Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 25

Wątek: Posterunek obserwacyjno-meldunkowy na Połoninie Wetlińskiej

  1. #11
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Posterunek obserwacyjno-meldunkowy na Połoninie Wetlińskiej

    Cytat Zamieszczone przez komisaRz von Ryba Zobacz posta
    ło a ja nie bardzo rozumiem (na technice się jeszcze słabiej rozumiem wiec nie bardzo próbuję)
    Baczność, Ryba!
    Zagadnienia związane z obronnością nie służą do rozumienia, niezależnie od tego, na czym kto się zna. Czujność nakazuje, by wroga spodziewać się także stamtąd, skąd niemożliwe jest jego nadejście. Tak więc, nie filozofujcie Ryba, tylko wroga wypatrujcie. A jak wypatrzycie, meldujcie;-)
    Spocznij. Odmaszerować.
    por. W. Pysz

  2. #12
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2009
    Postów
    269

    Domyślnie Odp: Posterunek obserwacyjno-meldunkowy na Połoninie Wetlińskiej

    Wg mnie na pewno nie był to żaden posterunek obserwacyjny dla lotnictwa ponieważ w tamtym czasie Rosjanie mieli już radary. Byle jakie, ale na pewno lepiej spełniały zadanie niż bacówka na połoninie.
    Gdyby była mowa o I WŚ to jeszcze, ale takie punkty obserwacyjne po II WŚ po prostu nie miały już racji bytu, szczególnie, że do służby weszły już pierwsze odrzutowce.
    Kolejne zagadnienie to sama lokalizacja - otoczenie sojuszników z każdej strony na setki km na południe i wschód, na północy i zachodzie najjaśniejsza Rzeczpospolita pod batem Stalina.

    Może ktoś próbował zrobić to samo co kombinowano na Popie Iwanie ?? Przeznaczenie kontrowersyjne i to co tam było (lub miało być) do dziś pozostaje de facto tajemnicą. Lokalizacja też jest podobna - na szczycie góry na totalnym odludziu.

  3. #13
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Posterunek obserwacyjno-meldunkowy na Połoninie Wetlińskiej

    Cytat Zamieszczone przez skyrafal Zobacz posta
    Wg mnie na pewno nie był to żaden posterunek obserwacyjny dla lotnictwa ponieważ w tamtym czasie Rosjanie mieli już radary. Byle jakie, ale na pewno lepiej spełniały zadanie niż bacówka na połoninie.
    To był posterunek OPL, budowano je własnie w takich miejscach - wysoko, w pasie ok. 10km od granicy i w mniej więcwej takiej odległości między postetunkami. W wielu miejscach przypuszczam, że była łączność liniami telefonicznymi (gdzieniegdzie na starych mapach można zobaczyć takowe zaznaczone) ale również była przesyłana droga radiową (przy niektórych posterunkach widoczne fundamenty pod maszt, choć równie dobrze mogła być to wieża obserwacyjna). Czasami natykam się na haki pod izolatory wkręcone w drzewa - linia tel-kom?
    Więcej o takich posterunkach dyskutowaliśmy na forum BN - http://beskid-niski.pl/forum/viewtopic.php?f=16&t=3946, jest tam parę zdjęć pokazujących, że posterunki owe były budowane "od jednej sztancy", choć wnętrza Chatki nie znam - mimo wielkrotnego odwiedzenia PW jakoś w środku Chatki nie byłem - schroniska mnie nie kręcą.
    Jeśli komuś nie chce się czytać wspomnianego przez don Enrica opracowania "60 lat Wojsk Radiotechnicznych" to rysunek (bardzo ogólny i mylący nazwami miejscowości w stosunku do rzeczywistego położenia posterunków) znajduje się choćby tu: http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=16819
    Jakby ktoś natrafił na ruiny w okolicach Komańczy to byłbym wdzięczny za info, choć nadzieja mała, bo nie zawsze posterunki były tak urządzone.

    Czasami jednak warto wiedzieć na ruiny czego natykamy się w górach...

  4. #14
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2009
    Postów
    269

    Domyślnie Odp: Posterunek obserwacyjno-meldunkowy na Połoninie Wetlińskiej

    To, że dziś jesteśmy skansenem technologicznym z miniaturową muzealną armią to raczej każdy wie.
    Ale nie zdawałem sobie sprawy, że podczas groźby wybuchu III WŚ i podczas "docierania się" porządku jałtańskiego nasza armia korzystała z sieci bacówek podczas kiedy cały świat korzystał już dawno z radarów.
    Szkoda to dalej komentować bo byłby to już tylko ogon przekleństw i wyzwisk.

  5. #15
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,133

    Domyślnie Odp: Posterunek obserwacyjno-meldunkowy na Połoninie Wetlińskiej

    Kolego Rafale , napisałeś
    Wg mnie na pewno nie był to żaden posterunek obserwacyjny dla lotnictwa ponieważ w tamtym czasie Rosjanie mieli już radary
    Twe logiczne myślenie poległo tu w gruzach. Tak, to prawda, że zaprzyjaźniona Armia Czerwona korzystała już wówczas z radarów, ale to nie oznacza, że chetnie się tym sprzętem dzieliła.
    Nie nerwuj się tworząc ogon przekleństw i wyzwisk. Takie były ówczesne realia.
    O te realia w wydaniu technicznym zapytałem w tym wątku.
    Żart Joorga o rozpalaniu ognisk wcale nie jest kosmicznie odległym. Tak też mogło być, ale po naprowadzeniu sam sobie odpowiedziałem , najbardziej prawdopodobna to
    Titawa, czyli ti-ti-ta-ta , to system przekazywania wiadomości za pomocą alfabetu morse'a (o jej ! czy współcześni wiedzą co to takiego ?)
    Radiostacje głosowe w tamtych latach miały bardzo mały zasięg (taka R-105 do 5 km w otwartej przestrzeni) i zżerały mnóstwo energii.
    Jeśli ktoś oglądał Czterech Pancernych to musiał zauważyć jak to wyglądało (ja brzoza, ja brzoza, odbiór) tam na wyposażeniu były bodajże R-126 o podobnym zasięgu
    ale z silnika i alkumulatorów czerpały energię, nie to co na Wetlińskiej

    p.s. a co na to Komisarz Ryba ? jakoś nie przypominam sobie jego dystynkcji.
    Ostatnio edytowane przez don Enrico ; 26-11-2014 o 19:21

  6. #16
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,244

    Domyślnie Odp: Posterunek obserwacyjno-meldunkowy na Połoninie Wetlińskiej

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Titawa, czyli ti-ti-ta-ta , to system przekazywania wiadomości za pomocą alfabetu morse'a
    Czy żołnierza z poboru dało się tego wyuczyć na tyle skutecznie, aby był w stanie nadać meldunek bez wcześniejszego, długotrwałego tłumaczenia słów na kreski i kropki? Jak byłem w wieku sporo przedpoborowym to próbowałem się tego wyuczyć ale po dwóch godzinach cierpliwość mi się skończyła

  7. #17
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Posterunek obserwacyjno-meldunkowy na Połoninie Wetlińskiej

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    Czy żołnierza z poboru dało się tego wyuczyć na tyle skutecznie, aby był w stanie nadać meldunek ...
    Znajomość alfabetu Morse'a była powszechna wśród krótkofalowców. Krótkofalowiec, to taki człowiek, który (w uproszczeniu) miał pozwolenie na posługiwanie się radiostacją amatorską. Aby uzyskać takie uprawnienia, trzeba było m.in. biegle nadawać i odbierać wiadomości alfabetem Morse'a. Przy poborze do wojska uwzględniano takie umiejętności a poborowy chętnie się nimi chwalił, chcąc trafić do związanej ze swoim hobby służby.

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    Jak byłem w wieku sporo przedpoborowym to próbowałem się tego wyuczyć ale po dwóch godzinach cierpliwość mi się skończyła
    Cóż, nie każdego Pan Bóg obdarzył wszystkimi talentami A nieco poważniej - tu potrzebna jest cierpliwość mierzona w miesiącach, czasem latach.

  8. #18
    Bieszczadnik Awatar komisaRz von Ryba
    Na forum od
    05.2008
    Rodem z
    dziki wschód
    Postów
    1,168

    Domyślnie Odp: Posterunek obserwacyjno-meldunkowy na Połoninie Wetlińskiej

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    Baczność, Ryba!
    Zagadnienia związane z obronnością nie służą do rozumienia, niezależnie od tego, na czym kto się zna. Czujność nakazuje, by wroga spodziewać się także stamtąd, skąd niemożliwe jest jego nadejście. Tak więc, nie filozofujcie Ryba, tylko wroga wypatrujcie. A jak wypatrzycie, meldujcie;-)
    Spocznij. Odmaszerować.
    por. W. Pysz
    TAaaa JEeeeest!
    kapral zapewne zrozumiał wszystko
    a poborowy jak to poborowy .... nie kuma :)
    Ostatnio edytowane przez komisaRz von Ryba ; 26-11-2014 o 23:57

  9. #19
    Bieszczadnik Awatar michalN
    Na forum od
    07.2008
    Rodem z
    kielce
    Postów
    217

    Domyślnie Odp: Posterunek obserwacyjno-meldunkowy na Połoninie Wetlińskiej

    Mój brat był poborowy na titawach. Jak trza było to się nauczył.

  10. #20
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2009
    Postów
    269

    Domyślnie Odp: Posterunek obserwacyjno-meldunkowy na Połoninie Wetlińskiej

    Nadawanie morsem nigdy się nie sprawdzi w przypadku placówki OPL ponieważ samoloty przemieszczają się szybko, a prędkość nadawania/odbioru jest niewielka.

    Po drugie - punkty obserwacyjne są ustawione pod słońce więc ich użyteczność jest dosłownie żadna nie wspominając o fakcie, że łatwo "zerknąć" przez lornetkę na słońce i w tym momencie żołnierz zostaje oślepiony na kilkadziesiąt minut.
    Głupota goni brak podstawowej wiedzy, a kardynalne błędy wtórują wręcz debilnym pomysłom.

    Marnowano pieniądze naszych dziadków, marnowano ojców, marnuje się i nasze na różnego rodzaju pomysły typu powołanie Polskiej Agencji Kosmicznej czy powołanie Straży Granicznej jako oddzielnej służby i tak można byłoby wymieniać, wymieniać i wymieniać.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Jeleń na Połoninie Wetlińskiej
    Przez lucyna w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 02-11-2013, 06:09
  2. Samochodem po Połoninie
    Przez don Enrico w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 15-06-2013, 23:13
  3. 12 godzin na połoninie
    Przez phantom22 w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 20-01-2012, 08:31
  4. Herbata na Wetlińskiej
    Przez pasikonik w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 31-03-2011, 00:59
  5. Schronisko na Wetlińskiej
    Przez Anonymous w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 25-08-2002, 23:39

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •