Strona 5 z 23 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 15 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 230

Wątek: Zagubione kapliczki

  1. #41
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Całkiem mozliwe, że droga kurierska wiodła koło ocalałego postumentu krzyża nad Wołtuszową. Natomiast z tekstu wynika, że do Kurierskiej Kapliczki doszli po 2h marszu (domyslam się, że czas podany od wyjścia z Posady). Opis ukształtowania terenu również wskazuje, że wspomniana Kapliczka kurierska jest tą Wilczą. Obie są zaznaczone na WIG-ówce a zwyczaj stawiania kapliczek/krzyży wsród pól był dość rozpowszechniony na tym terenie - wystarczy wspomnieć kapliczkę na wzgórzu między Iwoniczem Zdrojem a Klimkówką (za lasem Piekliska), bardzo ciekawe kapliczki na Łysej Górze nad Klimkówką, kapliczka "Na Sośniach”, położona nieopodal kapliczka na domniemanym cmentarzu cholerycznym - http://zabytki-podkarpacie.pl/Kaplic..._f_14_ido_1309 czy Kapliczka Świętego Spokoju między Bartoszowem a Głębokim.

  2. #42
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,683

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    położona nieopodal kapliczka na domniemanym cmentarzu cholerycznym - http://zabytki-podkarpacie.pl/Kaplic..._f_14_ido_1309
    kogo przedstawia ta figura w kapliczce?

  3. #43
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Znalazłem informację, że to jest wg badaczy św. Michał Archanioł przewodnik dusz. Ale podobie rzeźbionych jest więcej w okolicy - postaram się z domu dać zdjęcia, choć tak wyczerpującego opisu jak inni dać nie będę w stanie

    Dysponuję tu jednym, nienajlepszym zdjęciem, kapliczki przydrożnej między Iwoniczem a Klimkówką. Dawno temu, gdy jeszcze nie było drogi doliną wzdłuż Iwonki prowadzącej do iwonickich źródeł goście jeździli właśnie koło niej i dalej przez las Piekliska, zjeżdżając do uzdrowiska od góry (teraz te tereny nazywamy "Dolarówka"). Z tą kapliczką mam miłe wspomnienia, gdyż nieraz patrzyłem na nią pomagając rodzicom przy pracach polowych na przeciwległym wzgórzu. Wtedy teren był mocno użytkowany rolniczo, wokół kapliczki tylko pola uprawne a tuż przy niej rosła wysoka, rosochata sosna. Z daleka przypominała palmę i stąd miejsce to u mnie nazywa się "kapliczka pod palmą"
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  4. #44
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Odgrzebałem jeszcze dokładniejsze zdjęcie "kapliczki pod palmą". Oprócz tego, jak obiecałem, zdjęcie innych. Mamy tu kapliczkę na cmentarzu cholerycznym między Rymanowem a Pustkami, nieznane mi całkowicie kapliczki na Łysej Górze (pełne zaskoczenie jak na nie wlazłem) oraz Nepomucena (trochę zeszpeconego po doróbkach) koło kościółka w Klimkówce. Ostatnia to kapliczka nad Posadą Górną stojąca przy dawnym Trakcie Węgierskim niedaleko Michała Archanioła
    image001.jpgimage001.jpgimage002.jpgimage003.jpgIMGP8445a.jpgIMGP8450a.jpg
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  5. #45
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Kontynuując rymanowskie klimaty, wynalazłem takie zdjęcie z 1982 r. Jak zwykle, nie pamiętam, gdzie zostało zrobione. A są na nim aż trzy ciekawe obiekty


  6. #46
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,683

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    Znalazłem informację, że to jest wg badaczy św. Michał Archanioł przewodnik dusz. Ale podobie rzeźbionych jest więcej w okolicy
    Nie spotkałam chyba takich rzeźb np w Bieszczadach. Ciekawe czy wyszły spod jednej ręki. Takie trochę "mało radosne".

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    Z tą kapliczką mam miłe wspomnienia, gdyż nieraz patrzyłem na nią pomagając rodzicom przy pracach polowych na przeciwległym wzgórzu. Wtedy teren był mocno użytkowany rolniczo, wokół kapliczki tylko pola uprawne a tuż przy niej rosła wysoka, rosochata sosna. Z daleka przypominała palmę i stąd miejsce to u mnie nazywa się "kapliczka pod palmą"
    Może za jakieś trzy pokolenia nazwa przyjmie się jako zwyczajowa i przejdzie do historii :))))))

  7. #47
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Wojtku - to jest studzienka z cudowną woda nieopodal kościółka p/w Znalezienia Krzyża Świętego i Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Klimkówce (strasznie długa nazwa ). Parę lat temu podprowadzono wodę z tej studni do wybudowanej pod kościołem groty. Będąc tam napiłem się oczywiście a później przeszedłem przez potok Świętokrzyski, by jak za dawnych lat zaczerpnąć wody ze studzienki. Po otwarciu klapy ochota mi przeszła - pływające truchła żab i salamander. Sensacji żołądkowych później nie było - rzeczywiście cudowna woda
    Ciekawa jest cembrowina, nie pamiętam, czy teraz jeszcze jest taka. Przy cerkwii w Bałuciance jest takowa z opisem jako zabytkowa studnia postawiona z okazji zakończenia WW. Taką cembrowinę zlokalizowałem również w Rymanowie po drugiej stronie drogi na wysokości głównego parkingu, 2 nastepne w Posadzie Jaśliskiej - jak widac dość popularne więc nie rozumiem czego one nie zasłużyły na wzmiankę a ta z Bałucianki owszem?
    Cytat Zamieszczone przez asia999 Zobacz posta
    Może za jakieś trzy pokolenia nazwa przyjmie się jako zwyczajowa i przejdzie do historii :))))))
    Ta zostanie chyba tylko w mojej pamięci - jakiś czas temu dostałem info, że sosna została ścięta. I tak uprawy modrzewi mocno ją zasłaniały...
    Ale za to ochrzciłem swoją nazwą następną kapliczkę - Kapliczka Świętego Spokoju Położona w polach między Głębokim a Bartoszowem...
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  8. #48
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    to jest studzienka z cudowną woda nieopodal kościółka p/w Znalezienia Krzyża Świętego i Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Klimkówce
    Dzięki za przypomnienie, gdzie to 30 lat temu chadzałem.

    O tę kapliczkę nie będę pytał, gdzie ona jest, bo sobie zapisałem

    Kapliczka Bulandy stoi na pięknej polanie Jaworzyna Kamienicka w Gorcach. Ufundowana została w 1904 r. przez najsłynniejszego gorczańskiego bacę i znachora – Tomasza Chlipałę, zwanego Bulandą, który tutaj przez ponad 50 lat pasał owce i woły. Znanych jest wiele ludowych przekazów o tej kapliczce, jeden prawdziwszy od drugiego. Występują w nich skarby, węże, pioruny, czarodziejskie księgi i inne tajemnicze rekwizyty.
    Kapliczka jest najstarszym zabytkiem sakralnym na terenie Gorczańskiego P.N. Była kilka razy odnawiana, także z udziałem spadkobierców fundatora. Obok przebiega szlak turystyczny z Gorca na Turbacz, W pobliżu znajduje się tablica informacyjna, stół i ławki. Spod kapliczki wspaniałe widoki na Gorce, Beskid Sądecki i Beskid Wyspowy.


    Moje pierwsze spotkanie z kapliczka miało miejsce w poł. lat 70., ale nie została po nim fotograficzna pamiątka. Zachowało się natomiast zdjęcie z drugiego spotkania. To rok 1980 a obok kapliczki moja żona.


    A 20 lat później córka (niestety, cała kapliczka nie zmieściła się w kadrze).


    I kolejne 10 lat później - obok kapliczki sam autor


    Jaworzyna Kamienicka na mapce Gorców:


    i na bardziej poglądowej mapie:
    http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/?zoom...a%20Kamienicka

  9. #49
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Przenieśmy się z Gorców na Pogórze Przemyskie.
    Jechałem kiedyś w porze dojrzałego lata żwirowym traktem . Trakt prowadzi wzdłuż Sanu od cerkwi do cerkwi, od Dobrej Szlacheckiej do Ulucza
    Stała tam w polach przydrożna kapliczka. Dorodne letnie kwiaty pochylały się przed nią.
    Kto ją tu postawił ? i w jakim celu ? Może aby wspomóc wędrowców ?
    Mnie pomogła
    .

  10. #50
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Wojtku, bardzo ładne pamiątkowe zdjęcia -w zasadzie chodzi o ukazanie, że wszyscy macie wspólną pasję. Bulandowa Kapliczka to charakterystyczne miejsce w Gorcach. Sam jej kształt jest bardzo zapamiętywalny, więc którekolwiek zdjęcie z powyższych byś mi pokazał, to bym ją poznała -a w zasadzie widziałam ją raz, kilka lat temu i nawet żadnego zdjęcia jej nie mam a mimo to obrazek w głowie pozostał. W zasadzie, mimo, że co jakiś czas jeździłam w Gorce to nie mam prawie żadnych zdjęć z tych gór:)
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Stareńkie kapliczki w Bieszczadach?
    Przez user w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22-09-2013, 17:55
  2. Kapliczki przed domami
    Przez diabel-1410 w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 19-06-2011, 16:55
  3. Kapliczki
    Przez Kelly w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-07-2009, 23:45
  4. zagubione wioski w sudetach czII
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 28-01-2008, 22:55
  5. zagubione wioski w sudetach- zdjecia
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 09-12-2007, 14:58

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •