Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Na dachu Beskidu

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Na dachu Beskidu

    Już chwilę się włóczę po Beskidzie, ale do tej pory jakoś nie złożyło się, by odwiedzić najwyższy jego szczyt. Czas to zmienić.
    Z Blechnarki drogą leśną w miarę szybko dostaję się do granicy, gdzieś między drzewami udaje mi się nawet złapać trochę wolnej przestrzeni, by oglądnąć wschód słońca. Z granicznego widzę już "żyletę" i kryjący się za nim Busov. Wpierw schodzę jednak do nieodległej wsi, gdzie próbuję zrobić jakieś zdjęcia tak, aby było jak najmniej drutów w kadrze. Odwiedzam jeszcze cmentarz i drogą leśną idę w kierunku Busova. Droga ta nieoczekiwanie się kończy, im wyżej tym śniegu coraz więcej w dodatku zapadającego się pod moim ciężarem. Dowlekam się do przełączki między Busowem a Palenicą, stąd, idąc po starych śladach, już się tak nie zapadam, ale stroma ściana wymusza sporo odpoczynków. Jednak ukoronowaniem wysiłku jest niespodziewany widok na Tatry...
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  2. #2
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Na dachu Beskidu

    Schodzę z Busova w kierunku Vrch Suchej. Już parę metrów poniżej szczytu śniegu jak na lekarstwo, zamiast niego na ścieżce pojawia się lód - mój towarzysz był mocno zaskoczony tym faktem i nawet jego czery łapy nie uchroniły go przed dość niespodziewanym zatrzymaniem się na drzewie.
    Vrch Suchej szczególnym szczytem nie jest więc schodzimy z niego na przełaj w kierunku prawie południowym. Zdziwiło mnie, że w tym dość nieprzystępnym terenie parę razy przeciąłem ślady ludzi - myśliwych? Wychodzimy na łąki, by odnaleźć następny punkt - cmentarz. Na skraju łąki przerwa na posiłek, z tego miejsca widzę kępę krzaków na łące. Niestety, to nie był cmentarz. Idąc dalej w dół wzdłuż zarośli w pewnym momencie widzę coś przez krzaki - jest. Cmentarz okazał się kirkutem, dostępu do macew bronią mocno splątane krzaki.
    Jeszcze z miejsca odpoczynku oglądam Sivą Skałę i już jestem pewny, że trasę będę zmieniał - jakoś nie przypadły mi do gustu jej strome zbocza. Za to resztę wędrówki będzie można odbyć o wiele wolniejszym tempem...
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  3. #3
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Na dachu Beskidu

    Gdzieś Ty znowu polazł. Posługujesz się nazewnictwem które nic mi nie mówi.
    Gdzie jest Vrch Suchej ?
    Będę musiał na spokojno usiąść prze mapą i odszukać twą trasę. Lubię tak jeździć palcem po mapie ....
    Myślałem że z Buszowa zawsze chodzi się przez Cigelkę ....

  4. #4
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,683

    Domyślnie Odp: Na dachu Beskidu

    Co to za budynek na czwartym zdjęciu w pierwszym poście?

  5. #5
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Na dachu Beskidu

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    ... Posługujesz się nazewnictwem które nic mi nie mówi.
    Gdzie jest Vrch Suchej ?
    ...
    Myślałem że z Buszowa zawsze chodzi się przez Cigelkę ....
    Inspiracją do wędrówki była m.in. ta relacja: http://forum.bieszczady.info.pl/show...wyższy-Szczyt
    choć ze względu na chęć odwiedzenia wspomnianego kirkutu trasa omijała Cigelkę, przynajmniej w części cygańskiej
    Cytat Zamieszczone przez asia999 Zobacz posta
    Co to za budynek na czwartym zdjęciu w pierwszym poście?
    Piwniczka w Wyżnym Twarożcu, niestety nie znam jej historii.

    W Petrowej w polach mam oznaczony na mapie krzyż, by dojść do niego muszę wpierw wejść do wsi, gdyż drogę na skróty zagrodził sporej wielkości potok Olchovec. Przy okazji, dalej w polach, zauważyłem jeszcze jeden obiekt wart odwiedzenia. Od tej kapliczki ruszamy w stronę Cigelki drogą prowdzącą zboczem Siwej Skały, gdzieś spomiędzy drzew widać nawet osiedle cygańskie. Co kawałek napotykam na drodze poskładane grubsze konary. Im dalej idę, tym ludzkich śladów coraz mniej, a więc wygląda to na przygotowywanie opału przez mieszkańców Petrowej.
    Wchodząc do Cigelki idę obok ujęcia wody mineralnej - ogrodzone, z zakazem wstępu, ale przy nim widzę dwie osoby, więc przechodzę przez dziurę w siatce i zagaduję o wodę. Ostrzegają mnie, że jest bardzo słona. No, na takiej się wychowałem , pomogła uzupełnić wypoconą sól w organiźmie.
    Idąc dalej w kierunku centrum przechodzę koło starego domu, który nasuwa mi skojarzenie ze wsią Ruskie, później zasiadamy na odpoczynek na przystanku autobusowym przy pomniku ofiar faszyzmu. Pies, po otrzymaniu swojej części posiłku, próbuje się zdrzemnąć, jednak widzę, że trzęsie go z zimna - nie ma rady, trzeba iść dalej. Nie poszliśmy ani niebieskim, ani zielonym szlakiem, tylko - jak zwykle - pośrodku. Celem był kolejny krzyż w polach (ta ciemna plama przy krzyżu to mój towarzysz ). Z podejścia pod kotę 611 (mapa Compass) jeszcze ogarniam wzrokiem "żyletkę", Busov i Vrch Suchej...
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Ostatnio edytowane przez Dlugi ; 09-02-2016 o 09:43

  6. #6
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Na dachu Beskidu

    Cytat Zamieszczone przez Dlugi Zobacz posta
    (...)
    Piwniczka w Wyżnym Twarożcu, niestety nie znam jej historii.

    (...)..
    Chciałem tylko dodać , że ta piwniczka stała już tam 15 lat temu, jak tam ostatnio byłem , tylko drzwi miała solidniejsze.
    .
    piwniczka.jpg
    .
    stoi , niech stoi i cieszy oko przechodzących turystów.

  7. #7
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Na dachu Beskidu

    Z tego miejsca widzę również krzyż w polach po przeciwnej stronie doliny, w której ciągnie się Cigelka. Gdzieś, na jakiejś mapie widziałem oznaczone mniej więcej w tamtym rejonie źródła - pewnie jeszcze kiedyś tu wrócę.
    Schodząc z koty 611 przepłaszamy dwie sarny, uciekają daleko w stronę Wyżnego Twarożca. Oglądam się wstecz będąc już pod granicą i widzę, że na pola wyszły następne. Pies też je zauważył, ale chyba ocenił, że odległość jest zbyt duża i szkoda sił i tylko się na nie zapatrzył. Wreszcie był na tyle długo w bezruchu, że mogłem dobrać takie ustawienia aparatu, aby było go coś widać wśród bieli.
    Przekraczając granicę odwiedzamy jeszcze domniemane miejsce obozu konfederackiego, a później, wśród całkowitej pustki, spędzamy chwilę koło kaplicy. Schodząc na przełaj przez las w kierunku samochodu mijają nas pierwsi napotkani w terenie ludzie - szkoda, że na quadach. Na szczęście nie wystraszyli całej okolicy i jeszcze udaje mi się złapać w obiektyw uciekającego rudzielca.
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  8. #8
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,683

    Domyślnie Odp: Na dachu Beskidu

    Wojtek zdobył Najwyższy Szczyt jesienią, Dlugi z pięknym Kasztanowym zdobyli Dach Beskidu zimą to teraz pora na jakąś relację z wiosennego i letniego wejścia. :)

  9. #9
    Debiutant Roku 2016
    Na forum od
    12.2013
    Postów
    306

    Domyślnie Odp: Na dachu Beskidu

    Cytat Zamieszczone przez asia999 Zobacz posta
    Wojtek zdobył Najwyższy Szczyt jesienią, Dlugi z pięknym Kasztanowym zdobyli Dach Beskidu zimą to teraz pora na jakąś relację z wiosennego i letniego wejścia. :)
    Zgadza się obie relacje super , co do letniego wejścia to mi w ubiegłym roku "niewiele" zabrakło. Z łąki nad Jaworem łakomie spoglądałem na Busov ale tak mi się dobrze leżało na tej świeżo skoszonej trawie że przełożyłem to na ten rok a może przyszły.
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Na dachu Beskidu

    W takich warunkach lenistwo może mieć wielką siłę
    Zima jednak takie pokusy niweluje...

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Jaskinie Beskidu Niskiego
    Przez machoney w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 29-03-2012, 18:03
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 17-12-2010, 08:59
  3. zdjecia z beskidu zywieckiego
    Przez buba w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 31-03-2007, 17:23

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •