Strona 1 z 5 1 2 3 4 5 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 44

Wątek: Rosińscy w Bieszczadach

  1. #1

    Domyślnie Rosińscy w Bieszczadach

    Witam,

    Przede wszystkim chciałem się przywitać ponieważ jestem tu nowy... Tak więc witam wszystkich.

    Zainteresowała mnie historia pałacyku, siedziby Państwa Rosińskich w Teleśnicy. Informacje na ten temat przemykają gdzieś w publikacjach A. Potockiego. Znalazłem tam nawet zdjęcie... Niestety w żaden sposób nie odnalazłem nic z historii tego miejsca. Wiem, że budynek został rozebrany i zalały go wody Soliny, dowiedziałem się również, że Pan Henryk Victorini po wojnie prowadził tam dom PTT. Tu też jest zmyłka ponieważ to nie była Teleśnica a bardziej nieistniejące już Sokole. Czy ktoś ma może więcej informacji o historii tego miejsca i/lub losach właścicieli?

    Pozdrawiam,
    Kapelusznik

  2. #2
    Szkutawy
    Guest

    Domyślnie Odp: Rosińscy w Bieszczadach

    Witaj.... w necie to znalazłem...ale pewnie to czytałeś....http://www.bieszczady.net.pl/sokole.php
    .... jak szukam szczegółowych informacji, to często korzystam z bibliotek cyfrowych w których mają zdigitalizowane zbiory... szczególnie przydatne są uniwersyteckie.... trzeba jednak poświęcić czasami dużo czasu... część informacji jest ukryta nawet w publikacjach na pierwszy rzut oka nie dotyczących szukanego miejsca....

  3. #3
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Rosińscy w Bieszczadach

    Ciekawi ci Rosińscy a zwłaszcza o nich historia. Trochę i to nawet informacji jest poniżej
    w książce "Warchoły i Pijanice" Jacka Komudy
    http://rosinowka.pl/legenda/
    http://www.podolskiregiment.pl/index...stki&Itemid=20
    http://tajnydetektyw.blogspot.com/20...1_archive.html
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

  4. #4

    Domyślnie Odp: Rosińscy w Bieszczadach

    A no tak ciekawi...:) W tekście który przesłał przemolla jest błąd jest Alfred Roiński.... Niestety te wszystkie wątki nie są usystematyzowane w czasie i jest mało informacji w jaki sposób weszli w posiadanie dworku bo jak się z nim rozstali to raczej jasne ale co się z nimi dalej stało.... Bardzo dzięki za linki.

  5. #5
    Szkutawy
    Guest

    Domyślnie Odp: Rosińscy w Bieszczadach

    ... musisz przeprowadzić badania po trosze genealogiczne, aby później samemu wszystkie zebrane informacje umiejscowić w czasie i w stosunku do osoby... wątpię, czy są szczegółowe informacje dotyczące jednego rodu w jednym opracowaniu... jest takich kilka, lub kilkanaście, a są to przeważnie opracowania naukowe... do nich też można dotrzeć... trochę się tym rozrywkowo interesuję, ale niestety nie tym rodem.... jeśli mogę pomóc, to zrobiłbym tak.... zacząć od nazwiska, herbu... skonfrontować to ogólnie z herbarzami Niesieckiego, Bonieckiego....później wertować ....Złotą Księgę Szlachty Polskiej, Miesięczniki Heraldyczne, Almanach Błękitny, Roczniki Towarzystwa Naukowego... jest tego mnóstwo.... później sam będziesz wpadał na inne pozycje... jak będziesz miał ogólne informacje to wtedy na podstawie na imion i nazwisk trzeba to umiejscowić w czasie i miejscu.... każda zdobyta na pozór mało istotna informacja może się okazać w przyszłości kluczem , więc żadnej nie można zbagatelizować... jest to krecia robota i trzeba tu się nastawić na lata poszukiwań... jest też coś takiego jak Księgi Parafialne, cmentarze, ludzie którzy znają jakieś zagadnienie z przekazów, a ze starszych tzw podymne... dużo skanów metryk posiadają mormoni w USA... trzeba za nie jednak płacić... istotny jest fakt pod czyimi zaborami, było miejsce i kto okupował, bo cześć dokumentów może się znajdować niestety nie w naszych granicach państwowych... ale i tak można tam dotrzeć... internet stwarza duże możliwości... wszystko trzeba archiwizować i składać do kupy... czas, czas i cierpliwość, ale to wciąga... jest też sporo stron genealogicznych, które też mogą być przydatne... to tak po krótce co na szybko mi naszło... powodzenia ... jeśli Cię to nie przeraża ...

  6. #6
    Szkutawy
    Guest

    Domyślnie Odp: Rosińscy w Bieszczadach

    ... na szybko sprawdziłem... są punkty zaczepienia... można szukać... nawet jest ich sporo... kilka gałęzi...

  7. #7

    Domyślnie Odp: Rosińscy w Bieszczadach

    Przemolla trafiłeś w sedno. To mozolna praca a ja w tej kwestii jestem kompletnym laikiem. Nie ukrywam, że to trochę pójście na skróty choć tak na prawdę wolę słuchać ludzi niż wertować księgi. Miejsce (Sokole) jest piękne i właściwie dzikie. Ponoć jak zejdzie woda na jesieni to widać fundamenty a miejscowi (z Teleśnicy i Daszówki) na święto zmarłych zapalają tam świeczki... Pasma bieszczadów nie bieszczadów kryją niesamowite historie. Tak jak np. Żuków na którym było szybowisko gdzie były bite rekordy w szybownictwie i za razem jest rozdziałem zlewni mórz... dzięki za podpowiedź w ruchach przy składaniu historii... choć to dalej trochę czarna magia:)

  8. #8
    Szkutawy
    Guest

    Domyślnie Odp: Rosińscy w Bieszczadach

    Przeczytałem linki zapodane przez Recona... są tam jakieś daty, ale bardziej skłaniają się one w stronę legendy... czytaj starej plotki, która ewoluuje latami od 1607 roku... takie jest moje zdanie... choć fakt, że za mało się wgłębiłłem w temat... mogę się mylić, ale można się doszukać też informacji, że nijaki Bal zwaśniony z Rosińskimi fałszywie oskarżył ich (jego) o zbrodnię na Kroguleckim... niby są zbrodniarze, którzy się do tego przyznali... a raczej byli, bo ich za to zgładzili, a nie Rosińskiego.... ale to jest w sumie taka dygresja, którą wyczytałem...póżniej Rosińscy się uspokoili... nawet w legendach... Są dwa herby Rosińskich... Ślepowron i Samson... tak więc, który do nich należy... do tych z Teleśnicy Oszwarowej, czy wcześniej Falowej ... jak ją nazywano...XVII wiek jest o tyle ciężki, że często nazwiska zmieniano, nadawano i przejmowano... gałęzie się rozszczepiały w różne części i czasami można się było doszukać czegoś na podstawie zawołania, jeśli takowe było... często herby też przejmowano ... czytaj kupowano... życie współczesne i zachowania ludzkie tak naprawdę niewiele się zmieniły... i teraz można się doszukać tamtych lat... tylko technika poszła do przodu...
    Jeśli nie przejęli herbu, to stawiałbym na Ślepowrona, bo starszy, a Rosińscy wywodzili się z obrzeży Mazowsza, później Podlasia i Trok... tam byli notowani nieco później niż "legendy" z linków, a później po wywodach szlacheckich w stronę wołyńską... czyli ten kierunek... Rosińscy byli też notowani w Wielkopolsce, ale czy to gałęź rodowa ... nie wiem. Rodzina, która zerwała więzy i się oderwała od "macierzy" mogło też przyjąć samowolnie herb Samsona np od teściów, takie rzeczy się wtedy zdarzały...Zaczynając od środka to pewnika się nie osiągnie ... chyba, że przypuszczenia... Trzeba gdzieś dorwać ostatniego właściciela, jego brata, żonę... i po metrykach, księgach, aktach sądowych i wywodach mknąć powoli do przodu ... czyli do tego XVII wieku i wcześniej..... mknąć ... może nie takie realne określenie... inaczej to tylko znamiona legendy...ale ona też jest potrzebna

  9. #9
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Rosińscy w Bieszczadach

    Kapelusznik, musisz trochę nam pomóc i skopiować te materiały na które się powołujesz, widzę też chęć u przemoli by do jakiejś "wiedzy" się dokopać. Więc "kopiemy" dalej...
    Jakoś nigdzie Rosińskich w Teleśnicy Oszwarowej nie mogę się doszukać, pomijam wspomniane informacje o zabijakach z XVI wieku no i obecnie tam mieszkających w "Rosinówce", ale ci ostatni tylko się powołują na legendę związaną ze swoim nazwiskiem bez powołania genealogicznego.
    Zakładam, że Rosińscy w XVI wieku byli szlachetnie urodzeni, bo występują w zapisach jako szlachta, to już w czasach późniejszych w spisach szlacheckich tego terenu już ich nie widać, nie widać też jako właścicieli . W latach 1780-1824 jako właścicieli Teleśnicy Oszwarowej wymienia się 1780r. - Sebastian Witkowski; 1785r. - M.Dziwulski, S.Witkowski, K.Leszczyński, J.Fredro; 1789r. - J.Fredro, K.Bukowski, M. I Fr. Leszczyńscy. W 1902 roku właścicielem tabularnym był Nusem Langsam. Znalazłem w spisie szlachty galicyjskiej Michała Rosiińskiego herbu Samson, ale nie w spisie drobnej szlachty na ziemi sanockiej.
    Moja opinia.... wygląda na to, że jeżeli faktycznie przed wojną mieszkali Rosińscy we wspomnianym pałacyku to:
    - nie zaliczali się do szlachty,
    - nie byli też większymi właścicielami ziemskimi (ale musieli prowadzić jakiś większy biznes... bo niby skąd ten pałacyk?),
    I na koniec mam największy dylemat, aż boję się to napisać... ale napiszę... czy w Teleśnicy Oszwarowej był pałacyk i czy mieszkali w nim przed wojną Rosińscy?
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

  10. #10
    Szkutawy
    Guest

    Domyślnie Odp: Rosińscy w Bieszczadach

    Recon... też nie znalazłem na podstawie "starych" ksiąg Rosińskich jako właścicieli pałacyku.. figuruje inne nazwisko... nie pamiętam jakie , bo w nocy sprawdzałem... potem przed wojną jakiś ala hotelik był, czy coś takiego... trzeba mieć jakiegoś Rosińskiego najlepiej urodzonego przed 1919, lub 1909 rokiem, bo wtedy były spisy... jak dobrze pamiętam, albo kilku jak da radę i nie koniecznie z tego miejsca... mogą być z pobliża, lub Galicji i jechać najpierw po metrykach i księgach parafialnych, aktach sądowych, wywodach szlacheckich... innej drogi nie ma, a jeśli komuś się wydaje, że jest to stworzy legendę, albo nawet bajkę ... rody często zmieniały siedziby...ożenek, wojna, utrata majątku... byłoby dosyć zaskakujące, aby siedzieli na ojcowiźnie ponad czterysta lat.... w pobliżu owszem....jak będę miał trochę czasu i sen mnie nie zmorzy to po północy coś tam popatrzę....ale potrzebny jest jakiś ROSIŃSKI z tamtych stron...potomek....

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Hrabina i hrabia Stroińscy
    Przez Atropina w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 18-07-2009, 08:51
  2. Bukowińscy Żydzi
    Przez Tysiąc Motyli w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27-08-2005, 04:19

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •