Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Wątek: "Próbuj się życiem"

  1. #1
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie "Próbuj się życiem"



    Miało być polowanie,
    na czerwony październik. Szukałem nici, co zostały po Nim w lesie, choćby jedną martwą, znalazłem samo żywe, w dodatku fragment siebie, i zarośnięte ścieżki, po których już tylko lisy chodzą do chatki Majstra Biedy. Jeżyny odzierają je z sierści, a ludzi ze złudzeń.



    Bywa, że ludzką historię spłyca się śmieszno-strasznie, pozostawiając murawę obrosniętą legendą, którą by poznać prawdę - trzeba odkrywać warstwami, bardzo powoli, jak det.



    Spotkałem Go jednego lata. Siedział w kącie kuchni pod radiostacją, w niebieskiej czapeczce od chłopaków z Gopru, w jasnym wełnianym swetrze, mrużył oczy gapiąc się w okno. W dzień łaził za zielskiem, wieczorem za ciepłem. Później, po zapaleniu płuc, po górach prawie nie chodził już wcale. Przed śmiercią marzył o powrocie do Bacówki na przełęczy, a ja przyjechałem tu, by po chorobie stanąć na nogi jakoś i móc oddychać nie tak mętnym powietrzem jak w mieście, z dala od pustki, która prędzej czy później zachodzi do okna, choćby i na dziesiątym piętrze, i puka w szybę pazurem. Samotność to najmocniejsza strona choroby.



    Włodka ślady wydają się nazbyt dokładne i jasne, bywało, że czułem je na wylot, jak cichy szmer. On kilka lat spędził w swojej chatce nieopodal, Ja kilka miesięcy w starym Uazie pod tarasem. Dwa pojazdy napędzane kaszlem, podskakujące na wybojach drogi mlecznej podczas podróży nocnych międzygalaktycznych, sennych albo bezsennych.



    Zima idzie, pies się leni, co ranek mniej liści na drzewach a więcej w rynnie. Dzisiaj szron pchał się na szyby do chaty, mróz powoli wchodzi po schodach jak po swoim.
    Z drogi na Wierch, co noc zrywają się Lelki, a z buków przy parkingu - Puchacze.
    Rzadziej zachodzą do schroniska turyści, jedni śpiewają o Nim piosenki, inni marudzą, że klimatu już nie ma, a za plecami jednych i drugich na gałęziach wiszą skrzydła odkładane czasem, wieczorem przy ognisku dla niepoznaki, można je sobie pożyczać żeby odlecieć, jakby się zdarzyło siedzieć pod wielkim głazem i kij wędrowny, jeśliby go trzeba było najpierw odwalić. Wieczorem mgła przewala się nad Wyżniańskim, jakby tylko czekała na okręt, i miała nas zabrać z przystani, kto widzi ten wsiądzie, a dostrzec ją można w ciszy tylko, najpierw na szlaku, spróbuj się życiem tak do krwi natrzeć, spróbuj na życie popatrzeć...





    Ostatnio edytowane przez trzykropkiinicwiecej ; 24-10-2014 o 22:53

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar DUCHPRZESZŁOŚCI
    Na forum od
    10.2006
    Rodem z
    z brzozowego gaju na Podlasiu, obecnie piaski mazowieckie
    Postów
    582

    Domyślnie Odp: "Próbuj się życiem"

    "Samotność" to dobra znajoma. Wielce dostojna Pani. Towarzyszy ludziom częściej niż jej siostry "Bieda" i "Choroba". Jest też wielce demokratyczna. Nie marudzi, nie wybiera. Partneruje zdrowym i chorym. Bogatym i biednym, chudym i grubym. Jedni ją wielbią (tych jest mniej) inni chcą od niej uciec (tych cała masa). A Ona ustępuje jedynie "Śmierci" i "Zapomnieniu".

    Żeś mnie nastroił!
    Pozdrawiam
    DUCHPRZESZŁOŚCI

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Ukazał się "Śpiewnik karpacki"
    Przez Leuthen w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 15-01-2014, 18:43
  2. "Ten domek był całym naszym życiem"
    Przez bartolomeo w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 90
    Ostatni post / autor: 05-04-2013, 16:35
  3. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-11-2008, 11:42
  4. Odpowiedzi: 65
    Ostatni post / autor: 22-11-2007, 15:53
  5. Proszę o pomoc! Jak się dostać do "Nasiczne"
    Przez avekamil w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 08-07-2006, 17:23

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •