Strona 18 z 23 PierwszyPierwszy ... 8 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 171 do 180 z 230

Wątek: Zagubione kapliczki

  1. #171
    Bieszczadnik Awatar zbyszek1509
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Gostynin
    Postów
    810

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    ... W okolicy jest jeszcze Zawadka Morochowska. Warta wizyty choćby ze względu na historię.
    Tak, warto odwiedzić miejsce, które zmusza do refleksji historycznej.

    Zawadka Morochowska1.jpg Zawadka Morochowska2.jpg Zawadka Morochowska3.jpg Zawadka Morochowska4.jpg

  2. #172
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Ratnawicę warto odwiedzić, bodajże 2 chałupy zamieszkane, bo ta trzecia, nastawiona na hodowlę 2 lata temu wyglądała mi na opustoszałą. Jak bartolomeo pisał - za jedną z tych chałup, na przeciwległym stoku wchodzi się na teren cmentarza, za nim, powyżej dalsza część cmentarza, po lewej stronie pierwszego jest cerkwisko z ułożonym kopczykiem kamieni jakoby w miejscu ikonostasu nieistniejącej cerkwi. Trochę może za dużo piszę, ale będąc tam pierwszy raz cmentarz był tak zarośnięty, że nie zdawałem sobie sprawy z jego wielkości - zatrzymałem się przy pierwszym rzędzie grobów bo dalej nic nie było widać. Dopiero po pracach SDMK zobaczyłem całość - i cmentarz i cerkwisko. Swoją drogą - czy worki ze śmieciami nadal tam stoją?
    W Ratnawicy, niedaleko tej drugiej chaty, stała kiedyś zabytkowa kapliczka. Sypała się, mieszkający nieopodal chciał ją poprawić, ale jako zabytku nie można było ruszyć bez zgody konserwatora. W załączeniu 2 zdjęcia - jak wyglądała w 2011r i jej lepszy wygląd parę lat wcześniej. Ostatnio jak tam byłem, to już tylko kupka cegieł wystawała z traw. Nieopodal, po przeciwnej stronie drogi mieszkaniec buduje swoją kapliczkę, ale też to się rozciąga w czasie.
    W okolicy warto zaglądnąć do Wolicy, pooglądać nagrobki jakie wyszły spod ręki Mistrza liści dębowych czy Mistrza trójkątnych ząbków. Zresztą, takie też stoją i w Bełchówce i w Płonnej.
    Rzut beretem są też Zboiska, z tamtejszym parkiem, jego historią i mogiłą w nim.
    Zresztą - opis mojej wycieczki pod linkiem: http://beskid-niski.pl/forum/viewtopic.php?t=4607
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  3. #173
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Byłem w zeszłym roku, śmieci nie widziałem. Trawy miejscami wysokie (lipiec) to śmieci mogły się jednak w chaszczach schować.

    Znalazłem te krzyże na kopczyku kamieni i chyba jeszcze z pięć innych.
    Czterech panów B.

  4. #174
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Bardzo ciekawie temat się rozszerza poza kapliczki , w dodatku w terenie mi nieznanym, dlatego z ciekawością chłonę detale np takie jak zapodaje Dlugi
    W okolicy warto zaglądnąć do Wolicy, pooglądać nagrobki jakie wyszły spod ręki Mistrza liści dębowych czy Mistrza trójkątnych ząbków. Zresztą, takie też stoją i w Bełchówce i w Płonnej.
    ... co to za mistrzowie ?

  5. #175
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    S. Kryciński użył tych określeń choćby w Magurach '99 określając prace 2 kamieniarzy.
    Przykłady z cmentarza w Wolicy:
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  6. #176
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Cytat Zamieszczone przez komisaRz von Ryba Zobacz posta
    a propo zaginionych, znalazłem jedną na mapie ale niestety żadnych informacji, z legendy mapy wynika że to pomnik

    Załącznik 45647 Załącznik 45646
    FB się nadał do czegoś:
    http://retrospektiva.eu/?p=2159

  7. #177
    Bieszczadnik Awatar zbyszek1509
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Gostynin
    Postów
    810

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    ... A propos namiarów kapliczki w Kamiennym to jeśli dobrze odczytałem to
    N 49* 27.582'
    E 022* 06,157
    pokazywana wysokość dokładnie na poziomicy 530 m.npm , a przecież na zamieszczonej przez Ciebie mapce z Compasu zaznaczona jest dwie poziomice poniżej 500 metrów
    albo błąd mojego urządzenia, albo błąd umiejscowienia na mapie.
    Problem dotyczy tematu z innego działu, ale obiektem jest konkretna kapliczka. Porównałem wysokość położenia kapliczki na dwóch mapach i okazuje się, że różnica jest dość duża. Na mapie Compass-u wynosi 480 m n.p.m. natomiast na mapie 25k, gdzie warstwice ciągłe poprowadzone są co 5 m, jej umieszczenie wskazuje na 535 m n.p.m. I bądź tu człowieku mądry .

    Mapy.jpg
    Ostatnio edytowane przez zbyszek1509 ; 05-03-2019 o 15:17

  8. #178
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Pozdrav

  9. #179
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Zagubione kapliczki + 1

    Od dzisiaj mamy o jedną zagubioną kapliczkę więcej.
    A było to tak.
    Najpierw kapliczkę trzeba wykonać. Pominę wszystkie czynności wstępne, będzie tylko finał budowy.
    To jest stan "prawie gotowa"


    A to jest stan "gotowa".


    Następnie kapliczkę trzeba zagubić. Zagubić trzeba gdzieś daleko od domu, bo blisko domu, to jakie to zagubienie. Pierwszy etap transportu w RZ (Rejon Zagubiania) odbył się za pomocą samochodu.


    W tym etapie bohaterka opowiadania, czyli kapliczka jeszcze nie uczestniczy. Zmiana środka transportu z samochodu na rower. Teraz bedzie poszukiwanie DMZ (Dokładne Miejsce Zagubienia). Wybór padł na to skrzyżowanie. Jako, że kapliczka jest typu nadrzewnego, powinna zawisnąć na pniu drzewa. Spośród dwojga kandydatów: czereśni (po lewej) i buka (po prawej), jednoosobowe jury wybrało czereśnię.


    Następnym etapem procesu zagubiania było wykonanie drabiny. W bezpośrednim otoczeniu DMZ nie było surowca na drabinę, pojechałem więc kawałek w głąb lasu. Tu znalazłem dwie niezbyt grube i niezbyt suche gałęzie sosny.


    Po dwudziestu minutach pracy drabina była gotowa.


    Została przetransportowana w pobliże DMZ i ukryta.


    Teraz trzeba wrócić do samochodu po kapliczkę,


    zapakować ją bezpiecznie na bagażnik,


    i zawieźć do DMZ.


    Pozostało tylko odgrzebać drabinę i zamocować kapliczkę trzema wkrętami fi cztery do pnia czereśni.


    A oto finał. Można już jej poszukiwać. Znalazca może w nagrodę pochwalić się w tym wątku
    Ostatnio edytowane przez Wojtek Pysz ; 07-03-2019 o 21:00

  10. #180
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Zadanie wysoko postawione, ale spróbujmy.
    Kapliczka zagubiła się na drzewie, po korze sądząc to jakby czereśnia
    Ale gdzie ona rośnie ?
    Tu odpowiedź jest prosta : w lesie
    Można nawet pokusić się o dokładniejszą lokalizację , bo na zdjęciu widzimy krzyżówkę leśnych dróg , gdzie jedna jest zaopatrzona w szlaban
    IMG_0312a.jpg
    .
    Próbowałem odczytać tabliczkę przydrożną, ale bezskutecznie.
    No nic, nie poddajemy się. Obserwujmy dalej - teren jest plaskaty , może występują pagóry, ale jeśli już to niewysokie.
    Ważna informacja , w pobliżu jest wiata odpoczynkowa z otwartym widokiem zamykanym lasem.
    I tu być może jest klucz, wygląda na to że to las z przewagą buczyny, ale iglaste też się pojawiają , coś jakby jodełki, ale na innych zdjęciach pojawiają się graby
    To wszystko skłania w kierunku Pogórza Przemyskiego ...?

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Stareńkie kapliczki w Bieszczadach?
    Przez user w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22-09-2013, 17:55
  2. Kapliczki przed domami
    Przez diabel-1410 w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 19-06-2011, 16:55
  3. Kapliczki
    Przez Kelly w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-07-2009, 23:45
  4. zagubione wioski w sudetach czII
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 28-01-2008, 22:55
  5. zagubione wioski w sudetach- zdjecia
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 09-12-2007, 14:58

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •