Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Widmo Brockenu

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar michalN
    Na forum od
    07.2008
    Rodem z
    kielce
    Postów
    217

    Domyślnie Widmo Brockenu

    10 grudnia 2014 tvn-y donosiły:
    http://www.tvn24.pl/w-bieszczadach-m...,497294,s.html

    W ciągu ostatniego weekendu w Bieszczadach zauważyć można było niezwykle rzadkie zjawisko zwane widmem Brockenu. Krążąca wśród taterników legenda głosi, że kto je zobaczy, tego czeka śmierć w górach. Urok odczynić może tylko trzykrotne ujrzenie widma. - Widziałem Brocken już sześć razy w tym roku, więc chyba czeka mnie długowieczność - śmieje się Mirosław Piela, który uwiecznił zjawisko na zdjęciach.
    Widmo Brockenu to rzadkie zjawisko optyczne polegające na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurzeznajdującej się poniżej obserwatora. - Czasami cień obserwatora otoczony jest tęczową obwódką zwaną glorią - mówi Arleta Unton-Pyziołek, meteorolog tvnmeteo.
    Tę właśnie obwódkę dostrzec można na zdjęciach wykonanych przez Mirosława Pielę, przewodnika, dla którego góry zdają się być drugim domem. Jak podkreśla w rozmowie z portalem tvn24.pl Piela, zjawisko Brockenu widoczne jest niezwykle rzadko.
    Przyznaje jednak, że to nie tylko kwestia częstotliwości występowania widma. - Nie każdy przebywa często w górach. Kiedy turyści przebywają w dolinach i panują złe warunki atmosferyczne, rezygnują z wyjścia w wyższe partie gór. Zazwyczaj jednak okazuje się, że tam pogoda jest znacznie lepsza, a warunki idealne, by ujrzeć widmo Brockenu - mówi.
    Jak podkreśla Unton-Pyziołek, widmo w Bieszczadach jest zjawiskiem wyjątkowym. - Zwykle pojawia się w górach wysokich, na przykład Alpach - zaznacza.
    Mirosław Piela na swoich zdjęciach uwiecznił widma, które można było zobaczyć w andrzejkową noc oraz w miniony weekend z Połoniny Caryńskiej i Połoniny Wetlińskiej.
    - Udało mi się zaobserwować, jakie warunki muszą panować, by Brocken się pojawił. Jeżeli moje przypuszczenia się potwierdzą, to będę mógł zabierać znajomych na wycieczki - mówi.
    - Człowiek musi znajdować się ponad poziomem chmur. Musi również świecić słońce, które oświetlając zza pleców obserwatora, rzuca jego cień na znajdującą się w dole chmurę - opisuje Unton-Pyziołek.
    Krążąca wśród taterników legenda głosi, że kto zobaczy widmo Brockenu, tego czeka śmierć w górach. Tego pan Mirosław się jednak nie boi. Urok odczynia trzykrotne ujrzenie zjawiska, co zapewnia bezpieczeństwo podczas wycieczek górskich do końca życia. - W tym roku widziałem Brocken już sześć razy, czeka mnie więc chyba długowieczność - śmieje się.
    Zjawisko nazywane widmem Brockenu po raz pierwszy opisał Johann Esaias Silberschlag w 1780 roku. Jego nazwa zjawiska pochodzi od szczytu Brocken w górach Harz, gdzie było ono obserwowane.
    Analogiczne zjawisko jest dość powszechne dla obserwatorów znajdujących się np. w samolocie.

  2. #2
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Widmo Brockenu

    W Tatrach często widziałem to widmo, ale raz na Kołowej Czubie zdarzyło się takie z glorią - nieziemska sprawa, przepiękne.
    Pozdrav

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Widmo Brockenu

    W tym roku na łąkach nad Gładyszowem

  4. #4
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Widmo Brockenu

    Nieźle, ja bym się niemało wystraszyła! I jeszcze ta aura :)
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  5. #5
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Widmo Brockenu

    Wrażenie jest niesłychane, to jest cień trójwymiarowy z taką tęczą dookoła.
    Pozdrav

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Armia widmo na zboczach Chryszczatej
    Przez kpo15 w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 66
    Ostatni post / autor: 15-07-2011, 14:58
  2. Żubracze - cmentarz widmo?
    Przez Piotr w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25-02-2006, 21:39

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •