Wytrawnym szperaczom w internecie polecam stronę:
http://www.ellisislandrecords.org/ .

O co chodzi, w skrócie:
Na przełomie XIX i XX w. (przez kilkadziesiąt lat) prowadzona była formalna ewidencja imigrantów przybywających do USA. Bylo to w czasach, gdy Stany nie wstrzymały jeszcze masowej imigracji (nastąpiło to bodajże dopiero w r. 1924).
Teraz tę ewidencję znajdziecie na ww. stronie internetowej.

Wpisuje się szukane imię i nazwisko (lub tylko nazwisko) i klika "search". Program podaje wtedy listę wszystkich osób o właśnie tym nazwisku, które w ww. okresie przybyły do USA. Z tej listy kogoś się wybiera (znów klikając). Wtedy program żąda zarejestrowania (register), czyli podania "user name" i "password". Jest to nadal bezpłatne. Płaci się tylko za członkostwo, otrzymuje się wtedy jakieś extra informacje, możliwość korespondencji z domniemanymi "kuzynami", zresztą nie wiem, gdyż nie korzystam z takiej opcji.

W ramach ogólnodostępnej, darmowej informacji (ale po zarejestrowaniu się) otrzymuje się następujące dane:
- imię i nazwisko osoby, jej płeć i stan cywilny,
- przynależność państwową (pamiętajmy przy tym, że do 1918 r. Polski nie było na mapie politycznej) i narodowość (np. Polish, Russian, Ruthenian, Hebraw, German, ...),
- dotychczasowe miejsce zamieszkania (czyli dokładnie skąd ta osoba przybyła),
- wiek w chwili przybycia,
- statek, którym dana osoba przypłynęła.

A jaki to ma związek z Bieszczadami ? Ano taki, że można znaleźć b. liczne ślady emigracji z tych terenów, napotkać znane nazwy miejscowości.

Z autopsji: sądziłem, że mam dość rzadkie nazwisko (tylko kilka razy występuje w warszawskiej książce telefonicznej). Tymczasem z owej witryny internetowej dowiedziałem się, że aż 110 moich przodków (?) wyemigrowało na przełomie XIX i XX w. do Stanów. Byli to głównie "Polish" (ok. 80%), ale też i "Ruthenian" (ok. 20%). Zdecydowana większość z Galicji, część nawet z naszych terenów bieszczadzkich.

Dobrej zabawy. Pozdrawiam.
Ps. Znajomość jęz. angielskiego na poziomie chociaż podstawowym jest raczej niezbędna.