Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Tragedia kóz w Maniowie

  1. #1

    Domyślnie Tragedia kóz w Maniowie

    Dzisiaj od znajomego weterynarza dowiedziałem się o tradedii w Maniowie. Podobno
    J...es zaglodził na śmierć wszystkie swoje kozy, a pozostałe zwierzęta ledwo uszły z życiem.
    Kozy konały z głodu i pragnienia zamknięte w oborze przez dwa miesiące.
    Właściciela nie było podobno przez 2 miesiące.
    Czy ktoś wie o przyczynach tej tragedii?

  2. #2
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Tragedia kóz w Maniowie

    Jestem w szoku.. Nie wiem jak teraz ale kiedyś kóz tych miał dużo..

    dopisano:

    http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/1...Redirects=true


    - Widok, jaki zastaliśmy w Maniowie, jest nie do opisania - mówi Stanisław Kaczor, powiatowy lekarz weterynarii z Sanoka. Zagłodzonych na śmierć zostało 20 kóz





    Maniów to malutka miejscowość w gminie Komańcza. - Chyba osiem domów. Rozrzuconych daleko od siebie - opisuje Stanisław Kaczor. Jeden z mieszkańców produkuje ser z mleka koziego.

    6 lutego do powiatowego lekarza weterynarii dotarł alarmujący anonimowy sygnał. Ktoś informował, że w gospodarstwie serowara wszystkie kozy zdechły z głodu. - Natychmiast tam pojechaliśmy. Poinformowaliśmy urząd gminy. Na miejscu była z nami policja - mówi Stanisław Kaczor. - Trudno znaleźć odpowiednie słowa, by oddać to, co zobaczyliśmy. Informacja się potwierdziła. 20 kóz leżało martwych. Padły z głodu. Sporządziłem stosowny wniosek do prokuratury - opowiada.

    Oprócz kóz w gospodarstwie były jeszcze dwa konie kucyki, cztery psy i kot. Żyły, ale były w złym stanie. - Gdyby sygnał do nas nie dotarł, to jeszcze kilka dni i mogłyby podzielić los kóz - tłumaczy Stanisław Kaczor. Zwierzęta zostały zabrane. Trzy psy, w tym dwa duże w typie owczarka kaukaskiego, i kot trafiły do leskiego schroniska "Wesoły Kundelek". Konie do gospodarstwa rolnego, z którym gmina Komańcza ma umowę o przejmowanie bezdomnych zwierząt gospodarskich. Najmniejszy z psów pozostał w sąsiednim gospodarstwie.

    Kiedy w gospodarstwie pojawili się urzędnicy i policjanci, właściciela nie było. Gdy przyszedł po jakimś czasie, nie był w stanie wytłumaczyć, dlaczego zaniedbał zwierzęta.

    - To, co się stało, jest niewytłumaczalne. Tacy ludzie nie powinni posiadać zwierząt - komentuje Stanisław Kaczor.

    Nadzór weterynaryjny w ostatnich dwóch latach trzy razy odwiedzał hodowcę z Maniowa. W 2014 roku przeprowadzono kompleksową kontrolę hodowli. W maju 2015 roku kontrola odbyła się łącznie z badaniem krwi wszystkich kóz. We wrześniu tego roku inspektorzy jeszcze raz tam byli, bo właściciel kóz był chory, a opiekowali się nimi wolontariusze. - Żadna z kontroli nie wykazała uchybień. Zwierzęta były w dobrym zdrowiu. Ich dobrostan nie był zagrożony - mówi dziś Stanisław Kaczor. Tym bardziej jest zaskoczony tym, co się stało.

    - Głód musiał trwać kilka tygodni - mówi. Wyjaśnia, że inspekcja kontroluje rocznie około 5 proc. gospodarstw znajdujących się na podległym jej terenie. Nie jest w stanie skontrolować wszystkich. - Ponad te rutynowe kontrole zawsze natychmiast reagujemy na takie sygnały jak ten z Maniowa. Niestety, tym razem sygnał dotarł już po śmierci zwierząt - mówi lekarz weterynarii.

    Psy i kot, które trafiły do schroniska w Lesku, są już w dobrym stanie. - Były jednak, z tego co wiem, trzymane w złych warunkach. Teraz szukamy dla nich nowych domów - informuje Karol Kusal z "Wesołego Kundelka".

    Postępowanie w sprawie złego traktowania zwierząt w gospodarstwie w Maniowie prowadzi policja z Komańczy. Pod nadzorem Prokuratury Rejonowej z Sanoka.

    - Policja otrzymała od nas dokumentację i wytyczne. Na tym etapie trudno powiedzieć coś szczegółowego. Postępowanie jest prowadzone na podstawie ustawy o ochronie zwierząt o znęcanie się nad zwierzętami. Postępowanie powinno zakończyć się do dwóch miesięcy - mówi Marta Leśniak-Popiel, zastępca prokuratora rejonowego z Sanoka.

    Właścicielowi padłych z głodu kóz grozi nawet do trzech lat więzienia.

    Cały tekst: http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/1...#ixzz41pBZKa8J
    Ostatnio edytowane przez Jimi ; 03-03-2016 o 09:57
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

  3. #3
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar Ala
    Na forum od
    06.2004
    Postów
    66

    Domyślnie Odp: Tragedia kóz w Maniowie

    Czy wie ktos jaki jest final tej historii? Jankes siedzi?

  5. #5
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Tragedia kóz w Maniowie

    Jadąc kiedyś z Komańczy w kierunku Cisnej a było to parę lat temu, spotkałem przy drodze takie stadko. Mam nadzieję, że nie chodzi o te kozy i tego gospodarza. Chcę żeby ludziom podziałało na wyobrażnię o jakie straty mniej więcej może chodzić. Jeżeli w tym kontekście nie powinno się publikować takiego zdjęcia bo może niechcący urazić gospodarza, to proszę o wykasowanie.

    P1010194.jpg

  6. #6
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Tragedia kóz w Maniowie

    Coś jednak się działo wcześniej... "to najbrudniejsze miejsce, jakie widziałam, więc jeśli szukacie sterylnych warunków, to się głęboko rozczarujecie" --> http://krytykakulinarna.com/5-najlepszych-bieszczadzkich-serowarow-i-jeden-inny/ ...to mnie kiedyś odrzuciło by tam cokolwiek kupić.

    chociaż tutaj --> http://lupkow.pl/historia.php?lang=EN to historycznie wspominają go dobrze.
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Kolejna tragedia
    Przez WUKA w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 25-03-2015, 09:11
  2. Tragedia na Otrycie
    Przez Ajgor w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 07-09-2009, 18:30
  3. Tragedia.
    Przez Hern w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-07-2008, 15:26
  4. Tragedia w Bieszczadach
    Przez Polej w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 74
    Ostatni post / autor: 26-01-2008, 15:55
  5. Jeszcze jedna tragedia...
    Przez Derty w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 03-11-2003, 15:52

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •