Strona 8 z 23 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 18 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 230

Wątek: Zagubione kapliczki

  1. #71
    Debiutant Roku 2016
    Na forum od
    12.2013
    Postów
    306

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Może dorzucę kilka fotek z okresu letniego i mam pytanie co ze żródełkiem , bo Kaplica stoi niby obok żródełka przy którym odpoczywał św. Jan z Dukli . Ja go nie znalazłem ,może dlatego że było sucho ,zlokalizowałem tylko żródło poniżej kapliczki zwane "murowana studnia" ale wyglądało to niezbyt zachęcająco , także spragniony się nie napoi raczej. Pozdrawiam! DSCF0822.jpgDSCF0824.jpgDSCF0826.jpgDSCF0835.jpg

  2. #72
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Obok kapliczki na Piotrusiu jest źródełko.
    Ja byłam w listopadzie to woda była.

    Mam zdjęcie jednego kolegi - forumowicza zadumanego we wnętrzu tej kapliczki, ale bez jego zgody nie opublikuję :)
    Ostatnio edytowane przez Basia Z. ; 19-01-2015 o 01:19

  3. #73
    Debiutant Roku 2016
    Na forum od
    12.2013
    Postów
    306

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta
    Obok kapliczki na Piotrusiu jest źródełko.
    Ja byłam w listopadzie to woda była.

    Mam zdjęcie jednego kolegi - forumowicza zadumanego we wnętrzu tej kapliczki, ale bez jego zgody nie opublikuję :)
    Dzięki za informacje , wybiorę się bardziej wiosenną porą zwłaszcza że to bardzo spokojne i przyjemne miejsce a przy okazji zachaczę o Ostrą i rez. Przełom Jaśiołki . Pozdrawiam!

  4. #74
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta
    Obok kapliczki na Piotrusiu jest źródełko.
    Ja byłam w listopadzie to woda była.
    (...)
    Być może jest tam to źródło z których czerpał wodę św. Jan Duklan
    Informacje historyczne mówią o trzech źródłach
    Trzeba będzie zbadać szukająć u źródeł

  5. #75
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Źródełko obok kapliczki jest okresowe, raz zdażyło mi się znaleźć w nim wodę, ale uratowała mnie, bo już miałem zamiar jeść resztki śniegu

  6. #76
    Debiutant Roku 2016
    Na forum od
    12.2013
    Postów
    306

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Trzy źródła powiadasz don Enrico, skoro trzy to mi się przypomniały właśnie źródełka nieopodal Runiny o których wspominałeś w swojej "słowackiej" relacji. Miejsce zwie się "Trzy Studniczki" , leży w pobliżu szlaku z siodła pod Dziurkowcem do Runiny ,jest zaopatrzone w tablicę info. z której wynika że małemu chłopcu w tym miejscu objawiła się Matka Boska a było to w latach dwudziestych międzywojnia.Po drugiej wojnie miejsce zapomniane, wraca do łask w latach dziewięćdziesiątych.Kapliczki na źródełkach gruntownie odremontowane a może raczej nowe , woda smaczna , próbowałem ze wszystkich. Powyżej źródełek na niewielkiej polance nowa "otwarta" Kaplica i także nowa dzwonnica. Bardzo dobry punkt na odpoczynek w trakcie wędrówki , blisko do Runiny. No i jeszcze kilka fotek:DSCF0247.jpgDSCF0249.jpgDSCF0256.jpgDSCF0259.jpgDSCF0261.jpg

  7. #77
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Slawek71 napisał :
    Miejsce zwie się "Trzy Studniczki" , leży w pobliżu szlaku z siodła pod Dziurkowcem do Runiny ,jest zaopatrzone w tablicę info. z której wynika że małemu chłopcu w tym miejscu objawiła się Matka Boska a było to w latach dwudziestych międzywojnia
    Tri studniczki powiadasz ; zaiste, jest to miejsce urokliwe i niezwykłe.
    Mało tu turystów zagląda, bo w Runinie ich nie ma, a z następnej najbliższej wsi pełnej turystów, czyli Wetliny trzeba iść daleko i pod górę.
    Ha, to nie jest wyzwaniem dla współczesnego turysty.
    Co za cholera !!! nie da się pojechać terenówą - a właśnie że się da - tylko trzeba nadrobić trochę kilosów.
    Może i dobrze, bo gdy znajdziemy się w tym miejscu możemy w spokoju szukać relacji z otaczającymi nas górami, porosłymi wiekową buczyną.
    Czy każda kapliczka musi być samoistnie okazała ? A ta na drzewie zawieszona ?
    .

    .
    Nie wiem wędrowcze czy zwróciłeś uwagę na tą małą , niepozorną , zawieszoną na drzewie kaplnkę
    Z jednej strony zastanawiam się że tak uboga wieś jak Runina jest w stanie wystawić tak pięknie ocembrowane źródła. Zastanawiam się, bo po polskiej stronie nie ma zwyczaju aby wodne źródła cywilizować, a po słowackiej .....i owszem
    Może ma ktoś zdjęcia ucywilizowanych i opisanych ujęć wody chocby pod Dziurkowcem, albo na przełęczy Łupkowskiej ?
    Czy uważacie, że to jest dobry obyczaj , czy raczej niepotrzebny ?
    Ostatnio edytowane przez don Enrico ; 22-01-2015 o 21:52

  8. #78
    Kronikarz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2015
    Awatar coshoo
    Na forum od
    09.2004
    Postów
    690

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Zastanawiam się, bo po polskiej stronie nie ma zwyczaju aby wodne źródła cywilizować, a po słowackiej .....i owszem. Czy uważacie, że to jest dobry obyczaj , czy raczej niepotrzebny ?
    Jak najbardziej dobry. Od zawsze lubiłem różnego rodzaju źródełka z ciekawym ocembrowaniem lub innym wynalazkiem. Również mi tego brakuje po naszej stronie.
    Ostatnio edytowane przez coshoo ; 22-01-2015 o 23:08

  9. #79
    Debiutant Roku 2016
    Na forum od
    12.2013
    Postów
    306

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Czy uważacie, że to jest dobry obyczaj , czy raczej niepotrzebny ?
    Mi to nie przeszkadza, dobrze gdy ktoś dba o takie miejsca , może tylko skala i rozmach tej dbałości trochę na wyrost ale pewnie prawosławni z Runiny mają jakiś plan związany z tym miejscem , mam tu na myśli jakieś częste uroczystości czy pielgrzymki i to chyba dobrze.Może coś na kształt naszych kaplic i źródełek związanych z kultem św.Jana z Dukli , "Na Puszczy" to miejsce wręcz masowe ale lubię tam latem wstąpić na mszę,"Złota Studzienka" pod Cergową też popularna a zarazem pełna uroku a Kapliczka na Piotrusiu to cisza ,spokuj i marzenie, także każdy się gdzieś odnajdzie. Bliżej Rzeszowa to np. Przylasek "Studzianka" ,też lubię choć latem tłumnie. Pozdrawiam!DSCF1649.jpgDSCF0109.jpgDSCF0824.jpgDSCF0338.jpg

  10. #80
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Nowa Sarzyna
    Postów
    53

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Niełatwo ją znaleźć, bo nie ma żadnych kierunkowskazów, a ciężko się połapać w istniejących ścieżkach.
    Na dostępnych mapach (okolice Rzeszowa) istnieje znak krzyża w środku lasu , ale czy to ten ?
    Tak, to ten. Na mapie jest krzyż, ale to jest właśnie ta kapliczka.

    Współrzędne kapliczki: N50 12.848 E22 18.522
    Współrzędne głazu: N50 12.880 E22 18.536

    Głaz.jpg Napis.jpg

    Kapliczka widnieje również na mapach Geoportalu 1:10000, ale jej pozycja jest błędna – przesunięcie o ok. 20 m – co nie stanowi żadnej przeszkody w jej odnalezieniu.
    W tympanonie kapliczki widnieje napis (majuskuła): "Pamięci Adamowej Zamoyskiej Kochanej Dziuli".

    Wersji z dzikiem nie słyszałem, ale według innej, niepotwierdzonej informacji, kaplica stoi w miejscu tragicznego wypadku, któremu uległa będąca w stanie błogosławionym hrabina Zamoyska, zwana Dziuli. A słyszałem też, że było to samobójstwo. Świadczyć o tym może napis na obrazie Matki Bożej wewnątrz kaplicy (majuskuła): Najświętsza Matko zmiłuj się nad nią”. Jak było na prawdę, tego nie wiem. Niedaleko kaplicy znajduje się pamiątkowy głaz poświęcony Adamowi Zamoyskiemu, a ufundowany przez Alfreda i Jerzego Potockich w 1933 roku. Napis na głazie brzmi (majuskuła): Śp. Adamowi Zamoyskiemu na wieczną pamiątkę Alfred i Jerzy Potoccy 1933”.

    Kiedyś postanowiłem zbadać temat, ale trudno znaleźć jakieś konkretne informacje w Internecie. Jedynie w genealogii rodu Zamoyskich odnalazłem informację o Adamie Zamoyskim, który zmarł w 1933 r., a więc data śmierci jest zbieżna z datą na głazie. Tyle, że ten Adam Zamoyski zmarł w Paryżu, a jak wieść niesie podobno zginął tragicznie na polowaniu i stąd ten pamiątkowy głaz ufundowany przez Alfreda i Jerzego Potockich. Oczywiście jest możliwe, że Adam Zamoyski został ranny na polowaniu i rodzina przewiozła go do Paryża, gdzie dokonał żywota. Ale czy tak było, tego nie wiadomo.

    Z kolei żoną Adama Zamoyskiego (wg drzewa genealogicznego Zamoyskich) była Rognieda Stecka-Olechnowicz ze Steczanki, herbu Radwan. Pasuje więc do podawanych w Internecie informacji: „ze Steckich”, która zmarła w Krakowie w 1922 r., a więc jest też pewna zbieżność z datą ufundowania kaplicy (1923). Czy to właśnie jej ufundowano tę kaplicę? Tego nie udało mi się ustalić.

    Do dziś ktoś opiekuje się tą kapliczką, stawia świeże kwiaty, zapala znicze, ale jeszcze nie udało mi się tam nikogo spotkać. Miejsce to służy aktualnie myśliwym, którzy przed każdym większym polowaniem w tych lasach gromadzą się przed kapliczką, gdzie kapelan odprawia mszę św. Z tego też względu niektórzy nazywają tę kapliczkę kapliczką św. Huberta.

    Co do przestrzelenia obrazu - byłem tam wiele razy, ale jakoś nigdy nie zwróciłem na to uwagi, bo nie wiedziałem o tym. Żadnej przestrzeliny nie zauważyłem, ale też nie przyglądałem się aż tak uważnie witrażowi. Jak będę tam następnym razem, to obadam sprawę.
    Na koniec jeszcze taka ciekawostka. Robiłem zdjęcie przez szybę i taki oto uzyskałem obraz (autentyk, żaden montaż):

    Witraż.jpg
    Pozdrawiam Jano

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Stareńkie kapliczki w Bieszczadach?
    Przez user w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22-09-2013, 17:55
  2. Kapliczki przed domami
    Przez diabel-1410 w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 19-06-2011, 16:55
  3. Kapliczki
    Przez Kelly w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-07-2009, 23:45
  4. zagubione wioski w sudetach czII
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 28-01-2008, 22:55
  5. zagubione wioski w sudetach- zdjecia
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 09-12-2007, 14:58

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •