W przewodnikach bieszczadzkich czytamy często, iż daną wieś (na ogół już obecnie nieistniejącą) założono w XV lub XVI w. na prawie wołoskim.
W wydawnictwach tych nie spotkałem się jednak z wyjaśnieniem terminu „prawo wołoskie”.
Osoby zainteresowane uprzejmie informuję, że kolonizacja na prawie wołoskim stawiała na rozwój pasterstwa, a nie upraw roślinnych. Od 2 połowy XIV w. stopniowo objęła górskie tereny Rusi Halickiej (w tym Bieszczady) i Beskidów aż po Śląsk Cieszyński. Miała na celu zagospodarowanie bezludnych górskich terenów, hal i połonin, jako pastwisk dla owiec. Na tereny te, po obu stronach Karpat, zaczęli przybywać pasterze rumuńscy (wołoscy), dołączali do nich górale ruscy (Huculi, Bojkowie i Łemkowie) oraz polscy i słowaccy.
Istota prawa wołoskiego polegała m.in. na określaniu zasad użytkowania pastwisk i organizacji wypasu na terenach należących do króla lub feudałów. Pańszczyzny (początkowo) nie było wcale, bo i gdzie było tu co odrabiać ? Daniny należne właścicielom lub dzierżawcom ziemskim płacono w pożytkach z hodowli - w serach, owcach i świniach.
Na czele samorządów wiejskich stali tzw. kniaziowie (nie należy ich mylić z kniaziami - książętami) lub sołtysi. Byli oni lennikami panów feudalnych, przewodniczyli sądom wiejskim, obowiązywała ich także służba wojskowa. Wsie prawa wołoskiego łączono w większe okręgi, na czele których stali wajdowie lub krajnicy.
Zakładki