Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 24

Wątek: "Moje Bieszczady" 2014

  1. #11
    Bieszczadnik Awatar michalN
    Na forum od
    07.2008
    Rodem z
    kielce
    Postów
    217

    Domyślnie Odp: "Moje Bieszczady" 2014

    A wie ktoś może w czym rzecz z tą stertą kamieni? Znaczy się kto i po co je tam poukładał?

  2. #12
    Debiutant Roku 2015 Awatar tolek banan
    Na forum od
    07.2012
    Rodem z
    POZNAŃ
    Postów
    383

    Domyślnie Odp: "Moje Bieszczady" 2014

    Cytat Zamieszczone przez michalN Zobacz posta
    A wie ktoś może w czym rzecz z tą stertą kamieni? Znaczy się kto i po co je tam poukładał?
    I drugie pytanie ": Po co te numery na drzewach wokół kupy kamieni? DSCF1583.jpg DSCF1585.jpg
    Ostatnio edytowane przez tolek banan ; 01-10-2014 o 14:03

  3. #13
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: "Moje Bieszczady" 2014

    tolek banan ciekawy temat poruszyłeś i fajnie gdyby to jakiś leśnik bieszczadzki wyjaśnił, nie tylko numerację. Łażąc po Bieszczadach widzimy sporo oznaczeń na drzewach i być może te oznaczenia mają swoją lokalną informację a może to być ogólnokrajowe.
    Więc jeśli nie lokalne oznaczenie to tak są oznaczane drzewa doborowe (encyklopedycznie jest to drzewo o najlepszych cechach fenotypowych tj. zdrowotności, jakości pnia, pokroju korony, wyróżniające się w drzewostanie większymi wymiarami pierśnicy i wysokości, uznawane przez Komisję Krajową na wniosek nadleśnictwa, akceptowany przez RDLP. Drzewa mateczne są przeznaczone do zbioru nasion w celu zakładania plantacji nasiennych rodowych i klonowych oraz do zakładania pochodnych powierzchni rodowych. Drzewa doborowe wraz z otuliną wyłącza się od wyrębu. Drzewa doborowe (mateczne) numeruje się i wpisuje do Krajowego Rejestru Leśnego Materiału Podstawowego Biura Nasiennictwa Leśnego (LMP BNL) w części III.)
    Są jeszcze na drzewach stosowane kropki białe i tak są oznaczane drzewa dorodne (z enc. leśna - drzewo dorodne - osobnik jakościowo najlepszy, stanowiący główny trzon drzewostanu i będący w drzewostanie przedmiotem pielęgnowania, na nim opiera się produkcja najwyższej wartości).
    Są jeszcze kropki pomarańczowe chyba są to drzewa do wycięcia lub granice wycięć.
    Są jeszcze poziome paski białe i niebieskie, dla mnie tajemnicze. Mówią, że są to oznaczenia dla dróg zrywkowych, co może być prawdą, ale ja jakoś intuicyjnie coś tam sobie po swojemu je tłumaczę i... zawsze się sprawdza, nie powiem co

    Fajnie by coś Marcin nam wytłumaczył jak tu zajrzy.

    A odnośnie kupy kamieni... kiedyś częściej, teraz jakby mniej, ale gdy widziałem taką kopę kamieni to się rozglądałem po okolicy lub szukałem w pobliżu i też swój kładłem (niektóre spory kawałek targałem), czasami też układam płaskie jeden na siebie w stożek. Może inni też tak robią, nigdy o tym z nikim nie rozmawiałem. :)
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

  4. #14
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: "Moje Bieszczady" 2014

    Cytat Zamieszczone przez Recon1 Zobacz posta
    ...
    Są jeszcze poziome paski białe i niebieskie, dla mnie tajemnicze. Mówią, że są to oznaczenia dla dróg zrywkowych, co może być prawdą, ale ja jakoś intuicyjnie coś tam sobie po swojemu je tłumaczę i... zawsze się sprawdza, nie powiem co
    Te paski to jest oznaczenie granic działów leśnych, natomiast liczby na tych drzewach to jest prawdopodobnie ich numeracja (znaczy konkretnych działek).
    Ostatnio edytowane przez sir Bazyl ; 01-10-2014 o 18:12
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  5. #15
    Debiutant Roku 2015 Awatar tolek banan
    Na forum od
    07.2012
    Rodem z
    POZNAŃ
    Postów
    383

    Domyślnie Odp: "Moje Bieszczady" 2014

    Zanim dostaniemy odpowiedź na pytania ...... idziemy dalej na Fereczatą DSCF1593.jpg DSCF1598.jpg
    Na tym odcinku szlaku spotkałem gościa na rowerze
    Pogoda ciągle balansuje na granicy deszczu ale kurtki wciąż zostają w plecaku DSCF1620.jpg DSCF1635.jpg
    , a szlak zbliża się do wsi DSCF1626.jpg 100_0935.jpg i deszcz też "przyszedł" do wsi 100_0947.jpg

  6. #16
    Debiutant Roku 2015 Awatar tolek banan
    Na forum od
    07.2012
    Rodem z
    POZNAŃ
    Postów
    383

    Domyślnie Odp: "Moje Bieszczady" 2014

    Cytat Zamieszczone przez sir Bazyl Zobacz posta
    Te paski to jest oznaczenie granic działów leśnych, natomiast liczby na tych drzewach to jest prawdopodobnie ich numeracja (znaczy konkretnych działek).
    Bazyl co do pasków , to rozumiem , ale liczby , numeracja działek , - to dlaczego przy tej "kupie" kilka drzew z różnymi numerami ?

  7. #17
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: "Moje Bieszczady" 2014

    Cytat Zamieszczone przez tolek banan Zobacz posta
    Bazyl co do pasków , to rozumiem , ale liczby , numeracja działek , - to dlaczego przy tej "kupie" kilka drzew z różnymi numerami ?
    Nie wiem czy w tym przypadku tak jest, ale gdy schodzą się granice kilku działek będzie tyle drzew z numerami (jak dwie to dwa, jak cztery to cztery :)) - a ile było tych drzew ponumerowanych? (więcej niż cztery różne numery?).
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  8. #18
    Debiutant Roku 2015 Awatar tolek banan
    Na forum od
    07.2012
    Rodem z
    POZNAŃ
    Postów
    383

    Domyślnie Odp: "Moje Bieszczady" 2014

    Tak wygląda teren przy tej kupie: DSCF1582.jpg
    Jak widać na fot. trzy drzewa na pewno.DSCF1585.jpg DSCF1583.jpg DSCF1586.jpg
    Ostatnio edytowane przez tolek banan ; 01-10-2014 o 19:21

  9. #19
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: "Moje Bieszczady" 2014

    Wiem, że numery oznaczają też oddziały w lesie dla pracy leśników. Np. ktoś pracuje na 45 a inny a 46. Pamiętam jak kiedyś zapytałam o najlepszą drogę np. z Prełuk do Turzańska przez las to miejscowy leśnik zaczął mi mówić cyframi oddziałów, np. najpierw idziesz przez 45 potem 44 a potem kieruj się na 42. Gdy go zapytałam co to za liczby którymi do mnie tajemniczo mówi to rzekł że oddziały w lesie na których pracują. Pewnie Browar sie tu lepiej wypowie.
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  10. #20
    Bieszczadnik Awatar dziabka1
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    warszawa
    Postów
    879

    Domyślnie Odp: "Moje Bieszczady" 2014

    Na właśnie, Bazyl, to są ODdziały leśne (nie mylić z oddziałami leśnymi :) ), nie działy. Znajomi leśnicy podkreślają to z dużym naciskiem.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. "Moje Bieszczady" KSU
    Przez wtak w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 12-11-2011, 11:10
  2. "miasto moje a w nim.."
    Przez buba w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16-03-2010, 23:19
  3. Konkurs "Moje miasto"
    Przez Eleana w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 24-06-2009, 11:16
  4. "Moje korzenie"
    Przez WUKA w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 19-02-2009, 21:59
  5. "Moje Bieszczady"
    Przez WUKA w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 03-08-2008, 11:14

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •