Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Poszukuję książki.

  1. #1

    Domyślnie Poszukuję książki.

    Przed laty - połowa lat siedemdziesiątych przeczytałem książkę polskiego autora do której chciałbym powrócić jednak w żaden sposób nie mogę jej odnaleźć. Być może na tym forum będę miał więcej szczęścia.
    Poszukuję tytułu książki i autora powieści toczącej się w na przełomie lat 50/60 ubiegłego wieku. Podaję kilka zapamiętanych elementów.
    Młody mężczyzna z Warszawy rozpoczyna dorosłe życie. Wywodzący się ze środowiska, gdzie alkohol jest podstawą poszukuje pracy w miejscu jak najbardziej oddalonym od sklepów monopolowych. Kiedy znajduje takie miejsce okazuje się, że trafił do pracy w fabryczce lekarstw, gdzie spirytus jest bazą całej produkcji.
    Pierwsza pensja jest przeznaczona na zakup garnituru. Jednak po libacji z kolegami pieniędzy zostało tylko na zakup ubrania z bazaru - jakiś pomarańczowy ciuch w paski lub kratę.
    Inny epizod - wyjazd w Bieszczady do pracy w tzw. "komunie". Organizator wydziela jedzenie ledwie wystarczające do przeżycia. Zatem wszystkich fascynuje (jako ewentualne danie) biały rumak, który pojawia się w okolicy. Kiedy zdesperowani pracownicy chwytają konia okazuje się, że jest to zabiedzone zwierzę, tylko skóra i kości. Koń odzyskuje wolność lecz za kilka tygodni ponownie zostaje schwytany i zjedzony.
    Kolejny powrót bohatera w Bieszczady - tym razem prowadzi samodzielne gospodarstwo, towarzyszy mu pies. Rozmowa w sklepie z miejscowymi, jak przygotować denaturat aby stał się zdatny do picia. Droga powrotna przez las na pociąg do Warszawy: w zimie podczas mrozów i zadymki - na wiadomość o chorobie (śmierci?) ojca - pomimo wyczerpania bohater dociera do celu, pies ginie po drodze.

    Dziękuję za ewentualne informacje.
    Leszek

  2. #2
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Poszukuję książki.

    Jeżeli ktoś nie czytał tej książki -radzę nie czytać powyższego postu -zawiera spoiler ! Nie wiem w jakim celu podajesz zakończenie książki (i rozwiązania poszczególnych wątków!) -jeżeli ktoś ją czytał to zorientuje się po kilku zdaniach a tak to odebrałeś mi przyjemność jej przeczytania :)

  3. #3
    Szkutawy
    Guest

    Domyślnie Odp: Poszukuję książki.

    .... przeczytałem tylko początek postu.... może być? .... myślę, że będzie się ją czytało jednak przyjemnie ... tylko jakby ktoś znał tytuł i autora.....

  4. #4

    Domyślnie Odp: Poszukuję książki.

    Jimi.

    Nie było moim celem psucie komukolwiek przyjemności lektury. Z tego co pamiętam książka była dość gruba i wielowątkowa zatem podanie kilku zdań zawierających treść raczej nie zdradzi całej fabuły. Podane zakończenia są zakończeniami drobnych wątków a nie całych rozdziałów. Podając parę szczegółów kierowałem się uwagami dotyczącymi poprzednich postów, w których wręcz domagano się więcej danych aby można było prawidłowo wytypować książkę.
    Nadal jednak polecam przeczytanie całej książki - oczywiście jak tylko ktoś ją zidentyfikuje. Pozdrawiam, Leszek.

  5. #5
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2010
    Postów
    674

    Domyślnie Odp: Poszukuję książki.


  6. #6

    Domyślnie Odp: Poszukuję książki.

    Raczej nie. Książka była wydana w kraju a akcja w większości działa się w Warszawie. Bieszczady to raczej tylko epizody.
    A książki Kazimierza Orłosia z pewnością przeczytam.
    Dziękuję, Leszek.

  7. #7
    diabel-1410
    Guest

    Domyślnie Odp: Poszukuję książki.

    Opowieści z niższych sfer.Sam jej szukam od kilku ładnych lat.Niestety bezskutecznie.Jedną sztukę wynalazła mi WUKA w archiwum alledrogo
    http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&...eS5hJEeNrXb18g
    Ostatnio edytowane przez diabel-1410 ; 09-08-2014 o 00:44

  8. #8

    Domyślnie Odp: Poszukuję książki.

    Dziękuję. Ruszam na poszukiwanie.
    Pozdrawiam, Leszek.

  9. #9

    Domyślnie Odp: Poszukuję książki.

    Książka w postaci ebooka dostępna tu: https://chomikuj.pl/ChomikKulturalny...5978288221.pdf

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Ciężki Temat - gdzie na Narty ? początek Lutego POMOCY!
    Przez Mateuszxxx w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 31-01-2014, 08:54
  2. Poszukuję książki
    Przez stary w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 03-03-2013, 16:27
  3. Poszukuję książki: Tadeusz Andrzej Olszański Bieszczady 1918-19
    Przez Misieg w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 22-01-2012, 23:24
  4. Poszukuję książki pt. Nienawiść
    Przez Izza w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22-09-2011, 19:56
  5. Poszukuję książki M. Orłowicza
    Przez Derty w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-06-2011, 10:40

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •