Strona 4 z 7 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 68

Wątek: Schody na Tarnicę

  1. #31
    Bieszczadnik Awatar Ostatni Mohikanin
    Na forum od
    11.2011
    Rodem z
    Ustrzyki Górne
    Postów
    47

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Cytat Zamieszczone przez uszatek_mis Zobacz posta
    Tak się składa, że pracuję przy budowie schodów, więc udzielę paru odpowiedzi na nurtujące pytania.
    Kto wpadł na taki pomysł w BdPN tego nie wiem, ale mieszkam tu już 40 lat i w tym czasie park zrobił parę rzeczy które zmieniły Bieszczady z mego dzieciństwa nieodwracalnie.
    Większość materiału na miejsce dostarczył śmigłowiec, ponieważ nie byłoby realne dotrzymanie terminu zakończenia prac bez takiej pomocy. W zeszłym roku sami wynosiliśmy belki na plecach, od granicy lasu w stronę siodła, lekko nie było. Do wiaty ciągnikiem drogą GOPR. Część materiału została błędnie rozłożona wzdłuż szlaku pod Krzemieniem, dębina i kotwy zostaną zniesione z powrotem do podejścia na Krzemień, tam powstaną kolejne schody. Myślę, że zakończenie prac nastąpi w określonym w umowie czasie, chociaż wiele zależy od pogody.To chyba na tyle w skrócie, czy schody i tyczki z taśmami powstrzymają dalszą dewastację szlaku tego nie wiem, ale za jakiś czas dowiemy się wszyscy. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania to walcie śmiało.
    Pozdrawiam,
    Marcin

  2. #32
    Kronikarz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2015
    Awatar coshoo
    Na forum od
    09.2004
    Postów
    690

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Cytat Zamieszczone przez Ostatni Mohikanin Zobacz posta
    "...czy schody i tyczki z taśmami powstrzymają dalszą dewastację szlaku..."
    Dewastacja szlaku w imię walki z dewastacją.

  3. #33
    Bieszczadnik Awatar Ostatni Mohikanin
    Na forum od
    11.2011
    Rodem z
    Ustrzyki Górne
    Postów
    47

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Cytat Zamieszczone przez coshoo Zobacz posta
    Dewastacja szlaku w imię walki z dewastacją.
    To już chyba nie do mnie, bicie piany na forum nic nie da, gdyby ludzie częściej zaglądali do dyrekcji i mówili o pewnych sprawach które leżą im na sercu, zapewne byłoby inaczej. Żeby było jasne, ja nie jestem zwolennikiem takich pomysłów jak ogrodzenie na Tarnicy i Haliczu, czy te nieszczęsne schody, ale wpływu na to nie mam, co innego turyści.

  4. #34
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Pytanie bardzo praktyczne.
    We wrześniu mam tam iść z grupą osób niepełnosprawnych, z których spora część porusza się kulach a część jest niewidomych (idą oni prowadzeni przez inne osoby).
    Z dotychczasowych naszych doświadczeń wynika, że im bardziej dana droga jest "gładka", bez kamieni, bez progów, tym jest łatwiej. Najlepsza jest gruntowa lub trawiasta ścieżka, może natomiast być stroma, to nie przeszkadza.
    Pytanie: Jak rzeczone schody są dostosowane do takich wymagań ?

    Co do wskazówek "to wybierzcie sobie inną drogę", raczej się zastosować nie możemy. Grupa porusza się z prędkością około 2x mniejszą niż przeciętna grupa turystyczna. Ponieważ uczestnicy chcą wejść na najwyższy szczyt Bieszczadów wybraliśmy drogę najkrótszą i taką która umożliwi im bezpieczny powrót.

  5. #35

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta
    Pytanie bardzo praktyczne.
    We wrześniu mam tam iść z grupą osób niepełnosprawnych, z których spora część porusza się kulach a część jest niewidomych (idą oni prowadzeni przez inne osoby).
    Z dotychczasowych naszych doświadczeń wynika, że im bardziej dana droga jest "gładka", bez kamieni, bez progów, tym jest łatwiej. Najlepsza jest gruntowa lub trawiasta ścieżka, może natomiast być stroma, to nie przeszkadza.
    Pytanie: Jak rzeczone schody są dostosowane do takich wymagań ?

    Co do wskazówek "to wybierzcie sobie inną drogę", raczej się zastosować nie możemy. Grupa porusza się z prędkością około 2x mniejszą niż przeciętna grupa turystyczna. Ponieważ uczestnicy chcą wejść na najwyższy szczyt Bieszczadów wybraliśmy drogę najkrótszą i taką która umożliwi im bezpieczny powrót.
    Powiem tak.
    Miejcami może być ciężko. Może tych schodów nie ma nie wiadomo ile, ale jednak są w kilku(nastu) miejscach, czasem na dość długich odcinkach. Najdłuższy nad górną granicą lasu (zdjęcie nr 6 w albumie w moim, kilka niżej, poście). Do końca czerwca mają zostać dodane boczne taśmy ograniczające.
    Może warto zadać to pytanie BdPN?
    Pytanie tylko jak bardzo "łatwo" chcecie iść? Droga z Wołosatego jest najkrótsza, ale (dla Was) nie najłatwiejsza. Jeśli "ułatwienia" wprowadzone przez BdPN okażą się trudnym orzechem do zgryzienia, to może jednak przez Szeroki Wierch będzie mimo wszystko łatwiej? Wiem, że czas przejścia jest dłuższy, ale może okazać się porównywalnym z czasem wejścia od Wołosatego (ze stopniami)... Najlepiej przyjechać i zobaczyć samemu... (tak, wiem, że się to łatwo mówi...) do września jeszcze jest trochę czasu...

    Abstrahując od stopni - piszesz, że najlepsza (dla Was) jest ścieżka gruntowa, bez kamieni. Na szlaku Tarnicę zawsze będa kamienie, a szczególnie od przełęczy od Tarnicą do szczytu. Są i kamienie, i belki poprzeczne, bo tego stopniami nie mozna nazwać... Poza tym wąsko i czasem sporo ludzi, a nawet kolejki (ale to na ogół w sezonie i podczas pięknej złotej jesieni). Ale myślę, że jesteś świadoma, w co się "pchasz".

    Pozdrawiam. I spełnienia planów.
    Ostatnio edytowane przez uszatek_mis ; 25-06-2015 o 20:25

  6. #36
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Pocieszające, podnoszące na duchu jest to, że są ludzie którzy pomagają niepełnosprawnym realizować marzenia. Zasmuca to, że tak trudno pogodzić różne racje.

    Szkoda, że BPN nie prowadzi konsultacji społecznych. Ludzie z parku muszą wiedzieć o istnieniu tego forum, więc co stało na przeszkodzie?
    Ostatni Mohikanin mówi żeby ludzie częściej zaglądali do dyrekcji, ale niby jak to by miało wyglądać? Tam może i są jakieś godziny przyjęć interesantów na które trudno trafić z przypadku, a jeśli nawet to niby wezmą poważnie pod uwagę moją opinię?

    To co napisała Basia zapewne zastanowiło każdego wrażliwego człowieka. We wrześniu okaże się czy schody wytrzymają ogniową próbę, czy może są kolejną barierą dla mniej sprawnych. Same schody pewnie szybko się pobrudzą i znikną w krajobrazie, ale gdyby miały zawadzać to biada im.

  7. #37
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Uszatek, tu nie chodzi o to, którą drogą mniej sprawni mogą teraz wejść, bo to Basia dobrze wie jako doświadczony przewodnik -tylko o to, że nie mają już możliwości wejścia na Tarnicę w dogodny sposób. Basia zwróciła uwagę na istotną kwestię i podała najlepszy argument na to, że schody są przeszkodą nie ułatwieniem. Właściwie ich funkcją nie jest wcale by komuś ułatwiać cokolwiek ale ochrona terenu, niemniej nikt nie powinien używać takiego stwierdzenia jakoby schody coś ułatwiają. Ja jestem przekonana, że Basia wie na co się "pcha", ponieważ jest wieloletnim stażem, doświadczonym przewodnikiem a prowadzenie niewidomych i innych mniej sprawnych po górach stało się już tradycją i (dawną) drogę na Tarnicę mają już "przetestowaną".
    Ostatnio edytowane przez Jimi ; 27-06-2015 o 08:37
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  8. #38
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    To będzie drugie wejście na Tarnicę z ekipą "Razem na szczyty", poprzednie miało miejsce na początku października roku 2012.

    Tu można zobaczyć moje zdjęcia z tej wycieczki.

    https://picasaweb.google.com/1101440...ytyIIITarnica#

    Poprzednio szliśmy od Przełęczy Bukowskiej (gdzie grupę podwieziono samochodami Parku lub GOPR) przez Halicz, a potem schodzili do Wołosatego, lecz ta trasa okazała się zbyt długa, niektórzy szli od godz. 7 rano do 23 i byli potem bardzo zmęczeni.

    Grupa ma bardzo nierówne siły, są osoby, które chodzą z prędkością normalnego piechura, a niektórzy to nawet szybciej, a są osoby, które chodzą znacznie wolniej.


    No i w tym roku kolega odpowiedzialny za organizację tego wyjazdu podjął decyzję, aby umożliwić zdobycie Tarnicy jak największej ilości osób to wejdziemy i zejdziemy trasą najkrótszą.

    Ale to było jeszcze zanim dowiedzieliśmy się o tych nieszczęsnych schodach.

    Tak poprzednio wyglądało zejście z Tarnicy.



    Taka ścieżka jak na tej fotografii jest najlepsza :)



  9. #39

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Cytat Zamieszczone przez Jimi Zobacz posta
    Uszatek, tu nie chodzi o to, którą drogą mniej sprawni mogą teraz wejść, bo to Basia dobrze wie jako doświadczony przewodnik -tylko o to, że nie mają już możliwości wejścia na Tarnicę w dogodny sposób. Basia zwróciła uwagę na istotną kwestię i podała najlepszy argument na to, że schody są przeszkodą nie ułatwieniem. Właściwie ich funkcją nie jest wcale by komuś ułatwiać cokolwiek ale ochrona terenu, niemniej nikt nie powinien używać takiego stwierdzenia jakoby schody coś ułatwiają. Ja jestem przekonana, że Basia wie na co się "pcha", ponieważ jest wieloletnim stażem, doświadczonym przewodnikiem a prowadzenie niewidomych i innych mniej sprawnych po górach stało się już tradycją i (dawną) drogę na Tarnicę mają już "przetestowaną".
    Całkowicie rozumiem i Twoje i Basi Z. stanowisko.
    Niemniej chciałem zaproponować (być może) jakieś rozwiązanie, bo ze schodami nic nie możemy zrobić.
    Jeżeli mój post został odebrany inaczej, to przepraszam, nie było moim celem pouczanie nikogo.

  10. #40

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Poczytajcie stanowisko Parku (i pooglądajcie dokumentację fotograficzną).

    https://www.bdpn.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1711&Ite mid=1
    Ostatnio edytowane przez uszatek_mis ; 02-07-2015 o 22:23

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Nie będzie drogi krzyzowej na Tarnicę.
    Przez Hero w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 30-03-2013, 17:01
  2. Którędy na Tarnicę?
    Przez mariel46 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 02-10-2010, 18:02
  3. Wycieczka na Tarnicę 29.09.2007
    Przez zakapior w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12-10-2007, 11:08
  4. Schody?
    Przez Anyczka20 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 03-09-2005, 23:11
  5. Zdjęcia z wypadu na Tarnicę 2004.11.12
    Przez ebik w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 26-11-2004, 01:17

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •