Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 1 2
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19

Wątek: Muzeum wypału

  1. #11
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Muzeum wypału

    Słyszałem też plotkę, że to "muzeum" ma być uzupełnione o miskę do gotowania zupy (zupa dla UPA)
    Ponoć taka się zachowała jeszcze , gdzieś w krzaczorach bieszczadzkich. Może ktoś ją widział ?
    .
    pot_0977.jpg

  2. #12
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Muzeum wypału

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Słyszałem też plotkę, że to "muzeum" ma być uzupełnione o miskę do gotowania zupy ....
    Może ktoś ją widział ?
    Ja do tej miski widziałem pokrywkę. W Terce, na przełęczy.


  3. #13
    Botak Roku 2018

    Na forum od
    01.2009
    Postów
    547

    Domyślnie Odp: Muzeum wypału

    A mi się to nawet podoba - bo obawiam się , że jak za ileś tam lat będę chciał np. wnukowi pokazać retorty to może się okazać, że ten z tego mini skansenu/muzeum będzie jedyny i ostatni
    (podoba mi się pod warunkiem, że nie jest to jednorazowa akcja wyciągnięcia kasy z dotacji z UE i pomysłodawca/gospodarz terenu będzie dbał o "eksponaty" również w kolejnych latach).

  4. #14
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2012
    Postów
    112

    Domyślnie Odp: Muzeum wypału

    Tak jak ścieżki rowerowe do nikąd.

  5. #15
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Muzeum wypału

    Jeszcze w 2000 r. na naszym obszarze można było spotkać ok. 450 retort, a w tym momencie jest ich ok. 40, czyli dużo, dużo mniej. Mimo, że mamy duże zasoby drewna bukowego, popularność wypału węgla drzewnego spada i przestaje on być opłacalny. Nasz węgiel wypierany jest przez węgiel z Chin czy Ukrainy i dlatego takie bazy wypałowe, jak ta, która była w Mucznem są powoli zamykane – mówi Ewelina Baran z Nadleśnictwa Stuposiany. (...)

    http://www.podkarpacie.media.pl/inde...torty-w-muzeum
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

  6. #16
    Bieszczadnik Awatar Aleksandra
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Warszawa
    Postów
    948

    Domyślnie Odp: Muzeum wypału

    Trzeba wspomnieć, że zainteresowanie przyjezdnych turystów tą zanikającą już
    formą pracy jest duże. Jak stwierdził jeden z producentów węgla drzewnego, tylko
    w roku 2007 odwiedziło go ponad 130 grup wycieczkowych.


    Całość 20 stronicowej poczytajki: https://www.bdpn.pl/dokumenty/nauka/2013/rb21/art13.pdf
    i sporo historycznych zdjęć.

    I taka konkluzja z ww. tekstu:

    Z tego też powodu bardzo cenny wydaje się pomysł utworzenia muzeum wypału węgla drzewnego, który pojawił się w Komańczy z inicjatywy Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych. Pomysłodawcy chcą zbudować mielerz, ustawić retorty oraz tablice edukacyjne – a wszystko to w miejscowości Smolnik, której sama nazwa nawiązuje do dawnych form przerobu drewna.
    Dodać trzeba, że inicjatywa ta uzyskała aprobatę miejscowego nadleśnictwa, przychylność kierownictwa RDLP w Krośnie, a firma „Grilex” podarowała już nawet pierwszą retortę. Realizacja takiego projektu pozwoliłaby zachować dla przyszłych pokoleń odchodzący w niepamięć ślad bieszczadzkiego leśnictwa, a jednocześnie przysporzyć Bieszczadom nowej atrakcji turystycznej.


    Na ile to jest realizowane - nie wiem. A ja cieszę się, że mogę oglądać jeszcze taką wersję:
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    "niech będą błogosławione wszystkie drogi proste, krzywe, dookolne…"
    http://takiewedrowanie.blogspot.com/

  7. #17
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Muzeum Plenerowe Wypału Węgla Drzewnego

    "Blisko 20 tys. osób odwiedziło już działające od maja w lasach nadleśnictwa Stuposiany w Bieszczadach Muzeum Plenerowe Wypału Węgla Drzewnego. Przypomina ono o charakterystycznym dla regionu, a zanikającym już węglarstwie, które dziś wypiera węgiel z importu.
    "Placówka dokumentuje historię wypalania węgla drzewnego. Muzeum stanęło przy drodze ze Stuposian do Mucznego. W miejscu, gdzie przez wiele lat był punkt wypału węgla drzewnego" – powiedział PAP nadleśniczy nadleśnictwa Stuposiany Jan Mazur. Według niego odwiedzają je głównie turyści udający się do pokazowej zagrody żubrów w Mucznem.
    W plenerowym muzeum obejrzeć można m.in. retorty, w których wypalano węgiel drzewny. Jest też barak węglarzy; w takich barakach mieszkali trudniący się wypałem. Przy każdym z eksponatów ustawiono tablicę edukacyjną z informacjami o dziejach wypału węgla drzewnego. Utwardzone ścieżki pomiędzy poszczególnymi elementami ekspozycji pozwalają swobodnie poruszać się w tym otwartym muzeum. Do dyspozycji turystów ustawiono też ławostoły i kosze na śmieci.
    "Jednym z celów placówki jest przypomnienie charakterystycznego dla Bieszczad, ale już zanikającego węglarstwa" – zaznaczył Mazur.
    Zauważył, że obecnie węgiel z bieszczadzkiego drewna został wyparty przez tańszy z importu. - Pozostała jednak legenda o ludziach "czarnego zawodu" i przekazywana przez lata tajemnica układania specjalnych kopców - mielerzy, a później wypału w retortach – podkreślił nadleśniczy.
    Do początku XXI wieku w Bieszczadach działało ponad 50 baz wypału węgla drzewnego; dymiło w nich przeszło 600 retort. Aktualnie zostało mniej niż 10 baz z niespełna 40 retortami.
    Muzeum Plenerowe Wypału Węgla Drzewnego zorganizowało nadleśnictwo Stuposiany."

    http://www.radio.rzeszow.pl/informac...egla-drzewnego

  8. #18
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Muzeum Plenerowe Wypału Węgla Drzewnego

    Ciekawe jak oni liczą te statystyki !
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  9. #19
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Muzeum Plenerowe Wypału Węgla Drzewnego

    Gdy zapodałem wątek w lutym br
    http://forum.bieszczady.info.pl/show...um-wypa%C5%82u

    jeszcze nie było mowy o liczeniu odwiedzających turystów.
    Może są tam ukryte kamery z opcją zliczania ?

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Czy retorty jeszcze gdzieś dymią? [wypał, węglarze]
    Przez robines w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 04-09-2014, 08:38
  2. Muzeum w Ustrzykach Górnych
    Przez Leuthen w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 25-09-2008, 20:45
  3. Wystawa ikon w muzeum w Sosnowcu
    Przez Basia Z. w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 14-01-2008, 12:06

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •