Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 33

Wątek: Zima w Beskidzie Niskim

  1. #21
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Zima w Beskidzie Niskim

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    Na obiadek schodzimy do Przybyszowa. Próbujemy odnaleźć miejsce, w którym stała cerkiew i u jej progów zatrzymujemy się na obiadek. W zaśnieżonej dolinie nie mamy pewności, że cerkiew była dokładnie tutaj, natomiast pewna jest identyfikacja miejsca, w którym był cmentarz.
    Cerkiew stała ok. 200m poniżej tego cmentarza, miejsce dość charakterystyczne, bo już na wypłaszczeniu widać sporawe podniesienie terenu porośnięte krzakami i niewielkimi drzewami. Natomiast na tym cmentarzu jest ciekawy cokół z dającym się odczytać napisem "Na pamiatku postawiła gromada Przybyszów 1939". Jeśli ktoś był na zeszłorocznym spotkaniu MBN w Zdyni (Ługu) to może kojarzy zdjęcie z prelekcji prof. Olejki przedstawiające uroczystą defiladę wojsk słowackich jesienią '39r., która miała ponoć miejsce właśnie w Przybyszowie. Czy to ma związek z cokołem...?
    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    Wyżej, jeszcze jeden kamienny świadek istnienia wsi: krzyż pokutny w miejscu zwanym Kremenec.
    Skąd informacja, że to krzyz pokutny? Będąc ostatnio w tej dolinie miałem okazję porozmawiać z jedyną (?) osobą ją zamieszkującą - twierdził, że to krzyż pańszczyźniany, choć mi też się obiło o uszy, że stoi w miejscu dawnej leśniczówki...

  2. #22
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Zima w Beskidzie Niskim

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    Cerkiew stała ok. 200m poniżej tego cmentarza, miejsce dość charakterystyczne, bo już na wypłaszczeniu widać sporawe podniesienie terenu porośnięte krzakami i niewielkimi drzewami.
    Patrząc na mapę WIG, w takim właśnie miejscu była cerkiew. I wydaje się, że obiad jedliśmy na jej schodach

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    Natomiast na tym cmentarzu jest ciekawy cokół z dającym się odczytać napisem "Na pamiatku postawiła gromada Przybyszów 1939".
    Oto ten cokół. Jest napisane, że na pamiątkę, ale nie jest napisane, na pamiątkę czego. Nie zauważyłem też daty - może śnieg zasypał?


    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    Skąd informacja, że to krzyz pokutny?
    Gdy teraz przeczytałem, to co wczoraj napisałem - sam się zdziwiłem. Oczywiście, że pańszczyźniany. Ale też na "P";-)

  3. #23
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Zima w Beskidzie Niskim

    Budzimy się tradycyjnie o godzinie 6:00 a wyruszamy tradycyjnie ok. godz. 8:00. Pozostawiamy po sobie sporo śladów: udeptany placyk pod namiot, odkopana ławkę i dziurę w śniegu po ognisku.


    I ruszamy dalej granicą na zachód.


    Poskręcane buki


    Coś tam śniegu było.


    Od tego miejsca schodzimy już w dolinę Jasiołki.

  4. #24
    Debiutant Roku 2016
    Na forum od
    12.2013
    Postów
    306

    Domyślnie Odp: Zima w Beskidzie Niskim

    Zaglądam tu w oczekiwaniu na ciąg dalszy a tu nic , mam nadzieję że to nie koniec tej relacji tylko taka zamierzona przerwa coby zbudować napięcie przed Jasielem?

  5. #25
    Debiutant Roku 2016
    Na forum od
    12.2013
    Postów
    306

    Domyślnie Odp: Zima w Beskidzie Niskim

    Przejrzałem jeszcze raz relacje i skoro od tablic poszliscie granicą na zachód to raczej zeszliscie poniżej cerkwiska , chyba?

  6. #26
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: Zima w Beskidzie Niskim

    Cytat Zamieszczone przez slawek71 Zobacz posta
    Zaglądam tu w oczekiwaniu na ciąg dalszy a tu nic , mam nadzieję że to nie koniec tej relacji tylko taka zamierzona przerwa coby zbudować napięcie przed Jasielem?
    Spoko, Wojtek prawdopodobnie gdzieś śmignął i bryka w terenie ale po powrocie na pewno uraczy nas dalszą częścią opowieści.

    Cytat Zamieszczone przez iaa Zobacz posta
    A ja w wątku tym będę gryzł i wierzgał jak koń huculski oraz bruździł jak rakiety Bazyla.
    Tja, koń huculski, na razie to się Iaa rozszalał jak koń ale na biegunach - cholera, żeby tylko płóz nie pogubił!
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  7. #27
    Bieszczadnik Awatar iaa
    Na forum od
    09.2008
    Rodem z
    Podkarpacie
    Postów
    465

    Domyślnie Odp: Zima w Beskidzie Niskim

    Cytat Zamieszczone przez sir Bazyl Zobacz posta

    Tja, koń huculski, na razie to się Iaa rozszalał jak koń ale na biegunach - cholera, żeby tylko płóz nie pogubił!
    Gdy się na rakietach śmiga to i płozy można pogubić, nieprawdaż ?

  8. #28
    Bieszczadnik Awatar iaa
    Na forum od
    09.2008
    Rodem z
    Podkarpacie
    Postów
    465

    Domyślnie Odp: Zima w Beskidzie Niskim

    No dobrze miałem coś nawrzucać, bynajmniej nie Twórcy tegoż wątku, chociaż...

    Nie wiadomo dlaczego znalazł się On najpierw, wg tej opowiastki, w Rzepedzi, podczas gdy, o ile mnie pamięć nie myli,
    spotkaliśmy się tego dnia, tj. 10 lutego 2015 r. o 7.00 w Jaśliskach.
    Jest to ulubiona miejscowość wielu forumowiczów, a co tam czynili, łatwo na tym forum znaleźć można.
    Otóż nam się ta miejscowość też bardzo spodobała /mam z nią osobiste porachunki - zgubiłem tu kobietę/.
    Ba, spodobała się tak bardzo, że postanowiliśmy, po przejechaniu jakichś 7 km, do niej zawrócić.
    Teraz, po przekompostowaniu wrażeń, sądzę, że to przez Wojtka, bo mu się wydawało, że jest tam bardzo ślisko.
    Sprawdziłem w Bezdrożach i rzeczywiście, Wojtek miał rację - nazwa miejscowości ma bardzo sympatyczną genezę.
    Zasadźca Jaślisk pośliznął się był w trakcie zsiadania z rumaka i rzekł z niemiecka "Ja, ślisko!"
    Nie zauważyłem, żeby się Wojciech ślizgał, ale kto go tam wie...
    Może lubi, tylko przyznać się nie chce.

  9. #29
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Zima w Beskidzie Niskim

    Cytat Zamieszczone przez slawek71 Zobacz posta
    .. tylko taka zamierzona przerwa coby zbudować napięcie przed Jasielem?
    Jako elektryk z wykształcenia, napięć się nie boję, ale przerwa miała powody bardziej prozaiczne. Przez parę dni pracowałem w miejscach odległych od swojego komputera.
    I dobrze się z tą przerwą stało, bo widzę, że budzi się kolejny członek załogi. I od razu coś zmyśla. Za chwilę pewnie napisze, że wracaliśmy się do Jaślisk tylko dlatego, że zostawiłem tam w samochodzie namiot. A czy bez namiotu nie da się chodzić po górach? Poza tym nie cały namiot, bo maszty miałem w plecaku.

  10. #30
    Bieszczadnik Awatar iaa
    Na forum od
    09.2008
    Rodem z
    Podkarpacie
    Postów
    465

    Domyślnie Odp: Zima w Beskidzie Niskim

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    (...) maszty miałem w plecaku.
    Od razu wiedziałem, że ten Gość popłynie w temacie

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Z anielską sprawą w Beskidzie
    Przez Wojtek Pysz w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 24-11-2013, 18:51
  2. wiaty w Beskidzie Niskim
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22-07-2013, 15:57
  3. jesiennie w Beskidzie Małym
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 26-10-2012, 12:08
  4. Koń Huculski w Beskidzie Niskim i Bieszczadach
    Przez machoney w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 31-12-2011, 11:49
  5. Nowe cerkiewki w Beskidzie Niskim
    Przez bogdan64 w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 10-08-2010, 09:35

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •