Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: dlaczego nie można tam iść??

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar marekm
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Łódź
    Postów
    934

    Domyślnie dlaczego nie można tam iść??

    Witam
    Szukając czegoś w swoich szpargałach, jak to zazwyczaj bywa nie znalazłem owej rzeczy, ale za to odkryłem, iż jestem w posiadaniu Przewodnika Bieszczady
    wydawca OW„Rewasz” i „Bosz” sp zoo. Rok 1992.
    W dziale Masyw Tarnicy – „ Bieszczadzki Worek ” na stronach 183 - 185 jest opis tras:
    - 43. Bukowiec - Kińczyk Bukowski – Przełęcz Bukowska.
    - 44.Halicz – Bukowiec.
    - 45.Muczne – Bukowiec – Sianki.
    Wszystkie trasy są nieoznakowane i wymagana jest zgoda SG i BdPN/ /rok 1992 /
    Do dnia dzisiejszego dotrwała tylko trasa 45.

    Natomiast na Bieszczady Info, w dziale Opowiadania, jest opowiadanie Dwa światy – jedna granica /19.12.2000/ Grzegorz Krusiec. Cytat:
    „Mrużąc oczy spoglądam na wschód: Kińczyk Bukowski, Stinska, Opołonek, Piniaszkowy i dalej, poprzez źródła Sanu do Sianek. To moja trasa”
    Przypuszczam, iż autor również posiadał pozwolenie od BdPN i SG.

    Zestawiając ze sobą te dwa przykłady zrodziło się pytanie:
    -dlaczego w/w trasy nie są dostępne dla ruchu turystycznego w szerokim słowa tego znaczeniu?
    -kto i czym się kieruje nie udostępniając tego terenu do pieszych wędrówek?

    Swego czasu zlikwidowano Szlak Graniczny z Czoła do Wetliny przez Moczarne, w zamian wydłużając go aż do Kremenaros i Rawek. I zapewne wędrujący tymi szlakami zgodzą się ze mną, iż ruch na w/w odcinku jest „największy” z Rawek na Kremenaros i powrotem, a na pozostałym, można spotkać najczęściej patrol SG i wędrujących turystów, których można policzyć na palcach jednej ręki. Przypuszczam, iż podobnie by było na nieoznakowanych i niedopuszczonych do ruchu trasach. Ktoś może mi odpisać „stary nie patrz na to i wal tam gdzie cię oczy poniosą”. Tylko może ja bym tak chciał po prostu zapłacić za wstęp 3,50PLN,
    lub wykupić Karnet i spokojnie sobie iść, i iść, i nie kombinować złapią czy nie, i nie prosić się, tracąc czas na szukanie i wyczekiwanie na pozwolenie wejścia.
    pozdroowka

    pozdroowka
    marekm

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie Ale maruda ;-) Można i trzeba

    Pa!


  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    96

    Domyślnie Re: dlaczego nie można tam iść??

    Kiedyś też mnie ten temat interesował i pamiętam, że jakiś czas temu (kiedy jeszcze TWA nie było ;P) - chyba ze 2 lata będzie - "rozprawialiśmy" na forum na temat zapuszczania się do źródeł Sanu. Oto główne argumenty, które mi się przypominają:

    ZA (tzn. dlaczego warto tam iść):
    - coś nowego, miejsca w których "nikt" przed nami nie był,
    - tajemniczość miejsc
    - dreszczyk emocji - wszak stanąć oko w oko z "sistiemą" to jest coś
    (oraz inne powody dla których się chodzi w góry)

    PRZECIW: (a więc dlaczego lepiej tam nie iść)
    - brak szlaków (narażenie się na mandat),
    - i przede wszystkim niebezpieczeństwo czyhające na turystów ze strony Ukraińców zapędzających się na naszą stronę (konkretnie chodziło o przypadki napadów na polskiej stronie oraz na niebepieczeństwo związane ze spotkaniem się z "przerzutem" Azjatów przez zieloną granicę (obstawa podono wędruje z "kałaszami"...)...

    PZDR

    hans

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar sofron
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Wwa Północ
    Postów
    107

    Domyślnie Re: dlaczego nie można tam iść??

    Zapewniam, że posiadał(em). -:). I to aż dwukrotnie, w 2000 i 2001 roku.
    -można, ale lepiej nie w pojedynkę, dobra grupa to 3-5 osób
    -można, ale najlepiej z radiem, przez które można krzyknąć do SG lub Parku-telefony kończą zasięg na Kińczyku
    -można, ale trzeba mieć pozwolenie z BdPNu i być zgłoszonym w Ustrzykach w SG
    -można legalnie od drugiej strony, gdyż Ukraińcy wyznakowali tam zielony szlak turystyczny
    -trzeba, bo jest tam naprawdę ładnie
    - a ludzie i tak łażą, a SG naprawdę pilnuje...

    a dlaczego nie udostępniają? mniej więcej zacytuję wspólną odpowiedź Straży Parku i SG, którą kiedyś otrzymałem przy ognisku w Wołosatym:
    za daleko od cywilizacji, brak bazy turystycznej, długi odcinek bez możliwości zejścia pośredniego, ochrona przyrody, no i sąsiedztwo...
    Pozdrawiam
    sofron

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar marekm
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Łódź
    Postów
    934

    Domyślnie Re: dlaczego nie można tam iść??

    Dzięki Panom za napisanie postów, a przy okazji Michał napisałeś "najdłuższy" post jak do tej pory. Dzięki.
    Szkoda tylko, że nikt z Redakcji BI nie zabrał głosu, szkoda bo byłyby to głosy prosto ze źródła/ BdPN/. Ale widać temat nie wart zachodu, czyli nie ma problemu.

    pozdroowka

    Maruda

    pozdroowka
    marekm

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Re: dlaczego nie można tam iść??

    >Ale widać temat nie wart zachodu, czyli nie ma problemu.

    Temat jest wart zachodu, tym bardziej,że o ile poprzednie argumenty mają sens w wypadku rejonu Opołonka, to do trasy Halicz - Bukowiec (gdzie walą całe tabuny - ale pewnie lepiej nie widziec) mają się cienko.
    Pytania są z gatunku tych na które odpowiedzi na tym forum sie nie uzyska - poza gdybaniem. Trzeba je po prostu wyslac na e-mail BdPN i zobaczysz (przy odrobinie szczęścia), bo to jest wlasciwy adresat pytań. Kto wie - może nawet dostaniesz odpowiedź...

    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie Re: dlaczego nie można tam iść??

    Witaj Marku

    A właśnie jesteś w błędzie! Pamiętasz jak niegdyś na Połoninę Wetlińską nie można było wejść z przełęczy? To była ścieżka, dzika, ale ponieważ tabuny typowych turystów podjeżdżających autokarami na przełęcz, z przewodnikami bieszczadzkimi (sic!) na czele walili tamtędy, zalegalizowano to. Masz tam żółty szlak i trasę jak nie przymierzając w Opolu ulica. Na swoich stronach mam zdjęcie z Połoniny Wetlińskiej - wąska, cudna ścieżka na szerokość jednej osoby. Po obu stronach trawa po pas. I co z tego?

    W tym roku widziałem jak całkiem zieloni "turyści" próbowali dostać się na Kińczyk Bukowski z Bukowca. Nie oni jedni. Tabuny waliły stamtąd!

    Stąd ta złośliwość w moim poście.

    Ale faktycznie - po paru zabiegach można legalnie tamtędy pójść.
    A temat wart zachodu! Bo do czego taka dalsza ekspansja ma prowadzić?

    Pozdrawiam


  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie Re: dlaczego nie można tam iść??

    Piter!

    Nie możesz poczekać chwilę z odpowiedzią? Już któryś raz z kolei zgrywamy się czasowo - nie wierzę, że to fakt co my z tej samej mieściny.

    Pozdra


  9. #9
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2001
    Rodem z
    Warszawa (Ochota)
    Postów
    2,504

    Domyślnie Re: dlaczego nie można tam iść??

    Piotrze, a gdzie się zapodział Twój poprzedni post z tego wątku tematycznego ?
    Pozdrawiam

    Serdecznie pozdrawiam
    Stały Bywalec.
    Pozdrawia Was także mój druh
    Jastrząb z Otrytu

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Re: dlaczego nie można tam iść??

    Zgumował się chyba, a czemu pytasz? O ile dobrze pamietam sens był taki sam.

    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Dlaczego tak nie ma w Bieszczadach ?
    Przez Henek w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 80
    Ostatni post / autor: 06-05-2009, 18:57
  2. Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 05-01-2009, 00:07
  3. Dlaczego nie dba się o to co ma byc atrakcją ?
    Przez naive w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 60
    Ostatni post / autor: 20-08-2008, 23:30
  4. Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?
    Przez jaNO w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 11-01-2008, 11:09
  5. Dlaczego Tam wracamy !?
    Przez PiotrekF w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 07-02-2005, 12:23

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •