Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 68

Wątek: Schody na Tarnicę

  1. #11
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Cytat Zamieszczone przez Jimi Zobacz posta
    Nie prościej zabronić tego chorego pomysłu czyli drogi krzyżowej na Tarnicę?

    No co Ty - teraz ??? :-<

  2. #12
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Teraz to wsio rawno, jak już postawili to coś w drodze na Tarnicę, tłumacząc że tysięczne ilości pielgrzymów rozdeptywały drogę. Teraz powiększa się grono osób bojkotujących, chcących wydeptywać równoległą do schodów ścieżkę. Nawiasem mówiąc, nie było teraz widać krzyża na Tarnicy. Doszły mnie słuchy, że go zdjęli i remontują. Za to schody z daleka prezentują się wyraziście.
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  3. #13
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Zapytałem hucułów z Wołosatego: podobno budują wam tor treningowy pod Tarnicą?
    - jaki tor nic nie wiemy?
    -to po co te schody?
    -a po to;
    Załącznik 37793
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  4. #14
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Nie napiszę, że mi się te schody podobają, choć przeciwnikiem ich nie jestem. W jaki sposób wg Was - oponentów - BPN ma zapobiegać erozji na tych najbardziej uczęszczanych odcinkach szlaków? W niektórych miejscach rzeczywiście niezłe wąwozy powstały - park ma przesunąć ścieżkę parę metrów dalej? Ten wąwóz i tak nie zarośnie ani przez rok ani za dwa lata, a więc nieznaczna zmiana szlaku (jak na Szerokim Wierchu) nie załatwi sprawy.
    Tak mi sie przypomniało - w latach 80-tych chodziliśmy po Bieszczadach w trampkach (i nikt nie mówił, że to jest nieodpowiednie obuwie ). Teraz nawet na niższe górki wstyd się pokazać bez butów z solidnym protektorem. I jakoś nie mam wątpliwości, że takie buty przy schodzeniu nieźle ryją ziemię.
    Cytat Zamieszczone przez Jimi Zobacz posta
    Teraz powiększa się grono osób bojkotujących, chcących wydeptywać równoległą do schodów ścieżkę.
    Tego zrozumieć nie mogę - nie odpowiada to niech wybiorą inną trasę...
    Cytat Zamieszczone przez uszatek_mis Zobacz posta
    Czasem czuję się jak, za przeproszeniem, bydło prowadzone jedynie słuszną drogą...
    Nie rozumiem po co mają być te taśmy... W innych parkach, chociażby w Tatrzańskim, gdzie na niektórych szlakach jest wielokrotnie większy ruch, jakoś nikomu podobna (nazwę rzecz po imieniu) durnota do głowy nie wpadła.
    Małe doświadczenie tatrzańskie mam, w wyższych partiach widziałem ścieżki ułożone z kamienia - tam nikomu nie przyjdzie do głowy iść obok, bo po luźnych kamieniach niewygodnie. Widziałem też przecinające szlak co kawałek koryta, mające za zadanie zrzucić wodę ze szlaku na bok właśnie po to, by nie dochodziło do degeneracji szlaku.
    A bydło w Tatrach też miałem okazję spotkać - w tym roku na Chochołowskiej. Nic nie dawały tabliczki zakazujące wstępu czy zwracające uwagę na to, że krokusy są pod ochroną.

  5. #15
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Nie widziałem schodów ale nadal jestem przeciw. Możliwe że kilka schodków co 100-200metrów wtopione w krajobraz by nie szpeciły. Nie bardzo wiem dlaczego wąwozy są nie lubiane. W moich stronach wąwozy erozyjne są atrakcją turystyczną i są one związane z działalnością człowieka. Okolice Nałęczowa to kraina lessowych wąwozów o najgęstszej ich sieci w Europie. Wiem wiem, że to co innego niż Bieszczady gdzie występują inne gleby na innym podłożu.

    A teraz porównanie schodów z końską drogą na Połoninę Wetlińską. Co mają wspólnego?-ano ingerencję człowieka. Wiele lat temu na połoninie można było spotkać spychacz(Det) a powoził nim prawdopodobnie legendarny dzierżawca schroniska. Możliwe że było to w czasach przedparkowych ale pewny nie jestem. Nigdy nie widziałem deta w akcji ale jeszcze kilkanaście lat temu wiedziałem gdzie(w lesie) stał ukryty. Domyślam się, że służył do poprawiania drogi do schroniska. Dzisiaj nikt tego nie krytykuje a nawet nie zauważa. Droga dobrze służy wszystkim i schodów nie ma. Nie wiem czy chcę przez to powiedzieć, że na Tarnicę należy puścić deta bo byłbym raczej zlinczowany. Bardziej chodzi mi o to, że nie zawsze ingerencja człowieka przynosi niepowetowane straty w krajobrazie. Inna sprawa, ze końska droga jest w zasadzie w lesie.

    Przez wieki człowiek zmagał się z przyrodą i robił wszystko żeby ułatwić sobie życie, to widać nawet idąc na Tarnicę.
    Bieszczady marzec 2011 021.jpg

    Troche się pogubiłem w wypowiedzi, bo w BPN pracują fachowcy, jednak coś razi i nie wiadomo czy przestanie, i czy wszędzie i zawsze należy ułatwiać sobie życie?

  6. #16
    Powsimorda h.c.
    Awatar Marcowy
    Na forum od
    09.1998
    Rodem z
    Zacisze
    Postów
    2,663

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Fajny bit Ci wyszedł

    Cytat Zamieszczone przez partyzant Zobacz posta
    Przez wieki człowiek zmagał się z przyrodą /
    i robił wszystko, by ułatwić sobie życie /
    to widać nawet idąc na Tarnicę.

  7. #17
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,683

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Cytat Zamieszczone przez partyzant Zobacz posta
    ... Bardziej chodzi mi o to, że nie zawsze ingerencja człowieka przynosi niepowetowane straty w krajobrazie...
    Właśnie - nie zawsze. Ale chyba wyłącznie wtedy, kiedy wynika to z naturalnych, podstawowych potrzeb człowieka. Czyli np wtedy, kiedy człowiek chce iść wypasać bydełko na połoninie i wydepcze sobie ścieżkę dla siebie i bydełka to ta ścieżka "zrośnie się" w naturalny sposób z krajobrazem, podobnie np z kładką przerzuconą przez strumyk, w miejscu gdzie była niezbędna.
    Taśmy i takie schody "z rozmachem" raczej będą zawsze odstawać od krajobrazu a nie z nim współgrać.
    A może do każdego biletu dołączać garstkę ziemi, którą każdy wysypałby za siebie gdzieś na szlaku? Ci w "ryjących" butach i z "dźgającymi" kijami sypaliby podwójnie. Może zasypalibyśmy wspólnie te wąwozy i wydeptane dziury.

  8. #18
    Administrator
    Awatar Hero
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Mińsk Maz. Wołosate
    Postów
    912

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Szlak był bardzo rozdeptany i coś trzeba było zrobić. Czy schody są najlepszą opcją ? Nie wiem, może tak, a może nie, może lepiej byłoby wyznaczyć nową ścieżkę a tej pozwolić zarosnąć.
    Wiecie jak dostarczane są materiały do budowy schodów ? Helikopterem. Jak to się ma do idei Parku ?

  9. #19
    Poeta Roku 2011
    Awatar Piskal
    Na forum od
    10.2008
    Rodem z
    Toporzysko/Toruń
    Postów
    2,277

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Cytat Zamieszczone przez Hero Zobacz posta
    Wiecie jak dostarczane są materiały do budowy schodów ? Helikopterem. Jak to się ma do idei Parku ?
    Wracając z Bieszczadów w Ustrzykach Dolnych spotkałem na piwie człowieka, który te schody robił. Twierdził, że belki wnosili na własnym grzbiecie, codziennie po trzy kursy

  10. #20
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Piskal, nie przekonuje mnie ta wersja.. :)
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Nie będzie drogi krzyzowej na Tarnicę.
    Przez Hero w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 30-03-2013, 18:01
  2. Którędy na Tarnicę?
    Przez mariel46 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 02-10-2010, 19:02
  3. Wycieczka na Tarnicę 29.09.2007
    Przez zakapior w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12-10-2007, 12:08
  4. Schody?
    Przez Anyczka20 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 04-09-2005, 00:11
  5. Zdjęcia z wypadu na Tarnicę 2004.11.12
    Przez ebik w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 26-11-2004, 02:17

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •