Strona 5 z 7 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 68

Wątek: Schody na Tarnicę

  1. #41
    Szkutawy
    Guest

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    ... przeczytałem i widzę, że była jeszcze jedna możliwość, a mianowicie dogadać się z decydentami o zawieszeniu pielgrzymek i podnieść trzykrotnie opłaty na wejścia na wszystkie szlaki w Parku, oraz automatycznie zwiększyć kontrolę na tych newralgicznych... ruch na Tarnicę by się zmniejszył, a wpływy pozostały....

  2. #42
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Gdy poznałem stanowisko BPN-u to trudno jakoś dyskutować. Wchodziłem kiedyś z siostrzeńcem od Wołosatego na Tarnicę w marcu, było rzadkie błotko i łatwo nie było. Nogi same ślizgały się do tyłu i naturalnym odruchem było łapanie pobocza. W drodze powrotnej było podobnie jak na ślizgawce, droga ubywała błyskawicznie. Co ze szlaku mogła zrobić w takich warunkach grupa kilkusetosobowa(i większa), to trudno mi sobie wyobrazić. Jednak ta droga i jej konstrukcja powinna być przyjazna dla osób niepełnosprawnych, więc czekam na ich opinię.

  3. #43

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Cytat Zamieszczone przez przemolla Zobacz posta
    ... przeczytałem i widzę, że była jeszcze jedna możliwość, a mianowicie dogadać się z decydentami o zawieszeniu pielgrzymek i podnieść trzykrotnie opłaty na wejścia na wszystkie szlaki w Parku, oraz automatycznie zwiększyć kontrolę na tych newralgicznych... ruch na Tarnicę by się zmniejszył, a wpływy pozostały....
    Myślę, że to ze strony Parku byłoby strzałem w stopę. Ruch się zmniejszy -> spadną przychody.
    A tak, to samonakręcający się interes. Łatwiejszy dostęp -> więcej turystów -> większe przychody -> usprawiedliwienie likwidacji erozji szlaków. I tak dalej...
    Apropos kontroli - czy spotkałeś/widziałeś kiedykolwiek parkowego na szlaku? Mi się zdarzyło dwa razy w ciągu 25 lat. Raz jak zwracał uwagę komuś z pieskiem na końskiej drodze na Wetlińską. Uważam, że kontrola (na szlaku, w BdPN) to fikcja.
    Podniesienie trzykrotnie opłat nie wchodzi w grę. Z tego, co wiem, istnieją prawnie ograniczone maksymalne stawki. I BdPN właśnie z takich korzysta. -> Dz.U.2009 nr 151 poz 1220 art 12 p.5
    "5. Opłata za jednorazowy wstęp do parku nie może przekraczać kwoty 6 zł waloryzowanej o prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, przyjęty w ustawie budżetowej."
    A, że w BdPN w ogóle pobiera się opłaty, wynika z Dz.U.2013 poz 400 §1.
    "§ 1. Określa się parki narodowe, gdzie za wstęp pobiera się opłaty:
    [...]
    2) Bieszczadzki Park Narodowy;
    [...]"

    Poza tym pielgrzymki i tak nie płacą (ze względu na okres, w którym wchodzą na Tarnicę).
    Nie jestem fachowcem od środowiska, ale zmiany przebiegu szlaków przecież miały miejsce niejednokrotnie (np na Wielką Rawkę od Rzeczycy, na Caryńską od U.Górnych, na Smerek od Smereka itp). Naprawdę nie można było jakoś tak pomyśleć?
    Ostatnio edytowane przez uszatek_mis ; 03-07-2015 o 08:27 Powód: uzupełnienie DzU - lubię być dokładny :-)

  4. #44
    Bieszczadnik Awatar creamcheese
    Na forum od
    02.2012
    Rodem z
    Lublin
    Postów
    800

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Cytat Zamieszczone przez uszatek_mis Zobacz posta
    Nie jestem fachowcem od środowiska, ale zmiany przebiegu szlaków przecież miały miejsce niejednokrotnie (np na Wielką Rawkę od Rzeczycy, na Caryńską od U.Górnych, na Smerek od Smereka itp). Naprawdę nie można było jakoś tak pomyśleć?
    Nie sądzę, że dałoby to coś na dłuższą metę. Tłum (pielgrzymów czy wycieczek szkolnych) jest w stanie szybko doprowadzić nowy szlak do stanu jak ten na Tarnicę i nic na to nie poradzimy.
    Wyjściem byłoby ograniczenie ilości turystów i "turystów"...co raczej jest mało realne. Chodzę po mniej uczęszczanych szlakach w Górach Sanocko-Turczańskich i tam nie ma problemu rozdeptanych szlaków. Często ścieżka jest ledwie widoczna lub wcale. Wszystko jest kwestią ilości przechodzących przez nią piechurów.
    Pozdrawiam

  5. #45

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Na schodach nie koniec.


  6. #46
    Bieszczadnik Awatar creamcheese
    Na forum od
    02.2012
    Rodem z
    Lublin
    Postów
    800

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Jest nadzieja, że nie dożyję

  7. #47
    Szkutawy
    Guest

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    ... a jak dożyjesz, to zawsze możesz nie iść...

  8. #48
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,683

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Możliwe, że za 20 lat kolejne pokolenie będzie wpadało w zachwyt nad tymi schodami, które pewnie wtedy będą już nadszarpnięte zębem czasu, podobnie jak dla niektórych dzisiaj dziurawy asfalt jest symbolem dzikości.
    ...aż wyciągnęłam zdjęcia z Tarnicy sprzed ładnych paru lat...i nostalgiczny smutek mnie ogarnął...

  9. #49
    Szkutawy
    Guest

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Podniesienie trzykrotnie opłat nie wchodzi w grę. Z tego, co wiem, istnieją prawnie ograniczone maksymalne stawki. I BdPN właśnie z takich korzysta. -> Dz.U.2009 nr 151 poz 1220 art 12 p.5
    "5. Opłata za jednorazowy wstęp do parku nie może przekraczać kwoty 6 zł waloryzowanej o prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, przyjęty w ustawie budżetowej."
    [/QUOTE]

    Jeśli takie ograniczenia są to kiszka, ale wydaje mi się nadal, że byłby to najbardziej prosty sposób ochrony.
    Odnośnie parkowych to masz w zupełności rację...nie widać ich na szlakach. Chyba, że chodzą incognito.
    Nie byłem na Tarnicy od grubo ponad dwudziestu lat i wcale mnie tam nie ciągnie. Omijam to miejsce szerokim łukiem. Widać, że tzw. skanalizowanie ruchu turystycznego nie jest wcale takie dobre dla środowiska, a przynajmniej ma też swoje słabe strony.

    Asia ma rację.... nowa infrastruktura często ludzi razi, a później jakoś się to dociera. Inny fakt, aby była budowana z głową. Dziś chodzimy po górach i dolinach i odnajdujemy jakieś ślady dawnego życia, a wyobraźmy sobie czego byśmy szukali, gdyby cofnąć zmiany geopolityczne, które zaszły i jak ten "dziki"rejon by wyglądał teraz.
    Ostatnio edytowane przez Szkutawy ; 04-07-2015 o 08:00

  10. #50
    Bieszczadnik Awatar Barnaba
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Festung Posen
    Postów
    1,628

    Domyślnie Odp: Schody na Tarnicę

    Te schody to kpina.... ze wszystkich
    Ja to widzę tak. Pracownik BdPN "X" wyszukał finansowanie np z UE na schody. Umotywował osoby decydujące o podjęciu decyzji, po czym za robotę się wziął pan "Y". Z czego wszyscy są finansowo zadowoleni.

    Nie widzę innej opcji, skoro uniknięto konsultacji itd itp. Wg mnie, idealnym rozwiązaniem chroniącym przyrodę i ułatwiającym dostęp dla turystów jest wyciąg krzesełkowy. Wsiadasz, jedziesz, strzelasz selfie i wracasz. Koniec.
    W tym kontekście ciągle dziwi mnie, że blokowane są decyzje o budowie wyciągu na np Jasło.

    Powinny być gdzieś w necie (inaczej do publicznego wglądu) flepy z decyzją środowiskową choćby. Uparci mogą szukać i się czepiać. Nie wierzę że schody ochronią przyrodę.
    https://bieszczady.guide- Że przewodnik napisałem i że ludzi uszczęśliwiam. A co!

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Nie będzie drogi krzyzowej na Tarnicę.
    Przez Hero w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 30-03-2013, 17:01
  2. Którędy na Tarnicę?
    Przez mariel46 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 02-10-2010, 18:02
  3. Wycieczka na Tarnicę 29.09.2007
    Przez zakapior w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12-10-2007, 11:08
  4. Schody?
    Przez Anyczka20 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 03-09-2005, 23:11
  5. Zdjęcia z wypadu na Tarnicę 2004.11.12
    Przez ebik w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 26-11-2004, 01:17

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •