywilna członka internetowego forum dyskusyjneg
    Przez Stały Bywalec w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 08-07-2009, 07:20
  5. [Jabłonki] Pola namiotowe ???
    Przez Pioter w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11-07-2003, 10:25

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •