Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Wątek: Szukając pustki...

Widok wątkowy

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Szukając pustki...

    Jakoś tak miałem nie pisać relacji, bo moje podróże to krótkie, jednodniowe wypady tylko, ale słowolejstwo wzięło górę, więc znów Was pomęczę opisem tego, com widział. Tym bardziej, że coś udało się odnaleźć ale parę rzeczy się nie udało więc pytania do bieszczadników powiększające moją nikłą wiedzę się pojawią.
    Parę słów wprowadzenia pozwoli wyjaśnić w jaki sposób powstaja plany moich wędrówek.
    Plan zaczął świtać w głowie od czasu pozyskania od pewnego leśnika informacji o jeszcze jednym cmentarzu nad Turzańskiem - było to podczas rozmowy o cmentarzu między Terpiakiem a Baraniem podczas przygotowań do trasy "łupkowskiej", ale przy okazji obgadaliśmy okoliczne cmentarze. Już wtedy wiedziałem, że będę musiał tu zawitać. Wprawdzie szczegółów było mało ale tym nie zaprzątałem sobie na razie głowy i zająłem się układaniem dalszej części trasy. Termin wyruszenia na tę trasę też się przeciągał - miało to swoje dobre strony - aby uzyskać dodatkowe informacje o drugim cmentarzu nakierowany zostałem na UG w Komańczy. Tam dowiedziałem się, że przy cerkwi w Turzańsku jest tablica szlaku frontu wschodniego I wojny światowej a na niej oprócz opisu są również namiary na ów drugi cmentarz - stąd było moje pytanie o tę tablicę. Pytanie to zadałem w wielu miejscach, forach, FB - znikąd odpowiedzi. I znów szczęście głupiego - mimo że nie bawię się już w poszukiwanie skarbów to jednak powiadomienia o nowych ciągle otrzymuję - i tak na pocztę wpadła informacja o keszu koło turzańskiej cerkwi. Zagadnięty autor miał zdjęcie tablicy i mi je przesłał - jak widać, mimo sporych błędów na jakie można się natknąć na takich tablicach, czasem jednak są przydatne.
    Oczywiście moim towarzyszem miał być jak zawsze pies, trochę się tylko o niego martwiłem, ponieważ w związku z pojawieniem się w domu nowego lokatora - kota - nie wysypiał się (co było o tyle dla mnie dobre, że nie urządzał mi juz codziennie pobudek o 5.30), ale nie wiedziałem, czy tym razem również kondycyjnie wytrzyma.
    Wreszcie nadszedł weekend z dobrą prognozą pogody więc o 7 parkuję pod cerkwią w Turzańsku i ruszamy wpierw pod cmentarz na przełączce a później dalej w kierunku Osławy, aby odszukać ów drugi cmentarz. Sprawa z nim o tyle ciekawa, że natykałem się na mapy, gdzie nad Osławą był cmentarz oznaczony, ale wtedy nie było zaznaczonego cmentarza na przełączce, czasami były oba, aż wreszcie pokazał się tylko ten w miejscu cholerycznego - uznałem, że wreszcie prawidłowo jest naniesiony na mapę i nie zaprzątałem sobie głowy drugim.
    Już w odległości ok 100m zrzucam plecak na granicy krzaków i na pusto przedzieram się w kierunku cmentarza - zawsze warto poznać choć najbliższą okolicę takich miejsc, aby spróbować odgadnąć skąd takie właśnie położenie cmentarza - czy to mogiły w linii okopów, czy może jakiś lej po wybuchu? W odległości ok. 50m przed poszukiwanym obiektem widzę wypłaszczenie - możliwe, że tam również są mogiły. W końcu odnajduję cokół - podobno jest na grobie niemieckiego oficera (swoją drogą będę teraz poszukiwał dodatkowych informacji, bo jakoś mi parę rzeczy nie pasuje), kiedyś był zwieńczony krzyżem, jego resztki zostały odnalezione ale niestety nie jest kompletny. Trochę czasu marnuję, aby w dość ciemnych zaroślach udało się zrobic w miarę ostre zdjęcie, w końcu wracam po plecak i ruszam na wzgórze 525 licząc na ciekawe zdjęcie cerkwi. Niestety, cerkiew zasłonięta drzewami, więc polną drogą udaję się przez "połoninki" Wysokiego Wierchu w stronę Suliły. Jeszcze dłuższy postój przed Suliłą, podziwiam widoki na sąsiadujący BN - widać dobrze Rzepedkę, Dziady i Żurawinkę...
    Załączone obrazki Załączone obrazki

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 25-08-2010, 20:53
  2. Rezerwat Pustki wg mnie to jest to!
    Przez lucyna w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 13-12-2006, 16:37
  3. Rada dla szukających chatek...
    Przez Jabol w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 18-07-2005, 23:19
  4. Szukający kwater
    Przez asiczka w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22-12-2003, 12:55

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •