Strona 1 z 5 1 2 3 4 5 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 46

Wątek: 3 wsie...

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie 3 wsie...

    Będzie to opowieść o wędrówce dla tych, którzy w długi weekend nie wyjechali w Bieszczady, niech mają choć ich namiastkę Od razu też ostrzegam, że w terenie jestem jak japończyk na zwiedzaniu więc i zdjęć będzie dużo - może serwer to jakoś wytrzyma
    Dłuższy już czas chodziło mi po głowie zwiedzenie opustoszałych dolin nad Sanem, w których dawniej toczyło się życie w 3 wsiach. W końcu w ostatnią sobotę kwietnia korzystając z pomyślnych prognoz ruszam w trasę. Do ostatnich niemal chwil łamałem się czy brać ze sobą mego towarzysza, bo to i marsz wzdłuż granicy rezerwatu i długi weekend z mnogością ludzi odpoczywających w Bieszczadach a o niedźwiedziach, wilkach i żubrach nawet nie wspominam. Jednak w końcu się przełamałem i w sobotę rano pies zajmuje miejsce w bagazniku i udajemy się w kierunku Rajskiego.
    Start był zaplanowany ze Studennego-Obłazów, po drodze jeszcze oglądam miejsce po murowanej kapliczce z 1873r, po kamiennej podmurówce widać jej zarys, teraz jest upamiętniona przez nowoczesną kapliczkę. Parkuję przy moście, zabieram wszystkie graty i ruszam wzdłuż granicy rezerwaty w kierunku Tworylnego (które i ja długo nazywałem Trywolnym ) Już po chwili przez krzaki widzę fundamenty po jakimś budynku. Obiecuję sobie zajść do niego w drodze powrotnej i to było następne potwierdzenie zasady "co masz zrobić jutro zrób dziś" - ale o tym później. Droga wiedzie koło nieczynnego (?) miejsca biwakowego, później zbliża się do Sanu i tam mam okazję obserwować ślady bytności żubrów. Wolałbym widzieć je na własne oczy zamiast oglądać g..., tym bardziej, że było ich tyle na drodze, że trzeba było się patrzeć pod nogi, by nie wdepnąć. Następnie pierwsze podejście pod górkę i już z niej widać panoramę na dolinę Tworylnego. Pora roku najlepsza do szukania śladów dawnego życia, z górki widać pozostałości zabudowy jak i - niestety - bobrowisko. Schodzę do strumienia i tam natykam się na pojazd spalinowy - przezimował tu czy co? Wychodzę z dolinki strumienia i przed oczami mam drzewa wyznaczające przebieg alei dworskiej, po lewej ruiny stajni a po prawej stodoły. Trochę mnie dziwią żółte hałdy, które po bliższym przyjrzeniu okazują się stertą ściętego drewna obsypanego wiórami. Zastanawiam się, kto po wycięciu drzew z ruin zrobił taki porządek, że wióry są tylko na tej hałdzie?
    Wyjaśnienie tego wpadło mi do głowy podczas dalszej wędrówki...
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  2. #2
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: 3 wsie...

    Przechodzę przez aleję w kierunku rozlewiska. Nie ma sensu forsować go na wprost (choć czytałem że i tacy byli), z forum wiem, że zalecane jest obejście od południa, oprócz tej wskazówki przeglądnąłem geoportal, ze zdjęć wynikało, że da się przejść też i od północy. Zresztą na mapie w GPS-ie mam zaznaczony tam nawet mostek więc co tu trudnego Wychodzę na ruiny stajni by rozglądnąć się za owym mostkiem lecz jakoś żadnej kładki, żadnych poręczy nie widać. W stronę Sanu 2 rozlewiska, poniżej nich wygląda, że dało by się przejść, jednak za wskazówkami z forum zaczynam obejście od południa. Po drodze natykam się na ruiny piwnicy i płoszę latającego koziołka - całe szczęście że pies był zupełnie gdzie indziej, choć i tak za krótkie nogi ma. Zamiast koziołka wolałbym widzieć te żubry, ale - sądząc po odgłosach pił motorowych dochodzących z kierunku stokówki - na spotkanie żubrów tutaj nie ma szans. Wracając w kierunku alei widzę żeremia, a po chwili jestem przy ruinach dworu - tak mi się przynajmniej wydaje. Nie widzę jednak takich schodów, jakie zapamiętałem ze zdjęć w internecie podpisanych że to są schody do dworu . Dalej przy alei w kierunku Krywego widzę coś, co określam jako ruiny kasarni ale wpierw idę na cerkwisko i do dzwonnicy. Oceniam po widocznym zarysie fundamentów wielkość cerkwi, kręcę się koło dzwonnicy i w końcu natykam się na kryptę grobową. Znów klnę że nie wziąłem szerokiego kąta ale niestety była minimalizacja ciężaru a i żonglować obiektywami nie uśmiecha mi się. Z cerkwiska udaję się jeszcze w poszukiwaniu rzekomego mostku i okazuje się że jest to bobrza tama, po której da się przejść na drugą stronę. Nie testuję tego bo jakoś mi nie po kierunku, zawracam i kieruję się do strażnicy, po drodze zastanawiając się jeszcze nad dziwnym ulokowaniem cerkwiska na mapie Compass-u...
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Wojtek z Zielonki
    Na forum od
    11.2012
    Rodem z
    Zielonka
    Postów
    258

    Domyślnie Odp: 3 wsie...

    Witaj Dlugi ! Świetne zdjęca. Co do miejsca biwakowego, to w sierpniu zeszłego roku, widziałem namioty i ludzi. Co do obejścia stawów od północy, to obszedłem je w maju, rok temu. Za dwa dni, będę szedł tą samą drogą co Ty. Kiedy wracałem, przeszedłem groblą między stawami, wprost w aleję dworską. W tym roku idę od południa, Twoją trasą.
    Będę śledził Twoją relację.
    Pozdrawiam !

  4. #4
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,683

    Domyślnie Odp: 3 wsie...

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    Będzie to opowieść o wędrówce dla tych, którzy w długi weekend nie wyjechali w Bieszczady, niech mają choć ich namiastkę
    Jako jedna z tych co nie wyjechali - wielkie dzięki
    Zieloności już troszkę widać, no i kaczeńce są. A latający koziołek super!
    Wiem, że pewnie lepiej wędrować niż pisać o wędrowaniu ale mam nadzieję na c.d.

  5. #5

    Domyślnie Odp: 3 wsie...

    Forum Beskidu Niskiego już nie wystarcza i szukając zaspokojenia pasji ,,Beskidowania'' i teraz już też ,,Bieszczadowania'' witam wszystkich forumowiczów w swoim pierwszym poście :D

  6. #6
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: 3 wsie...

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek z Zielonki Zobacz posta
    Za dwa dni, będę szedł tą samą drogą co Ty.
    Wojtku, jak będziesz w Tworylnym to sprawdź proszę pierwsze ruiny przed bobrowiskiem po stronie cerkwiska (czyli od Krywego). Idąc od Krywego są nad drogą po lewej. Sprawdź, czy gdzieś tam są schody bo ja jakoś nie zauważyłem a to chyba są ruiny dworu(?)
    Cytat Zamieszczone przez asia999 Zobacz posta
    Wiem, że pewnie lepiej wędrować niż pisać o wędrowaniu ale mam nadzieję na c.d.
    C.D. będzie, ale jako że to jednak trochę czasu zajmuje to relacja jeszcze parę dni się przeciągnie
    Cytat Zamieszczone przez felek89 Zobacz posta
    Forum Beskidu Niskiego już nie wystarcza i szukając zaspokojenia pasji ,,Beskidowania'' i teraz już też ,,Bieszczadowania'' witam wszystkich forumowiczów w swoim pierwszym poście :D
    A i tuś mnie znalazł BN jest forum "rodzimym", jednak w Bieszczady też nie mam daleko a równie piękne tereny. Uważaj jednak - tu na forum jest 2 długich - Dlugi i długi

    Ruszam od kasarni drogą pod górkę, z tego co czytałem cmentarze mają być 2 - po każdej stronie drogi. Niespodziewanie w połowie podejścia zauważam wśród drzew po prawej cmentarz. Schodzę na niego, oglądam to, co jeszcze trwa. Idę dalej na południe - musi być przecież jeszcze drugi cmentarz. I rzeczywiście jest, po drugiej stronie starej, zarośniętej drogi. Na nim 3 stojące krzyże, ze 2 cokoły. Przechodzę przez niego i ciągnę się na przełączkę. Warto też obejrzeć się za siebie, zobaczyć przebytą drogę. Na przełączce chwilę rozważam, czy iść szukać cmentarza z I WŚ na stokach Tworylczyka czy raczej dać sobie spokój mając w pamięci uwagi, że jest nie do odnalezienia a przed oczami stromy stok tego wzniesienia. Ciekawość jednak zwycięża i po chwili pnę się pod górę drogą leśną. Pozycję mniej więcej miałem oznaczoną z mapy Ruthenusa i na tę pozycję się kieruję wpierw drogą a w planach mam wracając przejście powyżej niej. Stok jest tak stromy, że widać dobrze teren poniżej drogi, natomiast powyżej już nie. Przechodzę sporo poza pozycję nic nie znajdując, wychodzę w kierunku wierzchołka i zaczynam wracać. Widzę po drodze wiele okopów, jednak żadnych śladów pól grobowych. Możliwe, że poległych zebrano do takiego właśnie okopu, a miejsce ich pochówku wyznaczał tylko drewniany krzyż, po którego zbutwieniu już śladu żadnego po mogile nie było? No cóż, trzeba iść dalej.
    Schodzę znów do przełączki i zasiadam na odpoczynek. Nie jest to jednak dobre miejsce - ja picie mam a pies nie może sobie miejsca znaleźć - ciągle szuka wody. Podrywam się więc i razem ruszamy w kierunku następnej wsi. Drogą płynie nikły strumień, jednak nie ma żadnej kałuży, aby pies mógł się napić. W końcu dochodzimy do jakiejś większej błotnistej kałuży i pies z zadowoleniem najpierw gasi pragnienie a następnie przybiera maskowanie
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Wojtek z Zielonki
    Na forum od
    11.2012
    Rodem z
    Zielonka
    Postów
    258

    Domyślnie Odp: 3 wsie...

    Dlugi, drugi raz piszę do Ciebie i może jakaś cholera (aktualizacja) nie zniszczy moich wypocin. Przyjechałem do Wołkowyji o godzinie dziesiątej i mamy z Bożenką już 6 godzin wędrówki (Radziejowa, Tyskowa, Łopienka), tu i z powrotem (oj bolą nogi, plus nieprzespana noc), rozumiesz? W Tworylnem będę w piątek (idę z Rajskiego), rozejrzę się za tymi schodami. Te które są na Twoich fotkach, to chyba strażnica niemiecka (porównałem ze swoimi zdjęciami). Powiedz co jest ciekawego w pobliżu Sanu (tam nie byłem)
    Przepraszam za styl(zmęczenie, plus czwarte piwo).
    Pozdrawiam !

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: 3 wsie...

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek z Zielonki Zobacz posta
    Dlugi, drugi raz piszę do Ciebie i może jakaś cholera (aktualizacja) nie zniszczy moich wypocin.
    Też nie cierpię dotykowców
    Cytat Zamieszczone przez Wojtek z Zielonki Zobacz posta
    Te które są na Twoich fotkach, to chyba strażnica niemiecka (porównałem ze swoimi zdjęciami).
    Tak, jedne schody są do kasarni a drugie to zejście do schronu(?) - zaraz przy strażnicy. Nie widziałem schodów takich jak poniżej (zapożyczone od Anyczka20 z tego forum):

    a to powinny być schody do dworu. Pytanie - czy te pierwsze ruiny za bobrowiskiem to dwór?
    Cytat Zamieszczone przez Wojtek z Zielonki Zobacz posta
    Powiedz co jest ciekawego w pobliżu Sanu (tam nie byłem)
    Przepraszam za styl(zmęczenie, plus czwarte piwo).
    W Tworylnym okolice Sanu miałem zaplanowane na powrót a życie składa się z niespodzianek Tam są podobno ruiny najstarszej zagrody, teraz myślę że łatwe do odnalezienia.
    A co do piwa - czwartym powiadasz? O piwie też coś będzie ale na koniec...

  9. #9
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: 3 wsie...

    Maskowanie pies zaraz stracił w Tworylczyku, który niespodziewanie sprawił mi małe kłopoty przy przeprawie. Wody było dość sporo a butów nie chciało mi się ściągać, w końcu trochę po krzakach przeprawiłem się na drugą stronę. Przed strumieniem oglądam jeszcze piwniczkę - ślady po zabudowaniach przysiółka, a niedaleko za strumieniem kupę kamieni ułożoną przy stercie wiórów - wtedy przypomniało mi się, że to są stanowiska do rozrodu węży Eskulapa i tak zagadka wiórów w Tworylnem się rozwiązała. Dalej droga wiodła trochę pod górę, zawijasem przekroczyła następny strumień i po chwili wyszliśmy nad brzeg Sanu. Tam nad brzegiem następny odpoczynek, bawię się chwilę z psem rzucając mu patyki do wody. Przełamał nawet strach i okazuje się że całkiem nieźle pływa - przydał mu się później ten trening.
    Dochodzimy do Krywego, przy ruinach dworu ręcznie malowana tablica ze szlakami - dawno nie widziałem już takiej. Idę jeszcze nad wysoki w tym miejscu brzeg Sanu - tu kiedyś były dworskie ogrody? Od dworu podążam ścieżką w kierunku ruin cerkwi, po drodze mam widok na gospodarstwo Tosi i jakąś większą grupkę ludzi - później dowiedziałem się, że Krywe ma teraz więcej mieszkańców. Przy cerkwi oglądam cmentarz, na którym jeden nagrobek bardzo mnie zaciekawił. Jeszcze parę zdjęć cerkwi i ruszam na dość poważnie wyglądające podejście na Ryli.
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar tomas pablo
    Na forum od
    01.2009
    Rodem z
    pod karpacie
    Postów
    1,461

    Domyślnie Odp: 3 wsie...

    a jak postępują prace przy cerkwi ? jakiś efekt ?

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Opuszczone wsie, fabryki, ruiny cerkwi itp.
    Przez Staszek Paliwko w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 28-09-2013, 14:26
  2. Dawne wsie: Fedkowskie!
    Przez Pastor w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 25-07-2013, 16:34

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •