Strona 10 z 23 PierwszyPierwszy ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 20 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 91 do 100 z 230

Wątek: Zagubione kapliczki

  1. #91
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Zgadza się, kapliczka była zaznaczona już na mapach austriackich z początku XXw.
    paryszowskie.jpg
    Odbudowana została bodajże w 2012r staraniem dawnego proboszcza Polan - ks.Delekta. Jak wyglądała wcześniej - widać na poniższym zdjęciu:
    DSCF5258.jpg
    Teren rzeczywiście MPN więc oficjalnie chodzić się tam bez pozwolenia nie powinno, choć na moją logikę pojąć działań MPN nie mogę. W zeszłym roku po raz pierwszy wprowadzono możliwość wejścia w okresie 1-9.11. do Ciechani, Świerzowej Ruskiej i Wilszni. Jestem w stanie zrozumieć 2 pierwsze, natomiast zezwolenie na wejście na cmentarz w Wilszni trochę dziwi - to tylko 200-300m od granicy parku. A o położonym w Hucie cmentarzu jak i kapliczce nawet nie wspomnieli.
    Ciechania jak widać z powyższego nie jest aż tak niedostępna, choć akurat w tym terminie nie zdecydowałem się jej odwiedzić. Za to tydzień temu w świeżym śniegu zdażyło mi się mocno pobłądzić ;-) i z granicznego wylądowałem na ciechańskich cmentarzach. Po zorientowaniu znów przez las udało dotrzec się do niebieskiego nad Ożenną . Jedno mnie zdziwiło - przez ponad 4km lasem nie spotkałem żadnych, nawet najmniejszych śladów zwierząt.
    A tu jeszcze taka ciekawostka - tak wyglądał kościół w Hucie w 93r - żałuję, że więcej zdjęć nie mam, ale wtedy zupełnie po co innego się w tamte rejony jeździło...
    73282AC5-CD60-9137-95CD-C97B0F2C60D0.jpg

  2. #92
    Debiutant Roku 2016
    Na forum od
    12.2013
    Postów
    306

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Szkoda że informacji o stanie kapliczki nie znałem kilka miesięcy wcześniej.Byłem w Hucie w listopadzie zeszłego roku i sugerując się opisem z przewodnika "BN OD KOMAŃCZY DO WYSOWEJ"(ostatnie wyd.) gdzie stało jak byk że kapliczka jest w ruinie temat odpuściłem, ale dzięki Waszym info. będzie pretekst coby ten teren jeszcze raz zobaczyć.Odnośnie Kościoła to faktycznie trzeba było sporo wysiłku organizacyjnego ażeby go tak "pięknie" podnieść z ruiny, a efekt wspaniałyDSCF1163.jpg

  3. #93
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    A tu jeszcze taka ciekawostka - tak wyglądał kościół w Hucie w 93r - żałuję, że więcej zdjęć nie mam, ale wtedy zupełnie po co innego się w tamte rejony jeździło...
    Wygrzebałem zdjęcie z roku 1974. Zdjęcie jest fatalne i pod względem kompozycji i technicznym. Ale dla mnie jest niezapomniane, po przywołuje wspomnienia: nagle w pustej dolinie wpadam na potężne ruiny nie-wiem-czego. Wtedy było to miejsce zupełnie puste i odludne.

  4. #94
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    (...)Ale dla mnie jest niezapomniane, po przywołuje wspomnienia: nagle w pustej dolinie wpadam na potężne ruiny nie-wiem-czego. Wtedy było to miejsce zupełnie puste i odludne.(..)
    Też miałem podobnie, to były lata stanu wojennego i pomykaliśmy w pobliżu granicy, narażając się na jakieś kontrole wopu,
    Odpadamy wieczorem w dolinę. Nagle w ciemnościach pojawiło coś dziwnego. Jakieś ruiny.
    To było dziwne przeżycie.
    p.s. Dzięki Dlugi za konkretne uzupełnienie wpisu

  5. #95
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Świeże zdjęcia kapliczki "Paryszowskie " można znaleźć na foto-blogu Wademara Czado
    http://pejzaz.czado.com/post/przybi%...%C4%85tk%C4%99

  6. #96
    Bieszczadnik Awatar komisaRz von Ryba
    Na forum od
    05.2008
    Rodem z
    dziki wschód
    Postów
    1,164

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    kapliczka p/w "Położenia Pojasa Preświatoji Bohorodyci" czyli Udekorowania Drogocennym Pasem Najświętszej Bogurodzicy.

    historię ma długą,choć obecna kapliczka jest stosunkowo młoda, to pierwsza powstała w 1878 r

    przychodzili tu mieszkańcy z okolicznych wsi galicyjskich, oraz od węgierskiej strony i nawet powstanie granicy w 1918 nie zmniejszyło kultu



    później zabrakło ludzi... i musiało upłynąć pół wieku

  7. #97
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Cytat Zamieszczone przez komisaRz von Ryba Zobacz posta
    kapliczka p/w "Położenia Pojasa Preświatoji Bohorodyci" czyli Udekorowania Drogocennym Pasem Najświętszej Bogurodzicy. (...)
    No proszę, kolejną osobę zapisujemy do klubu poszukiwaczy zagubionych kapliczek.

  8. #98
    Debiutant Roku 2016
    Na forum od
    12.2013
    Postów
    306

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Jadąc z Rzeszowa na Przemyśl drogą przez Dubiecko w miejscowości Babice stoi przy samej drodze okazała kapliczka ze św. Krzysztofem. Powstała w latach 1792-94 , po II wojnie św. figurę skradziono a nową ufundowali miszkancy w 1988 i tego roku kapliczkę gruntownie odremontowano. Kapliczka znajduje się na skraju wsi , posadowiona jest na wyniosłej skarpie z której roztacza się ładny widok na okoliczne wzgórza i dolinę Sanu.DSCF1213.jpgDSCF1214.jpgDSCF1215.jpgDSCF1216.jpg

  9. #99
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Umarł trochu wątek, może go ruszę?
    Wprawdzie nie kapliczkę ale IMHO bardzo ciekawy pomnik można odnaleźć na stokach Jaworzyny Konieczniańskiej.
    Zagadkę z jakiej okazji się tam pojawił udało się rozwiązać w wątku na sąsiednim forum: http://www.beskid-niski.pl/forum/vie...hp?f=10&t=3584
    DSCF9256.jpg

  10. #100
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Pozostając przy Beskidzie. Nad Wysową niedaleko granicy polsko-słowackiej stoi dziś kaplica zwana Sanktuarium na Świętej Górze Jawor. Jej powstanie związane jest z objawieniem się Matki Boskiej w 1925r pewnej łemkini wracającej z Gabołtowa. Matka Boska poprosiła, by w tym miejscu wznieść kaplicę, której budowę ukończono w 1929r. Po wojnie kaplica była wykorzystywana przez WOP, co doprowadziło do sporej jej dewastacji.
    Dziś odbudowana, prowadzi do niej droga, którą można podjechać prawie pod samą kaplicę, a po przejściu 300m dalej wychodzimy na pola nad Cigelkom z widokiem na Busov - najwyższy szczyt Beskidu Niskiego.
    Mniej więcej w połowie odległości między kaplicą a granicą można zauważyć leśną drogę odchodzącą w prawo - można nią dojść do domniemanego miejsca po konfederackim szańcu. Parę lat temu zostało upamiętnione metalowym krzyżem.

    Więcej informacji o wspominanej kaplicy jest tu: http://www.beskid-niski.pl/index.php...=276&catID=114
    Załączone obrazki Załączone obrazki

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Stareńkie kapliczki w Bieszczadach?
    Przez user w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22-09-2013, 17:55
  2. Kapliczki przed domami
    Przez diabel-1410 w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 19-06-2011, 16:55
  3. Kapliczki
    Przez Kelly w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-07-2009, 23:45
  4. zagubione wioski w sudetach czII
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 28-01-2008, 22:55
  5. zagubione wioski w sudetach- zdjecia
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 09-12-2007, 14:58

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •