Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: O Bojkach - obrazy i słowa

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar szymon magurycz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Nowica/Beskid Niski
    Postów
    368

    Domyślnie O Bojkach - obrazy i słowa

    Od poniedziałku rozpoczynamy - Stowarzyszenie Magurycz - cykl prezentacji książki o BojkachBojkowszczyznaOkładkaCała — kopia.jpg, ale także kalendarza, który pokazuje znane i mniej znane kamienne znaki Bojków magurycz_kalendarz_a4_OKLADKA A — kopia.jpg Wszystkich mieszkańców Podkarpacia, a zwłaszcza Bieszczadów, ale także przyjezdnych zapraszamy na spotkania, których "do wyboru, do koloru":
    - poniedziałek 14 grudnia, Wetlina, Dworek Roh, godz.17;
    - wtorek 15 grudnia, Sanok, Miejska Biblioteka Publiczna, godz.17;
    - środa 16 grudnia, Cisna, Gminna Biblioteka Publiczna, godz.17;
    - czwartek 17 grudnia, Baligród, Gminny Ośrodek Kultury, godz.16;
    - piątek 18 grudnia, Przemyśl, Miejska Biblioteka Publiczna, godz.17;
    - niedziela 20 grudnia, Rzeszów, Muzeum Etnograficzne (do potwierdzenia).

    Spis treści książki:
    Z okładki zerka na nas dziewczę z Jabłonki Niżnej namalowane przez Ołenę Kulczycką w latach 30-tych zeszłego wieku..
    W książce będzie można znaleźć następujące artykuły, które tłumaczyli: Olga Solarz, Arkadiusz Jełowicki, Artur Mielnik i Szymon Modrzejewski. • Iwan Błyznak
    Zwyczaje zielonoświąteczne w bojkowskiej miejscowości Sztukiwec'
    • Wołodymyr Danyliw
    Zwyczaje pogrzebowe w Caryńskiem w powiecie leskim
    • Jan Falkowski
    Z pogranicza bojkowsko-huculskiego
    • Olga Franko
    Karpaccy Bojkowie i ich życie rodzinne
    • Wołodymyr Kobilnyk
    Kultura materialna wsi Żukotyn w powiecie turczańskim. Część I
    • Wołodymyr Kobilnyk
    Kultura materialna wsi Żukotyn w powiecie turczańskim. Część II
    • Wołodymyr Kobilnyk
    Kultura materialna wsi Żukotyn w powiecie turczańskim. Część III
    • Iwan Maksymczuk
    Domowy wyrób słomkowych kapeluszy w Biłyczu Dolisznim
    • Iwan Maksymczuk
    Naczynia domowe i kuchenne w Starym Samborze
    • Jarosław Rudnyc'kyj
    Kilka uwag do badań nad bojkowsko-naddniestrzańskiej granicą językową
    • Mychajło Skoryk
    Bojkowskie pisanki
    • Marija Turians'ka
    Zwyczaje bojkowskie na Boże Narodzenie, Nowy Rok i Jordan
    (Ternawa Wyżna, powiat Turka)
    • Mychajło Zubryc'kyj
    Chude lata – przyczynek do historii Galicji w latach 1846–1861
    • Mychajło Zubryc'kyj
    Pańszczyzna we wsi Mszaniec w XVIII w.
    • Mychajło Zynycz
    Zwyczaje i wierzenia na Andrzeja we wsi Żukotyn powiatu turczańskiego
    • Mychajło Zynycz
    Zwyczaje pogrzebowe we wsi Żukotyn powiatu turczańskiego


    Całość uświetnią archiwalne fotografie Bojków udostępnione przez Natalię Klasztorną.
    Ostatnio edytowane przez szymon magurycz ; 12-12-2015 o 19:31

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar szymon magurycz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Nowica/Beskid Niski
    Postów
    368

    Domyślnie Odp: O Bojkach - obrazy i słowa

    Rzeszowian zapraszamy na spotkanie prezentujące wskazaną wyżej książkę, które odbędzie się 20 XII o g. 14.30 w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie, Rynek 6.

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar szymon magurycz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Nowica/Beskid Niski
    Postów
    368

    Domyślnie Odp: O Bojkach - obrazy i słowa

    Przyznam, że jest mi zwyczajnie przykro. Wiem, że niewiele osób interesuje przeszłość Bojkowszczyzny Zachodniej, ale nie spodziewałem się, że aż tak niewiele. Na myśl przychodzi takie podejrzenie, że co najmniej wątpliwej jakości twórczość pana od zakapiorów zaspokaja te potrzeby. Wiem, jest trochę całkiem sensownej literatury tematu, nawet po polsku, ale rozproszenie w tej materii jest olbrzymie, a to w postaci pojedynczych artykułów, a to w "Bieszczadzie", a to w "Płaju", a to w MMBL w Sanoku, a to w "Bieszczadach Odnalezionych" etc. etc. W tej liczbie oba Słowniki Historyczo - Geograficzne Stasinka, gminy Lutowiska i Cisna, ale to są wydawnictwa raczej historyczne, nie etnograficzne. Cóż, wyżaliłem się i tyle.

  4. #4
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: O Bojkach - obrazy i słowa

    Szymonie, wiesz doskonale, że etnografia nie jest tematem lotnym i tłumów nie porywa. Nawet tych maleńkich Jeszcze albumy ze zdjęciami jakoś można przekartkować (bo nie trzeba się zastanawiać, którzy to Łemkowie, którzy Bojkowie a którzy Huculi) ale czytać o nich?

    No więc ja chętnie przeczytam. Nie wiem czy całość od razu ale "Zwyczaje pogrzebowe w Caryńskiem w powiecie leskim" z pewnością. Dlaczego akurat od tego zacznę? Kiedyś widziałem z okien marszrutki kondukt pogrzebowy w Lucie (tej Lucie od Lutańskiej Holicy), zmarły był wtedy niesiony (niesiony!) w otwartej trumnie i to było dla mnie, mieszczucha z XXI wieku, dość... niesamowite. Od starszych osób w rodzinie znam kilka (niebojkowskich) zwyczajów związanych z wynoszeniem trumny ze zmarłym z domu (np. trzykrotne stukanie trumną o próg czy czekanie na księdza w połowie drogi). Z ciekawością poczytam jak to było w Caryńskiem. I w Żukotynie też.

    Etnografia jest nudna. Jest nudna, dokąd nie powiążemy jej z tym, co nadaj dzieje się dookoła nas albo żyje we wspomnieniach starszych osób.
    Ostatnio edytowane przez bartolomeo ; 19-12-2015 o 14:27 Powód: Uzupełniłem

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar szymon magurycz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Nowica/Beskid Niski
    Postów
    368

    Domyślnie Odp: O Bojkach - obrazy i słowa

    Widzisz, ten tekst o pogrzebach w Caryńskiem jest krótki, ale co ważne mowa jest w nim o wożeniu zwłok saniami w Berehach Horisznich. Z kontekstu wynika, że i w Caryńskiem dawniej to robiono. Tekst jest z lat 30-tych. Konkluzja zaś taka (wynikająca także z innych, nie tłumaczonych nigdy na j. polski artykułów), że był to wcześniej zwyczaj powszechny u Bojków. Przy okazji dodać mogę, że opis śmierci św. Włodzimierza w kronikach ruskich mówi wyraźnie, że jego zwłoki zawieziono do cerkwi saniami, w... lipcu (w jakimś publikowanym tekście wspominałem o tym kiedyś).
    Rozumiem, że do zobaczenia jutro :)

  6. #6
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: O Bojkach - obrazy i słowa

    Cytat Zamieszczone przez szymon magurycz Zobacz posta
    do zobaczenia jutro :)
    Do zobaczenia!

  7. #7
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2011
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    231

    Domyślnie Odp: O Bojkach - obrazy i słowa

    Cytat Zamieszczone przez szymon magurycz Zobacz posta
    Widzisz, ten tekst o pogrzebach w Caryńskiem jest krótki, ale co ważne mowa jest w nim o wożeniu zwłok saniami w Berehach Horisznich. Z kontekstu wynika, że i w Caryńskiem dawniej to robiono. Tekst jest z lat 30-tych. Konkluzja zaś taka (wynikająca także z innych, nie tłumaczonych nigdy na j. polski artykułów), że był to wcześniej zwyczaj powszechny u Bojków. Przy okazji dodać mogę, że opis śmierci św. Włodzimierza w kronikach ruskich mówi wyraźnie, że jego zwłoki zawieziono do cerkwi saniami, w... lipcu (w jakimś publikowanym tekście wspominałem o tym kiedyś).
    Zmarłego na dawnej Rusi przewożono na saniach zawsze, niezależnie od pory roku. Jeżeli więc czynili tak Bojkowie jeszcze w XX wieku (i jeśli nie tylko zimą, kiedy to zwłoki mogły być przewożone saniami po prostu ze względów praktycznych) świadczy to o przetrwaniu na Bojkowszczyźnie archaicznych słowiańskich obyczajów pogrzebowych.

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Slav
    Na forum od
    10.2014
    Postów
    300

    Domyślnie Odp: O Bojkach - obrazy i słowa

    Cytat Zamieszczone przez szymon magurycz Zobacz posta
    Przyznam, że jest mi zwyczajnie przykro. Wiem, że niewiele osób interesuje przeszłość Bojkowszczyzny Zachodniej, ale nie spodziewałem się, że aż tak niewiele.

    Ja zasygnalizuje,że temat jest bardzo ciekawy. Niestety brak czasu i dodatkowo inne sprawy, uniemożliwiają mi pojawienie się na tych spotkaniach.

  9. #9
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: O Bojkach - obrazy i słowa

    Tekst o pogrzebach w Caryńskiem faktycznie krótki, przeczytałem go czekając na początek spotkania

    A samo spotkanie było bardzo ciekawe, niestety musiałem wyjść przed końcem i nie byłem świadkiem gorącej podobno dyskusji Książkę kupiłem na szczęście przed spotkaniem i jeszcze dziś przeczytam kolejny fragment. Nie będę już nawet pisał, że o pogrzebach, bo gotowiście pomyśleć, że tylko o tym są zebrane w książce artykuły

  10. #10
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie Odp: O Bojkach - obrazy i słowa

    Szymonie, dziękuję za książkę. Będzie musiała poczekać do czwartku, dopiero pod choinką zaistnieje dla naszego domowego świata.
    Pobieżne przekartkowanie wróży pasjonującą lekturę,
    Pozdrawiam
    Długi
    Państwo dość silne, by Ci wszystko dać jest dość silne, by Ci wszystko odebrać

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. w okolicach Namysłowa
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 09-01-2011, 23:02
  2. Plan na wyjazd w Bieszczady - druga połowa sierpnia
    Przez Fiba w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 23-08-2010, 12:45
  3. Rafajłowa - Gorgany - reedycja mapy
    Przez kobieta_bieszczadzka w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 26-04-2010, 07:50
  4. Historia z Przełęczy Diatłowa
    Przez buba w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 11-03-2010, 13:15
  5. ukraińskie karpaty druga połowa sierpnia
    Przez Ja78 w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 13-08-2005, 15:51

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •