Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: Kilkudniowa wędrówka po Bieszczadach

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2015
    Postów
    46

    Domyślnie Kilkudniowa wędrówka po Bieszczadach

    Witam. Chciałbym pierwszy raz wybrać się w Bieszczady, jednak nic o nich nie wiem, bo zawsze jeździłem w Tatry i chciałbym dowiedzieć się kilku szczegółów.

    Jadę, co prawda, dopiero latem, ale lubię planować długoterminowo a i zaopatrzeć w kilka "gadżetów" będę się musiał po drodze.

    Topologie Zakopanego i okolic znam dość dobrze, Ustrzyków i okolic niestety nie. Nie mam także pojęcia, jak wygląda kwestia busików i autobusików, by rano "dostarczyć" się na szlak.

    1. Czy któraś z miejscowości jest położona w miare na środku, tak, by móc wynająć pokój i spokojnie dotrzeć do wszystkich kluczowych wierzchołków Bieszczad - jak zaznaczyłem, nie znam topologii, nie wiem co by było warte uwagi, ale nastawiam się zwłaszcza na Tarnicę.

    2. Nigdy nie wędrowałem "od schroniska do schroniska", myślę, że Bieszczady byłyby fajną opcją by to rozpocząć (na Tatry mimo wszystko jeszcze nie jestem gotowy), które schroniska, w jakiej kolejności proponujecie, by "przejść" Bieszczady. Jak wspomniałem nie znam topologii, więc prosiłbym o info w jakiej kolejności to mniej więcej zrobić. Inna sprawa: czy jest opcja ewentualnego szybkiego zejścia z gór i dostania się do jakiegoś sklepu? Czy do schroniska można iść ewentualnie "w ciemno" (raczej stawiam na wyprawę "z dnia na dzień", więc trudno cokolwiek rezerwować)?

    3. Komunikacja - czy oprócz Ustrzyk Górnych (co stolicą Bieszczad są :D ), jest jakaś miejscowość kluczowa w komunikacji, ewentualnie gdzieś dojeżdżają może pociągi?

    Na chwilę obecną byłoby tyle. Inne kwestie techniczne, to już raczej myślę, że uda mi się wygooglować.
    Aha - na wszystko przeznaczyłbym około 4-5 dni.

    Pozdrawiam,
    co złego to nie ja

  2. #2

    Na forum od
    08.2011
    Rodem z
    Gdańsk
    Postów
    15

    Domyślnie Odp: Kilkudniowa wędrówka po Bieszczadach

    Jeśli chcesz stacjonarnie i zacząć od Połonin, Rawek, Tarnicy wraz z Haliczem lub Bukowym Berdem, Smerka, małego i d. Jasła zahaczając o Cisną to ja bym ulokował się w Wetlinie.
    Zresztą dla mnie Wetlina to Wetlina, żadne tam Ustrzyki G., ale to moja ocena i moje odczucia.
    :)

    Żaden pociąg nie dojeżdża w Bieszczady - widzę, że słabo radzisz sobie z Google.
    Kiedyś można było dotrzeć do Ustrzyk D.
    Pociągiem dolecisz do Zagórza, a następnie możesz PKSem (2h) w Biesy.

    W lecie śmiga mnóstwo busów, a o stopa również łatwo.

    Łaziłem latem po schroniskach i raczej nie miałem problemów z kimą.
    Kiedyś jak szedłem szlakiem granicznym z Chaty na Końcu Świata (Łupków) i dotarłem do Balnicy (to nie jest schronisko) to nie było miejsc do kimy, bo odbywały się jakieś warsztaty muzyczne.
    Mieliśmy namiot i chcieliśmy się rozbić obok - nie było problemów.
    Ale pocisnęliśmy na Słowację i wracając nocą strasznie zlał nas deszcz - pod górę wbiegaliśmy prawie w ciemnościach przemoczeni od stóp do głów.
    I wówczas znalazło się miejsce do kimy.
    :D

    W Kremenerosie też raz miałem problem, bo pękał, dawno temu w szwach, ale też się dogadałem.
    W Chatce Puchatka tudzież.

    Niestety zawsze znajdziesz sklep.
    :D
    Gorgany to nie są.

    Bierz śpiwór, karimatę i się nie zastanwiaj.
    Jedziesz!

    Pozdro
    Srubaa

  3. #3
    diabel-1410
    Guest

    Domyślnie Odp: Kilkudniowa wędrówka po Bieszczadach

    Nie znam Twojej kondycji i zapału do wędrówek.Na start polecam jeśli uparłeś się na Tarnicę polecam trasę Wołosate-Rozsypaniec-Tarnica -Szeroki Wierch i zejście do Ustrzyk Górnych.Drugiego dnia możesz podjechać do Widełek i iśc przez Bukowe doWołosatego.Będziesz miał całe gniazdo Tarnicy a potem to już tylko Caryńska i Wetlińska i to w zasadzie główne trasy widokowe.Jeśli będziesz chciał i miał czas to zawsze możesz iść na trójstyk granic przez Małą Rawkę.Z noclegami w schroniskach problemów nie ma.Więcej info znajdziesz np.w opisie GSB BIESZCZADY lub też na tym forum wpisując pytania w wyszukiwarce

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2015
    Postów
    46

    Domyślnie Odp: Kilkudniowa wędrówka po Bieszczadach

    Dzięki za odpowiedzi!

    @Srubaa, dotarłem do informacji, że pociągiem to nei dojadę, tylko trzeba kombinować autobusem - udało mi się to wygooglować - tylko z racji, że jedyną znaną mi miejscowością są Ustrzyki, wolałem się zapytać, czy nie ma jakiejś alternatywy :) Generalnie mi chodziło o jakiś "większy dworzec" obojętne czy pkp czy pks który można wpisać w "Szukajkę" połączeń.

    @diabel-1410 - mimo tego, że nie wyglądam, większego problemu z wędrówkami nie ma, 5 dni w Tatrach po 10-12h wędrówki daje rade od lat :)

    A czy w samych miejscowościach istnieją jakieś w miarę pewne "noclegownie" gdzie by można było spokojnie na jedną noc się przekimać bez poprzedniej rezerwacji i zbędnego biegania od domu do domu?

    Generalnie muszę troszku poczytać na ten temat, uwielbiam zwiedzać, więc może jakaś pod bieszczadzka miejscowość i do zwiedzania by się znalazła :)

  5. #5
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Kilkudniowa wędrówka po Bieszczadach

    Cytat Zamieszczone przez kukuryk92 Zobacz posta
    (...)
    A czy w samych miejscowościach istnieją jakieś w miarę pewne "noclegownie" gdzie by można było spokojnie na jedną noc się przekimać bez poprzedniej rezerwacji i zbędnego biegania od domu do domu?

    (...)
    Czy koolega zdradzi termin przewidywanego wyjazdu ?
    Bo w różnych terminach jest różne obłożenie . Kuma ?

  6. #6
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2015
    Postów
    46

    Domyślnie Odp: Kilkudniowa wędrówka po Bieszczadach

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Czy koolega zdradzi termin przewidywanego wyjazdu ?
    Bo w różnych terminach jest różne obłożenie . Kuma ?
    Jadę, co prawda, dopiero latem,
    Czyli chodzi mi głównie o okres największego obłożenia, czerwiec-wrzesień.

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar creamcheese
    Na forum od
    02.2012
    Rodem z
    Lublin
    Postów
    800

    Domyślnie Odp: Kilkudniowa wędrówka po Bieszczadach

    Wybierz się we wrześni, będziesz miał spokojniej na szlakach i pewniej z noclegiem. Na początek Ustrzyki Górne, jeśli chcesz widokowe trasy o których mówi diabeł. I wystarczy Ci na te 4-5 dni. Ale...we wrześniu komunikacja już jest śladowa. Najlepiej liczyć na stopa. Albo z buta.

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2015
    Postów
    46

    Domyślnie Odp: Kilkudniowa wędrówka po Bieszczadach

    Cytat Zamieszczone przez creamcheese Zobacz posta
    Wybierz się we wrześni, będziesz miał spokojniej na szlakach i pewniej z noclegiem. Na początek Ustrzyki Górne, jeśli chcesz widokowe trasy o których mówi diabeł. I wystarczy Ci na te 4-5 dni. Ale...we wrześniu komunikacja już jest śladowa. Najlepiej liczyć na stopa. Albo z buta.
    Stacjonować w Ustrzykach, czy Ustrzyki wziąć jako wyjście?

  9. #9
    diabel-1410
    Guest

    Domyślnie Odp: Kilkudniowa wędrówka po Bieszczadach

    Śmiało pierwszego dnia możesz przespać się w Wołosatem i wyjść tak jak pisałem przez Rozsypaniec i zejść do Górnych lub wystartować z Górnych i zejść do Wołosatego i tam łapać transport do Górnych.Dalsze trasy masz do wyboru -Widełki Bukowe Wołosate lub Caryńska i zejście do Berehów lub do Bacówki pod rawką.Z Berehów możesz wejść do Chatki Puchatka i tam też przenocować

  10. #10

    Domyślnie Odp: Kilkudniowa wędrówka po Bieszczadach

    Do skoordynowania dojazdu polecam skorzystać z http://www.e-podroznik.pl/ . W Sezonie można dojechać bez problemu:P Nawet mniej niż 24 godziny :) . Mowie to ja , człowiek z Gdańska:D Na pierwszą wyprawę polecam sobie wszystko zaplanować już wcześniej z obdzwonienia noclegów (wszystko jest w google :P )

    Ja napiszę moją "standardówkę plecakowo-namiotową"
    Ustrzyki Górne - Szeroki Wierch- Tarnica- Bukowe Berdo - Ustrzyki
    Ustrzyki- Połonina Caryńska-Połonina Wetlińska-Smerek-Wetlina
    Wetlina- Riaba Skała-Szlak Graniczny- Ustrzyki Górne/Bacowka pod Małą Rawką.

    W czerwcu zrobiłem
    1)Wetlina-Smerek-Połonina Wetlińska- Pole namiotowe w Berehach.
    2) Połonina Caryńska- Mała Rawka- Wielka Rawka- Ustrzyki- Połonina Caryńska- Koliba
    3) Dzień rekreacyjny- (Bez plecaka)Magura Stuposiańska- Nasiczne(kaskady) -Dwernik Kamień- Zatwarnica(sklep, ,wodospad na Hylatym i kaskady nie daleko mostu)- powrót tą samą drogą
    4) Koliba- Ustrzyki Górne(Kremenaros?)- Szeroki Wierch, Tarnica, Bukowe Berdo, Ustrzyki.
    Bardzo przyjemne trasy jak na kogoś zupełnie nieobeznanego w Bieszczadach jak ja. Ale nogi bolały zawsze :P Polecam!:D

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Wędrówka Huculszczyzną...
    Przez coshoo w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 15-09-2013, 14:01
  2. Wędrówka - Komańcza - Olszanica
    Przez Aidan w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 10-02-2013, 20:02
  3. Zimowa wędrówka.
    Przez Basia Z. w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 20-04-2012, 14:48
  4. wędrówka
    Przez Anonymous w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 09-09-2002, 20:50
  5. wędrówka po Bieszczadach
    Przez Monika w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22-04-2002, 01:06

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •