Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Czy są niedźwiedzie na szlakach?

  1. #1

    Domyślnie Czy są niedźwiedzie na szlakach?

    Zamierzam przyjechać w cudowne Bieszczady w Wielki Czwartek i wybrać się z Ustrzyk Górnych szlakiem przez Szeroki Wierch na Tarnicę i Krzemień i zejść przez Bukowe Berdo. Drugiego dnia planuję Połoninę Caryńską. Jedyne czego się boję to.. spotkania z niedźwiedziem : ( Przebudzają się już po zimie? Są przeważnie rozdrażnione przecież w tym czasie. Jak ma się sytuacja? Czy na tych trasach raczej nie są widywane? Pozdrawiam.

  2. #2
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Czy są niedźwiedzie na szlakach?

    Cytat Zamieszczone przez Słonecznik Zobacz posta
    Zamierzam przyjechać w cudowne Bieszczady ... Jedyne czego się boję to.. spotkania z niedźwiedziem : (
    Czy na tych trasach raczej nie są widywane?
    Od kilkudziesięciu lat przyjeżdżam w Bieszczady. W lecie, w zimie i na wiosnę także.
    Może to nie jedyne, czego bym chciał, ale bardzo chciałbym zobaczyć kiedyś na własne oczy niedźwiedzia. A te złośliwce zawsze się gdzieś chowają : (

  3. #3
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: Czy są niedźwiedzie na szlakach?

    A kiedy ostatni raz byłeś na Tarnicy? Tam się gnieżdżą!

  4. #4
    Poeta Roku 2011
    Awatar Piskal
    Na forum od
    10.2008
    Rodem z
    Toporzysko/Toruń
    Postów
    2,277

    Domyślnie Odp: Czy są niedźwiedzie na szlakach?

    Podobno się już przebudzają. Ale nie ma w Polsce zwierząt, które atakowały by ludzi. Co najwyżej mogą się bronić przez atak. Się albo potomstwa. Niedźwiedź nie jest tu wyjątkiem. Spotkanie misia przy szlaku było by niebywałą rzadkością. Zwłaszcza przy tych szlakach. Ale jak śpiewali Starsi Panowie: "Nie potrzeba dużo łykać, by się przestać lękać dzika". Wystarczy, że będziesz słyszany z daleka, np. śpiewając sprośne piosenki i już niedźwiedź nie podejdzie. Co tu dużo mówić- niedźwiedź brzydzi się człowieka i unika konfrontacji. A na Tarnicy to gorsze od niedźwiedzi są tłumy niedzielnych turystów.

  5. #5

    Domyślnie Odp: Czy są niedźwiedzie na szlakach?

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    A kiedy ostatni raz byłeś na Tarnicy? Tam się gnieżdżą!
    Będę pierwszy raz.

  6. #6
    Administrator
    Awatar Hero
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Mińsk Maz. Wołosate
    Postów
    912

    Domyślnie Odp: Czy są niedźwiedzie na szlakach?

    Spotkania niedźwiedzi przy szlaku należą do rzadkości ale nie są niemożliwe, choć prawdopodobieństwo jest małe. Ja tyle lat jeżdżę w Bieszczady i na własne oczy niedźwiedzia nie widziałem, chociaż kilka razy natknąłem się na świeże tropy.
    W ostatni piątek kilka niedźwiedzi, prawdopodobnie matka z młodymi, było widziane między Lutowiskami a Smolnikiem, gdy przechodziły przez drogę. Było to bardzo późnym wieczorem.
    Nie masz się co misiami przejmować.

  7. #7

    Domyślnie Odp: Czy są niedźwiedzie na szlakach?

    Cytat Zamieszczone przez Słonecznik Zobacz posta
    Zamierzam przyjechać w cudowne Bieszczady w Wielki Czwartek i wybrać się z Ustrzyk Górnych szlakiem przez Szeroki Wierch na Tarnicę i Krzemień i zejść przez Bukowe Berdo. Drugiego dnia planuję Połoninę Caryńską. Jedyne czego się boję to.. spotkania z niedźwiedziem : ( Przebudzają się już po zimie? Są przeważnie rozdrażnione przecież w tym czasie. Jak ma się sytuacja? Czy na tych trasach raczej nie są widywane? Pozdrawiam.
    Abstrahując od niedźwiedzi, bo ten temat koledzy dogłębnie wyjaśnili - rozumiem, że bywałeś już wcześniej w zimie w górach? Niech cię nie zwiedzie kalendarzowa wiosna.
    Termin i trasę dobrałeś całkiem sprytnie (mówię o piątku), bowiem ominiesz tłumy rozdeptujących Tarnicę pielgrzymów.
    Tropy niedźwiedzi na wspomnianych przez Ciebie trasach udało mi się raz, wściekłym świtem, zaobserwować na Widełkach (zejście z Bukowego Berda). Ale niedźwiedzia nigdy.
    Ostatnio edytowane przez uszatek_mis ; 21-03-2016 o 15:31

  8. #8
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: Czy są niedźwiedzie na szlakach?

    Cytat Zamieszczone przez Słonecznik Zobacz posta
    Będę pierwszy raz.
    Pytanie było do Wojtka Pysza, ale skoro odpowiedziałeś Ty to powtórzę za pozostałymi: gdzie jak gdzie, ale tam gdzie idziesz niedźwiedzi nie musisz się obawiać.

  9. #9
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2012
    Postów
    841

    Domyślnie Odp: Czy są niedźwiedzie na szlakach?

    Chyba pięć lat temu, koło 20 marca byłem na Tarnicy. Szedłem od Wołosatego, gdzie dobrzy ludzie poinformowali mnie, że niedzwiedzie już nie śpią i trzeba trochę uważać. Rady jakie dostałem to rozmawiać(byłem z siostrzeńcem) choć miśki omijają szlaki za dnia. Gdyby jednak już na to przyszło, że jakimś cudem niedzwiedz by turystę zaskoczył(albo odwrotnie) na bliskiej odległości, to lepiej nie uciekać a położyć się twarzą do ziemi. Inni radzą unieść plecak nad głowę, żeby zobaczył przed sobą kogoś od siebie większego, wtedy odpuszcza(podobno).

    Gdzieś oglądałem, czy słyszałem wypowiedz jakiegoś znawcy Bieszczadów i bieszczadzkich zwierząt, który udzielał ludziom wszelkich możliwych rad, a jak sam wlazł na niedzwiedzia, to zapomniał o wszystkim i zaczął uciekać. Nic mu się nie stało.
    Bieszczady marzec 2011 019.jpg

  10. #10
    Forumowicz Roku 2015
    Debiutant Roku 2013
    Awatar Jimi
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    Rzesza
    Postów
    1,439

    Domyślnie Odp: Czy są niedźwiedzie na szlakach?

    Słoneczniku, jak widzisz po komentarzach starych bywalców -mówiąc wprost -gwarantuje Ci że niedźwiedzia na swojej trasie nie zobaczysz :) I jestem tego pewna na 100%.

    Ja miśka spotkałam (spierniczał przede mną równo) ale oczywiście gdzie indziej, sto razy widywałam ich tropy ale gdzie indziej. To nie jest Zakopane żeby zobaczyć sobie miśka na trasie. Co z tego, że się przebudzają, że są rozdrażnione -przecież nie idziesz dzikim lasem ale klasycznym szlakiem bieszczadzkim -nie ma takiej możliwości byś zobaczył niedźwiedzia. Oczywiście, że niedźwiedzie są wszędzie ale po prostu ich nie zobaczysz i tyle.
    Ostatnio edytowane przez Jimi ; 21-03-2016 o 18:27
    "Wędrujemy zarośniętą dzikim zielskiem drogą..." W.P.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Niedźwiedzie i wilki
    Przez mitheithel w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 946
    Ostatni post / autor: 03-03-2024, 10:37
  2. Na bieszczadzkich szlakach....
    Przez WUKA w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-09-2010, 13:11
  3. Toasty na szlakach
    Przez dorota z krakowa w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 113
    Ostatni post / autor: 29-10-2008, 20:34
  4. Niedźwiedzie w Bieszczadach
    Przez kargul w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 04-06-2005, 13:25
  5. Sytuacja na szlakach
    Przez j w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 13-03-2005, 13:00

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •