Strona 17 z 23 PierwszyPierwszy ... 7 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 161 do 170 z 230

Wątek: Zagubione kapliczki

  1. #161
    Bieszczadnik Awatar komisaRz von Ryba
    Na forum od
    05.2008
    Rodem z
    dziki wschód
    Postów
    1,164

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    wynika że
    Za szybko za ślisko wg.lokalnej spolecznosci
    z tego co widziałem to była odbudowywana, muszę się wybrać zobaczyć bo w okolicy wypatrzyłem kolejną kapliczkę na dawnym cmentarzu cholerycznym

  2. #162
    Bieszczadnik Awatar komisaRz von Ryba
    Na forum od
    05.2008
    Rodem z
    dziki wschód
    Postów
    1,164

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    a propo zaginionych, znalazłem jedną na mapie ale niestety żadnych informacji, z legendy mapy wynika że to pomnik

    EPSON001a1.jpg EPSON001b1.jpg

  3. #163
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Miałem w planie odwiedzić ten pomnik, jak robiłem tam trasę. Trasa jednak była zbyt ambitna, odnalezienie cmentarza w Starinie, Ostroznica, Zvala, Smolnik, Velka Polana wraz z odwiedzinami cmentarza na Hodosiku. Powrót miał być skrótem na Gazdoran, ale sił mi nie starczyło, a psa to myślałem, że będę niósł - ostatnie 2km "szliśmy" 1.5h.
    Szukałem w internecie więcej informacji o nim, ale nie udało się odnaleźć ani żadnego szczegółowszego info ani zdjęcia...

  4. #164
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Kamienne. Wieś w powiecie sanockim to 26 domostw, gdzie jest 168 mieszkańców z czego 150 Rusinów. Wieś górska, grunta owsiane. Najniższe położenie 438 m.npm, a dwa szczyty górują : Kąty nad dziadami 664 m. npm i Wyrch Dziady 647 m.npm. Jest tu cerkiew filialna od parafii w Płonnej a właścicielem wsi jest Piotr Jasiński. *
    Po drugiej wojnie światowej mieszkańcy w większości przenieśli się na dalszy wschód, na ziemię obiecaną, a pozostawione zabudowania spaliła UPA aby nie były zasiedlone przez ludność polską.
    Co teraz pozostało po tej wsi ?
    Według najnowszej mapy Compasu gdzieś w krzakach nad potokiem ,można odszukać zagubioną kapliczkę.
    Aby sprostać tak postawionemu zadaniu ( znaczy odnalezieniu kapliczki) zakaptowałem nadchaszczownika bieszczadzkiego w osobie sir Bazyla.
    Punkt startu był w obszarze zrujnowanych zabudowań po-pegierowskich w Karlikowie.
    .hm19.1150979.jpg
    .
    Pogoda sprzyjała, lekki mrozik połączony z wiaterkiem smolił twarze mimo przebijającego się słońca na błękitnym niebie.
    Z analizy mapy wybraliśmy starą pgr-owską drogę która wyprowadzała nas na pagóry w stronę górki Staszów leżącej na północ.
    Po drodze przyszło pokonać potok , który o tej porze roku niósł sporo wody i zmusił do gimnastyki pokonywania go.
    Potem lekko pod górkę przez sosnowy las i świerkowy młodnik doszliśmy do krzyżówki leśnych dróg.
    Na krzyżówce zaskoczenie w postaci drogowskazu
    .
    hm19.1150983.jpg
    .
    Kto, kiedy i po co postawił taki ładny kierunkowskaz. Te tereny nie są turystycznie eksploatowane, nie ma tu żadnych szlaków, ani żadnej infrastruktury turystycznej.
    Zgodnie z oznaczeniami kierujemy się na Kamienne, droga trawersując wyprowadza nas nad odkryte łąki gdzie jest kolejny kierunkowskaz
    Naszym celem jest odnalezienie kapliczki , więc kierujemy się w górę w stronę góry Dziady
    aby spenetrować jary potoku idąc od góry w dół.
    Piękne tereny łąkowe na swobodne spacerowanie


    ...
    Dochodzimy do potoku w górnej części i schodzimy w dół penetrując teren. Aby upewnić się że nie przeoczymy kapliczki (jak to zrobił Zbyszek z Krytykiem) rozdzielamy się idąc po obu stronach potoczku. Krzyżowa penetracja przeciwległych zboczy daje większą pewność że odnaleziemy naszą kapliczkę.
    Trzeba pokonywać zwalone drzewa i zarośnięte krzewy, ale o tej porze roku nie sprawia to aż takich problemów.
    Po pokonaniu kolejnych gęstwin pojawia się w krzakach wysoko nad potokiem obiekt.
    ...

    ...
    Trzeba się mocno wpatrzeć aby wyczytać ślad starej drogi zawalonej powalonymi drzewami.
    Przed kapliczką rosną dwie okazałe czereśnie. Od czasu gdy ta droga była używana minęło ponad 70 lat.
    Przez taki czas mają prawo wyrosnąć okazałe drzewa. Nie spostrzegłem w pobliżu jabłoni, gdzie koledzy ponoć zbierali jesienią jabłka.
    Bazyl zajął się odnajdywaniem śladów gdzie wcześniej istniały przydomowe piwniczki
    .
    .
    Tak naprawdę sama kapliczka nie jest imponująca, nie posiada nawet własnego świętego. Sztywna rama zabezpiecza jej wnętrze.
    Może kiedyś dowiemy się coś więcej na temat jej historii. Czy ona przetrwała upadek wsi Kamienne ?
    A może współcześnie została zrekonstruowana, przecież te drewniane drogowskazy są świadkiem tego że ktoś chce przywrócić pamięć o tym miejscu.
    Zadowoleni z faktu odszukania zagubionej kapliczki przemieściliśmy się na sąsiednie łąkowe zbocze z rozległymi widokami
    .
    ...
    Ciesząc i radując oczy widokami na Tokarnię schodziliśmy lekko w dół przy okazji zastanawialiśmy się jakąż to kapliczkę koła Jarząbek
    pokazywał na forum Zbyszek1509
    Na tej wzorcowej mapie Compasu nie udało się wypatrzeć w pobliżu żadnej innej ?
    *Słownik geograficzny Królestwa Polskiego str 771
    Ostatnio edytowane przez don Enrico ; 24-02-2019 o 21:30

  5. #165
    Bieszczadnik Awatar zbyszek1509
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Gostynin
    Postów
    810

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    ... Dochodzimy do potoku w górnej części i schodzimy w dół penetrując teren. Aby upewnić się że nie przeoczymy kapliczki (jak to zrobił Zbyszek z Krytykiem) rozdzielamy się idąc po obu stronach potoczku. Krzyżowa penetracja przeciwległych zboczy daje większą pewność że odnaleziemy naszą kapliczkę.... Nie spostrzegłem w pobliżu jabłoni, gdzie koledzy ponoć zbierali jesienią jabłka.

    ...
    Ciesząc i radując oczy widokami na Tokarnię schodziliśmy lekko w dół przy okazji zastanawialiśmy się jakąż to kapliczkę koła Jarząbek
    pokazywał na forum Zbyszek1509
    Na tej wzorcowej mapie Compasu nie udało się wypatrzeć w pobliżu żadnej innej ?
    I stało się tak jak przewidywałem, że nie mam szans w detektywistycznym poszukiwaniu kapliczki . Trudno, jakoś przeżyję utratę jednej już zaplanowanej wycieczki w malownicze okolice . A tak na poważnie to na żadnej mapie kapliczka "Jarząbka" nie jest zaznaczona, ale dla przyszłych poszukiwaczy zamieszczam jej lokalizację.

    Kapliczka Jarząbek.jpg

    Natomiast moje domniemanie, że poszukiwana kapliczka znajduje się w okolicy drzewa spod którego jedliśmy jedno jabłko, było błędne, gdyż po dokładnej analizie danych EXIF ze zrobionych zdjęć, wynika, że minęliśmy ją ok. 600 m wcześniej.

    Kapliczka1.jpg

    Przyznaję, że widoki na Karlików, Tokarnię i Wolę Piotrową mają prawo cieszyć i radować oczy .
    Ostatnio edytowane przez zbyszek1509 ; 25-02-2019 o 06:28

  6. #166
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Kto, kiedy i po co postawił taki ładny kierunkowskaz. Te tereny nie są turystycznie eksploatowane, nie ma tu żadnych szlaków, ani żadnej infrastruktury turystycznej.
    Ten co postawił wiaty przy kirkucie w Bukowsku i cerkwisku w Kamiennem - Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej.
    Spotkałem ich kiedyś właśnie koło kirkutu i pogadaliśmy o ich pracach. Niestety, teraz nie pamiętam, gdzie jeszcze wiaty stoją, choć wydaje mi się, że jest ich więcej niż te wymienione (tej nad Ratnawicą nie liczę, bo ona chyba starsza?).

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Może kiedyś dowiemy się coś więcej na temat jej historii. Czy ona przetrwała upadek wsi Kamienne ?
    A może współcześnie została zrekonstruowana, przecież te drewniane drogowskazy są świadkiem tego że ktoś chce przywrócić pamięć o tym miejscu.
    Ona przetrwała upadek wsi. Informację o niej miałem z Magur, ale już nie pamiętam których. Nie pamiętam też kto o niej pisał, mógł to być S. Kryciński bądź S. Michalik z A. Załugą.
    Jak już info miałem to wystarczył przegląd map geoportalu, tam na warstwie topo była zaznaczona
    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Ciesząc i radując oczy widokami na Tokarnię schodziliśmy lekko w dół przy okazji zastanawialiśmy się jakąż to kapliczkę koła Jarząbek pokazywał na forum Zbyszek1509
    Na tej wzorcowej mapie Compasu nie udało się wypatrzeć w pobliżu żadnej innej ?
    Trzeba było dojśc do drogi a nie skracać polami
    Kapliczka (myśliwska) jest zaznaczona na mapie BN Compass-u z 2017r, czy na wcześniejszych - nie chce mi się sprawdzać (co ciekawe - na mapie Bieszczadów z 2018r jej nie ma ). Nie rozumiem kto u nich zajmuje się tworzeniem tych map, bo czasem dadzą na nowym wydaniu przesłane do nich obiekty, czasem przez parę wydań nie, a raz zdażyło mi się, że po przesłaniu do nich lokalizacji - usunęli obiekt z mapy - to była aktualizacja położenia cmentarza.
    Ostatnie 2 sprawy z nimi jeszcze mam w pamięci - cmentarz na stokach Baraniego koło Osławicy i cmentarz na granicznym nad Jasielem. Ten pierwszy pojawił się na mapie w złej lokalizacji, co kosztowało mnie trochę wyciągania z nóg kolców z jeżyn (nie ma to jak chaszczować w krótkich spodenkach). Dzięki uczestnikowi tego forum po paru latach udało mi się go namierzyć.
    Druga sprawa była podobna - pokazał się na mapie, parokrotne poszukiwania go nie odniosły skutku. W końcu dostałem od pewnej osoby dokładniejsze wskazówki - jak sprawdziłem w terenie błąd był rzędu 500m. Niby niedużo, ale daje to całkiem spore pole do szukania jeśli nie wiadomo nawet w którą stronę oznaczenie jest machnięte.
    Pytałem wydawnictwo, czy mogą mi przesłać namiary na osoby, które przesłały do nich informacje o tych cmentarzach. Niestety nie (choć RODO wtedy jeszcze nie było), ale że to są osoby na tyle zaufane (zajmujące się przewodnictwem bądź leśnicy), że na pewno obiekty gdzieś tam są.
    No i były przecież, tyle że z "lekkim" błędem. Nie pojmuję, jak mogą brać od kogoś informację, jeśli ten ktoś zapisuje położenie używając telefonu, czasami zaraz po wyciągnięciu go z kieszeni. By być zdrowszym - nic już do Compass-u nie wysyłam, choć nadal uważam, że mapy mają bardzo dobre, a szczególnie BN, ale to zasługa w większości śp. Darka Zająca...

    Z innego wątku ale w temacie:
    Cytat Zamieszczone przez zbyszek1509 Zobacz posta
    I stało się tak jak przewidywałem, że nie mam szans w detektywistycznym poszukiwaniu kapliczki . Trudno, jakoś przeżyję utratę jednej już zaplanowanej wycieczki w malownicze okolice
    Zbyszek - tym się nie przejmuj, masz jeszcze szanse - może don-a nie było jeszcze na cmentarzu w Bełchówce - znalezienie go to już pełna satysfakcja.
    A co do odkrywania - akurat na weekendzie natknąłem się na ręcznie sporządzaną mapę pewnej wsi w BN (na podobno powszechnie nielubianym portalu społecznym ). Wieś rozrysowana na 6 kartkach, ale chyba nikt (bo nie widziałem by pytał) nie zwrócił uwagi na namiary na krzyż nad wsią. Nie znalazłem na żadnej z map tam oznaczonego krzyża, póki co, nie wiem nawet jaki on był. Ale przyczynek do ruszenia się w teren jest

    Edit:
    Na zamieszczonym przez Zbyszka fragmencie mapy Krukara jest zaznaczony za zabudowaniami PGR w Karlikowie cmentarz z 1946r + pole walki. Czy don Enrico wraz z sir Bazylem widzieli tam cokolwiek w terenie?
    Ostatnio edytowane przez Dlugi ; 25-02-2019 o 11:21

  7. #167
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Cytat Zamieszczone przez zbyszek1509 Zobacz posta
    I stało się tak jak przewidywałem, że nie mam szans w detektywistycznym poszukiwaniu kapliczki . Trudno, jakoś przeżyję utratę jednej już zaplanowanej wycieczki w malownicze okolice . (...).
    Zbyszku ! wiesz doskonale , że każdy może się bawić w poszukiwacza tego co inni już widzieli
    A propos namiarów kapliczki w Kamiennym to jeśli dobrze odczytałem to
    N 49* 27.582'
    E 022* 06,157
    pokazywana wysokość dokładnie na poziomicy 530 m.npm , a przecież na zamieszczonej przez Ciebie mapce z Compasu zaznaczona jest dwie poziomice poniżej 500 metrów
    albo błąd mojego urządzenia, albo błąd umiejscowienia na mapie
    ----
    Po odnalezieniu zagubionej kapliczki przeskoczyliśmy na sąsiednie widokowe zbocza góry Kuty i tam przy drodze sama wyskoczyła kapliczka myśliwska

    - - - Updated - - -

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    Ten co postawił wiaty przy kirkucie w Bukowsku i cerkwisku w Kamiennem - Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej.
    (...)
    Edit:
    Na zamieszczonym przez Zbyszka fragmencie mapy Krukara jest zaznaczony za zabudowaniami PGR w Karlikowie cmentarz z 1946r + pole walki. Czy don Enrico wraz z sir Bazylem widzieli tam cokolwiek w terenie?
    Podziekowania dla Dlugiego za uzupełnienie i wyjaśnienie.
    Dla jasności pola walki z 1946 (?) ani cmentarza nie szukaliśmy mając na uwadze cel podążaliśmy w górę dawną drogą pegieerowską.
    Jest więc przyczynek , aby jeszcze raz tam zahaczyć.
    Ostatnio edytowane przez don Enrico ; 25-02-2019 o 21:04

  8. #168
    Debiutant Roku 2016
    Na forum od
    12.2013
    Postów
    306

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    To widzę że stan kapliczki nic się nie zmienił , ja byłem tam w 2015 r i faktycznie znaleźć ją nie było łatwo.
    DSCF0195.jpgDSCF0197.jpg
    Co do kapliczki koła "Jarząbek" to tak jak pisze Zbyszek znajduje się przy drodze z Płonnej na Kuty tam gdzie stoi przekaźnik.
    DSCF0236.jpgDSCF0243.jpgDSCF0227.jpg
    A Bełchówka to mnie męczy do dzisiaj , brakło mi dnia na odszukanie cmentarza z cerkwiskiem , wlazłem tylko na jakąś podmurówkę. Długi gdzieś pisał że to była chyba szkoła, także też mam w tym terenie zaległości których raczej nie odpuszczę.
    DSCF0214.jpg

  9. #169
    Bieszczadnik Awatar zbyszek1509
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Gostynin
    Postów
    810

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    ... Zbyszek - tym się nie przejmuj, masz jeszcze szanse - może don-a nie było jeszcze na cmentarzu w Bełchówce - znalezienie go to już pełna satysfakcja.
    Przeglądając mapę mapę z uwzględnieniem terenów wokół Bukowska, a szczególnie Bełchówki, zauważyłem jeszcze Ratnawicę. I tak sobie pomyślałem, że z racji niewielkiej odległości, można ją również zobaczyć podczas tej wycieczki. Czy ktoś tam był i może ma jakieś doświadczenia ?.

    Bełchówka i Ratnawica.jpg

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Zbyszku ! wiesz doskonale , że każdy może się bawić w poszukiwacza tego co inni już widzieli
    A propos namiarów kapliczki w Kamiennym to jeśli dobrze odczytałem to
    N 49* 27.582'
    E 022* 06,157
    pokazywana wysokość dokładnie na poziomicy 530 m.npm , a przecież na zamieszczonej przez Ciebie mapce z Compasu zaznaczona jest dwie poziomice poniżej 500 metrów
    albo błąd mojego urządzenia, albo błąd umiejscowienia na mapie...
    Osobiście z dużą rezerwą podchodzę do odczytu wysokości przez urządzenia tego typu, gdyż wielokrotnie zauważyłem, że pomiędzy tym co jest napisane na mapie, a tym co wskazuje urządzenie, zazwyczaj jest kilka a nawet kilkanaście metrów różnicy. Gdzie tkwi problem ? - nie wiem. Dla mnie, bardziej istotna jest dokładność lokalizacji miejsca stania. Jednak w październiku w 2018 r. zaskoczył mnie ponowny odczyt współrzędnych na Magurze 884 k/Smolnika, gdzie byłem w 2011 r. Zawsze, gdy to jest możliwe to zaznaczam dany szczyt stojąc na słupku wysokościowym. A tym razem okazało się, że słupek jest oddalony od tego samego miejsca o 65 m w kierunku S-E. Czyli niżej i gdzieś w krzakach. Czyżby to efekt przebiegunowania Ziemi ?.

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    Na zamieszczonym przez Zbyszka fragmencie mapy Krukara jest zaznaczony za zabudowaniami PGR w Karlikowie cmentarz z 1946r + pole walki. Czy don Enrico wraz z sir Bazylem widzieli tam cokolwiek w terenie?
    W czerwcu 2017 r. idąc z Tokarni przez Wolę Piotrową i Karlików, postanowiłem zobaczyć cmentarz i pole walki zaznaczone na mapie. Jedynie co zobaczyłem to zarośnięty stawek i wzgórek oraz ślady po działalności bobrów. Nic więcej coby świadczyło o historycznym znaczeniu tego miejsca.

    Karlików1.jpg Karlików2.jpg Karlików3.jpg Karlików4.jpg

  10. #170
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Cytat Zamieszczone przez zbyszek1509 Zobacz posta
    zauważyłem jeszcze Ratnawicę. I tak sobie pomyślałem, że z racji niewielkiej odległości, można ją również zobaczyć podczas tej wycieczki. Czy ktoś tam był i może ma jakieś doświadczenia ?.
    Jest cmentarz i cerkwisko, dość łatwe do namierzenia. Na cmentarzu kilka krzyży, w tym prawdopodobnie jeden z cerkwi.

    W okolicy jest jeszcze Zawadka Morochowska. Warta wizyty choćby ze względu na historię.
    Czterech panów B.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 2 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 2 gości)

Podobne wątki

  1. Stareńkie kapliczki w Bieszczadach?
    Przez user w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22-09-2013, 17:55
  2. Kapliczki przed domami
    Przez diabel-1410 w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 19-06-2011, 16:55
  3. Kapliczki
    Przez Kelly w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-07-2009, 23:45
  4. zagubione wioski w sudetach czII
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 28-01-2008, 22:55
  5. zagubione wioski w sudetach- zdjecia
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 09-12-2007, 14:58

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •