Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Z rowerem na Równą

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar krzychuprorok
    Na forum od
    10.2007
    Rodem z
    Rzeszów/Rymanów
    Postów
    884

    Domyślnie Z rowerem na Równą

    Zainspirowany relacją Wojtka z wjazdu rowerem na Połoninę Równą sprzed kilku lat postanowiłem, że też kiedyś chciałbym udać się z rowerem na Równą. Jakoś ten plan zgubił się wśród wielu planów wycieczek, które chodzą mi po głowie. Gdy na koniec sierpnia wypadło mi 3 dni wolnego postanowiłem wreszcie pojechać na Równą, tym bardziej, że ostatnio mało jeżdżę na Ukrainę. Nie zatrzymała mnie nawet prognozowana ostatnia fala upałów tego lata z temperaturami powyżej 30 stopni. Trasę zaplanowałem z Bieszczadów tam i z powrotem przez Słowację, bo tamtędy krócej jest na Połoninę Równą no i żeby nie jechać tak samo jak Wojtek z synem czyli przez Medykę.

    Ruszam z Maniowa drogą na Balnicę, babie lato w pełni.





    Z Balnicy zjazd na Słowację. Zatrzymuje się pod pomnikiem żołnierzy radzieckich, uwagę przykuwa ogrodzenie przy pomniku.





    Jeszcze rzut oka na cerkiew



    Potem kolejne słowackie wioski, na drogach jak zwykle pusto.



    Mijam Snine, Stakcin i jadę na Ublę a widok mam na masyw Wyhorlatu.



    Granicę przekraczam w trybie ekspresowym, Ukraińcy już nie pytają o noże czy leki. W Małym Bereznym kieruję się na Pereczyn. Kilometry już wolniej uciekają - nierówna droga, dziury, ruch samochodów. Upał coraz bardziej daje się we znaki, pije sporo wody, na szczęście jest ją gdzie uzupełniać i nie chodzi mi o sklepy. Na Ukrainie czy w Rumunii, często spotyka się źrodełka przy drogach. Jest takie przed Pereczynem i za miejscowością Simer i to drugie choć dość ciekawie wygląda to niestety nie działa.



    Źródło jest też w Turczykach



    W Turczykach już 100 kilometrów na liczniku a konkretna jazda dopiero się zaczyna. W stronę Lipowca miejsce asfaltu zajmuje szuter, jest już tylko pod górę, ale chociaż miejscami jest cień.



    Lipowiec to dość mała wioska, ale jest tam sklep, czego się nie spodziewałem. Nie ważne, że niedziela po południu i że zamknięty, ale został specjalnie dla mnie otwarty. To jest Ukraina. Pod sklepem taras gdzie można było się schłodzić piwem, widać, że butelki rzadko się stamtąd wywozi.



    Z Lipowca na Połoninę Równą jest jedna droga, z płyt betonowych. Niestety nachylenie nie pozwala mi na jazdę z obładowanym rowerem nawet na najmniejszej przerzutce. Większość drogi na szczyt prowadzę rower.

    Tu widok na Lipowiec już z góry.





    Z góry zjeżdżają terenówki a ja bardzo zmęczony pcham rower pod górę i nie mogę doczekać się celu.



    Około 19tej po 12 godzinach od startu w Maniowie docieram na szczyt Połoniny Równej. Na liczniku 121 km. Namiot rozbijam przy ruinach bazy rakietowej.


  2. #2
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Z rowerem na Równą

    > Na liczniku 121 km
    Żeby poczuć, co oznacza te "121", trzeba w upale przejechać kawał górzystej drogi na rowerze. Potem rower z sakwami na Równą wypchać. A na koniec zdecydować: czy jestem bardziej zmęczony, czy bardziej szczęśliwy?

    My mieliśmy wdzięczną końcówkę, bo przy podejściu od wschodu, po godzinie wypychania, na szczyt bohatersko wjechaliśmy "na pedałech":
    http://ciekawe.tematy.net/2011/polon...s/IMG_3967.JPG

    Cztery lata temu tego krzyża obok obelisku jeszcze nie było.
    http://ciekawe.tematy.net/2011/polon...s/IMG_0462.JPG

  3. #3
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: Z rowerem na Równą

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    Cytat Zamieszczone przez krzychuprorok
    Na liczniku 121 km
    Żeby poczuć, co oznacza te "121", trzeba w upale przejechać kawał górzystej drogi na rowerze. Potem rower z sakwami na Równą wypchać. A na koniec zdecydować: czy jestem bardziej zmęczony, czy bardziej szczęśliwy?
    Mnie wystarczy przejechać 70km po równym asfalcie. To totalne SF, żeby wsiąść na rower w Polsce, przejechać ćwierć Słowacji i jeszcze wnieść potem rower na Równą Zastanawiam się tylko czy nie wygodniej byłoby robić końcówkę gruntową drogą z Łumszorów? Co prawda nachylenie też niemałe, ale ruch samochodowy zdecydowanie mniejszy lub może nawet i żaden.

  4. #4
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Z rowerem na Równą

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    Mnie wystarczy przejechać 70km po równym asfalcie. To totalne SF, żeby wsiąść na rower w Polsce, przejechać ćwierć Słowacji i jeszcze wnieść potem rower na Równą
    Po równym asfalcie rzeczywiście nienajlepiej się jeździ

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    Zastanawiam się tylko czy nie wygodniej byłoby robić końcówkę gruntową drogą z Łumszorów? Co prawda nachylenie też niemałe, ale ruch samochodowy zdecydowanie mniejszy lub może nawet i żaden.
    Ruch rzeczywiście żaden, bo na tamtą drogę trzeba mieć mocno terenowy samochód i sporą fantazję;-) Zaczekajmy na ciąg dalszy, może Krzuchu do Łumszorów zjechał.

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar krzychuprorok
    Na forum od
    10.2007
    Rodem z
    Rzeszów/Rymanów
    Postów
    884

    Domyślnie Odp: Z rowerem na Równą

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    > Na liczniku 121 km
    Żeby poczuć, co oznacza te "121", trzeba w upale przejechać kawał górzystej drogi na rowerze. Potem rower z sakwami na Równą wypchać. A na koniec zdecydować: czy jestem bardziej zmęczony, czy bardziej szczęśliwy?
    Na szczycie zmęczenie już tak nie doskwierało bo przyszło szczęście.

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    Mnie wystarczy przejechać 70km po równym asfalcie. To totalne SF, żeby wsiąść na rower w Polsce, przejechać ćwierć Słowacji i jeszcze wnieść potem rower na Równą Zastanawiam się tylko czy nie wygodniej byłoby robić końcówkę gruntową drogą z Łumszorów? Co prawda nachylenie też niemałe, ale ruch samochodowy zdecydowanie mniejszy lub może nawet i żaden.
    To nie jest SF, wystarczy regularnie jeździć na rowerze, choć ten dzień akurat dał mi w kość. Wybrałem wjazd od strony Lipowca, bo nigdy tam nie byłem i chciałem pokonać tą drogę z płyt.

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    Ruch rzeczywiście żaden, bo na tamtą drogę trzeba mieć mocno terenowy samochód i sporą fantazję;-) Zaczekajmy na ciąg dalszy, może Krzuchu do Łumszorów zjechał.
    Nie tylko terenowe samochody tam jeżdżą, ale ruch jest znikomy, nie przeszkadza. Do Łumszorów nie zjechałem, już kiedyś szedłem stamtąd na Równą. Wybrałem inny wariant o czym w następnym poście.
    Rano obudził mnie głos gruzawika, który wjechał na połoninę z kilkoma osobami na pace. Przyjechali prawdopodobnie na zbiór brusznicy.
    Poranne zdjęcia ze szczytu:




  6. #6
    Bieszczadnik Awatar krzychuprorok
    Na forum od
    10.2007
    Rodem z
    Rzeszów/Rymanów
    Postów
    884

    Domyślnie Odp: Z rowerem na Równą

    Niestety rano nie widziałem Borżawy, widoczne były za to bliższe wzniesienia: Lutańska Holica i Mała Holica.



    Tu też je widać, ale na pierwszym planie jest Jama Szeroka pod Połoniną Równą.



    Tu jest Ostra Hora.



    Miejscami zjazd bardzo komfortowy, prawie jak na asfalcie.





    Było też trochę gorzej, to co nie lubi rowerzysta, czyli sprowadzanie roweru w dół.



    Tym sposobem dostałem się na Prełukę. Prełuka to teren gospodarstwa, o czym informują tablice, to też węzeł szlaków.



    Wybrałem czerwony szlak do Paszkowców. Na leśnym zjeździe naporu ciężaru nie wytrzymała szprycha. Pękła a koło zaczęło tak chodzić na boki, że musiałem prawie całkowicie poluzować tylne hamulce. Ważne, że cel (Połonina Równa) został osiągnięty, ale trzeba było bardzo uważać. Istniało spore ryzyko, że może pęknąć kolejna szprycha a to mogłoby wręcz uniemożliwić dalszą jazdę a do Polski jeszcze sporo drogi.
    Asfaltową drogą mijam kolejne wioski - Perechrestny, Kiczerny. Od Roztoki tempo jazdy bardzo spada, kiepska nawierzchnia, ale bardziej we znaki daje się upał. Chowam się jeśli tylko jest cień, ale końcówka na przełęcz między Kiczarką a głównym grzbietem ze Starostyną to pachanie roweru w palącym słońcu.







    Upał wygrywa, potrzebna sjesta. Później problemy ze znalezieniem wody. W jednym z potoków ze Starostyny strumień wody jest tak mały, że nie da się jej nabrać w innym jest na szczęście lepiej. To leżakowanie i poszukiwanie wody zajmuje sporo czasu.
    Dalsza trasa to jazda do Użoku i główną drogą w dolinie Użu.

    Cerkiew św. Michała i Archanioła z listy Unesco w Użoku:



    Wiadukt kolejowy. Szczególnie polecam przejazd pociągiem między Siankami a Wołosianką a najlepiej całym górskim odcinkiem Stary Sambor - Wielki Berezny.



    W Użu mało wody.



    Ciekawe ogłoszenie - skup włosów.



    Dolina Użu jest fragmentami dość wąska. Rzeka droga i linia kolejowa biegną blisko siebie, żeby znaleźć miejsce noclegowe za Kostryną udałem się na czerwony szlak w stronę Jawornika. Ostatnia atrakcja tego dnia to przeprawa niepewnym dziurawym mostkiem.


  7. #7
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Z rowerem na Równą

    Niezła wyrypa.
    Napisz proszę garść informacji praktycznych
    - czym posługiwałeś się w lokalizacji w terenie ?
    - ile kasy kosztowała Cię ta wyprawa ?
    - jak się maskowałeś , że nie znalazły cię żadne bojówki ?

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar krzychuprorok
    Na forum od
    10.2007
    Rodem z
    Rzeszów/Rymanów
    Postów
    884

    Domyślnie Odp: Z rowerem na Równą

    Zanim odpowiem na pytania to dokończę relację, został jeszcze tylko jeden dzień.

    Po noclegu w dolince potoku Ternuwski, rano znowu muszę przedostać się na drugą stronę Użu, znajduję jednak lepszą przeprawę w wiosce Sil.



    Przy głównej drodze zatrzymuję się obok wiaty postawionej przez Użański Park Narodowy. Takich miejsc jest kilka w dolinie Użu.



    W Wielkim Bereznym widać sporo ładnie ubranych dzieci z rodzicami. Chłopcy mają białe koszule z kolorowymi kołnierzykami, czasem przepasani są kolorowymi pasami. Nic dziwnego, jest 1 wrzesień i udają się do szkoły na rozpoczęcie roku szkolnego.



    Moją uwagę zwracają ciekawe rzeźby, ostatni raz jak byłem w mieście to
    jeszcze ich nie było.



    Przekroczenie granicy na stronę słowacką zajmuje około 10 min, na przejściu standardowe pytania o alkohol i papierosy. Tym razem nie mam nawet wina, które zazwyczaj wożę z Ukrainy. Bardzo niskie ceny (w przeliczeniu na złotówki) kuszą na zakupy, ale w Ubli nie stoi samochód, potrzeba by to wszystko przewieźć do Polski a po drodze jeszcze kilka podjazdów.

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar krzychuprorok
    Na forum od
    10.2007
    Rodem z
    Rzeszów/Rymanów
    Postów
    884

    Domyślnie Odp: Z rowerem na Równą

    Pierwszy konkretny podjazd z Ruskiej Volovej na widokową Holicę. Na szczycie jest mała wieża widokowa z narysowanymi panoramami.



    W kierunku północnym widać na ostatnim planie wielką Rawkę i po prawej, z tyłu wystającą Stynkę.



    Przez Holicę



    Wieża obserwacyjna przy drodze do Ulica, kilkaset metrów stąd jest granica słowacko-ukraińska.



    Z Ulica jadę do Ruskiego Potoku, gdzie jest cerkiew również pw. św. Michała Archanioła.



    Za wioską czeka mnie trudny podjazd, w zasadzie wypych, bo cały czas pcham rower na przełęcz pomiędzy Małym i Wielkim Bukowcem a upał nie mniejszy niż w poprzednie dni.

    Widok na Wielki Bukowiec, którego grzbietem szedłem kilka lat temu.



    Trafiam na cmentarz wojenny.



    Od przełęczy między Bukowcami mógłbym od razu zjechać w stronę Runiny, ale nie idę na łatwiznę i jadę dalej pod górę leśną drogą pod Wielkim Bukowcem. Trafiam na punkt widokowy, z którego widać Runinę i Pasmo Graniczne z Płaszą.



    Warto było, ale w stronę Runiny i tak trzeba zjechać, mijam wioskę od południa ale po to by zdobyć kolejny podjazd przez Smerekovice na Sedlo Zalomy. Potem zjazd na Ruskie i najcięższy pojazd dzisiejszego dnia na Przełęcz nad Roztokami. Z Ruskiego zdjęć nie będzie, bo nawet nie wyciągałem aparatu z sakwy. Okolice bardzo lubię i mam sporo zdjęć stamtąd. Będzie jedno z przełęczy, widok chyba wszystkim znany.



    Późnym popołudniem zdobywam Przełęcz Przysłup i zamykam pętle w Maniowie. Na liczniku 100 kilometrów, łącznie 295 kilometrów nie łatwej trasy.

    Na koniec obiecane informacje praktyczne.

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    - czym posługiwałeś się w lokalizacji w terenie ?
    Posługiwałem się mapami wydawnictwa Compass "Bieszczadzkie Pogranicze Polsko-Słowackie" i Użański Park Narodowy, "Bieszczady Wschodnie" Ruthenusa i ukraińską mapą " Ukraińskie Karpaty" 1:200000. Kawałek drogi, który znałem z wcześniejszych wyjazdów słowackich jechałem bez mapy "Vihorlatskie Vrchy" wydawnictwa VKU.

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    - ile kasy kosztowała Cię ta wyprawa ?
    Chyba największy wydatek to koszt benzyny z Rzeszowa do Maniowa i z powrotem. Żywność - z tego co było w przydomowej spiżarni plus małe zakupy w Biedronce i jakieś piwa po drodze. Korzystałem też z darów natury, podjadałem czernice (jeżyny) jak były.

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    - jak się maskowałeś , że nie znalazły cię żadne bojówki ?
    Mam rower zielony, sakwy zielone, namiot zielony, także maskowanie było chyba dobre

  10. #10
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: Z rowerem na Równą

    Cytat Zamieszczone przez krzychuprorok Zobacz posta
    rower zielony, sakwy zielone, namiot zielony
    Tylko skóra od słońca czerwona

    Kapitalna wyprawa!

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Rowerem po plecach, rowerem po grani...
    Przez lucas w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 31-08-2015, 11:21
  2. Rowerem na Połoninę Równą
    Przez Wojtek Pysz w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 10-05-2012, 10:20
  3. Pisałby się ktoś na Połoninę Równą w ten weekend ?
    Przez hakuna13 w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-07-2011, 08:58
  4. Rowerem na Huculszczyznie
    Przez Petefijalkowski w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 08-04-2011, 14:38
  5. Rowerem w Bieszczady
    Przez Anonymous w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 23-08-2006, 11:19

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •