Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: "Cu Bicicleta Prin Carpatii Orientali" ... czyli "bikepacking with kids".

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2014
    Postów
    56

    Domyślnie "Cu Bicicleta Prin Carpatii Orientali" ... czyli "bikepacking with kids".

    W ostatnich dniach pokręciliśmy się trochę po rumuńskich Karpatach Wschodnich. Tym razem rowerowo.

    Na rozgrzewkę (zupełnie niepotrzebnie bo upały były nie do zniesienia), a raczej po drodze w góry, przejechaliśmy przez bardzo malownicze wzgórza w północnej części Równiny Transylwańskiej (Câmpia Transilvaniei), która równiną jest tylko z nazwy. Wzgórza, kamienne drogi, strome podjazdy i upały dały nam trochę w kość, ale zahartowały nas przed czekających na nas prawdziwymi górami.

    Potem były już w zasadzie tylko góry. Nie wiedzieliśmy jak nam pójdzie w górach, dlatego plan był dynamiczny i zakładał (jak się okazało bardzo słusznie), że apetyt będzie rósł w miarę jedzenia.

    Po kilku pomniejszych incydentach z terenem i przełęczami, najpierw podjechaliśmy drogą na Przełęcz Rotunda - dało się no to ruszyliśmy na najwyższy szczyt Gór Suhard (Omul - 1.932m). Po Suhardach były Kelimeny (Munții Călimani) - udało się zdobyć najwyższy szczyt (Pietros 2.100) a później jeszcze wjechać na 2.020m. Tym razem trzymaliśmy się grzbietu i przepięknym trawersem przejechaliśmy przez malownicze poiany. Z Kelimenów ruszyliśmy w stronę Gór Haszmasz (Munții Hășmaș) - przejeżdżając po drodze grzbietem gór Giurgeu (Munții Giurgeu). Z każdym dniem coraz śmielej sobie poczynaliśmy z górami i większą część trasy pokonywaliśmy po prostu grzbietami. Od tej pory na przełęcze nietypowo zamiast podjeżdżać - zjeżdżaliśmy z góry i podjeżdżaliśmy z nich pod górę. Najbardziej wymagający był przejazd przez Góry Haszmasz - po drodze sporo skał, wymagające ścieżki, sporo przewyższeń, itp. Kiedy zostało jeszcze trochę czasu pociągnęliśmy jeszcze przez Góry Ciuc.

    Królem podjazdów został krótki, ale stromy wjazd na przełęcz 1.270 m na lokalnej drodze z Gura Glodului do Bilbor. Polecam!

    Dojazd z Polski kombinowany - trochę rowerem, trochę pociągami tak, żeby nie było zbyt nudno i drogo. W drodze tam przez Słowację i Węgry, w drodze powrotnej obowiązkowo przez Ukrainę i dalej przez Słowację.

    Zapraszam do obejrzenia fotorelacji:

    https://picasaweb.google.com/klubik....patiiOrientali

    https://picasaweb.google.com/madziab...i?noredirect=1


    PABLO
    -----------------------------------------------------------------------------------------------
    > 1994-2014 - 20 lat wycieczek Klubu Karpackiego w Karpaty rumuńskie i ukraińskie
    Zapraszam na stronę WWW Klubu Karpackiego: http://www.klub-karpacki.org
    Ostatnio edytowane przez bartolomeo ; 29-08-2014 o 22:23 Powód: Podmieniłem drugi link

  2. #2
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: "Cu Bicicleta Prin Carpatii Orientali" ... czyli "bikepacking with kids".

    Paweł, z Waszymi zdjęciami to jest tak, że ogląda się od początku do końca wszystko!! Obejrzałam wszystkie zdjęcia z pierwszego linku i nie mogę pojąć jak daliście tam radę na rowerach! ;-) Wspaniała wycieczka! Ile dni byliście? Nie liczyłam biwaków ;-)

  3. #3
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: "Cu Bicicleta Prin Carpatii Orientali" ... czyli "bikepacking with kids".

    Jak zwykle cos cudownego!! i jest moj ulubiony akcent promowy! i strasznie a to strasznie mi sie podoba ze potraficie jezdzic na rowerach i wygladac normalnie, w normalnych ubraniach. To obecnie juz rzadkosc, wiec tym bardziej cieszy i wzbudza ogromna sympatie!

    https://plus.google.com/photos/11221...45945291407894

    To zdjecie musze pokazywac toperzowi jak bedzie mowil "nie buba, tu skodusia nie przejedzie"

    https://plus.google.com/photos/11221...45945291407894

    Pablo- co to za cudo? strasznie mi sie podoba!

    Juz od paru tygodni zagladalam codziennie na wasza stronke oczekujac jakies relacji z wiekszej wyprawy! I sie doczekalam!
    Ostatnio edytowane przez buba ; 28-08-2014 o 12:03
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  4. #4
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: "Cu Bicicleta Prin Carpatii Orientali" ... czyli "bikepacking with kids".

    https://plus.google.com/photos/11221...45945291407894

    To ja mam chyba rumunska dusze To normalna droga, przez normalne wsie, w normalnych gorach.. absurd to coraz czesciej odczuwam w Polsce jak nawet drogi lesne donikad zalewa sie swiezym asfaltem.. nie wiem jak to dziala ze taka Rumunia czy Łotwa sa niby w tej samej zakichanej UE co Polska a tam daja rade sie uchowac normalne miejsca a u nas znalezc je coraz trudniej... Wiele razy zadaje sobie to pytanie ale odpowiedzi wciaz nie znam...

    No to jeden album obejrzany, drugi na pozniej. Pablo- przez ciebie spoznie sie dzis do pracy!
    Ostatnio edytowane przez buba ; 28-08-2014 o 12:28
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  5. #5
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2014
    Postów
    56

    Domyślnie Odp: "Cu Bicicleta Prin Carpatii Orientali" ... czyli "bikepacking with kids".

    Hej!

    Dzięki za dobre słowa.

    @Jimi - wyjechaliśmy z Polski w niedzielę przed południem, wróciliśmy dwa tygodnie później też w niedzielę po południu. Część czasu zajęła podróż i dojazd do gór, reszta w górach. Jak to "ogarnę" to będzie szczegółowa kronika na naszej klubikowej stronie WWW: http://www.klub-karpacki.org/klubik.html#klubikKronika

    @buba
    - Dacia wjedzie wszędzie. Niestety w Rumunii Wielkie Zmiany - "tragedia". Pasterze z koni, osłów i wołów przerzucili się na terenowe samochody, komórki są w rękach pasterzy jak u nas w rękach gimbazy. Odkąd samochody (pewnie akcja kredytowa) stały się masowo dostępne w miejscach popularnych zrobiło się tłoczno. Podobnie jak u nas, ludzie podjeżdżają np. pod najwyższy szczyt i na lekko wchodzą, potem odpalają grill, muza, itp.. Lekko popada - ewakuacja do auta ... Oczywiście turystów "przelotowych"/długodystansowych (wór na plecach, normalne podejście, itp.) jak na lekarstwo.

    - Na zdjęciu jest tzw. kuchenka ekspedycyjna ( http://survivalsklep.pl/filtracja-wo...04-ver-20.html ).

    Ja generalnie gotuję w 100% na ogniu (nie mieliśmy ze sobą ani gazu, ani benzyny). Kuchenkę wziąłem jako gadżet. Była okazja to dwa razy ją odpaliłem. Kuchenka moim zdaniem najbardziej by się przydała podczas wyjazdów powyżej górnej granicy lasu i po to ją w zasadzie kupiłem. Wtedy jedyne paliwo to zdrewniałe korzonki i łodyżki - np. rododendronów (nieźle się palą). Drugi powód - to jak się trafi teren "monitorowany" to odpalenie ogniska może "kosztować", a kuchenka to zawsze kuchenka

    Jak drewno było suche to paliło się całkiem przyzwoicie, ale w drodze powrotnej zapaliliśmy tę kuchenkę drugi raz na Przełęczy Radoszyckiej. Przy mokrym drewnie paliło się kiepsko - znaczenie szybciej ugotowałbym na ognisku, a przy okazji byśmy się ogrzali i podsuszyli. Jeżeli już nastawiać się na kuchenkę to nie wiem, czy nie lepsza byłaby taka z wiatraczkiem.

    - co do wyglądu ludzi na rowerach - pełne zrozumienie. Ja to po prostu traktuję jak wędrówkę przy użyciu roweru. Nie wyobrażam sobie wyruszenia w drogę w typowym stroju rowerowym (zresztą w terenie taki strój wcale nie jest optymalny).

    Graba!
    PABLO
    -----------------------------------------------------------------------------------------------
    > 1994-2014 - 20 lat wycieczek Klubu Karpackiego w Karpaty rumuńskie i ukraińskie
    Zapraszam na stronę WWW Klubu Karpackiego: http://www.klub-karpacki.org

  6. #6
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: "Cu Bicicleta Prin Carpatii Orientali" ... czyli "bikepacking with kids".

    https://picasaweb.google.com/klubik....22429586767122

    niby ta sama droga, niby podobne zdjecia ale jak zupelnie inny opis takie momenty utwierdzaja mnie w przekonaniu ze swiat obiektywny nie istnieje

    "dla Polaka, lekki absurd, dla nich - normalka"
    "Spodziewaliśmy się, że będzie to nudny odcinek asfaltowy, tymczasem miło się rozczarowaliśmy."
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  7. #7
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,440

    Domyślnie Odp: "Cu Bicicleta Prin Carpatii Orientali" ... czyli "bikepacking with kids".

    Cytat Zamieszczone przez buba Zobacz posta
    ... To normalna droga, przez normalne wsie, ...
    Trzeba wydać zakaz poprawy nawierzchni dróg w niektórych krajach lub niektórych rejonach. Dodatkowo można by zabronić używania telefonów komórkowych, prądu elektrycznego i czegoś tam jeszcze. A my będziemy tam sobie jeździć dwa razy do roku, by się zachwycać i zrobić zdjęcia;-)
    A gdy już wszystko wyasfaltują, zapraszam do siebie, gdzie droga jest podobna, jak 100 lat temu.
    Zdjęcie zrobione przed chwilą, przy suchej i słonecznej pogodzie: http://ciekawe.tematy.net/2014/img/IMG_2842.JPG.

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2014
    Postów
    56

    Domyślnie Odp: "Cu Bicicleta Prin Carpatii Orientali" ... czyli "bikepacking with kids".

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    Trzeba wydać zakaz poprawy nawierzchni dróg w niektórych krajach lub niektórych rejonach. Dodatkowo można by zabronić używania telefonów komórkowych, prądu elektrycznego i czegoś tam jeszcze. A my będziemy tam sobie jeździć dwa razy do roku, by się zachwycać i zrobić zdjęcia;-)
    Nie ma co się dziwić, że ludzie chcą żyć wygodniej. Nie ma co mieć im tego za złe i walczyć ze zmianami (choć często są przeprowadzane w bezmyślny i bezsensowny sposób). Ale to ich ziemia, ich życie i niech robią z tym co chcą/na co pozwalają swoim reprezentantom.

    Za to można korzystać z tego co jest, co się jeszcze nie zmieniło, zachwycać się tym, poczuć to jeszcze raz, nasycić się tym i cieszyć, że do naszych czasów w naszej części świata jeszcze trochę tego zostało i co najważniejsze - cieszyć się że umiemy dostrzec ten równoległy świat.

    PABLO

  9. #9
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: "Cu Bicicleta Prin Carpatii Orientali" ... czyli "bikepacking with kids".

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    , zapraszam do siebie, gdzie droga jest podobna, jak 100 lat temu.
    Zdjęcie zrobione przed chwilą, przy suchej i słonecznej pogodzie: http://ciekawe.tematy.net/2014/img/IMG_2842.JPG.
    Normalna boczna droga, przejezdna dla kazdego auta, droga z normalnego swiata... Zazdroszcze ci bardzo ze masz taka na codzien pod domem. U nas tez kiedys taka byla, jeszcze kilkanascie lat temu...

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    Trzeba wydać zakaz poprawy nawierzchni dróg w niektórych krajach lub niektórych rejonach.
    Myslisz ze np. Łotyszom albo Rumunom ktos zabronil? I dlatego asfaltuja mniej niz Polacy?


    https://picasaweb.google.com/klubik....26862337482658

    z czym byl pierozek? az sie glodna zrobilam na sam widok! najlepiej wspominam taki elektriczkowy pierozek z kapusta i pomidorami i drugi z arbuzem!
    Ostatnio edytowane przez buba ; 28-08-2014 o 19:53
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar michalN
    Na forum od
    07.2008
    Rodem z
    kielce
    Postów
    217

    Domyślnie Odp: "Cu Bicicleta Prin Carpatii Orientali" ... czyli "bikepacking with kids".

    Jak już weszliśmy w małą gastronomię, to które z piw najlepsze? Ze cztery różne wypatrzyłem na zdjęciach.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. "Klubik Karpacki na Stohu" ... czyli majówka w Górach Czywczyńskich
    Przez P_A_B_L_O w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-06-2014, 23:17
  2. "Wysłowienie Niewysłowionego", czyli Bieszczady i Metafizyka
    Przez Aragorn w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 28-09-2012, 21:39
  3. "Szarik" czyli moja najfajniejsza przygoda w pociagu :))
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 22-12-2011, 22:04
  4. Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 11-05-2009, 04:43
  5. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-11-2008, 11:42

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •