Strona 1 z 23 1 2 3 4 5 6 7 8 11 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 230

Wątek: Zagubione kapliczki

  1. #1
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,122

    Domyślnie Zagubione kapliczki

    Są czasami rzeczy realne , ale nieuchwytne.
    Wpadła mi kiedyś książka Pana Marszałka "Leśne ślady wiary" i ruszyłem tymi śladami.
    Już od początków okazało się , że tych śladów jest tak wiele , że warto iść nie tylko za książkowym.
    Wszystkie interesujące, bo kryjące w sobie jakieś historie i historyjki.
    Szukając tego co minęło ruszyłem w stronę Łańcuta . To miasto przez wiele lat było siedzibą możnych rodów które wzniosły okazały pałac jako swoją siedzibę.
    Ale że, możni też kochali wycieczki do lasu, w tym celu wybudowali sobie w swoich lasach piękny pałacyk myśliwski
    .

    .
    Dzisiaj powiedzielibyśmy , że zafundowali sobie daczę na prowincji.
    Dacza ta stoi do dzisiaj w Julinie i niszczeje, bo jakoś nie może znaleźć swojego miejsca w nowej rzeczywistości.
    A dawniej bywało inaczej ....
    To tutaj w okresie międzywojennym Potoccy (właściciele ordynacji łańcuckiej) zapraszali na imprezy swoich sąsiadów znaczy Zamojskich z Zamościa.
    Oj piękne to były imprezy , a przy okazji jakież okazałe polowania.
    Niestety w czasie jednego z nich , a było to dawno bo 1923 roku, doszło do nieszczęśliwego wypadku.
    Dziki dzik zaatakował zaproszoną na polowanie panią Julię i uszkodził poważnie. Czem prędzej przewieziono ją na stacyję w Łańcucie aby dotarła do szpitala w Krakowie.
    Za późno.
    Na pamiątkę tego tragicznego zdarzenia wybudowana została w lesie kapliczka.
    .

    .
    Niełatwo ją znaleźć, bo nie ma żadnych kierunkowskazów, a ciężko się połapać w istniejących ściezkach.
    Na dostępnych mapach (okolice Rzeszowa) istnieje znak krzyża w środku lasu , ale czy to ten ?
    .
    Kapliczka ma witraż Matki Boskiej Ostrobramskiej i tylko ona jej w tym pustkowiu pilnuje.
    .

    .
    a teren o którym jest mowa oznaczyłem na mapie
    .

    .
    cdn.

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar skylux
    Na forum od
    06.2008
    Rodem z
    Leżajsk
    Postów
    122

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    O, moje tereny Piękne miejsca. W uroczysku Podkudłacz, obok kaplicy jest też ... (ups ! mało brakło bym się wciął Autorowi w relację) Pamiętam jeszcze ze dwadzieścia pare lat temu trzy stawy (jeden z pstrągami) na malowniczym potoku. Do dzisiaj zachowało sie ciągle żródło tego potoku i dolny staw, który przywłaszczyły bobry. Wokół kaplicy przepiękny starodrzew z rzadkimi odmianami drzew.
    "W tak pięknych okolicznościach przyrody... i niepowtarzalnej... " J.H.

  3. #3
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,343

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Zapowiada się smakowicie,
    zagubione w lesie, z historią, opowieści jak przy kominku
    To lubię
    Państwo dość silne, by Ci wszystko dać jest dość silne, by Ci wszystko odebrać

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2012
    Postów
    112

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    No nie wiem,nie wiem co dalej z kapliczką (witrażem) będzie ?

  5. #5
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,122

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Cytat Zamieszczone przez skylux Zobacz posta
    O, moje tereny Piękne miejsca. W uroczysku Podkudłacz, obok kaplicy jest też ... (ups ! mało brakło bym się wciął Autorowi w relację) (...).
    Wcinanie jest jak najbardziej wskazane
    Cytat Zamieszczone przez długi Zobacz posta
    Zapowiada się smakowicie,
    zagubione w lesie, z historią, opowieści jak przy kominku
    To lubię
    Zagubione nie tylko w lasach, ale i na polach, z dala od siedzib ludzich

    Cytat Zamieszczone przez prizes Zobacz posta
    No nie wiem,nie wiem co dalej z kapliczką (witrażem) będzie ?
    Ja też nie wiem co będzie.
    Gdzieś usłyszałem wiadomość że w tym witrażu jest przestrzelina. Ponoć w czasie wojny niemiecki żołnierz strzelał do Matki Boskiej.
    Ja nie widzę na zdjęciu śladu , więc ....?

  6. #6
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,122

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Mamy też w Bieszczadach zagubione kapliczki.
    Jedna z nich nazywana jest Synarewo i leży w Rabem koło Baligrodu.
    .

    .
    Aby napisać coś mądrego sięgnąłem po wszechwiedzący przewodnik Rewasza i rozczarowałem się. Jest tylko wzmianka że istnieje
    zagubiona w gąszczach kapliczka nad cudownym źródełkiem
    Nic o powstaniu , ani o pochodzeniu nazwy.
    Tak naprawdę nie jest ona zagubiona w gąszczach. Tuż przed kruszarkami w Rabem , przy potoku jest mała wiata , a obok tablica z informacją jak trafić.
    Aby było wygodnie, przez potok przerzucony jest metalowy mostek (to dzięki staraniom Nadleśnictwa Baligród)
    Leśną drogą zwózkową, pełną bieszczadzkiego błota, wspinamy się w górę aby po 10 minutach dotrzeć do naszej kapliczki.
    Pierwsze pytanie jakie się pojawia : po co ktoś zadał sobie tyle trudu, aby ją w tym lesie postawić ?
    Jeśli wierzyć starym opowiadaniom, to wcześniej nie było tu lasu , tylko łąki (połoniny) gdzie wypasano bydło.
    Jak głosi legenda jednemu z pastuchów miała się ukazać Matka Boska.
    .

    .
    Jak dzisiaj dociec, czy ukazała się Matka Boska czy nie ?
    A może kapliczka powstała na pamiątkę cudu , po obmyciu w cudownym źródełku pewnego tutejszego mieszkańca ?
    Na pewno coś ważnego musiało się tu stać , jeśli tyle trudu sobie zadano aby ta kapliczka powstała.
    I jeszcze jedno, ludność zamieszkująca te tereny czyli Bojkowie nie mieli w zwyczaju stawiać takich kapliczek, więc rzecz była wyjątkowo ważnej wagi.
    .

    .
    Dziś nieliczni turyści trafiają tam, zastanawiając się przy okazji jakimi łaskami była otoczona , że przetrwała.
    Przetrwała okres nawałnicy powojennej, jaka się przetoczyła od czasów dominacji Upa, przez czasy zacierania tożsamości tych ziem przez system komunistyczny.
    Może po prostu o niej zapomniano ?
    Czyż to nie jest wystarczający powód aby sobie przypomnieć ?
    .
    Ostatnio edytowane przez don Enrico ; 22-11-2014 o 19:28

  7. #7
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2010
    Postów
    674

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Taka bidula z Beskidu - Wola Sękowa . Ocalało imię fundatora.
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  8. #8
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,122

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Jako się rzekło
    Wcinanie jest jak najbardziej wskazane
    ale szczególe cenne to te, które dają więcej informacji o kapliczce i lokalizację.
    Nie ukrywam , że chciałbym z takich informacji skorzystać, ale biorę pod uwagę również to że inni też chcieli by włączyć się do turystyki kapliczkowej

  9. #9
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2010
    Postów
    674

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Za Trybuną Leśnika nr 5/2006

    Bespośrednio spod kapliczki wypływa źródełko uchodzące za cudowne, pomocne zwłaszcza przy leczeniu chorób oczu. Jak głosi jedna z legend, kapliczkę wybudowano w tym miejscu na pamiątkę ukazania się Matki Boskiej jednemu z mieszkańców Rabego - Feciowi Dziule. Pełny jej tekst można znaleźć w książce Andrzeja Potockiego "Księga legend i opowieści bieszczadzkich", pt. Kapliczka objawienia. Inna opowiada o pastuchu z Huczwic Mikołaju Syczu, który uleczony został ze ślepoty dzięki przemywaniu oczu w wodzie ze źródła.
    [...] Wyjaśnienia wymaga również nazwa Synarewa. Otóż stanowi ona zbitek słowny od lokalnej nazwy miejsca, w którym ją niegdyś zbudowano. Zbocze góry należało do Żyda o nazwisku Rew. Gdy przed śmiercią podzielił on ten obszar wśród swych bliskich, jedną część otrzymał jego syn. Nikt nie pamiętał jak miał na imię, więc mówiono na to zbocze, że należy do "syna Rewa", co z czasem przylgnęło do tego miejsca jako nazwa własna i tak już zostało. [...] 1

    P. Szechyński

  10. #10
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,440

    Domyślnie Odp: Zagubione kapliczki

    Opis tej kapliczki także można znaleźć w cytowanej przez Henia książce "Leśne ślady wiary".

    Kapliczka umiejscowiona jest na skraju lasu, na uroczysku Horaj, w przysiółku Futory, po prawej stronie szosy z Oleszyc do Dzikowa. W miejscu tym rosły dwa dęby, zrośnięte konarami. Jeden z nich usechł. Na nim umieszczony został krzyż. Na kapliczce znajduje się metalowa tabliczka z napisem: "KRZYŻ TEN I KAPLICZKĘ POSTAWIŁ WŁAŚCICIEL TYCH LASÓW JÓZEF KSIĄŻĘ SAPIEHA W ROKU 1930".

    Kapliczka na mapie UMP (pomniejsz mapę, by zorientować się, gdzie to jest):
    http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/?zoom...&mlon=23.00766





    Więcej zdjęć: IMG_3944.JPG , IMG_3941.JPG
    Ostatnio edytowane przez Wojtek Pysz ; 22-11-2014 o 22:46 Powód: liter.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Stareńkie kapliczki w Bieszczadach?
    Przez user w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22-09-2013, 17:55
  2. Kapliczki przed domami
    Przez diabel-1410 w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 19-06-2011, 16:55
  3. Kapliczki
    Przez Kelly w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-07-2009, 23:45
  4. zagubione wioski w sudetach czII
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 28-01-2008, 22:55
  5. zagubione wioski w sudetach- zdjecia
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 09-12-2007, 14:58

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •