Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 33

Wątek: Piesza wyprawa na początku września

  1. #21

    Domyślnie Odp: Piesza wyprawa na początku września

    Cytat Zamieszczone przez Gość Zobacz posta
    ... ale na połoninie nie można rozbić sobie gdzieś namiotu? ...
    Wiem, że mój post nic nie wniesie, ale nie mogłem się opanować czytając to, co wyżej. Wywołałeś uśmiech na mojej twarzy
    Ale serio też się nad tym kiedyś zastanawiałem, czy nie można, oczywiście poza parkiem.
    Szukając odpowiedzi, znalazłem coś takiego

    http://forum.bieszczady.info.pl/show...ll=1#post17295

    Ale to nie odpowiada w pełni na moje pytanie Może ktoś powie dlaczego (konkretne przepisy - oprócz parkowych, bo to zrozumiałe).

    Dziękuję.

  2. #22
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Piesza wyprawa na początku września

    Uszatku, bardzo ciekawy i wbrew pozorom nie jednoznaczny temat poruszyłeś i postanowiłam poszperać w aktach prawnych i przepisach, by znaleźć rzeczową odpowiedź na Twoje pytanie. A odpowiedzi na owo pytanie niestety nie da się udzielić w sposób jednoznaczny: tak lub nie. Bo to zależy... A więc po kolei.

    W pierwszej kolejności sięgnęłam do Ustawy o ochronie przyrody i jest w nim wzmianka o zakazie biwakowania w Parku Narodowym. Wśród zakazów Parków Krajobrazowych nie ma wymienionego biwakowania! Dalej sięgnęłam do regulaminu Parku C-W czyli Rozporządzenia Nr 64/05 Wojewody Podkarpackiego z dnia 16 czerwca 2005r w sprawie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego a także Projektu Uchwały Sejmiku Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie z dn. 21 stycznia 2014 w sprawie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego i wśród zakazów także nie ma biwakowania. We wszystkich tych aktach prawnych są powielane niemalże te same zakazy co w Ustawie o ochronie przyrody -w aspekcie dotyczącym parków krajobrazowych. Więc pomyślałam, że nie istnieje żaden regulamin ani akt prawny, który zakazywałby biwakowania w Parku Krajobrazowym.

    To jednak nie dało mi spokoju, bo przecież także oczywistym jest, że nie wolno używać ognia w lasach a powyższe akty prawne wspominają tylko ten zakaz w kontekście parków narodowych i rezerwatów. Czy to oznaczałoby, że w Parku Krajobrazowym lub też w każdym innym lesie można rozpalać ognisko? Otóż wiadomo, że nie, więc musi istnieć jeszcze jakiś nadrzędny akt prawny, który o tym mówi. Tym aktem jest Ustawa o lasach!

    art. 30
    1. W lasach zabrania się:
    1) zanieczyszczania gleby i wód;
    2) zaśmiecania;
    3) rozkopywania gruntu;
    4) niszczenia grzybów oraz grzybni;
    5) niszczenia lub uszkadzania drzew, krzewów lub innych roślin;
    6) niszczenia urządzeń i obiektów gospodarczych, turystycznych i technicz-nych oraz znaków i tablic;
    7) zbierania płodów runa leśnego w oznakowanych miejscach zabronionych;
    rozgarniania i zbierania ściółki;
    9) wypasu zwierząt gospodarskich;
    10) biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
    11) wybierania jaj i piskląt, niszczenia lęgowisk i gniazd ptasich, a także niszczenia legowisk, nor i mrowisk;
    12) płoszenia, ścigania, chwytania i zabijania dziko żyjących zwierząt;
    13) puszczania psów luzem;
    14) hałasowania oraz używania sygnałów dźwiękowych, z wyjątkiem przypad-ków wymagających wszczęcia alarmu.

    Więc reasumując, bez względu czy jest to Park Krajobrazowy czy każdy inny las -nie wolno w nim biwakować!!! Teraz powinny pojawić się dwa pytania: co to znaczy "biwakowanie" oraz jaka jest definicja lasu (np. czy łączka wśród lasu też objęta jest zakazem?).

    Ustawa o lasach

    art. 3

    Lasem w rozumieniu ustawy jest grunt:
    1) o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) – drzewami i krzewami oraz runem leśnym – lub przejściowo jej pozbawiony:
    a) przeznaczony do produkcji leśnej lub
    b) stanowiący rezerwat przyrody lub wchodzący w skład parku narodowego albo
    c) wpisany do rejestru zabytków;
    2) związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb go-spodarki leśnej: budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycz-nymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczne.

    Więc jeżeli jakaś łączka znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego i nie podchodzi pod definicję lasu to nie ma zakazu biwakowania. No chyba, że łąka jest własnością prywatną a wtedy właściciel łąki może co najwyżej wyznaczyć ci jakąś karę :P (pominięto tu kwestię Parku Narodowego, rezerwatu, obszaru Natura 2000).

    Definicja biwaku nie istnieje w ustawie. W takiej sytuacji należy odwołać się do SJP:

    biwak:
    1. «odpoczynek w namiotach podczas wycieczki turystycznej»
    2. «miejsce tego odpoczynku»

    A teraz o karach. Nie wolno biwakować w lasach, to już wiemy. Ale czy jest przepis, który mówi jaką możemy za to dostać karę? Nie do końca, tzw. "luka w prawie". Kara za biwakowanie nie jest uregulowana nigdzie!!! Odpowiednia osoba może nam najpierw zwrócić uwagę, byśmy złożyli namiot i opuścili las, łąkę, pole. Jeżeli nie usłuchamy się polecenia, to dopiero wtedy możemy zostać ukarani:

    Kodeks wykroczeń, art. 157:
    1. Kto wbrew żądaniu osoby uprawnionej nie opuszcza lasu, pola, ogrodu, pastwiska, łąki lub grobli, podlega karze grzywny do 500 złotych lub karze nagany.

    No chyba, że turysta będzie na tyle kłótliwy i starał się mędrkować, więc niech pamięta, że zawsze można go posądzić chociażby o:

    Kodeks wykroczeń, art. 156:
    1. Kto na nienależącym do niego gruncie leśnym lub rolnym niszczy zasiewy, sadzonki lub trawę, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

    Kodeks wykroczeń, art. 164:
    Kto w lesie rozgarnia ściółkę i niszczy grzyby lub grzybnię, podlega karze grzywny albo karze nagany.

    Czy biwak niszczy trawę? Pewnie jakoś trochę tak... Śledzie rozgarniają ściółkę. Więc za sam biwak nie może nas ukarać ale za niszczenie trawy i ściółki -co według mnie byłoby przesadą. Skonsultowane z prawnikiem.

    Podsumowując: w lesie w Parku Krajobrazowym nie można biwakować (tak jak w każdym innym lesie), jednak za samo biwakowanie nie grozi kara (chyba że jest to Park Narodowy, rezerwat lub Natura2000), czyli "zbrodnia bez kary". Można jednak od nas żądać byśmy opuścili las a niedostosowanie się podlega karze. Można także oskarżyć o niszczenie trawy i ściółki, które podlega karze. Na łąkach i polach na terenie Parku Krajobrazowego można biwakować (chyba że jest to Park Narodowy, rezerwat lub Natura2000). Można jednak posądzić o niszczenie trawy, które podlega karze grzywny.

    Jak wygląda temat biwakowania na terenie Natura 2000? Tu nie mam bladego pojęcia i już chęci by wgłębiać się w tą kwestię :) Podejrzewam, że na tym terenie ochrony także można biwakować ale zupełnie nie znam tematu. Warto pamiętać, że Natura2000 obejmuje niemalże całe Bieszczady!!!

    Czy obszar na którym planujemy biwak polega jakiejkolwiek ochronie możemy sprawdzić tutaj:
    http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/
    Ostatnio edytowane przez Jimi ; 21-08-2014 o 21:22

  3. #23
    Szkutawy
    Guest

    Domyślnie Odp: Piesza wyprawa na początku września

    .... Jimi... trzeba się udać do nadleśniczego, a on wskaże z radością miejsce do biwakowania.....nam nie pozostaje nic więcej.... zgodnie z prawem oczywiście....

  4. #24

    Domyślnie Odp: Piesza wyprawa na początku września

    Super odpowiedź. Bardzo dziękuję.

    Tak sprawdzając na wskazanej przez Ciebie stronie wynika, że w Bieszczadach biwakowanie dozwolone (a raczej nie zabronione) jest na północ od linii Lutowiska-Chrewt-Bukowiec-Stężnica-Rzepedź. Wszystko na południe niestety nie.
    Jeśli jednak uwzględnimy także obszar chronionego krajobrazu, to wogóle Bieszczady odpadają (zostaje w granicach adm. Leska)

  5. #25

    Domyślnie Odp: Piesza wyprawa na początku września

    A czy początek września to nie za późna pora na nocleg pod namiotem?

  6. #26
    Powsimorda h.c.
    Awatar Marcowy
    Na forum od
    09.1998
    Rodem z
    Zacisze
    Postów
    2,663

    Domyślnie Odp: Piesza wyprawa na początku września

    Jeśli masz puchowy śpiwór to nie :)

  7. #27

    Domyślnie Odp: Piesza wyprawa na początku września

    Tego nie wiem bo nie jest na nim nic napisane. Jedynie to, że to mumia :P
    Ani o temperaturze komfortu nic... Jakich temperatur mogę się spodziewać w nocy w okolicach Wetliny i Ustrzyk Górnych właśnie na początku września?
    Jak wygląda sprawa ze sklepami w tych miejscowościach?

  8. #28

    Domyślnie Odp: Piesza wyprawa na początku września

    W Wetlinie jest kilka sklepów, nawet jakiś samoobsługowy, chyba ABC. W Ustrzykach jest sklep Centrum, koło przystanku autobusowego. Nie wiem, jak właściciele traktują wrzesień, ale z tego co pamiętam na drzwiach były godziny otwarcia osobne dla zimy i dla lata. Latem było chyba codziennie 8-20, a zimą pon/śr/pt 8-14.

  9. #29

    Domyślnie Odp: Piesza wyprawa na początku września

    Cytat Zamieszczone przez Gość Zobacz posta
    Jakich temperatur mogę się spodziewać w nocy w okolicach Wetliny i Ustrzyk Górnych właśnie na początku września?
    Różnych, zależy od roku. Ale nie zdziwiłbym się przymrozkiem. Ale i +14 też się może zdarzyć. Im czystsze niebo w dzień, tym zimniej w nocy

  10. #30
    Powsimorda h.c.
    Awatar Marcowy
    Na forum od
    09.1998
    Rodem z
    Zacisze
    Postów
    2,663

    Domyślnie Odp: Piesza wyprawa na początku września

    A.D. 2010, koniec września, okolice Wetliny. W nocy uciekamy z namiotu do samochodu, żeby się zagrzać. Termometr w samochodzie wskazuje -2. Nocleg był niezaplanowany, ale konieczny, inaczej wstydziłbym się przyznać :)

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Bieszczady,od początku co i jak.
    Przez Parkowy w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 23-05-2014, 13:06
  2. Wyprawa/wycieczka w drugim tygodniu września
    Przez Quadina w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22-08-2010, 16:42
  3. Samotna Piesza Wyprawa Dookoła Polski 2007
    Przez WojtekR w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 140
    Ostatni post / autor: 19-04-2008, 19:47
  4. Sianki, 22 września
    Przez Stały Bywalec w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 27-11-2005, 12:32
  5. Piesza wyprawa - plan?
    Przez Jaqb w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 15-08-2004, 19:49

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •