Niech więc to będzie "radosna" twórczość forumowicza, podparta oczywiście jakimś(!) dowodem, w poszukiwaniu Rosińskich na ziemi sanockiej ewentualnie na Podkarpaciu.
Jeśli Rosińscy osiedlili się około XVI wieku w Bieszczadach (Podkarpacie) to musieli być z rodu rycerskiego, mieć nadany herb i królewskie nadanie ziemi.
Od tego wyszedłem, tutaj http://www.rycerstwopodkarpacia.repu...icz/rozdz7.htm ich nie znalazłem, ale tutaj http://ostropolscy.pl/index.php?link=osadnictwo pod pozycją 531 już widnieją.
Andrzej Potocki w swej książce "Bieszczadzkie losy" cygan.ucoz.ru/bojky/Andrzej_Potocki.doc na stronie 28 napisał "W 1607 r. beskidnicy napadli na dwór Rosińskich w Teleśnicy." a w w „Regestrze złoczyńców grodu sanockiego" pod datą 1607 rok jest napisane, że miejscowy pop Jurko, jego syn Iwan, sługa, Żyd Feitek z Czertyżnego oraz zorganizowana przez nich banda tołhajów, napadła na dwór Rosińskich w Teleśnicy.
Jak macie coś więcej to proszę dodać.
A tutaj trochę trochę informacji odnośnie historii własności Sokola i pałacyku... ze strony http://www.bieszczadzki.pl/?powstani...-memoriam.,990
Tak przy okazji tutaj wpadła mi tutaj informacja o mężu pani Grandysowej i jej ojcu Anzelmie Niesiołowskim, ostatniej właścicielce pałacu i Sokola (można sobie tworzyć wstecz historię własności):
Ignacy Andrzej Radwan Brandys - urodzony w Zakrzewiu koło Tarnowa, w powstaniu uczestniczył wraz z bratem. Po upadku powstania prowadził przedsiębiorstwo budowy mostów wykonując prace na budowie kolei łupkowskiej. W 1870 roku ożenił się z właścicielką Sokolego/ wieś pod wodami
Zalewu Solińskiego/ Aleksandrą Niesiołowską bardzo zasłużoną w niesieniu pomocy dla powstańców. W jej dworze znalazło schronienie wielu uczestników powstania min. Starża –Strynowski - kapitan wojsk rosyjskich walczący po stronie powstańców.l
I jeszcze jedna informacja... Anzelm Niesiołowski ur.1802 właściciel majątku Sokole i Teleśnica Sanna, ojciec wymienionej wyżej Aleksandry, z powodu podeszłego już wieku nie wziął udziału w powstaniu jednak udzielał pomocy powstańcom. W bitwie pod Hutą Różaniecką na Sokalszczyźnie zginął jego syn Władysław, utalentowany malarz.
Zakładki